Βλητικές δοκιμές

Εδώ διαφωνώ. Όσο πιο μικρός και τσαχπινης ο στόχος τόσο περισσότερη βοήθεια θέλει από ένα τσοκ που συγχωρεί σκοπευτικά σφάλματα. 2* και 1* στη τσίχλα είναι εξωφρενικά σφιχτά. Να μου πεις για φουλ σε υδρόβια, μαζί σου. Μιλάω πάντα για κάννες με φυσιολογική βλητική συμπεριφορά.
Συμφωνώ 1000% Μέχρι 3* το πολύ, είναι για την τσίχλα. Για να σου εξηγήσω την λογική μου, έκανα την δοκιμή με 2*, για να δω όσο γίνεται περισσότερη ντουφεκιά στο χαρτί και για να έχω μία ιδέα πως θα ρίχνει το 3* τον χειμώνα. Το 1*, τα 2* και το Kicks smoke LF που έχω, δεν τα χρησιμοποιώ σε τσίχλα. Το ΤΜ της Brain, είναι το πιο σφιχτό που χρησιμοποιώ.
 
Το 9αρακι με 3* όταν το τραβάει το όπλο σκοτώνει μέχρι 40 μέτρα στάνταρ αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και εινάι ένα νούμερο που ρίχνω πάντα 9 και σε όλα σχεδόν αν πρόκειται για κοντύτερα .Τα φυσίγγια τα navaro έχουν μάλλον ιταλικό σκάκι που είναι 9.5
 
Εδώ διαφωνώ. Όσο πιο μικρός και τσαχπινης ο στόχος τόσο περισσότερη βοήθεια θέλει από ένα τσοκ που συγχωρεί σκοπευτικά σφάλματα. 2* και 1* στη τσίχλα είναι εξωφρενικά σφιχτά. Να μου πεις για φουλ σε υδρόβια, μαζί σου. Μιλάω πάντα για κάννες με φυσιολογική βλητική συμπεριφορά.
Φέτος που έχει "ενδιαφέρον" στη τσίχλα, δούλεψα καθολικά σε περπατητό κ απογευματινό καρτέρι,με 5*και 4*, 28gr #10 και 30gr #9 αντίστοιχα!
Μέγιστες αποστάσεις καταβολής 30-35 για το 10, 40- 45 m για το 9.
Ιδανικά,10 μέτρα κάτω αντίστοιχα!
Ήταν η πρώτη φορά που δούλεψα το νο10. Ακόμα κ με κύλινδρο,και 28gr,"κόβει" μέτρα!!!
Πόσο μάλλον το 9 με 4*...
 
Δεν ειχες ζωντανα πουλια?με τι τσοκ?
Είχα ΚΑΙ ζωντανά πουλιά! Για αυτό είπα μέγιστες και ιδανικές αποστάσεις!
Τσοκ 5-4 με 63 κάννη.
Στο κύλινδρο 28 #10
Στο βελτιωμένο 30 #9
Δικά μου φυσίγγια,αλλά οχι κανένα εξωπραγματικό σετάπ...
Ένα καλό φυσίγγι!
 

Attachments

  • IMG_20240212_182203.jpg
    IMG_20240212_182203.jpg
    449 KB · Προβολές: 49
Εδώ διαφωνώ. Όσο πιο μικρός και τσαχπινης ο στόχος τόσο περισσότερη βοήθεια θέλει από ένα τσοκ που συγχωρεί σκοπευτικά σφάλματα. 2* και 1* στη τσίχλα είναι εξωφρενικά σφιχτά. Να μου πεις για φουλ σε υδρόβια, μαζί σου. Μιλάω πάντα για κάννες με φυσιολογική βλητική συμπεριφορά.
ειναι αλλος ο τροπος του καθενος. Εγω θελω ξερα κατω τα πουλια και οχι μακρυα να μπορω να τα βρω.
Παιρνω 8-12 τις καλες μερες , ποτε δεν κυνηγαω ζωντανα. Δεν εχω κανει ποτε το οριο.
Με 3* περπατητο και 2* περασματα , με ν9 . // 1* στις κυριαρινες ν8
Διαλεγω αποσταση , και . . . βαριεμαι να μαδαω
 
ειναι αλλος ο τροπος του καθενος. Εγω θελω ξερα κατω τα πουλια και οχι μακρυα να μπορω να τα βρω.
Παιρνω 8-12 τις καλες μερες , ποτε δεν κυνηγαω ζωντανα. Δεν εχω κανει ποτε το οριο.
Με 3* περπατητο και 2* περασματα , με ν9 . // 1* στις κυριαρινες ν8
Διαλεγω αποσταση , και . . . βαριεμαι να μαδαω
Συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε. Η κυριαρινα λόγω υψομέτρου θέλει ακόμα πιο ανοικτό τσοκ.
 
