Βλητικές δοκιμές

IMG-6122.jpg

Μια πολύ πρόχειρη δοκιμή αν και σπάνια βάζω σημάδι σε στόχο,προτιμώ να βλέπω στο τερέν τι γίνεται…45 μεγάλα βήματα με RC 32 7αρι και mamba
Που εισαι εσυ ρε λαμόγιο;;;
Μπόμπα είσαι....
 
Πήγα το απόγευμα στο σκοπευτήριο. Δεν υπήρχε κανείς, και το καφενείο ήταν κλειστό ... Πήγα λοιπόν στους πίνακες να ρίξω καμιά τουφεκιά. Για να δω τι λέει το νέο NSI Japan special skeet με τον αλλιώτικο (νέου τύπου ?) GT συγκεντρωτήρα. Έριξα με τσοκ BRAIN BL στα 20μ. & MR στα 30μ. από 2 φυσίγγια με την κάθε κάννη. Έριξα κι ένα Lambro series 2 skeet (24gr no 9,5) -δεν είχα άλλο - με το MR στα 30μ. Έριξα και 3-4 NSI Japan special Trap (No 7,5) ...
Μεγάλο μαρτύριο, οι πίνακες δεν βάφονταν καλά με την ώχρα, φυσούσε κι ένα αεράκι και μου έφερνε σταγονίδια πάνω μου κι έκανα χάλια τα ρούχα και τα παπούτσια μου χωρίς να το καταλάβω ... Άσε που, ρίχνοντας στα όρθια και στο περίπου, δεν κατάφερα να κεντράρω σωστά μια τουφεκιά στον πίνακα, άστα να πάνε !!! ... :(:mad: Θα το σκεφτώ πολύ αν θα το ξανακάνω. Στο μεταλλικό πίνακα σίγουρα όχι !!! Μόνο σε χαρτόνι ίσως ... :rolleyes:
Βάζω τις δυο πρώτες, αφού τις επεξεργάστηκα λίγο ... και μου βγήκαν τα μάτια να σημειώσω και να μετρήσω τα σκάγια ...
NSI DUE JAPAN SPECIAL SKEET
BRAIN MR - 30 M.
IMG_20230821_183259_NSI_SK_MR_30m_AB.jpg

BRAIN BL - 20 mIMG_20230821_183342_NSI_SK_BL_20m_AB.jpg
Τις υπόλοιπες θα τις φτιάξω άλλη μέρα ...
Βρήκα και μερικούς από τους συγκεντρωτήρες. Οι δυο κάτω είναι οι νέου τύπου GT από το νέο skeet, οι πάνω είναι από το Trap, οι κλασικοί GT - δείτε τη διαφορά στα πέταλα.
Κάποιοι έχουν κτυπήσει με δύναμη στον πίνακα, προφανώς από τα 20 μέτρα με το BL, γι' αυτό έχουν ώχρα στη μια πλευρά ...
IMG_20230821_223658.jpgIMG_20230821_223949.jpg
 
Πήγα το απόγευμα στο σκοπευτήριο. Δεν υπήρχε κανείς, και το καφενείο ήταν κλειστό ... Πήγα λοιπόν στους πίνακες να ρίξω καμιά τουφεκιά. Για να δω τι λέει το νέο NSI Japan special skeet με τον αλλιώτικο (νέου τύπου ?) GT συγκεντρωτήρα. Έριξα με τσοκ BRAIN BL στα 20μ. & MR στα 30μ. από 2 φυσίγγια με την κάθε κάννη. Έριξα κι ένα Lambro series 2 skeet (24gr no 9,5) -δεν είχα άλλο - με το MR στα 30μ. Έριξα και 3-4 NSI Japan special Trap (No 7,5) ...
Μεγάλο μαρτύριο, οι πίνακες δεν βάφονταν καλά με την ώχρα, φυσούσε κι ένα αεράκι και μου έφερνε σταγονίδια πάνω μου κι έκανα χάλια τα ρούχα και τα παπούτσια μου χωρίς να το καταλάβω ... Άσε που, ρίχνοντας στα όρθια και στο περίπου, δεν κατάφερα να κεντράρω σωστά μια τουφεκιά στον πίνακα, άστα να πάνε !!! ... :(:mad: Θα το σκεφτώ πολύ αν θα το ξανακάνω. Στο μεταλλικό πίνακα σίγουρα όχι !!! Μόνο σε χαρτόνι ίσως ... :rolleyes:
Βάζω τις δυο πρώτες, αφού τις επεξεργάστηκα λίγο ... και μου βγήκαν τα μάτια να σημειώσω και να μετρήσω τα σκάγια ...
NSI DUE JAPAN SPECIAL SKEET
BRAIN MR - 30 M.
View attachment 77482

