Βλητικές δοκιμές

Εχεις απολυτο δικιο....Αλλα τα εχω δοκιμασμενα με 3* αστρα στα 36,5 και 50 μετρα...και περασαν τις
''εξετασεις΄΄ τους !!!
Δεν γινεται να τα εχουμε ολα βρε φιλε....Καπου κερδιζουμε...καπου χανουμε...
Τωρα...ας γλυτωσει και καποιο πουλακι....δεν χαλασε ο κοσμος !!! ;) :)
OK...πάσο τότε...
Όσα ξέρει ο νοικοκύρης...λένε...

Χωρίς αλεύρι τί θα έδινε σε αυτές τις αποστάσεις;
 
OK...πάσο τότε...
Όσα ξέρει ο νοικοκύρης...λένε...

Χωρίς αλεύρι τί θα έδινε σε αυτές τις αποστάσεις;

Δεν ξερω....δεν το εχω δοκιμασει...Σιγουρα ενα 6-8% ποιο κατω....Αλλα παντα ψαχνω την καλυτερη αποδοση.
Σε τετοια Νρα σκαγιων και γραμμαρια....εαν δεν βαλω αλευρι....νομιζω οτι πεταω τα υλικα φιλε!!!
 
Σε δικές μου δοκιμές Σπύρο,στα 36.5 και στα 50,το αλεύρι μου έδωσε σταθερά +10%....
Πολύ μεγάλη διαφορά Πάρη...
Η αλήθεια είναι ότι το αλεύρι το έχω δοκιμάσει και χρησιμοποιήσει μόνο σε κάτι 8βολα που είχα φτιάξει...
Σε σκάγια...για τα κυνήγια που κανω και για τις ικανότητες μου βέβαια, δεν την ψάχνω για τη μέγιστη συγκέντρωση αλλά για το μέγιστο ωφέλιμο εύρος κατανομής...

Ειχα στο μυαλό μου να στήσω με MB32 και αλεύρι κάνα φασσοφυσιγγο για τα μπασίματα του Οκτώβρη...αλλά μας τελείωσε και αυτή...
Ειδομεν..
 
Βλέπετε τα καλά φυσίγγια , αδιαφορούν για το ποιο όπλο τα ρίχνει . Αυτά θα κάνουν τη δουλειά τους . Rottweil 36 , 68% και στα δυο
Βασίλη ένα ευχαριστώ κι από μένα , πολύ χρήσιμο αυτό που κανείς
 
Ναί αυτές ήταν @gvp9000 ευχαριστώ πολύ!
Το ένα χέρι νίβει το άλλο ... και εμείς ευχαριστούμε για τον κόπο ... ειδικά αυτό το τσεκάρισμα των σκαγιών το σιχαίνομαι.

Λοιπόν, με αυτές τις λίγες δοκιμές τι συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε ?
Ποια έχει την "καλύτερη" κάνη ?
 
Πολύ μεγάλη διαφορά Πάρη...
Η αλήθεια είναι ότι το αλεύρι το έχω δοκιμάσει και χρησιμοποιήσει μόνο σε κάτι 8βολα που είχα φτιάξει...
Σε σκάγια...για τα κυνήγια που κανω και για τις ικανότητες μου βέβαια, δεν την ψάχνω για τη μέγιστη συγκέντρωση αλλά για το μέγιστο ωφέλιμο εύρος κατανομής...

Ειχα στο μυαλό μου να στήσω με MB32 και αλεύρι κάνα φασσοφυσιγγο για τα μπασίματα του Οκτώβρη...αλλά μας τελείωσε και αυτή...
Ειδομεν..

Απλα εκπληκτικη η ΜΒ32... Για την εναρξη...και οχι μονο!!!
Επισεις το αλευρι...κανει ''θαυματα''.... !!!!

