Βλητικές δοκιμές

Την αλήθεια; Δεν θα τα αγόραζε κανείς. Και όχι γιατί δεν ειναι γαμώ τα φυσίγγια αλλα επειδή θα άδειαζε η τσάντα.
Εκτος ίσως για πολυ εξειδικευμένα πραγματα, υδρόβια μέρα ή ντουφεκιές σε κοπαδια φασσες στο Θεό.
Βγαίνουν και σε πιο εξελιγμένη μορφή, για τα 10metri λεω, τα αγοράζει κανείς; Ή κι αν τα αγοράσεις μια φορά, θα ξαναπάρεις;

Δεν ειναι ετσι ετσι τα πραγματα...και δεν το λεω επειδη ειναι δικα μου τα φυσιγγια...
Στα δικα μου φυσιγγια παιζεις με τσοκ μαμα...χωρις να χρειαζεσαι εξτρα τσοκ...

Βαλε 4* μαμα τσοκ στα δικα μου φυσιγγια...και τοτε θα χρειαστεις και δευτερη τσαντα !!! ;) :)
 
Οι πίνακες αυτοί είναι το διεθνες στάνταρ με βυσμάτωση που δεν προστατεύει πλευρικά τα σκάγια, ( επειδή είναι ίδια η απόδοση της ανεξάρτητα από το στήσιμο και τον αυλό και ακολουθεί την σύσφιξη), όπως τα μαλινοταπα, με βυσματα με ποτηράκι τα ποσοστά αυξάνονται λίγο έως αρκετά.
 
Την αλήθεια; Δεν θα τα αγόραζε κανείς. Και όχι γιατί δεν ειναι γαμώ τα φυσίγγια αλλα επειδή θα άδειαζε η τσάντα.
Εκτος ίσως για πολυ εξειδικευμένα πραγματα, υδρόβια μέρα ή ντουφεκιές σε κοπαδια φασσες στο Θεό.
Βγαίνουν και σε πιο εξελιγμένη μορφή, για τα 100metri λεω, τα αγοράζει κανείς; Ή κι αν τα αγοράσεις μια φορά, θα ξαναπάρεις;
Εγώ πάντως θα τα αγόραζα όσο όσο!! Όχι ότι είμαι τοπ σκοπευτής, αλλά και μόνο για τη δυνατότητα να πάρω ένα εκλεκτό θήραμα σε ακραίες αποστάσεις, εφόσον πάνε τα σκάγια εκεί που πρέπει, θεωρώ ότι αξίζει!!!😉😉
Υ. Γ αν οι συναντήσεις με τα καλά θηράματα ήταν περισσότερες, τουλάχιστον στα μέρη μου, τότε ίσως να είχα άλλη αντίληψη!!😉
 
Να ρωτησω κατι ρε μαγκες;
Πόσο ΠΡΈΠΕΙ να αποδίδει ενα 3* στα 36 5 μετρα; Υπάρχει καποιο στάνταρντ; Καποιος πίνακας αποδεκτός από τους κατασκευαστές με την ΣΩΣΤΉ συγκέντρωση ανα σύσφιξη;
 

Attachments

  • 1F23C029-A8D8-45AB-98DF-45BA0B34800B.png
    1F23C029-A8D8-45AB-98DF-45BA0B34800B.png
    465,2 KB · Προβολές: 22
Να ρωτησω κατι ρε μαγκες;
Πόσο ΠΡΈΠΕΙ να αποδίδει ενα 3* στα 36 5 μετρα; Υπάρχει καποιο στάνταρντ; Καποιος πίνακας αποδεκτός από τους κατασκευαστές με την ΣΩΣΤΉ συγκέντρωση ανα σύσφιξη;
Η τυπική απόδοση στα 36,5 μέτρα με 3* και νούμερο 7 είναι 60% (για μένα τώρα η ιδανική 65% αλλά αυτό είναι άνευ σημασίας)
 
Τα ζάρια τι κάνουν ;
Εξορυγμένοι και σμιλεμένοι στο χέρι, οι κύβοι είναι κατασκευασμένοι από έναν τύπο γρανίτη που έχει την ιδιότητα να διατηρεί τη θερμοκρασία για 20 λεπτά αφού βγουν από την κατάψυξη (ή το φούρνο μικροκυμάτων). Έτσι, μάς δίνουν αρκετό χρόνο για να απολαμβάνουμε το ποτό μας σε σταθερά δροσερή θερμοκρασία.

Στα συν οι στρογγυλεμένες γωνίες των Granite Whisky Stones αλλά και ο μαλακός τύπος γρανίτη, που έχει χρησιμοποιηθεί, ο οποίος δεν χαράζει τα ποτήρια και φυσικά δεν τραυματίζει τα δόντια....(το κείμενο όπως το αντεγραψα)
 
Τελικά την αλλάζουν η δεν την αλλάζουν?🤔
Με 15% αστάθεια στο φυσίγγι μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε Γιάννη.
Εγώ πίστευα ότι δεν την αλλάζουν αλλά έχω δει ότι την αλλάζουν.
Μπορεί να κάνω και λάθος.

Αυτό που την αλλάζει σε μεγάλο βαθμό είναι μικροδιαφορές στην σύσφιξη στην περιοχή του mod.
Το 0,48 με το 0,52 μπορεί να αλλάξει όλη την τουφεκιά ίσως και πάνω από 5%, ανάλογα το φυσίγγι.
Για αυτό είμαι σχεδόν σίγουρος και είχε συμφωνήσει και ο Λεό.
 
