Βλητικές δοκιμές

Ναι γ@μ₩ την πεθερά του.....
Εχω χαπακωθει καλα κ απο τις 11.00 κ επειτα με κάλμαρε....εξου κ οι δοκιμες....:p

Υ.Γ.
Η μάνα μου.....εχεις πονοδοντο κ πας με αυτο το διαολο να τουφεκισεις;;;;
Εισαι μουρλό παιδακι μου;;;

ΕΓΩ: Μουρλό ήμουν απο υγρή ακόμη μορφή.....sarcastic.
Αν αρχίσεις και μουγκανιζεις όλη τη νύχτα πρέπει να έρθει να σε περιλάβει με τον πλάστη!!🤨
 
Δεν βγήκε συμπέρασμα απλά! Αυτά που είδα εγω με γυμνό μάτι κι επιβεβαιώθηκαν απ τον Βασίλη είναι οτι η benelli πήγε αρκετά καλύτερα τα cheditte. Τα lambro τα πήγε λίγο καλύτερα το 690 και τα rottweil εβγαλαν σχεδόν καρμπον τουφεκιά. Επίσης να πώ οτι φυσίγγι με φυσίγγι είχε διαφορά με το ίδιο όπλο. Πολύ ωραίο είναι και το 28 αρακι το prima. Αν διάλεγα απ αυτά που έριξα, για 32 αρι θα εριχνα a1 και με τα 2 και θα δούλευα πολύ και το prima. Αλλα τελικά έχω πάρει 10 κουτιά cheditte :)
1. Κανένα όπλο δεν ρίχνει "καλά" όλα τα φυσίγγια ... ειδικά τα μάπα.
2. Όσο το σκάγι και το θήραμα χοντραίνει χρειάζεται σωστό φυσίγγι και όχι κάνη.

Το 690 είναι το sp της Beretta ?

Μια χαρά ρίχνουν τα όπλα σου.
Να τα χαρείς και με το καλό να δεχθείς τα δίδυμα.

Πάλι ξέμεινα από μηνύματα ... με φάγανε οι μπερετάνθρωποι 🤣
 
1. Κανένα όπλο δεν ρίχνει "καλά" όλα τα φυσίγγια ... ειδικά τα μάπα.
2. Όσο το σκάγι και το θήραμα χοντραίνει χρειάζεται σωστό φυσίγγι και όχι κάνη.

Το 690 είναι το sp της Beretta ?

Μια χαρά ρίχνουν τα όπλα σου.
Να τα χαρείς και με το καλό να δεχθείς τα δίδυμα.

Πάλι ξέμεινα από μηνύματα ... με φάγανε οι μπερετάνθρωποι 🤣
Ναί Βασίλη είναι το 690 field iii της beretta. Σ' ευχαριστώ για τις ευχές! Το ήξερα κι απ το κυνήγι οτι μια χαρά είναι, τη δοκιμή την έκανα περισσότερο απο περιέργεια, δεν είχα αμφιβολία για κανένα όπλο. Προσωπικά ρίχνω καλύτερα με το 690 αλλά είναι όπλο που το έχω κι 7 χρόνια. Με τη be diamond είμαι ευχαριστημένος, όσο περνά ο καιρός τόσο πιο άνετα θα είμαι και μ αυτή. Είναι τελείως αλλο όπλο βλέπεις...
 
Αυτο ελεγα του Δημητρη στο τηλ...εμενα για τα δικα μου γουστα ειναι τελεια...κατανομή τσάντας....άνετα αυτη την εποχη το κανεις 1.60×32 να κοψεις λιγο ταχυτητες...

Οντως ναι....πολυ καλη!!

Μια δικη μου διαφορετικη αποψη....και ξερω οτι δεν θα μου θυμωσεις Κωστή!!! 🥰
Για τα σκουπιδια ειναι η τουφεκια.....Τι περιμενες δλδ να δεις στα 30 μετρα με 2* αστρα και Ν7 σκαγια ???
Λιγοτερο απο 73% συγκεντρωση...???
Δλδ εαν το εριχνες με 3* αστρα θα ειχες ενα 65%...
Τα εμπορικα με 2* αστρα βγαζουν στα 32 μετρα 77% συγκεντρωση....Αρα εισαι ποιο κατω απο την
συγκεντρωση του εμπορικου φυσιγγιου φιλε !!!

Στα ''χωνω''...γιατι ξερω τι μπορεις να βγαλεις....
Στρωσε λοιπον τον κωλο σου κατω....και φτιαξε φυσιγγιο...

