Βλητικές δοκιμές

Έχουν αλλάξει κάτι στην πυρίτιδα
Δεν νομιζω να εχουν αλλαξει ΤΟΣΟ τη σύσταση της ΜΒ...Διοτι ΑΝ σκεφτεις παιζουν πολλα ρολο...κοιτα ψύρισμα του ΙΣΩΣ ΑΝ κ ΙΣΩΣ, ΙΣΩΣ ΙΣΩΣ....

1) Υγρασία πυρίτιδας...
2) Σχετικη ξηρασια ατμοσφαιρας (της στιγμής)
3) Στενός αυλός
4) Κενός χώρος
5) Σκληρό βύσμα
6) Flat φούστα του Αquila ο οποίος τη στριμώχνει... ;)
7) 71cm κάννη
8) Στενό τσοκ (2*)
9) Στροφείο
10) Υψηλη Θερμοκρασία.... ΚΑΙ ισως ισως ισως......σίγουρα ο ταχογραφος δε κανει λαθος γιατι οι δοκιμες ειναι σχεδον ιδιες σε ταχύτητα...οποτε...ΠΟΛΛΑ μπορουν να συμβαλουν κατα τη γνώμη μου..
Αν η δοκιμη γινοταν με 1* κ 76cm καννη το Μ.Ο. ίσως άγγιζε +8-10m/s παραπανω σε καθε δοκιμη...
 
Δεν νομιζω να εχουν αλλαξει ΤΟΣΟ τη σύσταση της ΜΒ...Διοτι ΑΝ σκεφτεις παιζουν πολλα ρολο...κοιτα ψύρισμα του ΙΣΩΣ ΑΝ κ ΙΣΩΣ, ΙΣΩΣ ΙΣΩΣ....

1) Υγρασία πυρίτιδας...
2) Σχετικη ξηρασια ατμοσφαιρας (της στιγμής)
3) Στενός αυλός
4) Κενός χώρος
5) Σκληρό βύσμα
6) Flat φούστα του Αquila ο οποίος τη στριμώχνει... ;)
7) 71cm κάννη
8) Στενό τσοκ (2*)
9) Στροφείο
10) Θερμοκρασία.... ΚΑΙ ισως ισως ισως......σίγουρα ο ταχογραφος δε κανει λαθος γιατι οι δοκιμες ειναι σχεδον ιδιες σε ταχύτητα...οποτε...ΠΟΛΛΑ μπορουν να συμβαλουν κατα τη γνώμη μου..
Σίγουρα Κωστή από λίγο η κάθε αλλαγή,σε σχέση με το σεταπ που χρησιμοποιώ εγώ, αύξησε την ταχύτητα.
Δεν αμφιβάλω για τη δοκιμή απλά δεν πίστευα ότι θα μπορούσε να φτάσει ως εκεί με το 1,65*32.
Έχουμε ξαναπεί ότι με την ιδιογομωση πολλά μπορείς να καταφέρεις.
 
Δεν νομιζω να εχουν αλλαξει ΤΟΣΟ τη σύσταση της ΜΒ...Διοτι ΑΝ σκεφτεις παιζουν πολλα ρολο...κοιτα ψύρισμα του ΙΣΩΣ ΑΝ κ ΙΣΩΣ, ΙΣΩΣ ΙΣΩΣ....

1) Υγρασία πυρίτιδας...
2) Σχετικη ξηρασια ατμοσφαιρας (της στιγμής)
3) ο Μήτσος....
4) το δεξί χέρι του Μήτσου....
5) το αριστερό του....
και λοιπά άκρα.... 🤣🤣🤣🤣
 
Την Κυριακη μου την εφερε το φιλαρακι...
IMG_20230904_210032.jpg
Θα πηγαινα τωρα για καμμια δοκιμη αλλα ολο το βραδυ εβρεχε και το μεσημερι ψιχαλιζε οποτε ειναι ολα βρεγμενα και λασπουρια...αρα οι δοκιμες αναβαλλονται για οταν στεγνωσει λιγο...
 
Δεν νομιζω να εχουν αλλαξει ΤΟΣΟ τη σύσταση της ΜΒ...Διοτι ΑΝ σκεφτεις παιζουν πολλα ρολο...κοιτα ψύρισμα του ΙΣΩΣ ΑΝ κ ΙΣΩΣ, ΙΣΩΣ ΙΣΩΣ....

1) Υγρασία πυρίτιδας...
2) Σχετικη ξηρασια ατμοσφαιρας (της στιγμής)
3) Στενός αυλός
4) Κενός χώρος
5) Σκληρό βύσμα
6) Flat φούστα του Αquila ο οποίος τη στριμώχνει... ;)
7) 71cm κάννη
8) Στενό τσοκ (2*)
9) Στροφείο
10) Υψηλη Θερμοκρασία.... ΚΑΙ ισως ισως ισως......σίγουρα ο ταχογραφος δε κανει λαθος γιατι οι δοκιμες ειναι σχεδον ιδιες σε ταχύτητα...οποτε...ΠΟΛΛΑ μπορουν να συμβαλουν κατα τη γνώμη μου..
Αν η δοκιμη γινοταν με 1* κ 76cm καννη το Μ.Ο. ίσως άγγιζε +8-10m/s παραπανω σε καθε δοκιμη...