Last edited:
Με αυτά συμφωνούμε οτι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι;
Αν ναι, τί καθόμαστε και συζητάμε και γιατί εκθειάζουμε ιδιογομωτές οπως τον Νίκο; Για τα φυσίγγια που φτιάχνει ή επειδή μετατρέπει τα 3* σε xfull; Και ειναι καλό αυτό; Δηλαδή αυτο είναι το ζητούμενο; Δηλαδή, αν η μπερετα ή η μπενελι προσλαβουν τον Νικο να τους φτιάχνει φυσίγγια για τις δοκιμες τους, θα θέλουν να διαφημίσουν οτι τα 3* τους αποδίδουν 90% ή θα τους παρουν με τις πετρες;
Κυριάκο, τα πολύ σφιχτά του Νίκου δεν τα βρίσκεις να τα αγοράσεις πουθενά (ή πρέπει να πουλήσεις νεφρό) και επίσης είναι φυσίγγια που ακούν στα τσοκ (μην το θεωρείς βέβαιο πως όλα το κάνουν αυτό), αλλά δεν ακολουθούν τα standards ούτε το θέλουμε. 🤣
Εξάλλου πηγαίνουν σφιχτά και με τις Benelli.
Εγώ πχ θα τα ρίξω σε πολύ μακρινές αποστάσεις (σαν δεύτερο-τρίτο) και δεν θα τα ξοδέψω με 5* για να ανοίξω την τουφεκιά.
 
Εξάρες!!!🤣🤣🤣 Αλλά αυτά της παραπάνω φωτογραφίας δεν έχουν αριθμούς... Αλήθεια, τα σκάγια σε σχήμα ζαριού (Winchester blind side) αξίζουν? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και το έχω απορία..
Ναι πως,αν είναι να παίξεις φεύγα.... με τα παπιά😆😆😆😆
 
Με 15% αστάθεια στο φυσίγγι μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε Γιάννη.
Εγώ πίστευα ότι δεν την αλλάζουν αλλά έχω δει ότι την αλλάζουν.
Μπορεί να κάνω και λάθος.

Αυτό που την αλλάζει σε μεγάλο βαθμό είναι μικροδιαφορές στην σύσφιξη στην περιοχή του mod.
Το 0,48 με το 0,52 μπορεί να αλλάξει όλη την τουφεκιά ίσως και πάνω από 5%, ανάλογα το φυσίγγι.
Για αυτό είμαι σχεδόν σίγουρος και είχε συμφωνήσει και ο Λεό.
Αυτό το γκαμημενο μοντ η Μπράου το σερβίρει ....στα 3.5/10 γκαμω το κεράτακι του ελαφιού της μέσα‼️
 
Αυτό το γκαμημενο μοντ η Μπράου το σερβίρει ....στα 3.5/10 γκαμω το κεράτακι του ελαφιού της μέσα‼️
Πράγματι, είναι σάν LΜ. Με τα after market, (πχ anaconda mid), πήρα πιο μαζεμένες κατανομές και καλύτερα αποτελέσματα στις μακρινές αποστάσεις. Βέβαια και το εργοστασιακό την έκανε τη δουλειά του..
 
Αυτό το γκαμημενο μοντ η Μπράου το σερβίρει ....στα 3.5/10 γκαμω το κεράτακι του ελαφιού της μέσα‼️
Η εταιρεία είναι πολύ μπροστά
Βγάζει τα τσοκ σύμφωνα με τις πραγματικές δυνατότητες του κατόχου, όχι με αυτές που νομίζει ότι έχει
Κάτσε να σκορπάνε λίγο παραπάνω σου λέει μπάς και βαράνε και από κανένα γιατί με μεγάλη συγκέντρωση τρέχα γύρευε
The best there is λέμε...... .yel.
 
Πιστευω οτι την αλλαζουν...Αλλα σε περισσοτερο και αλλα σε λιγοτερο βαθμο...
Δεν εχω πολλα εξτρα τσοκ...μονο ενα KICK'S IM εχω και το BL...απο αυτα τα δυο εχω δει οτι οι
τουφεκιες αλλαζουν Μαστορα μου !!!
Νικο τωρα ειπες την πραγματκη εικονα .Τα αφτερ μαρκετ τσοκ ενιοτε και οχι παντα σε ολες τις κανες βελτιωνουν αλλοτε τα κεντρα και αλλοτε την περιφερεια. πχ εγω με τα briley και τα Gemini εχω δει ποιο σφιχτα κεντρα με τα carlsons ποιο ομοιομορφη περιφερεια.Ομως οι διαφορες σε πολλες εταιρείες που τα τσοκ μαμα ανταποκρινονται στην ακριβη συσφιξη επι του αυλου θα παρατηρησουμε ελάχιστες εως μηδενικες διαφορες εκτος απο τα τσοκ φρενου. Επιδιώκουμε λοιπον την οποια βελτιωση κρίνει ο καθενας και με τα εμπορικα φυσιγγια που και εκει αντιμετωπιζουμε το αλαλουμ καπως να σώσουμε την παρτιδα. Η ιδιογωμοση παντα θα ειναι ο λυκνος της σωτηριας .
 
Back
Top