Βλητικές δοκιμές

Το αραχτό λεβεντοπαιδο(ουτε τα φίδια δεν φοβάται)εχει καμια συγγένεια με τον Ζάχο Δογκανο η τον κύριο Παπαπέτρου?

Και μετά λέτε πως κυνηγάτε...
Πικ Νικ κάνετε...
Χάλια που έχετε...

Εκείνο το τουφέκι του ένας θεός ξέρει που το εχει αφήσει.... 😂😂😂
Για τα φίδια που λες έφαγε 1 κιλό μπακαλιάρο σκορδαλιά δεν ζυγώνει τίποτα
Το δικανακι το είχε παρατημένο μες στα χορτάρια
 
Όχι θα κάτσω να σκάσω.
Στις τσίχλες όμως εεεεε????
Πάντα είσαι σε ετοιμότητα....
Τα μάτια στριφογυρίζουν κ το σβέρκο ποναει από το στρίψιμο...
Έχεις το νου σου κ στο καρτέρι του Χάρη να του λες που να τις ψαξει.....😂😂😂
 
Καλημέρα σας.
Χθές δοκιμάζοντας τα μέτρα στο νέο μου όπλο, έκανα κάποιες δοκιμές.
Αριστερα είναι Navarro 32 και δεξιά Navarro 30 και τα δύο νο9, με φουλ τσοκ. Ρίχτηκαν με διαφορά 5 λεπτών. Βλέπω διαφορά στη συγκέντρωση, σαφώς ποιο κλειστό το 30αρι.
Που μπορεί να οφείλεται τέτοια διαφορά.... ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση που το 30αρι βγήκε ποιο σφικτό.
IMG_20240906_190008.jpg
 
Καλημέρα σας.
Χθές δοκιμάζοντας τα μέτρα στο νέο μου όπλο, έκανα κάποιες δοκιμές.
Αριστερα είναι Navarro 32 και δεξιά Navarro 30 και τα δύο νο9, με φουλ τσοκ. Ρίχτηκαν με διαφορά 5 λεπτών. Βλέπω διαφορά στη συγκέντρωση, σαφώς ποιο κλειστό το 30αρι.
Που μπορεί να οφείλεται τέτοια διαφορά.... ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση που το 30αρι βγήκε ποιο σφικτό.
View attachment 90808
Διαφορετικό στήσιμο Γιάννη!

Προφανώς το 32αρι είναι πιο "χειμωνιάτικο" φυσίγγιο...
 
Διαφορετικό στήσιμο Γιάννη!

Προφανώς το 32αρι είναι πιο "χειμωνιάτικο" φυσίγγιο...
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την ιδιογωμοση και δεν έχω γνώσεις..... ξέρω πάνω κάτω ότι με τη ζέστη έχει μεγαλύτερη διασπορά ( αν λέω σωστά) και αν το 32 θέλει χειμωνιάτικο για να σφίξει η συγκέντρωση, το 30αρι θα παραμένει ίδιο ή θα σφίξει και αυτο;
 
Οσο μικραινει η γόμωση, τίνει να ειναι κ πιο σφιχτή Γιάννη.....αν ριξεις ενα 24gr θα ειναι πιο κλειστο απο το 30gr.... αν κ απ'οτι βλεπω, η αποσταση στοχου/οπλου δεν ειναι πανω απο τα 10m.
Αυτό που λένε τετραγωνη γόμωση ή λέω μλκιες?
 
Αυτό που λένε τετραγωνη γόμωση ή λέω μλκιες?
Ας το πούμε κι έτσι. Όσο λιγότερα τα σκάγια, τόσο λιγότερα παραμορφώνονται ώστε να καταλήξουν στην περιφέρεια. Το κέντρο της τουφεκιάς είναι πάντα πυκνοκατοικημένο.
 
Καλημέρα σας.
Χθές δοκιμάζοντας τα μέτρα στο νέο μου όπλο, έκανα κάποιες δοκιμές.
Αριστερα είναι Navarro 32 και δεξιά Navarro 30 και τα δύο νο9, με φουλ τσοκ. Ρίχτηκαν με διαφορά 5 λεπτών. Βλέπω διαφορά στη συγκέντρωση, σαφώς ποιο κλειστό το 30αρι.
Που μπορεί να οφείλεται τέτοια διαφορά.... ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση που το 30αρι βγήκε ποιο σφικτό.
View attachment 90808
αν μετρήσεις όμως σκάγια στον κύκλο , το 32 έχει βάλει πιο πολλά. Η θεωρεία αυτό λέει
 
Αυτό που λένε τετραγωνη γόμωση ή λέω μλκιες?
Τετραγώνη γόμωση έχει την λογική ότι η στήλη σκαγιων της γόμωσης έχει ίδιο ύψος και πλάτος που αυτό στο cal 12 συμβαίνει με τα 28 γρ σκακια αν δε με γελα η μνήμη μου γιατί την έχω ζορισει τελευταία .Αυτό έχει ως αποτέλεσμα υπό ιδανικές συνθήκες την ποιο ποιοτικότερη ντουφέκια.Το λιγότερα γρ σκακια σφιχτότερη ντουφέκια έχει όριο στο ποσό λιγότερα .Γιατί για τα πάντα ευθύνεται ο όγκος της γόμωσης .Π.χ 34 γρ είναι πολλά αλλά αν είναι νουμ 4/3/2 θα πάει μάτσο .
 
Back
Top