εικόνα_Viber_2023-08-17_20-03-46-252.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-17_20-04-00-776.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-18_20-24-25-848.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-18_20-24-54-117.jpg

Θα μας φαει η ''μιζέρια''...με τις μπαρουτες....μας εχουν κανει και εχουμε αλλαξει περπατησια με αυτες
ελλειψεις....
Εχθες σκεπτομουν...να σφαξω οτι τσιχλοφυσιγγιο εχω...και να κρατησω την πυριτιδα για αλλα θηραματα
Σπυρο.... !!!
 
Απλα εκπληκτικη η ΜΒ32... Για την εναρξη...και οχι μονο!!!
Επισεις το αλευρι...κανει ''θαυματα''.... !!!!

View attachment 78376
View attachment 78377

View attachment 78378
View attachment 78379

Θα μας φαει η ''μιζέρια''...με τις μπαρουτες....μας εχουν κανει και εχουμε αλλαξει περπατησια με αυτες
ελλειψεις....
Εχθες σκεπτομουν...να σφαξω οτι τσιχλοφυσιγγιο εχω...και να κρατησω την πυριτιδα για αλλα θηραματα
Σπυρο.... !!!
Στο 1,85-1,90 X 34+1,5 σε Νο5 και ρελιαστό με 68,50 κάλυκα τη σκεφτόμουν...αλλά πλέον δεν έχει σημασία...
Θα πορευτούμαι με ότι έχουμε και ότι βρίσκουμαι...

Σε συζήτηση που είχα με ιδιοκτήτη γνωστού κυνηγομαγαζου με υλικά ιδιογομωσης, μου είπε ότι φταίει ο πόλεμος στην Ουκρανία για τις ελλείψεις...

Δε θα τελειώσει ο πόλεμος...θα δούμε...
 
Last edited:
Εχθες σκεπτομουν...να σφαξω οτι τσιχλοφυσιγγιο εχω...και να κρατησω την πυριτιδα για αλλα θηραματα
Σπυρο.... !!!
Ρε δεν πάμε καμιά βόλτα από Ηγουμενίτσα -> Ιταλία να γεμίσουμε τα αυτοκίνητα πυρίτιδες και να ξανάρθουμε ?
Επιτρέπεται παίδες ?
Επίσης κυκλοφορούν πυρίτιδες στην Ιταλία ?
 
Απλα εκπληκτικη η ΜΒ32... Για την εναρξη...και οχι μονο!!!
Επισεις το αλευρι...κανει ''θαυματα''.... !!!!

View attachment 78376
View attachment 78377

View attachment 78378
View attachment 78379

Θα μας φαει η ''μιζέρια''...με τις μπαρουτες....μας εχουν κανει και εχουμε αλλαξει περπατησια με αυτες
ελλειψεις....
Εχθες σκεπτομουν...να σφαξω οτι τσιχλοφυσιγγιο εχω...και να κρατησω την πυριτιδα για αλλα θηραματα
Σπυρο.... !!!
Νίκο, αυτή την συνταγή, αν πω να την φτιάξω με σκάγια Νο7, θα χαμηλώσω λίγο το μπαρούτι ή θα μείνει το ίδιο?
 
Το ένα χέρι νίβει το άλλο ... και εμείς ευχαριστούμε για τον κόπο ... ειδικά αυτό το τσεκάρισμα των σκαγιών το σιχαίνομαι.

Λοιπόν, με αυτές τις λίγες δοκιμές τι συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε ?
Ποια έχει την "καλύτερη" κάνη ?
Η μπενε❓😆
*όλα τα τφεκια ρε καλά ‼️αρκεί, να είναι αξιόπιστα κ στην αισθητική του καθενός‼️
 
Το ένα χέρι νίβει το άλλο ... και εμείς ευχαριστούμε για τον κόπο ... ειδικά αυτό το τσεκάρισμα των σκαγιών το σιχαίνομαι.

