Βλητικές δοκιμές

Καλά αυτό μη το λες. Σκεφτόμουν να αγοράσω την Α5 και μου είπαν μακρια γιατί με μικρές γομώσεις κάνει εμπλοκές. Για τα τουρκικα δεν ξέρω.
Μανώλη,λέω για 4-5 περιπτώσεις γνωστών μου.
Δεν έμαθα το παραμικρό για εμπλοκές!
Για τουρκικο,έχω ιδια άποψη και 2-3 ακόμη γνώμες που δεν μιλούν για εμπλοκές...
 
Με απλά εμπορίου εγώ δεν έχω φτάσει το 80❓που σου έδωσε εσένα το περκορσο έως 70-72 στην καλύτερη με λάιτ φουλ....φουλ φουλ δεν έχω,έχω 8/10
92❓ έφτασα με το μπριλλευ, όταν έριξα το 42.5 νιτρομαγκ μόνο αυτο‼️με το μαμά 8/10 έως 87%
Εδώ μέσα εννοώ αν έχεις δει.
Μόνο με φυσίγγι πετυχαίνονται τέτοιες βολές, κάποιες βγαίνουν από τύχη όπως η δική μου με το percorso.
Δεν θεωρώ το 80% αντικειμενικό ποσοστό για το percorso #6.
Αλλά κυμαίνεται μεταξύ 70-80 με full.
Βάλε και την Tecna και έχεις ένα σχετικά αποτελεσματικό φυσίγγι για τα κρύα παρά την όποια αστάθειά του.
 
Last edited:
Μανώλη,λέω για 4-5 περιπτώσεις γνωστών μου.
Δεν έμαθα το παραμικρό για εμπλοκές!
Για τουρκικο,έχω ιδια άποψη και 2-3 ακόμη γνώμες που δεν μιλούν για εμπλοκές...
Τι να σου πω. Αυτό το όπλο ούτε καν το έχω δει από κοντά. Ακόμη και στον Καλκαντζάκο που είχα ρωτήσει πριν μερικούς μήνες δεν το είχε να το δω. Επειδή όμως θέλω να πάρω και ένα όπλο με διευρυμένο αυλό και κώνο και είμαι ανάμεσα σε fabarm και browning σκεφτόμουν να πάρω το A5 επειδή είναι και αδράνεια να γλυτώσω το καθάρισμα και κάποιος μου είπε ότι επειδή κυνηγάω κυρίως τσίχλες με ελαφριές γομώσεις να μην το προτιμήσω γιατί θα έχω θέμα. Οπότε προς το παρών κλεινω προς το l4s που το έχω πιάσει και ξέρω ότι έχει τρομερό ζύγισμα και ειναι και πιο φτηνό. Το A5 δεν το έχω πιάσει όπως ειπα αλλα του συγκυνηγού μου η gold hunter μου έρχεται τέλεια και μου άρεσει πολύ. Οπότε αν έχει ίδιο ζύγισμα και κράτημα και η Α5 θα μου αρέσει και αυτή.
 
Δεν κάνει και ο @BIRDY τις δοκιμές για να δούμε αν ο μεγαλύτερος κώνος των powerbore κάνει δουλειά.
.my man.
Θα έρθουν τα δίδυμα και θα μείνουμε με την απορία 😂
Είχα τρελό αέρα τη Δευτέρα που μπορούσα. Αν πάνε όλα καλά την Τετάρτη θα τις κάνω!
 
Κάτσε περιμένω την διατριβή....του πραουλερ‼️θα την σκάσω σαν την Σαπφώ Νοταρά‼️μπουυυυυυυρλοτοοοοο‼️😆
Ούτε ο Μάριος είδε σημαντικές διαφορές με κώνους, ούτε με παλιά μέταλλα ούτε με δηλητηριασμένες κάνες.
Ίσως δεν τους είχε φτιάξει 30cm.
Ήθελε να βγάλει τα χαρτιά να μας τα δείξει.
Δεν λέω τι άλλα μου έχει πει γιατί θα με σταυρώσουν εδώ μέσα.
Αυτός και αν έκανε δοκιμές επί δοκιμών.

