Βλητικές δοκιμές

Τι εξηγήσει! Αφού έχεις κάνη κώνο, δεν είναι το ίδιο.
Ναι ρε Κώστα αλλά 20% διαφορά? Εξάλλου εδω οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι με τον κώνο σφίγγουν τα άλλα τσοκ και όχι και το φουλ τσοκ.
Διάτρηση πως μέτρησες ?
Τενεκέδες ή χαρτιά ?


Είναι τεράστια η διαφορά.
Τα έχω κρατήσει τα φυσίγγια για να τα ρίξω και με άλλα όπλα να δούμε τι κάνουν.

Αυτό είναι το φυσίγγι ... αν έχετε καμιά ιδέα γιατί είναι το χειρότερο που έχω ρίξει με 2 διαφορετικά όπλα πείτε μου.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-958#post-690724
Τα σκάγια πάντως δεν τα βλέπω από σόι.
Βασίλη αν θες κράτησε μου 2 από αυτά τα φυσίγγια και όταν έρθεις Αθήνα το ένα να το ρίξουμε με το όπλο μου και το άλλο να το σφάξουμε να το συγκρίνουμε με ένα από τα δικά μου μην έπεσες σε καμία περίεργη παρτίδα της πελαγκρι με άλλο στήσιμο
 
Καλημέρα, θα επαναλάβω Μανώλη πως αυτά που λέω για τα αδρανείας είναι απλά σκέψεις και εικασίες, δεν έχω ασχοληθεί στην πράξη. Η απάντηση μου σε αυτό που ρωτάς είναι απλή. Ο μηχανισμός αδρανείας για να λειτουργεί σωστά χρειάζεται λάκτισμα πάνω από ένα όριο, πχ αυτό που παράγεται από φυσίγγι 24 γρ 380 μ/δ. Αυτό που υποθέτω πως του δημιουργεί πρόβλημα είναι η μικρή διάρκεια του λάκτισματος και όχι το μέγεθος, γιατί και ένα χαμηλής ανάκρουσης φυσίγγι σε μία κάννη με χαρακτηριστικά που διατηρούν τις πιέσεις σε μεγάλο μήκος της, έχει μεν χαμηλό λάκτισμα αλλά ίσης περίπου διάρκειας με ένα ισχυρότερο. Ενώ σε αντίθετη περίπτωση ίσως ενώ αρχικά έχουμε πλεόνασμα ανάκρουσης, αυτό διαρκεί λίγο χρονικά και επιτρέπει στο ελατηριο του κλείστρου να εκτονωθεί πρόωρα.
Σε αυτό λέω ξεκάθαρα όχι, άσχετα με την ταχύτητα της καύσης και το ύψος των πιέσεων, οι καμπύλες καύσης έχουν πολύ όμοια γεωμετρία, εξαίρεση αποτελούν ανώμαλες (και επικίνδυνες) περιπτώσεις όπως καθυστερημένη ανάφλεξη με ψηλές πιέσεις στο στόμιο. Σε μία περίπτωση με καθυστερημένη ανάφλεξη για παράδειγμα, δεν θα συμπιεστει το ελατηριο και αν αυτό γίνει, θα γίνει πολύ αργά και δεν θα ολοκληρωθεί ο κύκλος επαναγομωσης.
Και εγώ εικασίες κάνω. Όλα αυτά όμως που περιγραφεις για την διάρκεια της ανάκρουσης κλπ εξαρτώνται πολύ περισσότερο από το φυσίγγι παρά από τον κώνο και τον αυλό όπου το επηρεάζουν λιγότερο. Οπότε και τώρα θα υπήρχε πρόβλημα με κάποια φυσίγγια. Αυτό θέλω να πω και παραπάνω. Οπότε δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην λειτουργεί η αδράνεια με κώνο και διευρυμένο αυλό. Ακόμη και αν το επιρεάζει σίγουρα θα μπορούν να το ρυθμίσουν αντίστοιχα. Οπότε αποκλειεται να ειναι αυτός ο λόγος. Αυτο το συμπέρασμα βγάζω εγώ.
 