Εκτος και αν το εφτιαξες ειδικα για το δικο σου οπλο...Ωστοσο μην το δωσεις σε καποιον φιλο σου
να κυνηγησει με 3* αστρα....γιατι τα ''καντηλια'' θα ακουγονται στην Σαμο !!!:D
Στα 35 μετρα δεν θα σταυρωσει πουλι !!!

ΥΓ. Στο 160Χ32 επρεπε να το εχεις αυτην την εποχη !!!;)
 
Μια δικη μου διαφορετικη αποψη....και ξερω οτι δεν θα μου θυμωσεις Κωστή!!! 🥰
Για τα σκουπιδια ειναι η τουφεκια.....Τι περιμενες δλδ να δεις στα 30 μετρα με 2* αστρα και Ν7 σκαγια ???
Λιγοτερο απο 73% συγκεντρωση...???
Δλδ εαν το εριχνες με 3* αστρα θα ειχες ενα 65%...
Τα εμπορικα με 2* αστρα βγαζουν στα 32 μετρα 77% συγκεντρωση....Αρα εισαι ποιο κατω απο την
συγκεντρωση του εμπορικου φυσιγγιου φιλε !!!

Στα ''χωνω''...γιατι ξερω τι μπορεις να βγαλεις....
Στρωσε λοιπον τον κωλο σου κατω....και φτιαξε φυσιγγιο...

Εκτος και αν το εφτιαξες ειδικα για το δικο σου οπλο...Ωστοσο μην το δωσεις σε καποιον φιλο σου
να κυνηγησει με 3* αστρα....γιατι τα ''καντηλια'' θα ακουγονται στην Σαμο !!!:D
Στα 35 μετρα δεν θα σταυρωσει πουλι !!!

ΥΓ. Στο 160Χ32 επρεπε να το εχεις αυτην την εποχη !!!;)
Νικόλα "παύσατε πυρ"!
Τα φυσίγγια είναι δικά μου! Το γράφει ο Κώστας....
Ο σκοπός ήταν να μετρήσουμε τα δύο lot, παλιό -καινουργιο!
Τα της κατανομής είναι άλλη υπόθεση...
 
Νικόλα "παύσατε πυρ"!
Τα φυσίγγια είναι δικά μου! Το γράφει ο Κώστας....
Ο σκοπός ήταν να μετρήσουμε τα δύο lot, παλιό -καινουργιο!
Τα της κατανομής είναι άλλη υπόθεση...

Δεν εχει σημασια ποιος εφτιαξε τα φυσιγγια Δημητρη μου...
Σημασια εχει ( για μενα ) οτι ειναι για τα σκουπιδια....
Οσον αφορα τις ταχυτητες...ετσι πληροφοριακα το λεω...Στο ΛΟΤ 19029...το 165χ28 μου εδωσε V1,5-432m/s !!!
 
Δεν εχει σημασια ποιος εφτιαξε τα φυσιγγια Δημητρη μου...
Σημασια εχει ( για μενα ) οτι ειναι για τα σκουπιδια....
Οσον αφορα τις ταχυτητες...ετσι πληροφοριακα το λεω...Στο ΛΟΤ 19029...το 165χ28 μου εδωσε V1,5-432m/s !!!
Μάστορα δε θες να καταλάβεις ή δε τα λέω εγώ καλά....
Δεν μας ενδιαφέρει το σεταπ!
Είτε άριστο,είτε για τα σκουπίδια...
Τη σύγκριση των 2 lot ψάχνουμε!
Έφτιαξα 2 όμοια ζευγάρια,ότι κ αν είναι αυτά, με σκοπό να δούμε τι διαφορές θα βγάλουν τα 2 lot! Να θυμίσω ότι είχα ποσταρει με την αγορά του δεύτερου lot,ότι ήταν ΚΑΙ άλλου χρώματος!
Τα περί "σκουπιδιών",εκτός του ότι είναι υποκειμενικό,όπως κ εσύ έχεις πει, στη παρούσα περίπτωση, δεν μας ενδιαφέρει η αποτύπωση!
 
Και μια αποτύπωση σε στοχο, παρολο τον βρωμο αερα που ειχε....:mad:

View attachment 78427View attachment 78428View attachment 78429
Μια δικη μου διαφορετικη αποψη....και ξερω οτι δεν θα μου θυμωσεις Κωστή!!! 🥰
Για τα σκουπιδια ειναι η τουφεκια.....Τι περιμενες δλδ να δεις στα 30 μετρα με 2* αστρα και Ν7 σκαγια ???
Λιγοτερο απο 73% συγκεντρωση...???
Δλδ εαν το εριχνες με 3* αστρα θα ειχες ενα 65%...
Τα εμπορικα με 2* αστρα βγαζουν στα 32 μετρα 77% συγκεντρωση....Αρα εισαι ποιο κατω απο την
συγκεντρωση του εμπορικου φυσιγγιου φιλε !!!