Μου αποκάλυψε δε, ποιός ανακάλυψε πρώτος στην Ελλάδα ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν, μόνο τραυματίζουν.
Μετά ξεκίνησε η αφαίμαξη των κλαμπανομπενελάκηδων με τους κώνους της βλητικής υπεροχής της τσίχλας, για να κλαμπανίζουν ακόμα περισσότερο.
😂😂
 
Να την στειλεις σε ασχετο μαστορα μπας και ανοιξεις λιγο τις ντουφεκιες σου😂

Ο ''μαστορας''....δεν ειναι απαραιτητος...
Οτι βαλεις στην θαλαμη του οπλου....αυτο θα εισπραξεις Παναγιωτη μου...!!!!
Οτι γουσταρω....βγαζω....ακουγεται εγω'ι'στικο,,,,και ζητω συγνωμη... και μην πιστεψει καποιος οτι
καβαλησα το καλαμι.....αλλα αυτη ειναι η αληθεια φιλε !!!

Παρε και το ''σκορποχωρι''... !!! :)

εικόνα_Viber_2023-08-19_18-21-24-129.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-19_18-21-45-133.jpg

Εχω και αλλα...ποιο σκορποχωρια .... Απο ολα εχει ο ''μπαξες''..... :)
 
Ο ''μαστορας''....δεν ειναι απαραιτητος...
Οτι βαλεις στην θαλαμη του οπλου....αυτο θα εισπραξεις Παναγιωτη μου...!!!!
Οτι γουσταρω....βγαζω....ακουγεται εγω'ι'στικο,,,,και ζητω συγνωμη... και μην πιστεψει καποιος οτι
καβαλησα το καλαμι.....αλλα αυτη ειναι η αληθεια φιλε !!!

Παρε και το ''σκορποχωρι''... !!! :)

View attachment 77746
View attachment 77747

Εχω και αλλα...ποιο σκορποχωρια .... Απο ολα εχει ο ''μπαξες''..... :)
Τουφεκιά τσάντας
.sarcastic.

Πάρε μια καρότσας για να μάθεις.
Μι φτάνς ; Δεν μι φτάνς.
Με full οι δικές μου.
MB long range. Φυσίγγι μεγάλων αποστάσεων.
Το μπουμπούνησα και με την 1187 για επιβεβαίωση των πολύ μακρινών δυνατοτήτων του.
Πουλάω όσα έχουν περισσέψει 50€ ... είναι συλλεκτικά.

Το χειρότερο κουτί που κατασκευάστηκε ποτέ.

1187 M2 - MB Long Range full.jpg
 
Last edited:
Τι να σου πω. Αυτό το όπλο ούτε καν το έχω δει από κοντά. Ακόμη και στον Καλκαντζάκο που είχα ρωτήσει πριν μερικούς μήνες δεν το είχε να το δω. Επειδή όμως θέλω να πάρω και ένα όπλο με διευρυμένο αυλό και κώνο και είμαι ανάμεσα σε fabarm και browning σκεφτόμουν να πάρω το A5 επειδή είναι και αδράνεια να γλυτώσω το καθάρισμα και κάποιος μου είπε ότι επειδή κυνηγάω κυρίως τσίχλες με ελαφριές γομώσεις να μην το προτιμήσω γιατί θα έχω θέμα. Οπότε προς το παρών κλεινω προς το l4s που το έχω πιάσει και ξέρω ότι έχει τρομερό ζύγισμα και ειναι και πιο φτηνό. Το A5 δεν το έχω πιάσει όπως ειπα αλλα του συγκυνηγού μου η gold hunter μου έρχεται τέλεια και μου άρεσει πολύ. Οπότε αν έχει ίδιο ζύγισμα και κράτημα και η Α5 θα μου αρέσει και αυτή.
Έχει ωραίο πιάσιμο η Α5.
Λαβή και πάπια λεπτές και ωραίο feeling στα χέρια.
Προσωπικά,δεν με βολεύει το κόψιμο που έχει στην βαση(σαν την auto5)και βλητικα(η 18.8)... φτώχια καταραμένη!
Αυτό έχω δει σε φίλου και συνκυνηγου.
Η 18.7,με βάση αυτά που μου είπε γνωστός,ρίχνει καλά.
Η L4S μου αρέσει σαν όπλο,είναι όμως ασύγκριτα πιο βρώμικη από την μπραου.
 
