Βλητικές δοκιμές

Ισχύει,αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος! Εκτός αν εκμεταλλευτούν τη κρίση των υλικών τα ζόμπια και μας τη πέσουν! Ανεβαζεις πιέσεις,κάνεις χαλιά τη κάννη από τα πλαστικά και έχεις αβέβαιο αποτέλεσμα ως προς τη "πτήση"!
Μπορεί και να σου τουμπάρει ή να σου ανοίξει το αστέρι πριν το στόχο!
99% μπλοκάρει ο κάλυκας σε καραμπίνες!
ΜΛΚΙΕΣ....!
 
🤔 Ισχύει; Και αν ναι, γιατί να ρισκάρεις(= εμπλοκή στο κυνηγότοπο, δύσκολη κιόλας) κάτι τέτοιο;
Παλιό το κόλπο ισχύει αλλα θέλει προσοχή μπορεί να ανοίξει και να μείνει στη κάνη το πλαστικό του κάλυκα, παίζει ρόλο σε ποιο ύψος θα κοπεί και πόσο "άκοπο" θα μείνει...
 
🤔 Ισχύει; Και αν ναι, γιατί να ρισκάρεις(= εμπλοκή στο κυνηγότοπο, δύσκολη κιόλας) κάτι τέτοιο;
Δεν ειναι κατι νεο
Και Ειναι πολυ επικινδυνο για το οπλο σου
Να μην το εφαρμοσεις
Δεν στο λεω απο πειρα και δεν το εχω κανει ποτε αλλα
Εχουν ακουστει πολλα οπως να μεινει πλαστικο στην καννη
Η να παει αλλου για αλλου
Την σημερον ημερα δεν υπαρχει λογος για κατι τετοιο πιστευω
 
🤔 Ισχύει; Και αν ναι, γιατί να ρισκάρεις(= εμπλοκή στο κυνηγότοπο, δύσκολη κιόλας) κάτι τέτοιο;
Αυτές της μαλακίες της κάναμε μαζί με τον κουμπάρο μου, όταν ήμασταν 18 χρόνον. Τότε που σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι. Σε καμία περίπτωση να ΜΗΝ το κάνει κάποιος, ούτε απο περιέργεια. Πολύ επικίνδυνο.
 
Δεν ειναι κατι νεο
Και Ειναι πολυ επικινδυνο για το οπλο σου
Να μην το εφαρμοσεις
Δεν στο λεω απο πειρα και δεν το εχω κανει ποτε αλλα
Εχουν ακουστει πολλα οπως να μεινει πλαστικο στην καννη
Η να παει αλλου για αλλου
Την σημερον ημερα δεν υπαρχει λογος για κατι τετοιο πιστευω
Δεν πρόκειται να το κάνω, ουτε οποιαδηποτε άλλη πατέντα τέτοιου είδους Χρύσανθε (διόρθωσε με αν έκανα λάθος το ονομα σου). Απλά μου έκανε εντύπωση και ήθελα να το επιβεβαιώσω.
 
Καλησπέρα!

Μπορεί να μου πει κάποιος γενικά τα μέτρα και τις διαστάσεις χαρτονιού για βλητικές δοκιμές;
Για παράδειγμα:
Δοκιμή με 5* στα 15 μέτρα σε χαρτόνι 70x70, διάμετρος κύκλου x εκατοστά
Δοκιμή με 3* στα 30 μέτρα -----//-----
Δοκιμή με 1* στα 35 μέτρα -----//-----
κ.ο.κ.
 
Καλησπέρα!

Μπορεί να μου πει κάποιος γενικά τα μέτρα και τις διαστάσεις χαρτονιού για βλητικές δοκιμές;
Για παράδειγμα:
Δοκιμή με 5* στα 15 μέτρα σε χαρτόνι 70x70, διάμετρος κύκλου x εκατοστά
Δοκιμή με 3* στα 30 μέτρα -----//-----
Δοκιμή με 1* στα 35 μέτρα -----//-----
κ.ο.κ.
Η επίσημη διάμετρος του κύκλου είναι 76 εκατοστά και η απόσταση δοκιμών για να βγουν ποσοστά κατανομών είναι τα 36,5 μέτρα. Σε αυτή την απόσταση τα ποσοστά που αντιστοιχούν σε κάθε τσοκ είναι επίσημα τα εξής:
5* 40%
4* 50%
3* 60%
2* 65%
1* 70%

Η διάμετρος της τουφεκιάς για την οποία ρωτάς, από μόνη της δεν σημαίνει κάτι εάν δεν συνυπολογιστεί και η πυκνότητα της. Συνήθως η διάμετρος της τουφεκιάς μας ενδιαφέρει μόνο όταν δοκιμάζουμε φυσίγγια διασποράς σε κοντινές αποστάσεις και αξιολογείται πάντα συγκριτικά με άλλες τουφεκιές.

Από εκεί και πέρα ο καθένας δοκιμάζει όπως του αρέσει και αξιολογεί τις τουφεκιές με τον δικό του τρόπο. Εγώ π.χ. εάν θέλω να δοκιμάσω πρόχειρα κάτι, θα ρίξω από τα 30 μέτρα σε πίνακα 1Χ1 όπου ξέρω ακριβώς τι θέλω να δω χωρίς να μετρήσω σκάγια ή να χαράξω κύκλους.
 
Last edited:
Η επίσημη διάμετρος του κύκλου είναι 76 εκατοστά και η απόσταση δοκιμών για να βγουν ποσοστά κατανομών είναι τα 36,5 μέτρα. Σε αυτή την απόσταση τα ποσοστά που αντιστοιχούν σε κάθε τσοκ είναι επίσημα τα εξής:
5* 40%
4* 50%
3* 60%
2* 65%
1* 70%

Η διάμετρος της τουφεκιάς για την οποία ρωτάς, από μόνη της δεν σημαίνει κάτι εάν δεν συνυπολογιστεί και η πυκνότητα της. Συνήθως η διάμετρος της τουφεκιάς μας ενδιαφέρει μόνο όταν δοκιμάζουμε φυσίγγια διασποράς σε κοντινές αποστάσεις και αξιολογείται πάντα συγκριτικά με άλλες τουφεκιές.

Από εκεί και πέρα ο καθένας δοκιμάζει όπως του αρέσει και αξιολογεί τις τουφεκιές με τον δικό του τρόπο. Εγώ π.χ. εάν θέλω να δοκιμάσω πρόχειρα κάτι, θα ρίξω από τα 30 μέτρα σε πίνακα 1Χ1 όπου ξέρω ακριβώς τι θέλω να δω χωρίς να μετρήσω σκάγια ή να χαράξω κύκλους.
Ευχαριστώ για την απάντηση, με κατατόπισες πλήρως!
 
Back
Top