Στα ''χωνω''...γιατι ξερω τι μπορεις να βγαλεις....
Στρωσε λοιπον τον κωλο σου κατω....και φτιαξε φυσιγγιο...

Εκτος και αν το εφτιαξες ειδικα για το δικο σου οπλο...Ωστοσο μην το δωσεις σε καποιον φιλο σου
να κυνηγησει με 3* αστρα....γιατι τα ''καντηλια'' θα ακουγονται στην Σαμο !!!:D
Στα 35 μετρα δεν θα σταυρωσει πουλι !!!

ΥΓ. Στο 160Χ32 επρεπε να το εχεις αυτην την εποχη !!!;)
Νίκο εδω η άποψή μου είναι αντίθετη...

Καταρχήν η ντουφεκιά φαίνεται ότι έχει φύγει κατω-δεξιά (προφανώς λόγω του αέρα)...αν ήταν κεντραρισμένη το ποσοστό θα ανέβαινε στο 77-78+
Αλλά και έτσι να είναι οι εκφράσεις "για τα σκουπίδια" και "στα 35 μέτρα δεν σταυρώνεις πουλί" είναι λίγο άδικες για το φυσίγγι...
Ξέρω ότι είναι ο τρόπος που εκφράζεσαι και ότι 100% τα γράφεις καλοπροαίρετα στο πλαίσιο των συμβουλών που θες να δώσεις απλόχερα...και μπράβο σου...

Αν το δούμε πρακτικά...και έτσι να είναι το ποσοστό και δίνει 65% με 3* στα 30 μέτρα....στα 35 μέτρα να δίνει ένα 60%...

Το Νο7 σε αυτα τα μέτρα είναι το σκάγι για να κυνηγήσεις πέρδικα, φάσσα, αγριοπερίστερο, έστω τρυγόνι (αν και στα 30-35μ το σκάγιο του τρυγόνιου είναι το Νο 8).

Το Νο 7 (2,50χιλ) δίνουν 11σκ./γρ...Τα 32 γρ/Νο 7 δίνουν 352 σκ./φυσίγγι...

Πέρδικα-φάσσα απαιτούν 140-160 σκάγια στον κύκλο για να πάρουν 4 σκάγια...
Αγριοπεριστερο...190-200 σκαγια...
Τρυγόνι...200-220 σκάγια...

60% των 352 σκαγιών είναι 211 σκάγια...άρα για πέρδικα, φάσσα, αγριοπερίστερο είναι υπεραρκετά για άμεση καταβολή και οριακό για τρυγόνι...

Λαμβάνοντας υπόψη οτι τα 30 μέτρα αποτελούν το 80% των κυνηγετικών βολών και βλέποντας την πολύ καλή κατανομή των σκαγιών σε όλο το εύρος της ντουφεκιάς
...Εγώ...
Νομίζω ότι είναι ένα αποδοτικότατο φυσίγγι με το κατάλληλο τσοκ που θα "αβαντάρει" το χρήστη του να πάρει τα θηράματα που δικαιούται...

Το μονο που δε μου ταιριάζει είναι η αυξημένη ταχύτητα με την εικόνα της κατανομής...κανονικά θα έπρεπε να είναι λίγο πιο "άναρχη"...
 
Last edited:
@Σπύρος φίλε,όπως είπα κ στο Νίκο, μην εστιάζεται στο σεταπ...
Δεν είναι αυτός ο σκοπός της δοκιμής! Θα μπορούσα να το είχα στήσει κ με διασπορέα!!!!
Τα 2 lot θέλαμε να δούμε πού εμφανισιακά ήταν τελειως διαφορετικά!
Εμένα μου αρέσει πάντως σαν εικόνα κυνηγετικής κατανομής...
Γούστα βέβαια είναι αυτά...
Σπύρο, τι εξήγηση δίνεις γι' αυτό;
Δεν ξέρω...
Καμιά φορά αυτοί οι ερασιτεχνικοί ταχογραφοι κάνουν τα δικά τους...
 
Μάστορα δε θες να καταλάβεις ή δε τα λέω εγώ καλά....
Δεν μας ενδιαφέρει το σεταπ!
Είτε άριστο,είτε για τα σκουπίδια...
Τη σύγκριση των 2 lot ψάχνουμε!
Έφτιαξα 2 όμοια ζευγάρια,ότι κ αν είναι αυτά, με σκοπό να δούμε τι διαφορές θα βγάλουν τα 2 lot! Να θυμίσω ότι είχα ποσταρει με την αγορά του δεύτερου lot,ότι ήταν ΚΑΙ άλλου χρώματος!
Τα περί "σκουπιδιών",εκτός του ότι είναι υποκειμενικό,όπως κ εσύ έχεις πει, στη παρούσα περίπτωση, δεν μας ενδιαφέρει η αποτύπωση!