Ούτε ο Μάριος είδε σημαντικές διαφορές με κώνους, ούτε με παλιά μέταλλα ούτε με δηλητηριασμένες κάνες
Μηπως ηταν πολυ παλια τα μεταλλα και ειχε ληξει το δηλητηριο...?
Ίσως δεν τους είχε φτιάξει 30cm.
Που παει και αυτος με 5-6 ποντους κωνο ...ειπαμε 48 ποντους μινιμουμ, βαρβατιλα...
Ήθελε να βγάλει τα χαρτιά να μας τα δείξει.
Και γιατι δεν τα εβγαλε τα ρημαδια να ησυχαζαμε και 'μεις...
Δεν λέω τι άλλα μου έχει πει γιατί θα με σταυρώσουν εδώ μέσα
Ολο δε λες δε λες αλλα δεν εχεις σταματησει και καθολου...Τι νουμερο καρφια προτιμας?
Αυτός και αν έκανε δοκιμές επί δοκιμών.
Πουντες?
Μου αποκάλυψε δε, ποιός ανακάλυψε πρώτος στην Ελλάδα ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν, μόνο τραυματίζουν.
Για ελα απο το χωριο να βρεις και αλλου πιο πρωτους...
Μετά ξεκίνησε η αφαίμαξη των κλαμπανομπενελάκηδων με τους κώνους της βλητικής υπεροχής της τσίχλας, για να κλαμπανίζουν ακόμα περισσότερο.
Υπονοεις μηπως οτι το φαινομενο του κλαμπανισματος υφισταται πιο εντονο στους μπενελακηδες?δεν ακουστηκε ωραια αυτο...
 
Τη δική μου γνώμη για τα fabarm την ξέρετε την έχω γράψει άπειρες φορές. Αν δεν είχα την παρανοια των αλλαγών όπλων, με την xlr5 θα εβγαινα μεχρι να διαλύσει. Γι αυτό και δεν την έχω πουλήσει.
Όχι όλες οι Fabarm.
Την xlr κράτα την.
 
Πολύ απλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε θα συνέβαινε αυτό που λες με κάποια πολύ ελαφριά φυσίγγια που δεν θα έδιναν αρκετό λάκτισμα κλπ. Επίσης ακόμη και στις κάννες super magnum με ελαφριά φυσίγγια πάλι θα γινόταν αυτό που λες
Ίσως το κλείστρο στον μηχανισμό αδράνειας να ανοίγει γρηγορότερα με πολύ ισχυρό φυσίγγι από ότι με οριακά (για να ανοίξει) αδύναμο, αυτό γίνεται διότι το ελατηριο εντός του κλείστρου στην πρώτη περίπτωση συμπιεζεται και
τερματίζει γρήγορα και βίαια , άρα εκτονώνεται και πιο γρήγορα. Στην δεύτερη ίσως να συμπιέζεται αρκετά μεν αλλά να μην τερματίζει
Και πάλι όμως είναι κάτι πολύ εύκολα ρυθμίσιμο με το βάρος του κλειστρου και το ελατήριο αδρανείας και επαναφοράς όπως έχουν κάνει και άλλοι κατασκευαστές που πλέον φτιάχνουν αδρανείας όπλα
Όλη η λειτουργία του είναι ένα παιχνίδι ισορροπίας, δεν λειτουργεί αν έχει ισχυρό ελατηριο επαναφοράς κλείστρου ( όπως τα ελατήρια επαναφοράς των αυτογεμων αεριων που έχουν πολύ μεγαλύτερη ισχύ), δεν λειτουργεί αν έχει ασθενεστερο ή ισχυρότερο ελατηριο εντός του κλείστρου ( γύρω στα 130 κιλά είναι το βάρος συμπίεσης του ελατηρίου στις benelli), και το βάρος του κελύφους του κλείστρου δεν πρέπει ποτέ να βγαίνει εκτός του εύρους μίας συγκεκριμένης αναλογίας βάρους με το συνολικό του όπλου.
όπως έχουν κάνει και άλλοι κατασκευαστές που πλέον φτιάχνουν αδρανείας όπλα όπως πχ η Browning που έχει και διευρυμένο αυλό. Ή βάζοντας διπλά ελατήρια όπως έχει κάνει στην Super Vinci.
Η browning για το a5 με τον διευρυμένο αυλό μείωσε το μήκος του κώνου και το έκανε όπως η Benelli όσο για τα διπλά η μονα ελατήρια, σημασία δεν έχει ο αριθμός τους αλλά η συνολική ισχύς. Όπως και να έχει υποθέσεις κάνω και προσπαθώ να συμπερανω από όσα ακούω, δεν έχω τα τεχνικά μέσα για να το μελετήσω. Πάντως με το πείραμα που είχα προτείνει σε όποιον έχει ένα αδρανείας και έναν χρονογραφο, θα μπορούσαμε εμμέσως να επαληθευσουμε αυτό που λέω ή να αποδειχθεί πως δεν συμβαίνει τίποτα από όλα αυτά
 
