Βλητικές δοκιμές

Που να δεις τουφεκιά από φυσιγγι με βύσμα με δύο ποτηράκια.Μπορει να φτάσει και 100%....

Αν καταλαβα καλα....Θα αναφερεσαι....στο ΔΙΠΛΟΚΥΑΘΙΟ στην ''πατεντα'' του Μαστρο Μιχαλη...ή κανω
λαθος φιλε ??
Τσ διπλοκυαθιο...οντως...''κλεινει σπιτια''....:):cool:

εικόνα_Viber_2022-01-18_12-26-27-915.jpg

εικόνα_Viber_2022-01-18_12-26-37-343.jpg

εικόνα_Viber_2022-01-18_12-26-52-062.jpg

εικόνα_Viber_2022-01-18_16-59-48-462.jpg

εικόνα_Viber_2022-01-18_16-59-59-665.jpg

Χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης με κανεναν... :)
Για αλλη μια φορα σας λεω....οτι για μενα την διαφορα την κανει το φυσιγγιο !!!:)
 
Δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη μου ριξια με αυτο το φυσιγγιο..!!!! :)

Ημουν στο ποστο για φασσες..Αρχες οκτωβρη ... Σε μια φασση βλεπω ενα ζευγαρι φασσες...και ερχοντουσαν
απο δεξια μου με πορεια προς τα αριστερα μου...κοντα η μια με την αλλη δλδ ειχαν δεν ειχαν μισο μετρο η μια απο την αλλη...
Αποσταση 35 μετρα γεματα ,,,40 δεν ηταν....
Σημαδευω την πρωτη και ριχνω...Και βλεπω και τις δυο να πεφτουν σαν πατσαβουρες !!!!
Αυτο δεν θα το ξεχασω ποτε !!!:)
 
Μη λες τέτοια ρε Τζωνυ, το κερατακι του ελαφιού με έναν τρόπο μπορεί να γα..ηθει και δεν είναι και τόσο ανδρικός.
Άι ρε κ εσύ με τις ακτινικές😆το κέρατο είναι κούφιο εκεί τον χώνεις😆μάρεσει που σκέφτηκες να κάτσεις πάνω 😆😆😆😆
 
Δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη μου ριξια με αυτο το φυσιγγιο..!!!! :)

Ημουν στο ποστο για φασσες..Αρχες οκτωβρη ... Σε μια φασση βλεπω ενα ζευγαρι φασσες...και ερχοντουσαν
απο δεξια μου με πορεια προς τα αριστερα μου...κοντα η μια με την αλλη δλδ ειχαν δεν ειχαν μισο μετρο η μια απο την αλλη...
Αποσταση 35 μετρα γεματα ,,,40 δεν ηταν....
Σημαδευω την πρωτη και ριχνω...Και βλεπω και τις δυο να πεφτουν σαν πατσαβουρες !!!!
Αυτο δεν θα το ξεχασω ποτε !!!:)
Έτσι κ εγώ,σημάδευα το πρώτο παπί κ έπεσε το τρίτο😆😆😆έμεινα παγωτό,είχε κ ψοφοκρυο‼️-20 Τζων😆😆😆😆
 
Καλησπέρα. Ανεβάζω τις δυο τελευταίες, από τις προχθεσινές μου δοκιμές.
Αυτές είναι με το NSI DUE JAPAN SPECIAL TRAP - 24 gr. No. 7,5 (~300 σκάγια στο φυσίγγι).
Με τα ίδια τσοκ και αποστάσεις, όπως και τις προηγούμενες. (MR στα 30m και BL στα 20m).
IMG_20230821_190129_NSI_TRAP_MR_30m_AC.jpgIMG_20230821_190217_NSI_TRAP_BL_20m_AC.jpg
Αυτά από μένα ... και τέλος οι δοκιμές !!! :cool:
Και σήμερα πήγα σκοπευτήριο ... και πάλι δεν υπήρχε κανείς δικός μας. Μόνο ένας Άγγλος, που έριχνε ήδη την τελευταία του πούλα. Οπότε μετά έριξα κι εγώ δυο ωραίες πούλες, και τις χάρηκα, κι ας ήμουνα μόνος ... όχι θα κάτσω να σκάσω !!!.yel.:)
 
Εξορυγμένοι και σμιλεμένοι στο χέρι, οι κύβοι είναι κατασκευασμένοι από έναν τύπο γρανίτη που έχει την ιδιότητα να διατηρεί τη θερμοκρασία για 20 λεπτά αφού βγουν από την κατάψυξη (ή το φούρνο μικροκυμάτων). Έτσι, μάς δίνουν αρκετό χρόνο για να απολαμβάνουμε το ποτό μας σε σταθερά δροσερή θερμοκρασία.