Αυτο ειχε και ενα ''συστημα''....γυριζες τουμπα ενα πραμα που ειχε...και ηταν για επιλογη ψιλων ή χοντρων
σκαγιων....
Νικόλα,το σύστημα που λες είναι μάλλον για βαριές κι ελαφριές γομώσεις.
Πιστόνι REVERPRESS
images
;)
Ναι...Ισως...και το σωστο ειναι αυτο που λες Μαστορα !!!
 
Διάτρηση πως μέτρησες ?
Τενεκέδες ή χαρτιά ?


Είναι τεράστια η διαφορά.
Τα έχω κρατήσει τα φυσίγγια για να τα ρίξω και με άλλα όπλα να δούμε τι κάνουν.

Αυτό είναι το φυσίγγι ... αν έχετε καμιά ιδέα γιατί είναι το χειρότερο που έχω ρίξει με 2 διαφορετικά όπλα πείτε μου.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-958#post-690724
Τα σκάγια πάντως δεν τα βλέπω από σόι.
Σε τηλεφωνικό κατάλογο,
 
Βασίλη αν θες κράτησε μου 2 από αυτά τα φυσίγγια και όταν έρθεις Αθήνα το ένα να το ρίξουμε με το όπλο μου και το άλλο να το σφάξουμε να το συγκρίνουμε με ένα από τα δικά μου μην έπεσες σε καμία περίεργη παρτίδα της πελαγκρι με άλλο στήσιμο
Όλα θα στα δώσω 🤣
Τι να τα κάνω ;
Ούτε τρυπάνε ούτε μαζεύουν.

1000007492.jpg
Τα ίδια θα δείς, θα πρέπει να σφίξεις τσοκ για να δεις τα ίδια.
Full έριξα.
Τες πα, mb τέλος για εμένα.
Δεν τα είχα ποτέ σε υπόληψη, τώρα δε ούτε να τα βλέπω, ακόμα και αν έπεσα σε προβληματικά.
 
Όλα θα στα δώσω 🤣
Τι να τα κάνω ;
Ούτε τρυπάνε ούτε μαζεύουν.

View attachment 77763

Full έριξα.
Τες πα, mb τέλος για εμένα.
Δεν τα είχα ποτέ σε υπόληψη, τώρα δε ούτε να τα βλέπω, ακόμα και αν έπεσα σε προβληματικά.
Τι νουμερο ειναι Βασιλη?
 
Σαν gamebore και rem όχι.
Σαν άλλα ελληνικά, ιταλικά το ίδιο περίπου.
Χωρίς πέτρα στον τενεκέ, μην κλέβουμε 😜 😂
Ασε τις δικαιολογίες και το φυσιγγακι ησυχο και κοιταξε μηπως τα παιδια που φωνάζουν οτι τα benelli δεν τρυπανε εχουν δικιο.Αντε μηπως παμε ναι προλαβουμε να παρουμε καμμια beretta πριν τις πανε και αυτες 3000 ευρω!
 
Όλα θα στα δώσω 🤣
Τι να τα κάνω ;
Ούτε τρυπάνε ούτε μαζεύουν.

View attachment 77763

Full έριξα.
Τες πα, mb τέλος για εμένα.
Δεν τα είχα ποτέ σε υπόληψη, τώρα δε ούτε να τα βλέπω, ακόμα και αν έπεσα σε προβληματικά.
Γέροι τενεκέδες αυτοί!
 
Όλα θα στα δώσω 🤣
Τι να τα κάνω ;
Ούτε τρυπάνε ούτε μαζεύουν.

View attachment 77763

Full έριξα.
Τες πα, mb τέλος για εμένα.
Δεν τα είχα ποτέ σε υπόληψη, τώρα δε ούτε να τα βλέπω, ακόμα και αν έπεσα σε προβληματικά.
Αυτό είναι φυσηγγι για χαμηλές θερμοκρασίες!!!
 
Back
Top