Βλητικές δοκιμές

Ρε Ηλία σε πόσα όπλα να το δοκιμάσω το ρημάδι ?
Και με την 1187 έριξα που έχει πιάσει και πατίνα η κάνη από το πολύ πυρομαχικό.
Τα ίδια σκατά και χειρότερα.

Αν ρίχνει χοντρά ο φίλος σου δεν έχει πρόβλημα.
Ανάλογα και την απόσταση πάντα.
Το έχεις ρίξει σε φασα η παπι με χαμηλές θερμοκρασίες και δεν σκωτονη αν ναι οκ παο πασο αν όχι δοκιμασε το( αν εχεισ Δηνατοτητα)και βλέπεις αν
 
Το έχεις ρίξει σε φασα η παπι με χαμηλές θερμοκρασίες και δεν σκωτονη αν ναι οκ παο πασο αν όχι δοκιμασε το( αν εχεισ Δηνατοτητα)και βλέπεις αν
Ελάχιστα πάω για παπιά πλέον Ηλία.
Και δεν θα το ρισκάρω να πάω δοκιμάζοντας.
 
Ελάχιστα πάω για παπιά πλέον Ηλία.
Και δεν θα το ρισκάρω να πάω δοκιμάζοντας.

Αν εχεις πολλα στειλτα να τα δοκιμασω για σενα εγω αχαχ :) . Δουλεψαν καλα σε εμενα παντως σε παπια , μεσαια παπια βαρεσα με αυτα.
 
Το πράσινο είχα ρίξει σε ν.6 ,,,,μουφα
Δύο πράσινα σε #4 έριξα.
Πάω στοίχημα ότι οι Rem σκοτώνουν καλύτερα γιατί έχουν πιο ανοιχτές τουφεκιές.
Ευτυχώς αυτά στην Καρδίτσα τα δίνουν ακόμα χύμα, ότι πρέπει για δοκιμές.
1187 M2 - Remington Nitro Pheasant No4.jpg
 
Όλα θα στα δώσω 🤣
Τι να τα κάνω ;
Ούτε τρυπάνε ούτε μαζεύουν.

View attachment 77763

Full έριξα.
Τες πα, mb τέλος για εμένα.
Δεν τα είχα ποτέ σε υπόληψη, τώρα δε ούτε να τα βλέπω, ακόμα και αν έπεσα σε προβληματικά.
Σε αυτή την απόσταση (30μ) κανονικά ένα νορμάλ 6αρι πρέπει να τον τρυπάει τον τενεκέ? Μαλακό φυσίγγιο είναι δεν περίμενα να κατέχει τα πρωτεία στην διάτρηση αλλά τουλάχιστον να πιάνει την βάση. Όταν μπορέσω θα κάνω ακριβώς την ίδια δοκιμή και εγώ με τα δικά μου από περιέργεια
 
Last edited:
Λογικό

Όλοι έχουμε την τάση να θυμόμαστε μακρινές τουφεκιές.
Εεε βάζουμε και καμιά 10αριά μέτρα παραπάνω στην διήγηση για να έχει σασπένς το πράμα.

Τα μισά χιλιοστά περίπου τα απλά χωρίς αλεύρι.
Χοντρικά νομίζω έτσι πάει.
Νίκο το gamebore είναι το μοναδικό φυσίγγι που με εντυπωσίασε και δεν εντυπωσιάζομαι εύκολα.
Θα σου στείλω μερικά να τα μελετήσεις.
Βασίλη, δοκίμασε και τα καινούργια prairie storm σε διάτρηση! Τα σκάγια τους είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας και σκληρά. Βέβαια, στα "παλιά" , τα σκάγια με το δακτυλίδι ήταν επινικελωμενα... Στα καινούργια, δεν ξέρω τι παίζει..
 
Βασίλη, δοκίμασε και τα καινούργια prairie storm σε διάτρηση! Τα σκάγια τους είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας και σκληρά. Βέβαια, στα "παλιά" , τα σκάγια με το δακτυλίδι ήταν επινικελωμενα... Στα καινούργια, δεν ξέρω τι παίζει..
Μόλις μου ξανάρθει η όρεξη. 😃
Κατά 99% θα είναι καλά.

Η κεντρική ιδέα από όλες τις δοκιμές είναι ότι τα αμερικάνικα είναι μπροστά από τα ιταλικά και ότι μένουμε στα ελληνικά για τσίχλες.
Σε συγκέντρωση πρώτο με διαφορά το Rooster, μετά Rem Nitro, Win XX και άλλα.