Στα συν οι στρογγυλεμένες γωνίες των Granite Whisky Stones αλλά και ο μαλακός τύπος γρανίτη, που έχει χρησιμοποιηθεί, ο οποίος δεν χαράζει τα ποτήρια και φυσικά δεν τραυματίζει τα δόντια....(το κείμενο όπως το αντεγραψα)
Και αν, κατά λάθος, τα καταπιείς μαθαίνει ο κώλος σου τάβλι... hippo
 
Παντα αυτος ο ''γαμημενος'' γραπτος μου λογος δειχνει επιθετικος...ενω δεν επιδιωκω κατι τετοιο...
Ωστοσο στις αρχες που δεν με ηξεραν εχω παρεξηγηθει αρκετες φορες...
Τι να κανω...ετσι εκφραζομαι...και του λυκου πρωτα φευγει η ψυχη και μετα το χουι !!! :)
Ο γραπτος σου λογος εχει υψηλο ποσοστο συγκεντρωσης.Άλλαξε ταπα να τον κανεις ποιο ανοιχτο ποιο αποδεκτο!!!!!!
 
Ο γραπτος σου λογος εχει υψηλο ποσοστο συγκεντρωσης.Άλλαξε ταπα να τον κανεις ποιο ανοιχτο ποιο αποδεκτο!!!!!!

Αυτο ειναι το θεμα....Δεν ξερω να αλλαξω ''ταπα'' στον γραπτο λογο....
Και οπως λεει ο σοφος λαος μας.....Τωρα στα γεραματα μαθε γερο γραμματα !!! :)
 
Πηγα το πρωι....6,20....επινα καφε στο ποστο....
Τετοιο ''νεκροταφειο''....δεν μου εχει ξανατυχει.!!! Ουτε στον εχθρο μου τετοιο πραγμα !!!
Πηγε 7,50...και δεν ειχε περασει τιποτα αλλο εκτος απο δυο φασσες μεσουρανα...!!!
Με κοιταγε ο Ρεξ με παραπονο....Περναει μια κουρουνα....επιασε πουλι στο στομα του ο Ρεξ !!! :D
Ξεβρωμισε και λιγο ο τοπος !!:cool:


εικόνα_Viber_2023-08-24_12-42-17-761.jpg
Συγνωμη για το topic.

Εφυγα...και το ριξα στις δοκιμες...για να γλυκανω τον καημο μου !!!:)


30 ΜΕΤΡΑ...Διπλοκυαθιο σε Ν8,5 +Ν7,5....Με λιγα λογια....δουλεια δεν ειχε ο διαολος....:D

εικόνα_Viber_2023-08-24_12-20-59-815.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-24_12-21-20-205.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-24_12-22-32-892.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-24_12-22-40-170.jpg

14 Γραμμαρια Ν8,5+0,5 αλευρι+13 Ν7,5+0,5 αλευρι...
Εχω και αλλη δοκιμη...Το ιδιο πραγμα θα δειτε....δεν εχει νοημα να την ανεβασω...

Μπορει ανετα να βγαλει ενα 100%...αλλα και ποιο το νοημα ( ? ) δεν κανουμε αγωνες ....Απλα δοκιμασα
ακομα κατι που δεν ειχα δοκιμασει με ψιλα σκαγια.
Α' Το βασικοτερο θα ξεχναγα...ασχετα με τις ταχυτητες,,,η ανακρουση μικροτερη του φλομπερ !!!:)

ΥΓ. Γουσταρω...να πειραξω...και μερικους καλούς φιλους... !!!
Τι λετε....να στειλω την Α-390 Για κωνο ??? :D 🥰
 
Πηγα το πρωι....6,20....επινα καφε στο ποστο....
Τετοιο ''νεκροταφειο''....δεν μου εχει ξανατυχει.!!! Ουτε στον εχθρο μου τετοιο πραγμα !!!
Πηγε 7,50...και δεν ειχε περασει τιποτα αλλο εκτος απο δυο φασσες μεσουρανα...!!!
Με κοιταγε ο Ρεξ με παραπονο....Περναει μια κουρουνα....επιασε πουλι στο στομα του ο Ρεξ !!! :D
Ξεβρωμισε και λιγο ο τοπος !!:cool:


View attachment 77709
Συγνωμη για το topic.