ειναι αλλος ο τροπος του καθενος. Εγω θελω ξερα κατω τα πουλια και οχι μακρυα να μπορω να τα βρω.
Παιρνω 8-12 τις καλες μερες , ποτε δεν κυνηγαω ζωντανα. Δεν εχω κανει ποτε το οριο.
Με 3* περπατητο και 2* περασματα , με ν9 . // 1* στις κυριαρινες ν8
Διαλεγω αποσταση , και . . . βαριεμαι να μαδαω
Ο καθένας έχει τις μεθόδους του και τα αποτελέσματά του. Με τα τσοκαρίσματά σου, δυσκολεύομαι πολύ να έχω αποτέλεσμα, γιατί δεν έχω πολύ καλό σημάδι. Τα έχω δοκιμάσει παλαιότερα και δεν τα κατάφερα. Προσωπικά έχω καταλήξει στα εξής. Τα περπατητά μου τα κάνω 5 έως 3μιση άστρα το πολύ και 10άρια. Περάσματα 4 ή 3 άστρα στα ψιλωμένα, με 9μισάρια ή 10άρια και κυριαρίνες, πάλι με 4 ή 3 άστρα και 9άρια. Με αυτά έχω καταφέρει να έχω ικανοποιητική κάρπωση, ακόμα και το όριο, αρκετά συχνά, ιδιαίτερα όταν υπάρχει αφθονία θηραμάτων! Αλλά σου ξαναλέω, δεν είμαι πολύ καλό σημάδι. Η μεγάλη διασπορά με βοηθάει πολύ και τα ελάχιστα ζωντανά που προκύπτουν, είναι η εξαίρεση του κανόνα.
 
Είχα ΚΑΙ ζωντανά πουλιά! Για αυτό είπα μέγιστες και ιδανικές αποστάσεις!
Τσοκ 5-4 με 63 κάννη.
Στο κύλινδρο 28 #10
Στο βελτιωμένο 30 #9
Δικά μου φυσίγγια,αλλά οχι κανένα εξωπραγματικό σετάπ...
Ένα καλό φυσίγγι!
Δημήτρη με όλο το σεβασμό και χωρίς ίχνος ειρωνείας... ξέρεις πόσο είναι τα "πραγματικά" 45 μέτρα για το 4 τσοκ και 28-30 γραμμάρια; Προσωπική μου και μόνο άποψη, σέ αυτά τα μέτρα με αυτό το τσοκ και τα γραμμάρια πιστεύω ότι η καταβολή θηράματος σε μέγεθος κιχλας είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ξαναλέω με το 4 τσοκ. Θεωρώ μια τέτοια τουφεκιά "τυχερή" και όχι επαναλαμβανόμενη. Ξαναλέω ότι αυτό είναι προσωπικής και μόνο άποψη. Η τουφεκιά θα έχει σκορπίσει τόσο που μόνο από τύχη θα πέσει το θήραμα μέγεθος κιχλας.
 
Έχοντας κανει μερικές δοκιμές τις προάλλες με τη s.vinci τουφέκισα στα 30-40-50 μέτρα ( μετρημένα με κορδέλλα) και σφιχτά τσοκ ( Gemini LF και kiks LF) κατέληξα ότι τα 40 μέτρα είναι μια μακρινή τουφεκιά, τα 50 μέτρα μια πολλή μακρινή τουφεκιά και τα 60+ μέτρα μια εξωπραγματική τουφεκιά..... σίγουρα έχουν καταβληθεί θηράματα και πάνω από τα 60 μέτρα αλλά πιστεύω εκεί θέλει πολλή ψάξιμο σε φυσηγγια, τσοκ, σκοπευτική δεινότητα......και κάμποση τύχη.
 
Τα 40+ μέτρα, είναι πολλά, για επαναλαμβανόμενες επιτυχίες, για τον μέσο κυνηγό. Πάρα πολλά. Ειδικά για την τσίχλα, είναι μάταιο, πάνω από τα 40, γιατί αν δεν είναι καθαρό το μέρος ή δεν έχεις σκύλο, άντε να την βρεις. Άσε που σε τόσο μεγάλες αποστάσεις, το πιθανότερο είναι, να είναι ζωντανή. Το θέμα είναι πως κάποιες ελάχιστες φορές που παρασύρεσαι, δεν κρατιέσαι, ρίχνεις μακριά και πέφτει, είναι αυτές που θυμάσαι για καιρό...
 