Τον μπαρμπα μου...που περασε την ζωη του στα ξερονησια ξεχασες ...και τον οποιον σεβομαι....αλλα
δεν πειραζει !!!
Απο την ''αλλη''....εαν ο ταχογραφος σου δειχνει ΠΧ 10 μετρα περισσοτερα....θα το κανει σε ολες τις
μετρησεις !!!
Ποτε να μην εισαι απολυτος εαν δεν τον εχεις τσεκαρει Κωστή μου !!! ;) :)
 
Η μικρότερη γόμωση έχει καλύτερες συγκεντρώσεις ?
Τα ίδια ρίχνουν ... 150 σκάγια στον κύκλο 🤣 (ημιαστείο)

View attachment 78574

Με ίδιο ν σκάγια όταν ανεβάζουμε βάρος προσθέτουμε μόνο περιφέρεια
Είναι αυτό που λέμε (κάποιοι 😛) ότι όσο αυξάνει η γόμωση αυξάνει η διάμετρος της τουφεκιας
Ενδιαφέρον θα είχε να αύξανε τη διάμετρο σκαγιών , όσο ανέβαινε βάρος. Γιατί γι αυτό ανεβαίνουμε βάρος , για να βάλουμε χοντροτερα σκάγια . Εκεί τι θα έδειχνε η σύγκριση ;
 
Η μικρότερη γόμωση έχει καλύτερες συγκεντρώσεις ?
Τα ίδια ρίχνουν ... 150 σκάγια στον κύκλο 🤣 (ημιαστείο)

View attachment 78574


Βασιλη εξηγησε μου βρε φιλε !!! Το ιδιο Νρο Σκαγιων εχουν ολα τα φυσιγγια...και το μονο που αλλαζει
το πληθος σκαγιων δλδ τα γραμμαρια ???
 
Βασιλη εξηγησε μου βρε φιλε !!! Το ιδιο Νρο Σκαγιων εχουν ολα τα φυσιγγια...και το μονο που αλλαζει
το πληθος σκαγιων δλδ τα γραμμαρια ???
Ναι αλλά είναι βισμούθια όχι μολύβια.
Δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλες διαφορές στην βλητική τους, αλλά ίσως κάνω λάθος.

Αυτό το TTL είναι σκάγια στην γόμωση.
 
Ναι αλλά είναι βισμούθια όχι μολύβια.
Δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλες διαφορές στην βλητική τους, αλλά ίσως κάνω λάθος.

Αυτό το TTL είναι σκάγια στην γόμωση.

Ουτε εγω το ξερω....Απο την αλλη εαν δεν εχουν διαφορα στην βλητικη τους...το φυσιγγιο με τα πολλα
σκαγια πρεπει να βαλει περισσοτερα στον κυκλο....
Ετσι το ''βλεπω'' εγω .
 
Το βισμουθιο είναι βαρύτερο, με διπλάσια σκληρότητα , αλλά πολύ εύθραυστο σαν γυαλί. Αυτό είναι το μεγάλο του μειονέκτημα. Ενώ όλη η προσπάθεια στο μολύβι είναι να μην παραμορφωθεί , το Βί προσπαθούμε να μη σπάσει. Πάντα σπάνε όμως κομματάκια από τα σκάγια στην επαφή και στα στένεματα της κανης , καθώς και στην αρχική συμπίεση των κάτω σκαγιών. Τελικά βλητικα φέρεται το ίδιο. Εκτός του βάρους του που αλλάζει την τελική ενέργεια στο στόχο
 
Ουτε εγω το ξερω....Απο την αλλη εαν δεν εχουν διαφορα στην βλητικη τους...το φυσιγγιο με τα πολλα
σκαγια πρεπει να βαλει περισσοτερα στον κυκλο....
Ετσι το ''βλεπω'' εγω .
Ρίχνει με mossberg 940 αυτός.
Υπερκάνη ... πλαφονάρει τα σκάγια 🤪 😂

Δεν ξέρω Νίκο και εμένα περίεργο μου φάνηκε.
Γι αυτό το έβαλα, να το συζητήσουμε.
 
Last edited:
Το βισμουθιο είναι βαρύτερο
Ελαφρύτερο είναι Κωστή.
Τα άλλα σωστά που γράφεις.
Μπορεί κράματα βισμουθίου να είναι βαρύτερα, δεν ξέρω, όχι όμως το απλό βισμούθιο.

Lead is better; having a density of 11.32 g/cm3 compared to that of bismuth, which is 9.7 g/cm3 (making bismuth about 85% the density of lead).
 