Εφυγα...και το ριξα στις δοκιμες...για να γλυκανω τον καημο μου !!!:)


30 ΜΕΤΡΑ...Διπλοκυαθιο σε Ν8,5 +Ν7,5....Με λιγα λογια....δουλεια δεν ειχε ο διαολος....:D

View attachment 77711
View attachment 77712

View attachment 77713

View attachment 77714

14 Γραμμαρια Ν8,5+0,5 αλευρι+13 Ν7,5+0,5 αλευρι...
Εχω και αλλη δοκιμη...Το ιδιο πραγμα θα δειτε....δεν εχει νοημα να την ανεβασω...

Μπορει ανετα να βγαλει ενα 100%...αλλα και ποιο το νοημα ( ? ) δεν κανουμε αγωνες ....Απλα δοκιμασα
ακομα κατι που δεν ειχα δοκιμασει με ψιλα σκαγια.
Α' Το βασικοτερο θα ξεχναγα...ασχετα με τις ταχυτητες,,,η ανακρουση μικροτερη του φλομπερ !!!:)

ΥΓ. Γουσταρω...να πειραξω...και μερικους καλούς φιλους... !!!
Τι λετε....να στειλω την Α-390 Για κωνο ??? :D 🥰
Να την στειλεις σε ασχετο μαστορα μπας και ανοιξεις λιγο τις ντουφεκιες σου😂
 
Πηγα το πρωι....6,20....επινα καφε στο ποστο....
Τετοιο ''νεκροταφειο''....δεν μου εχει ξανατυχει.!!! Ουτε στον εχθρο μου τετοιο πραγμα !!!
Πηγε 7,50...και δεν ειχε περασει τιποτα αλλο εκτος απο δυο φασσες μεσουρανα...!!!
Με κοιταγε ο Ρεξ με παραπονο....Περναει μια κουρουνα....επιασε πουλι στο στομα του ο Ρεξ !!! :D
Ξεβρωμισε και λιγο ο τοπος !!:cool:


View attachment 77709
Συγνωμη για το topic.

Εφυγα...και το ριξα στις δοκιμες...για να γλυκανω τον καημο μου !!!:)


30 ΜΕΤΡΑ...Διπλοκυαθιο σε Ν8,5 +Ν7,5....Με λιγα λογια....δουλεια δεν ειχε ο διαολος....:D

View attachment 77711
View attachment 77712

View attachment 77713

View attachment 77714

14 Γραμμαρια Ν8,5+0,5 αλευρι+13 Ν7,5+0,5 αλευρι...
Εχω και αλλη δοκιμη...Το ιδιο πραγμα θα δειτε....δεν εχει νοημα να την ανεβασω...

Μπορει ανετα να βγαλει ενα 100%...αλλα και ποιο το νοημα ( ? ) δεν κανουμε αγωνες ....Απλα δοκιμασα
ακομα κατι που δεν ειχα δοκιμασει με ψιλα σκαγια.
Α' Το βασικοτερο θα ξεχναγα...ασχετα με τις ταχυτητες,,,η ανακρουση μικροτερη του φλομπερ !!!:)

ΥΓ. Γουσταρω...να πειραξω...και μερικους καλούς φιλους... !!!
Τι λετε....να στειλω την Α-390 Για κωνο ??? :D 🥰
Θα χρειαστεί όταν σταματήσεις να γεμίζεις
 
Αν καταλαβα καλα....Θα αναφερεσαι....στο ΔΙΠΛΟΚΥΑΘΙΟ στην ''πατεντα'' του Μαστρο Μιχαλη...ή κανω
λαθος φιλε ??
Τσ διπλοκυαθιο...οντως...''κλεινει σπιτια''....:):cool:

View attachment 77664

View attachment 77665

View attachment 77666

View attachment 77667

View attachment 77668

Χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης με κανεναν... :)
Για αλλη μια φορα σας λεω....οτι για μενα την διαφορα την κανει το φυσιγγιο !!!:)
κ.Νίκο όταν λές διπλό κυάθιο τι ακριβώς εννοείς ;
Βάλε αν θέλεις μια διαφωτιστική φώτο .
 