Σε διάτρηση δεν έχω ρίξει πολλά αλλά Rem express που συνήθως χρησιμοποιώ πάει καλά και τρομερή εντύπωση μου έκανε το Gamebore που βγάζει τα ονομαστικά περίπου σε συγκέντρωση.
Για την διάτρηση θα χρησιμοποιήσω μια φράση του Λεό.
Ότι εμείς προσπαθούμε να κάνουμε παίζοντας με τις ταχύτητες και τα αλεύρια οι Αμερικάνοι τα κάνουν με το αντιμόνιο.

Όλα πανάκριβα όμως με φθηνότερο το Gamebore να έχει 18€ το κουτί.
Τα Percorso ασταθή αλλά τα σώζει η πυρίτιδα και το στήσιμο.
Για εμπορικό ήταν αξιόλογο φυσίγγι με την Tecna με την Α0 δεν ξέρω τι κάνουν.
Αυτά από εμπορικά.

Ιδιογόμωση, βλέπετε του Νίκου, τα ψησίματα των σκαγιών σε φούρνο του Δημήτρη κτλ.
Αν γεμίσετε τις συνταγές νομίζω θα πάρετε πάνω κάτω τα ίδια στις περισσότερες.
 
Last edited:
Μόλις μου ξανάρθει η όρεξη. 😃
Κατά 99% θα είναι καλά.

Η κεντρική ιδέα από όλες τις δοκιμές είναι ότι τα αμερικάνικα είναι μπροστά από τα ιταλικά και ότι μένουμε στα ελληνικά για τσίχλες.
Σε συγκέντρωση πρώτο με διαφορά το Rooster, μετά Rem Nitro, Win XX και άλλα.

Σε διάτρηση δεν έχω ρίξει πολλά αλλά Rem express που συνήθως χρησιμοποιώ πάει καλά και τρομερή εντύπωση μου έκανε το Gamebore που βγάζει τα ονομαστικά περίπου σε συγκέντρωση.
Για την διάτρηση θα χρησιμοποιήσω μια φράση του Λεό.
Ότι εμείς προσπαθούμε να κάνουμε παίζοντας με τις ταχύτητες και τα αλεύρια οι Αμερικάνοι τα κάνουν με το αντιμόνιο.

Όλα πανάκριβα όμως με φθηνότερο το Gamebore να έχει 18€ το κουτί.
Τα Percorso ασταθή αλλά τα σώζει η πυρίτιδα και το στήσιμο.
Για εμπορικό ήταν αξιόλογο φυσίγγι με την Tecna με την Α0 δεν ξέρω τι κάνουν.
Αυτά από εμπορικά.

Ιδιογόμωση, βλέπετε του Νίκου, τα ψησίματα των σκαγιών σε φούρνο του Δημήτρη κτλ.
Αν γεμίσετε τις συνταγές νομίζω θα πάρετε πάνω κάτω τα ίδια στις περισσότερες.
Συμφωνώ 100% σε όλα! Να συμπληρώσω εδώ ότι τα prairie storm συνδυάζουν τα πάρα πολύ σκληρά επιμεταλλωμένα σκάγια με τεράστια αρχική ταχύτητα και buffer!! Τα gamebore είναι άλλη περίπτωση... Ευρωπαϊκά υλικά με άριστης ποιότητας σκάγια (diamond shot). Ενδιαφέρον θα είχε αν κάποιος ιδιογομωτης έστηνε 2 ίδια φυσίγγια, το ένα με diamond shot και το άλλο με επιμεταλλωμένα premium, ίδιας διαμέτρου φυσικά, ώστε να βλέπαμε ποιο από τα 2 έχει μεγαλύτερη διάτρηση!!!
 
Συμφωνώ 100% σε όλα! Να συμπληρώσω εδώ ότι τα prairie storm συνδυάζουν τα πάρα πολύ σκληρά επιμεταλλωμένα σκάγια με τεράστια αρχική ταχύτητα και buffer!! Τα gamebore είναι άλλη περίπτωση... Ευρωπαϊκά υλικά με άριστης ποιότητας σκάγια (diamond shot). Ενδιαφέρον θα είχε αν κάποιος ιδιογομωτης έστηνε 2 ίδια φυσίγγια, το ένα με diamond shot και το άλλο με επιμεταλλωμένα premium, ίδιας διαμέτρου φυσικά, ώστε να βλέπαμε ποιο από τα 2 έχει μεγαλύτερη διάτρηση!!!
1 νούμερο σκάγι μεγαλύτερο έχει την ίδια διάτρηση με 1 νούμερο μικρότερο με περίπου 50m/s μικρότερη ταχύτητα.
Είναι μεγάλη διαφορά.