BRAIN BL - 20 mView attachment 77499
Τις υπόλοιπες θα τις φτιάξω άλλη μέρα ...
Βρήκα και μερικούς από τους συγκεντρωτήρες. Οι δυο κάτω είναι οι νέου τύπου GT από το νέο skeet, οι πάνω είναι από το Trap, οι κλασικοί GT - δείτε τη διαφορά στα πέταλα.
Κάποιοι έχουν κτυπήσει με δύναμη στον πίνακα, προφανώς από τα 20 μέτρα με το BL, γι' αυτό έχουν ώχρα στη μια πλευρά ...
View attachment 77503View attachment 77504
Ωραίες τουφεκιές Στέλιο!
Το χαρτόνι με αέρα δε θα στο συνιστούσα. Στήνεις , απομακρυνεσαι , και λίγο πριν πατήσεις .... Πέφτει.
 
Για να ειναι ενα μετρο το βημα πρεπει να κανεις σχεδον σπαγκατο !! Δεν ειναι ετσι οπως τα σκευτεστε τα μετρα και φοραω και 47 νουμ παπουτσι !!
Πες βρε 45μ και εσύ, οικονομία θα κάνουμε τώρα ή θα σκοτωθούμε για 10μ ;
 
Πήγα το απόγευμα στο σκοπευτήριο. Δεν υπήρχε κανείς, και το καφενείο ήταν κλειστό ... Πήγα λοιπόν στους πίνακες να ρίξω καμιά τουφεκιά. Για να δω τι λέει το νέο NSI Japan special skeet με τον αλλιώτικο (νέου τύπου ?) GT συγκεντρωτήρα. Έριξα με τσοκ BRAIN BL στα 20μ. & MR στα 30μ. από 2 φυσίγγια με την κάθε κάννη. Έριξα κι ένα Lambro series 2 skeet (24gr no 9,5) -δεν είχα άλλο - με το MR στα 30μ. Έριξα και 3-4 NSI Japan special Trap (No 7,5) ...
Μεγάλο μαρτύριο, οι πίνακες δεν βάφονταν καλά με την ώχρα, φυσούσε κι ένα αεράκι και μου έφερνε σταγονίδια πάνω μου κι έκανα χάλια τα ρούχα και τα παπούτσια μου χωρίς να το καταλάβω ... Άσε που, ρίχνοντας στα όρθια και στο περίπου, δεν κατάφερα να κεντράρω σωστά μια τουφεκιά στον πίνακα, άστα να πάνε !!! ... :(:mad: Θα το σκεφτώ πολύ αν θα το ξανακάνω. Στο μεταλλικό πίνακα σίγουρα όχι !!! Μόνο σε χαρτόνι ίσως ... :rolleyes:
Βάζω τις δυο πρώτες, αφού τις επεξεργάστηκα λίγο ... και μου βγήκαν τα μάτια να σημειώσω και να μετρήσω τα σκάγια ...
NSI DUE JAPAN SPECIAL SKEET
BRAIN MR - 30 M.
View attachment 77482

BRAIN BL - 20 mView attachment 77499
Τις υπόλοιπες θα τις φτιάξω άλλη μέρα ...
Βρήκα και μερικούς από τους συγκεντρωτήρες. Οι δυο κάτω είναι οι νέου τύπου GT από το νέο skeet, οι πάνω είναι από το Trap, οι κλασικοί GT - δείτε τη διαφορά στα πέταλα.
Κάποιοι έχουν κτυπήσει με δύναμη στον πίνακα, προφανώς από τα 20 μέτρα με το BL, γι' αυτό έχουν ώχρα στη μια πλευρά ...
View attachment 77503View attachment 77504

Μπραβο βρε Στελαρα μου !!!

Μου εβαλες.....τρελές ιδεες φιλε !!!! :D

ΥΓ. Το τι εννοω...θα σας το δειξω αργοτερα φιλε !!!:)
 
Τα φυσίγγια cal20 είναι ακριβά όμως εεε ;
Με μια Lee βγάζεις καταπληκτικό φυσίγγι χωρίς πολλά πολλά λίγο παραπάνω από την μισή τιμή από τα εμπορικά! Δηλαδή περίπου στα 7 με ξαναριχμενους καλικες!
 
Α' βρε Στελιο μου....για καλο το ανεφερες αυτο το BRAIN -BL ??? :D 🥰

Πηρα και εριξα στα 25 και 30 μετρα...με Ν6 -Ν5- 34 γραμ. σκαγια με το BL και με τον κυλινδρο και 4* αστρα
μαμα τσοκ της μπερετα...
Εβαλα διπλους σε διασταση στοχους ....ωστε να εχω ολη την αποτυπωση...