Τα 40+ μέτρα, είναι πολλά, για επαναλαμβανόμενες επιτυχίες, για τον μέσο κυνηγό. Πάρα πολλά. Ειδικά για την τσίχλα, είναι μάταιο, πάνω από τα 40, γιατί αν δεν είναι καθαρό το μέρος ή δεν έχεις σκύλο, άντε να την βρεις. Άσε που σε τόσο μεγάλες αποστάσεις, το πιθανότερο είναι, να είναι ζωντανή. Το θέμα είναι πως κάποιες ελάχιστες φορές που παρασύρεσαι, δεν κρατιέσαι, ρίχνεις μακριά και πέφτει, είναι αυτές που θυμάσαι για καιρό...
Εγώ Δημητρη πάνω απο 15 μέτρα δε βρίσκω ούτε γάιδαρο
Μόνο άμα έχω τον Αλεξ τφεκαω μακρυά
Ξέρεις τι είναι να έχεις τρυγόνι σε καθαρό και να μην το βρίσκεις
 
Δημήτρη με όλο το σεβασμό και χωρίς ίχνος ειρωνείας... ξέρεις πόσο είναι τα "πραγματικά" 45 μέτρα για το 4 τσοκ και 28-30 γραμμάρια; Προσωπική μου και μόνο άποψη, σέ αυτά τα μέτρα με αυτό το τσοκ και τα γραμμάρια πιστεύω ότι η καταβολή θηράματος σε μέγεθος κιχλας είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ξαναλέω με το 4 τσοκ. Θεωρώ μια τέτοια τουφεκιά "τυχερή" και όχι επαναλαμβανόμενη. Ξαναλέω ότι αυτό είναι προσωπικής και μόνο άποψη. Η τουφεκιά θα έχει σκορπίσει τόσο που μόνο από τύχη θα πέσει το θήραμα μέγεθος κιχλας.
Γιάννη, δε κυνηγάω συστηματικά τσίχλα,είμαι "σκυλάς"!
Φέτος λόγω υπερπληθυσμού τσίχλας έκανα 10-15 κυνήγια,αποκλειστικά με το μπεκατσοτουφεκο (σταθερά τσοκ 5-4) και είδα ότι ειδικά για τις τουφεκιές του #10,κόβει μακρύτερα από ότι πίστευα! Σε κάποιες μακρινές βολές,έκανα τριγωνομετρικούς υπολογισμούς με Πυθαγόρειο (το είχα πει τότε και με κορόιδευε, χαριτολογώντας, ο @ΣΤΕΛΙΟΣ ) για να υπολογίσω μέτρα,γιατί δε πίστευα στα μάτια μου!!!
Ναι οριακά,έπιανε τα 35 μέτρα με κύλινδρο το 28gr #10.
Και δώσε μου τουλάχιστον +5m για το 30gr #9 με βελτιωμένο κύλινδρο!
Και όταν για αυτά τα κυνήγια (ειδικά του απογευματινού) έπαιρνα σίγουρα 15 πουλιά τη φορά,το δείγμα είναι αρκετά μεγάλο για να πω ότι ήταν "μια τυχαία" τουφεκιά!
@wingmaster και @ΓιάννηςΛ ήσαν δίπλα μου σε κάποια από αυτά και μπορούν να με διαψεύσουν,αν κάνω λάθος!
 
Last edited:
Τα 40+ μέτρα, είναι πολλά, για επαναλαμβανόμενες επιτυχίες, για τον μέσο κυνηγό. Πάρα πολλά. Ειδικά για την τσίχλα, είναι μάταιο, πάνω από τα 40, γιατί αν δεν είναι καθαρό το μέρος ή δεν έχεις σκύλο, άντε να την βρεις. Άσε που σε τόσο μεγάλες αποστάσεις, το πιθανότερο είναι, να είναι ζωντανή. Το θέμα είναι πως κάποιες ελάχιστες φορές που παρασύρεσαι, δεν κρατιέσαι, ρίχνεις μακριά και πέφτει, είναι αυτές που θυμάσαι για καιρό...
Απόλυτα σωστός!
Σπάνια τουφεκάω μακρινές αν δεν είναι royal,ώστε να πέσουν κοντά μου!
 