Τα Beretta δεν έχουν ανάγκη από κωννους, βγάζουν ωραίες τουφεκιές 🙂
Γιατι εχουν απο την μανα τους κωνους.Πηρατε ποτε μια benelli και μια beretta με τον ιδιο κωνο και τον ιδιο αυλο για να διαπιστώσετε που υπαρχει πραγματι υπεροχη;Να δουμε που ειναι ο μυθος και που η πραγματικοτητα.Γιατι οταν κανουμε συγκρισεις πρεπει να ειναι μεταξυ ομοειδών πραγματων. Ας το κανει καποιος και τοτε θα καταλαβετε την πολιτικη πωλησεων της μαμα beretta.
 
Γιατι εχουν απο την μανα τους κωνους
Μα εκει είναι το θέμα Παναγιώτη.
Ότι υπάρχουν εταιρείες , στο συγκεκριμένο παράδειγμα η beretta , που έχουν καλύτερη γεωμετρία . Και έχει άλλες που δεν έχουν καλή γεωμετρία για αυτό και σε ορισμένες περιπτώσεις π.χ για καρτέρι μεγάλων θηραμάτων υπάρχει κόσμος που τα βελτιώνει.
Πηρατε ποτε μια benelli και μια beretta με τον ιδιο κωνο και τον ιδιο αυλο για να διαπιστώσετε που υπαρχει πραγματι υπεροχη;
Από αυτά που έχω δει , μπορεί η μπενελλι να βγάλει πιο σφιχτές τουφεκιές αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να μεγαλώσει ο κωννος και να πάει όσο του άλλου .
Γιατι οταν κανουμε συγκρισεις πρεπει να ειναι μεταξυ ομοειδών πραγματων.
Αυτό γίνεται , γιατί η κάθε εταιρεία βγάζει και διαφορετικό/κα προφίλ κάννης .

Για αυτό ακριβώς υπάρχει κόσμος που αλλάζει το προφίλ της benelli, επειδή οι κάννες δεν είναι ομοειδείς ,ούτε ίδιες.
 
πιο σφιχτές τουφεκιές
Η σφιχτή τουφεκιά σκοτώνει το θήραμα ;
Όχι.

Όταν σφίγγεις πολύ την τουφεκιά βελτιώνεις πάντα την κάρπωση ;
Όχι.

Και αφού μιλάμε για σφιξίματα ...
Έχεις συγκριτικές δοκιμές με μη βελτιωμένη benelli σε σχέση με άλλης μάρκας όπλο που έχει την φήμη ότι σκοτώνει με περίπου την ίδια μετρημένη σύσφιξη ;
Εδώ περιμένω φωτογραφίες.
 
Η σφιχτή τουφεκιά σκοτώνει το θήραμα ;
Όχι.

Όταν σφίγγεις πολύ την τουφεκιά βελτιώνεις πάντα την κάρπωση ;
Όχι.

Και αφού μιλάμε για σφιξίματα ...
Έχεις συγκριτικές δοκιμές με μη βελτιωμένη benelli σε σχέση με άλλης μάρκας όπλο που έχει την φήμη ότι σκοτώνει με περίπου την ίδια μετρημένη σύσφιξη ;
Εδώ περιμένω φωτογραφίες.
Η σφιχτή τουφέκια σκοτώνει το θήραμα στην απόσταση που η αραιομενη δεν μπορεί.

Όταν σφίγγεις την τουφέκια , βελτιώνεις την καρπωση στην απόσταση που αν δεν την εσφιγγες θα καθοσουν να κοιτάς .

Αν εσεις τουφεκατε μέχρι τα 35μ , μην σφίξετε καμία τουφέκια.
Εννοείται πως έχω δοκιμάσει όλα τα τουφέκια που έχουν περάσει από τα χέρια μου.
Εδώ γράφω από το 2014. Μπορείς να ψάξεις και να βρεις τις δοκιμές.
 
Back
Top