Οταν βγαλω τις αποτυπωσεις θα τις ανεβασω !!!:)
 
Α' βρε Στελιο μου....για καλο το ανεφερες αυτο το BRAIN -BL ??? :D 🥰

Πηρα και εριξα στα 25 και 30 μετρα...με Ν6 -Ν5- 34 γραμ. σκαγια με το BL και με τον κυλινδρο και 4* αστρα
μαμα τσοκ της μπερετα...
Εβαλα διπλους σε διασταση στοχους ....ωστε να εχω ολη την αποτυπωση...

Οταν βγαλω τις αποτυπωσεις θα τις ανεβασω !!!:)
Προσωπικη σου αποψη αξιζαν τα λεφτα για το BELL?
 
Προσωπικη σου αποψη αξιζαν τα λεφτα για το BELL?

Καλε μου φιλε...ΩΧ.....Το ωχ παει στο οτι θα στεναχωρησω καποιους...αλλα τα πραγματα τα λεω παντα με
''ονομα τους''.....οσο και εαν αυτο ποναει !!
Για μενα που ειμαι ιδιογομωτης...ειναι αχρηστο...με την εννοια οτι μπορω να το ακυρωσω με ενα μου
φυσιγγιο.

Το πηρα μεταχειρισμενο...70 ευρω εαν θυμαμαι καλα...Καινουργιο δεν υπηρχε περιπτωση να το αγορασω..
Θεωρω οτι τα 100 ευρω ειναι παρα πολλα.. Τα 70 ευρω δεν τα ''κλαιω''...τα θεωρω χρηματα που εδωσα για
να μαθω...δλδ οτι κανω και στις δοκιμες μου...!!!
Να τεκμιριωσω ομως αυτο το ''αχρηστο''.....

Οταν εγω...μπορω και κανω τον LB6 οτι γουσταρω...και εννοω απο πολυ συγκεντρωτικο...μεχρι και σε
φυσιγγιο διασπορας.... με την ιδια γομωση σε διαφορετικο στησιμο ...τι να μου προσφαιρει το BL ???

Και για του λογου το αληθες !!!

εικόνα_Viber_2022-03-30_19-10-59-734.jpg
εικόνα_Viber_2022-03-31_17-39-00-021.jpg
εικόνα_Viber_2022-04-04_10-13-30-456.jpg

εικόνα_Viber_2022-04-04_10-13-48-026.jpg

Σε μενα λοιπον ...τιποτα δεν μπορει να μου προσφαιρει....
Επειδη ομως μου αρεσει να ειμαι δικαιος....Ισως να βοηθαει σε καποια εμπορικα γιατι σπαει τα κεντρα
και κανει ομοιομορφη κατανομη...
Και λεω καποια εμπορικα..που ειναι συγκεντρωτικα...ΠΧ Ρουμελιωτη - Κενταυρου - τζορνταν....
και λεω για αυτους γιατι τα εχω δοκιμασει τα φυσιγγια τους...μπορει να υπαρχουν και αλλοι Ελληνες
κατασκευαστες με αξιολογα φυσιγγια !!

Δεν τελειωσα με την ερωτηση σου...Θα ανεβασω και αλλες δοκιμες με το BL για να βγαλεις και εσυ τα
συμπερασματα σου !!! :)
 
Last edited:
Προσωπικη σου αποψη αξιζαν τα λεφτα για το BELL?

Συνεχεια με BL..

εικόνα_Viber_2022-02-18_10-48-31-036.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-18_10-48-46-581.jpg

εικόνα_Viber_2022-02-18_10-49-17-599.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-18_10-49-27-505.jpg

Βλεπεις καμια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ των δυο αποτυπωσεων ??

Εγω βλεπω στην συγκεκριμενη τουφεκια το BL να εχει περισσοτερα κενα...τωρα βεβαια...περι ορεξεως... !!!! :)

Θα συνεχισω με το BL σε χοντρα σκαγια Ν5...Σε σημερινες δοκιμες...για δειτε οτι οντως σπαει το
κεντρο της τουφεκιας...!!!:)
 
Αφού δεν έχω πολλή δουλειά στο γραφείο σήμερα, έβγαλα και τα ποσοστά στον κύκλο των 76 cm ... Μου βγήκαν και τα μάτια βέβαια πάλι !!!:oops::(
View attachment 77531View attachment 77532
Εγώ πάντως την αμαρτία μου θα την πω😆δε βλέπω το Μπίελ να σπάει τα κέντρα‼️
 
Back
Top