Συνενοηθηκαμε....ΟΚ...Απο την ''αλλη''....την επομενη φορα που θα μετρησετε ταχυτητες τετοια εποχη...το
σεταπ να ειναι στο 1,60χ32...χωρις αυτο να σημαινει...οτι το 1,65χ32 δεν ειναι σωστο !!!
 
Δεν νομίζω ότι ευθύνεται ο ταχογράφος Σπύρο. Ούτως ή άλλως, έδειξε και τις δύο φορές παραπλήσια αποτελεσματικότητα.
Καλυμπραρονται με κάποιο τρόπο αυτοί οι ταχογράφοι;

Ξέρω ότι οι επαγγελματικοί που χρησιμοποιούν οι εταιρείες στους βλητικούς τους σταθμούς, ανά τακτά χρονικά διαστήματα τους ελέγχουν (ή θα πρέπει) με ειδικές, σταθερές γομώσεις για την ακρίβεια των μετρήσεων και τους καλυμπράρουν ανάλογα...
 
Last edited:
Νίκο εδω η άποψή μου είναι αντίθετη...

Καταρχήν η ντουφεκιά φαίνεται ότι έχει φύγει κατω-δεξιά (προφανώς λόγω του αέρα)...αν ήταν κεντραρισμένη το ποσοστό θα ανέβαινε στο 77-78+
Αλλά και έτσι να είναι οι εκφράσεις "για τα σκουπίδια" και "στα 35 μέτρα δεν σταυρώνεις πουλί" είναι λίγο άδικες για το φυσίγγι...
Ξέρω ότι είναι ο τρόπος που εκφράζεσαι και ότι 100% τα γράφεις καλοπροαίρετα στο πλαίσιο των συμβουλών που θες να δώσεις απλόχερα...και μπράβο σου...

Αν το δούμε πρακτικά...και έτσι να είναι το ποσοστό και δίνει 65% με 3* στα 30 μέτρα....στα 35 μέτρα να δίνει ένα 60%...

Το Νο7 σε αυτα τα μέτρα είναι το σκάγι για να κυνηγήσεις πέρδικα, φάσσα, αγριοπερίστερο, έστω τρυγόνι (αν και στα 30-35μ το σκάγιο του τρυγόνιου είναι το Νο 8).

Το Νο 7 (2,50χιλ) δίνουν 11σκ./γρ...Τα 32 γρ/Νο 7 δίνουν 352 σκ./φυσίγγι...

Πέρδικα-φάσσα απαιτούν 140-160 σκάγια στον κύκλο για να πάρουν 4 σκάγια...
Αγριοπεριστερο...190-200 σκαγια...
Τρυγόνι...200-220 σκάγια...

60% των 352 σκαγιών είναι 211 σκάγια...άρα για πέρδικα, φάσσα, αγριοπερίστερο είναι υπεραρκετά για άμεση καταβολή και οριακό για τρυγόνι...

Λαμβάνοντας υπόψη οτι τα 30 μέτρα αποτελούν το 80% των κυνηγετικών βολών και βλέποντας την πολύ καλή κατανομή των σκαγιών σε όλο το εύρος της ντουφεκιάς
...Εγώ...
Νομίζω ότι είναι ένα αποδοτικότατο φυσίγγι με το κατάλληλο τσοκ που θα "αβαντάρει" το χρήστη του να πάρει τα θηράματα που δικαιούται...

Το μονο που δε μου ταιριάζει είναι η αυξημένη ταχύτητα με την εικόνα της κατανομής...κανονικά θα έπρεπε να είναι λίγο πιο "άναρχη"...

Σπυρο μου....ναι παντα καλοπροαιρετα γραφω...ασχετα εαν ο γραπτος λογος....αυτος και αν ειναι για τα
σκουπιδια !!! :D
Παμε στο σεταπ.....εχεις δικιο....αλλα για τα δικα σου ''θελω'' φιλε...οκ.
Τα δικα μου ειναι διαφορετικα...με την εννοια οτι δεν θελω να βαδιζω ''σε τεντομενο σχοινι''....δλδ με φυσιγγιο
στα ορια...
Θελω το φυσιγγιο να εχει ''περιθωρεια'' συγκεντρωσης...ωστε να ειμαι σιγουρος οτι αστοχησα...και οχι
οτι με πουλησαν τα κενα των σκαγιων φιλε !!!
 
Back
Top