Γιάννη, δε κυνηγάω συστηματικά τσίχλα,είμαι "σκυλάς"!
Φέτος λόγω υπερπληθυσμού τσίχλας έκανα 10-15 κυνήγια,αποκλειστικά με το μπεκατσοτουφεκο (σταθερά τσοκ 5-4) και είδα ότι ειδικά για τις τουφεκιές του #10,κόβει μακρύτερα από ότι πίστευα! Σε κάποιες μακρινές βολές,έκανα τριγωνομετρικούς υπολογισμούς με Πυθαγόρειο (το είχα πει τότε και με κορόιδευε, χαριτολογώντας, ο @ΣΤΕΛΙΟΣ ) για να υπολογίσω μέτρα,γιατί δε πίστευα στα μάτια μου!!!
Ναι οριακά,έπιανε τα 35 μέτρα με κύλινδρο το 28gr #10.
Και δώσε μου τουλάχιστον +5m για το 30gr #9 με βελτιωμένο κύλινδρο!
Και όταν για αυτά τα κυνήγια (ειδικά του απογευματινού) έπαιρνα σίγουρα 15 πουλιά τη φορά,το δείγμα είναι αρκετά μεγάλο για να πω ότι ήταν "μια τυχαία" τουφεκιά!
@wingmaster και @ΓιάννηςΛ ήσαν δίπλα μου σε κάποια από αυτά και μπορούν να με διαψεύσουν,αν κάνω λάθος!
Δεν χρειάζομαι επιβεβαίωση Δημήτρη μου. Προσωπική μου και μόνο άποψη εξέφρασα, απλά καμιά φορά παρασυρομαστε από τον ενθουσιασμό σε κάποιες απίστευτες καταβολές. Μου έχει τύχει και μένα. Εφόσον όμως ήταν επαναλαμβανόμενες δεν έχω λόγο να μην πιστεύω τα λεγόμενα σου.
 
Απόλυτα σωστός!
Σπάνια τουφεκάω μακρινές αν δεν είναι royal,ώστε να πέσουν κοντά μου!
Πολλή σωστά πράττεις Δημήτρη, άσχημο πράγμα η σπατάλη θηραμάτων για να αποδείξουμε κάτι. Προσωπικά αν το μέρος που θα καθήσω δεν πληρεί τις προϋποθέσεις να βρίσκω τα πουλιά απλά δεν κάθομαι....και ας περνάνε κορδόνι.
 
Γιάννη, δε κυνηγάω συστηματικά τσίχλα,είμαι "σκυλάς"!
Φέτος λόγω υπερπληθυσμού τσίχλας έκανα 10-15 κυνήγια,αποκλειστικά με το μπεκατσοτουφεκο (σταθερά τσοκ 5-4) και είδα ότι ειδικά για τις τουφεκιές του #10,κόβει μακρύτερα από ότι πίστευα! Σε κάποιες μακρινές βολές,έκανα τριγωνομετρικούς υπολογισμούς με Πυθαγόρειο (το είχα πει τότε και με κορόιδευε, χαριτολογώντας, ο @ΣΤΕΛΙΟΣ ) για να υπολογίσω μέτρα,γιατί δε πίστευα στα μάτια μου!!!
Ναι οριακά,έπιανε τα 35 μέτρα με κύλινδρο το 28gr #10.
Και δώσε μου τουλάχιστον +5m για το 30gr #9 με βελτιωμένο κύλινδρο!
Και όταν για αυτά τα κυνήγια (ειδικά του απογευματινού) έπαιρνα σίγουρα 15 πουλιά τη φορά,το δείγμα είναι αρκετά μεγάλο για να πω ότι ήταν "μια τυχαία" τουφεκιά!
@wingmaster και @ΓιάννηςΛ ήσαν δίπλα μου σε κάποια από αυτά και μπορούν να με διαψεύσουν,αν κάνω λάθος!
 
Εγώ Δημητρη πάνω απο 15 μέτρα δε βρίσκω ούτε γάιδαρο
Μόνο άμα έχω τον Αλεξ τφεκαω μακρυά
Ξέρεις τι είναι να έχεις τρυγόνι σε καθαρό και να μην το βρίσκεις
Τον ίδιο οφθαλμίατρο έχουμε Χάρη! Από τότε που βγήκε το σκυλάκι μου στην σύνταξη, ρίχνω μόνο σε όσες είναι να πέσουν στην μέση του δρόμου!
 
Back
Top