Θα στείλω στον Νίκο μερικά να κάνει πειράματα.

Όλο το θέμα στο φυσίγγι είναι τα σωστά σκάγια.
Αν δεν τα έχεις αυτοσχεδιάζεις.
Αν τα έχεις με μερικές δοκιμές θα φτιάξεις φυσίγγι.

Μιλάμε πάντα για μακρικές αποστάσεις με όλους τους καιρούς ... σε αυτό παίζει ρόλο και η πυρίτιδα.
Σε μικρές δεν είναι δύσκολο να βρεις σωστό φυσίγγι και λίγο μάπα να είναι σε διάτρηση μικραίνεις νούμερο και δουλεύει.
 
Μήπως τελικά μερικά πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται?μήπως να το ψάχναμε λίγο παραπάνω για να δούμε τελικά τι πληρώνουμε και αν αξίζουν τα λεφτά?οποιος έχει λίγο υπομονή ας το δει
 
Μήπως τελικά μερικά πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται?μήπως να το ψάχναμε λίγο παραπάνω για να δούμε τελικά τι πληρώνουμε και αν αξίζουν τα λεφτά?οποιος έχει λίγο υπομονή ας το δει
Με αυτόν είμαστε σόι....
 
Καλημερα και απο εδω...παλικαρια !!

36,5 μετρα...

εικόνα_Viber_2023-06-07_13-16-14-603.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-26_19-40-13-098.jpg
Ν5 σκαγια απλα !!
Και τα αποτελεσματα στον κυνηγοτοπο..
35 ΜΕΤΡΑ...η φασσα ερχοταν κατακορυφα ( ρουαγιαλ τουφεκια )
9 Σκαγια ...απο τον λαιμο μεχρι το ποδι της !!

εικόνα_Viber_2023-08-25_16-25-18-617.jpg

Δευτερη....Τραβερσα απο αριστερα προς τα δεξια...40 γεματα μετρα...
Της εκανε ''γαζι''....απο τον λαιμο μεχρι την κοιλια...!!!

εικόνα_Viber_2023-08-25_16-25-27-277.jpg

Εαν οι κυριοι διαχειριστες θεωρησουν...''ακαταλληλες'' τις φωτο...ας τις κατεβασουν !!!

ΥΓ. Και τα συγκεντρωτικα φυσιγγια σκοτωνουν παλικαρια μου !!! :)
 
Καλημερα και απο εδω...παλικαρια !!

36,5 μετρα...

View attachment 77860
View attachment 77861
Ν5 σκαγια απλα !!
Και τα αποτελεσματα στον κυνηγοτοπο..
35 ΜΕΤΡΑ...η φασσα ερχοταν κατακορυφα ( ρουαγιαλ τουφεκια )
9 Σκαγια ...απο τον λαιμο μεχρι το ποδι της !!

View attachment 77862

Δευτερη....Τραβερσα απο αριστερα προς τα δεξια...40 γεματα μετρα...
Της εκανε ''γαζι''....απο τον λαιμο μεχρι την κοιλια...!!!

View attachment 77863

Εαν οι κυριοι διαχειριστες θεωρησουν...''ακαταλληλες'' τις φωτο...ας τις κατεβασουν !!!

ΥΓ. Και τα συγκεντρωτικα φυσιγγια σκοτωνουν παλικαρια μου !!! :)
Νίκο καλημέρα!

Αυτή είναι παρουσίαση...
Θεωρία-δοκιμή-πράξη...

Μένει μια φωτογραφία στην κατσαρόλα-πιάτο για το τελικό αποτέλεσμα...😁😁😁

Ωραίος!!!
 
Νίκο καλημέρα!

Αυτή είναι παρουσίαση...
Θεωρία-δοκιμή-πράξη...

Μένει μια φωτογραφία στην κατσαρόλα-πιάτο για το τελικό αποτέλεσμα...😁😁😁

Ωραίος!!!

Εχω και τετοια φωτο φιλε !!! :D

Εδω...κοκκινιστες...:)

εικόνα_Viber_2023-08-27_09-58-08-165.jpg

Και εδω Λεμονατες !!!:)

εικόνα_Viber_2023-08-27_09-58-37-241.jpg

Δεν πιστευω....να εχεις παραπονο !!!!:)

ΥΓ. Συγνωμη για το topic.
 
Back
Top