Λοιπόν, με αυτές τις λίγες δοκιμές τι συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε ?
Ποια έχει την "καλύτερη" κάνη ?
Δεν βγήκε συμπέρασμα απλά! Αυτά που είδα εγω με γυμνό μάτι κι επιβεβαιώθηκαν απ τον Βασίλη είναι οτι η benelli πήγε αρκετά καλύτερα τα cheditte. Τα lambro τα πήγε λίγο καλύτερα το 690 και τα rottweil εβγαλαν σχεδόν καρμπον τουφεκιά. Επίσης να πώ οτι φυσίγγι με φυσίγγι είχε διαφορά με το ίδιο όπλο. Πολύ ωραίο είναι και το 28 αρακι το prima. Αν διάλεγα απ αυτά που έριξα, για 32 αρι θα εριχνα a1 και με τα 2 και θα δούλευα πολύ και το prima. Αλλα τελικά έχω πάρει 10 κουτιά cheditte :)
 
Νίκο, αυτή την συνταγή, αν πω να την φτιάξω με σκάγια Νο7, θα χαμηλώσω λίγο το μπαρούτι ή θα μείνει το ίδιο?

Να σου πω τι θα εκανα εγω....Η Δοσολογια ειναι 1,75Χ33 - 1,80Χ34 χωρις αλευρι...
Θα το αφηνα στο 1,80χ34+1,5...αλλα στην ζεστη θα του εβαζα 686 καψουλι....Αυτο θα εκανα...χωρις να
το εχω δοκιμασει Βασιλη μου !!!
 
Δεν βγήκε συμπέρασμα απλά! Αυτά που είδα εγω με γυμνό μάτι κι επιβεβαιώθηκαν απ τον Βασίλη είναι οτι η benelli πήγε αρκετά καλύτερα τα cheditte. Τα lambro τα πήγε λίγο καλύτερα το 690 και τα rottweil εβγαλαν σχεδόν καρμπον τουφεκιά. Επίσης να πώ οτι φυσίγγι με φυσίγγι είχε διαφορά με το ίδιο όπλο. Πολύ ωραίο είναι και το 28 αρακι το prima. Αν διάλεγα απ αυτά που έριξα, για 32 αρι θα εριχνα a1 και με τα 2 και θα δούλευα πολύ και το prima. Αλλα τελικά έχω πάρει 10 κουτιά cheditte :)

Οταν στα φυσιγγια υπαρχουν αποκλισεις....δεν μπορεις να χρεωνεις τις διαφορές στα οπλα !!!
Γιατι το rottweil εβγαλε καρμπον τουφεκια ??
 
Οταν στα φυσιγγια υπαρχουν αποκλισεις....δεν μπορεις να χρεωνεις τις διαφορές στα οπλα !!!
Γιατι το rottweil εβγαλε καρμπον τουφεκια ??
Εγραψα, οτι φυσιγγι με φυσίγγι είχε διαφορά. Τα rottwell μάλλον ήταν πιο σταθερά! Δε χρεώνω στα όπλα τίποτα... άλλωστε το ενα φυσίγγι το πήγε καλύτερα το ένα το αλλο το αλλο. Λάβετε υποψη σας οτι δεν εριξα 1 (αυτες που εμφάνισα εδω) στα tordo και α1 έριξα απο 3 και κρατησα τις καλύτερες.
 
Αι ρε τράβα Ιταλία να φέρεις καύσιμη ύλη και άσε τις ιστορίες.
.yel. 😁

Και Βουλγαρία δεν είναι άσχημα.
Πείτε ρε μπορούμε να κουβαλήσουμε πυρίτιδα με το αυτοκίνητο ?
Αν σε πιασουν στα συνορα την πουτσιξες!!!!
 
Αι ρε τράβα Ιταλία να φέρεις καύσιμη ύλη και άσε τις ιστορίες.
.yel. 😁

Και Βουλγαρία δεν είναι άσχημα.
Πείτε ρε μπορούμε να κουβαλήσουμε πυρίτιδα με το αυτοκίνητο ?
Άμα είσαι σόι του μπιν Λάντεν‼️φρίλυ‼️
Άμα είσαι του mr been nope😆
 
Back
Top