Πουντες?
Νάτες 1-0
Οι δικές σου που είναι ;
Πουθενά 2-0

Αστείοοοοο

Υπονοεις μηπως οτι το φαινομενο του κλαμπανισματος υφισταται πιο εντονο στους μπενελακηδες?δεν ακουστηκε ωραια αυτο...
Είναι αναλογικό με τον αριθμό των όπλων που πουλιούνται.
Περισσότερες Benelli, περισσότεροι κλαμπάνηδες, περισσότερα υποψήφια θύματα που νομίζουν ότι φταίει το όπλο.
Απλό, βολικό και λογικό.
 
πρέπει να γίνει κατανοητό ότι στα αδράνειας , η γεωμετρία της κανης είναι μέρος του μηχανισμού λειτουργίας
Δεν πρέπει να γίνεται καμμία επέμβαση
Είναι άλλο θέμα αν μπορούν όλες οι γεωμετρίες κανης να συνδυαστούν με αδράνεια. Ναι μπορούν με τις τροποποιήσεις που αναφέρθηκαν , και συμβιβασμούς.
 
Ίσως το κλείστρο στον μηχανισμό αδράνειας να ανοίγει γρηγορότερα με πολύ ισχυρό φυσίγγι από ότι με οριακά (για να ανοίξει) αδύναμο, αυτό γίνεται διότι το ελατηριο εντός του κλείστρου στην πρώτη περίπτωση συμπιεζεται και
τερματίζει γρήγορα και βίαια , άρα εκτονώνεται και πιο γρήγορα. Στην δεύτερη ίσως να συμπιέζεται αρκετά μεν αλλά να μην τερματίζει
Όλη η λειτουργία του είναι ένα παιχνίδι ισορροπίας, δεν λειτουργεί αν έχει ισχυρό ελατηριο επαναφοράς κλείστρου ( όπως τα ελατήρια επαναφοράς των αυτογεμων αεριων που έχουν πολύ μεγαλύτερη ισχύ), δεν λειτουργεί αν έχει ασθενεστερο ή ισχυρότερο ελατηριο εντός του κλείστρου ( γύρω στα 130 κιλά είναι το βάρος συμπίεσης του ελατηρίου στις benelli), και το βάρος του κελύφους του κλείστρου δεν πρέπει ποτέ να βγαίνει εκτός του εύρους μίας συγκεκριμένης αναλογίας βάρους με το συνολικό του όπλου.
Η browning για το a5 με τον διευρυμένο αυλό μείωσε το μήκος του κώνου και το έκανε όπως η Benelli όσο για τα διπλά η μονα ελατήρια, σημασία δεν έχει ο αριθμός τους αλλά η συνολική ισχύς. Όπως και να έχει υποθέσεις κάνω και προσπαθώ να συμπερανω από όσα ακούω, δεν έχω τα τεχνικά μέσα για να το μελετήσω. Πάντως με το πείραμα που είχα προτείνει σε όποιον έχει ένα αδρανείας και έναν χρονογραφο, θα μπορούσαμε εμμέσως να επαληθευσουμε αυτό που λέω ή να αποδειχθεί πως δεν συμβαίνει τίποτα από όλα αυτά
Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά που λες. Αλλα γιατί να επηρεάζει περισσότερο ο μακρύτερος κώνος και ο διευρυμένος αυλός τον τρόπο λειτουργίας από ότι ένα πολύ ελαφρύ φυσίγγι. Αυτό λέω. Ουσιαστικά την ίδια επίδραση θα έχει. Οπότε αν δεν δούλευε με μακρύτερο κώνο και διευρυμένο αυλό λόγο μικρότερης ανάκρουσης και μικρότερων ταχυτήτων και μικρότερων πιέσεων κλπ κλπ δεν θα έπρεπε να δουλεύει ούτε με αντίστοιχα ελαφριά φυσίγγια που θα δημιουργούν τις ίδιες συνθήκες-συμπεριφορά-ιδιότητες όπως ένα πιο βαρύ φυσίγγι σε κάνη με κώνο και διευρυμένο αυλό όσο αφορά τις πιέσεις και τις ταχύτητες και τους χρόνους καύσης της πυρίτιδας. Ή με άλλα λόγια την συμπεριφορά σε ταχύτητα και πιέσεις ενός φυσιγγίου σε μια κάννη με κώνο και διευρυμένο αυλό θα μπορούσες να τo πετύχεις και με ένα πιο ελαφρύ φυσίγγι με βραδύκαυστη πυρίτιδα . Οπότε αν ίσχυε αυτό τότε δεν θα δούλευε ούτε με ένα τέτοιο ελαφρύ φυσίγγι. Όμως τα Benelli τα ρίχνουν όλα απροβλημάτιστα. Οπότε δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος. Αλλά και πάλι θα μπορούσε να το ρυθμίσει η benelli όπως το ρυθμίζει σε κάθε νέο μοντέλο που βγάζει που διαφέρει σε βάρος ή σε μήκος θαλάμη ή σε μήκος κάννης ή σε διαμέτρημα κλπ κλπ. Δεν νομίζω να ειναι αυτός ο λόγος.

Ο λόγος πιστεύω είναι η Beretta και η πωλήσεις. Εξάλλου η Beretta εφοδιάζει κάννες την Βenelli. H Βenelli ποτέ δεν έφτιαχνε κάννες από μόνη της. Πριν την αγοράσει η Beretta είχε γαλλικές κάννες και μάλιστα με πιο στενό αυλό και κώνο από ότι έχει τώρα και κανένας δεν έχει παράπονο με αυτές τις κάννες. Όπως βεβαια δεν έχουν παράπονο και τόσοι άλλοι με όπλα που έχουν αντίστοιχα στενούς αυλούς και μικρούς κώνους όπως τα Franchi (που έχουν και τις ίδιες κάννες με τα benelli πλέον), τα Βaikal , τα Βreda τα Verney carron , τα Marocchi κλπ κλπ. Για κάποιον περίεργο λόγο μόνο στην Benelli δεν σκοτώνει ο στενός αυλός και ο μικρός κώνος.
 
Last edited:
Οταν μας δειξει ο Μαριος τις δικες του θα δειξω και εγω τις δικες μου...
3-0(τα αλλα δυο ηταν απο τα αποδυτηρια...)
Ακομη πιο αστειοοοο...
Ο Μάριος είναι μπαναρισμένος, ούτε παρακολουθεί αλλά να τον βάλω σε ταλαιπωρία να ψάχνει παλιά χαρτόνια στην αποθήκη για να αποδείξει τι ;
Ότι η κάνη σου ήταν από την αρχή προβληματική στον κώνο γι αυτό στην φόρτωσε ο άλλος ;
Εσύ σωστά έπραξες και έκανες κώνο.
Ίσως και με ένα απλό πέρασμα με ένα κοπτικό και γυάλισμα να είχε λυθεί το πρόβλημα.
Δεν είμαι οπλουργός.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τα-πάντα-για-την-κάννη.1691/page-9#post-509511
 
Last edited:
Back
Top