Ελαφρύτερο είναι Κωστή.
Τα άλλα σωστά που γράφεις.
Μπορεί κράματα βισμουθίου να είναι βαρύτερα, δεν ξέρω, όχι όμως το απλό βισμούθιο.

Lead is better; having a density of 11.32 g/cm3 compared to that of bismuth, which is 9.7 g/cm3 (making bismuth about 85% the density of lead).
Σωστά 🙂άλλο είχα στο μυαλό μου . . . και τρίτο ποτήρι κρασί 😜
 
Τον μπαρμπα μου...που περασε την ζωη του στα ξερονησια ξεχασες ...και τον οποιον σεβομαι....αλλα
δεν πειραζει !!!
Απο την ''αλλη''....εαν ο ταχογραφος σου δειχνει ΠΧ 10 μετρα περισσοτερα....θα το κανει σε ολες τις
μετρησεις !!!
Ποτε να μην εισαι απολυτος εαν δεν τον εχεις τσεκαρει Κωστή μου !!! ;) :)
Βλεπεις....δε μπορει εσυ λοιπον του πανεπιστημίου, να τα βαζεις με εμενα που ειμαι του δημοτικού...:D

Γι'αυτο λοιπον εχω σταματησει να ανεβαζω συχνά δοκιμες στο forum, γιατι παντα κατι βρισκεις κ μου λες κατακριταίο ρε Νικο.....
Εσυ τελικα την ΠΙΤΑ (Κολοκυθόπιτα) τη θες ολοκληρη ΚΑΙ το σκύλο χορτάτο...ηρεμα στα λεω...

Υ.Γ. Θείο...Τις τουφεκιες μου που ειναι για τα σκουπιδια, αστες εκει, θα περασει η ανακύκλωση....μη τους δινεις σημασια ΑΠΛΑ αφου δε σου κανουν...σε αλλους κανουν κ το ξερω πολυ καλα...:)
 
Βλεπεις....δε μπορει εσυ λοιπον του πανεπιστημίου, να τα βαζεις με εμενα που ειμαι του δημοτικού...:D

Γι'αυτο λοιπον εχω σταματησει να ανεβαζω συχνά δοκιμες στο forum, γιατι παντα κατι βρισκεις κ μου λες κατακριταίο ρε Νικο.....
Εσυ τελικα την ΠΙΤΑ (Κολοκυθόπιτα) τη θες ολοκληρη ΚΑΙ το σκύλο χορτάτο...ηρεμα στα λεω...

Υ.Γ. Θείο...Τις τουφεκιες μου που ειναι για τα σκουπιδια, αστες εκει, θα περασει η ανακύκλωση....μη τους δινεις σημασια ΑΠΛΑ αφου δε σου κανουν...σε αλλους κανουν κ το ξερω πολυ καλα...:)

Καλημερσ Κωστη !!!
Τα προσπερναω ολα....μαλλον δεν πηγε καλα η μερα σου...και αρχισες τις ''παπαριές''..για πανεπιστημια
και δημοτικα...και σκουπιδια....
Δεν σε παρεξηγω....
Αυτο που θελω να σου πω ειναι....Οτι εχω 2 ιδιους ταχογραφους...σε τεστ που τους εκανα ο ενας μετραει
10μ/δ περισσοτερα απο τον αλλον ....
Επισεις σεταπ που μετρησα καποιου φιλου....οι δικοι μου ταχογραφοι εδωσαν 15-20μ/δ διαφορα απο τον
δικο του ταχογραφο.
Οποτε μην εισαι ποτε σιγουρος οτι μετρησεις που κανουμε ολοι μας...ειναι στανταρ !!!
Παντα θα υπαρχουν μικρες αποκλισεις !!!

ΥΓ.Ευχομαι να ειναι καλυτερη η σημερινη σου μερα !!! :)
 
Ρίχνει με mossberg 940 αυτός.
Υπερκάνη ... πλαφονάρει τα σκάγια 🤪 😂

Δεν ξέρω Νίκο και εμένα περίεργο μου φάνηκε.
Γι αυτό το έβαλα, να το συζητήσουμε.

Δεν συμφωνω με αυτα που λεει....χωρις βεβαια να ειμαι απολυτος εαν δεν δοκιμασω πρωτα !!!
Λογικα το φυσιγγιο με τα πολλα σκαγια θα βαλει περισσοτερα στον κυκλο....Αυτο τουλαχιστον συμβαινει
στο μολυβι...
Αυτος απ'οτι καταλαβα...εριχνε βισμουθιου...Τι διαφορα εχουν απο τα ττς ( δεν ξερω και αν τα γραφω σωστα )
η ειναι τα ιδια ??
Αυτο που με ενοχλησε....ενω εβαλα Ελληνικους υποτιτλους για να καταλαβω τι λεει....τα ελεγε τοσο
γρηγορα....που δεν προλαβαινα να διαβασω...
Αυτο που εμαθα ειναι οτι ολα αυτα τα σκληρα σκαγια....θελουν μεγαλη προσοχη...γιατι εχουν σπασει καννες !!!
 
Back
Top