Βλητικές δοκιμές

Ελαφρύτερο είναι Κωστή.
Τα άλλα σωστά που γράφεις.
Μπορεί κράματα βισμουθίου να είναι βαρύτερα, δεν ξέρω, όχι όμως το απλό βισμούθιο.

Lead is better; having a density of 11.32 g/cm3 compared to that of bismuth, which is 9.7 g/cm3 (making bismuth about 85% the density of lead).
Διαφέρει πολύ το βισμουθιο από τον μόλυβδο και στην βλητική συμπεριφορά, ελάχιστα καλύτερο από τα ατσάλινα και από ότι λένε δεν αξίζει τα λεφτά του.
Διάβαζα στο site της Westley Richards, που προέτρεπε τους πελάτες της να χρησιμοποιούν σκάγια βισμουθίου, ότι για να εξομοιώσουν μια βολή με μολύβδινα θα πρέπει να κατέβουν ένα Νο και να ανέβουν 2 γραμ.
Π.χ τα 30 γρ. Νο 6 μολύβδινο να τα κάνουν 32 γρ. Νο 5 βισμουθίου...
Όσο για την ευθρυπτοτητα του βισμουθίου την έχουν βελτίωσει προσθέτοντας κασσιτερο στο μείγμα...
 
Last edited:
Διάβαζα στο site της Westley Richards, που προέτρεπε τους πελάτες της να χρησιμοποιούν σκάγια βισμουθίου, ότι για να εξομοιώσουν μια βολή με μολύβδινα θα πρέπει να κατέβουν ένα Νο και να ανέβουν 2 γραμ.
Π.χ τα 30 γρ. Νο 6 μολύβδινο να τα κάνουν 32 γρ. Νο 5 βισμουθίου...
Το νούμερο το μικραίνουν για να μεγαλώσει η μάζα του σκαγιού (για να πετύχουν παρόμοια διάτρηση) και τα γραμμάρια τα ανεβάζουν για να αυξήσουν τον αριθμό των σκαγιών.
Λογικό.
 
Βλεπεις....δε μπορει εσυ λοιπον του πανεπιστημίου, να τα βαζεις με εμενα που ειμαι του δημοτικού...:D

Γι'αυτο λοιπον εχω σταματησει να ανεβαζω συχνά δοκιμες στο forum, γιατι παντα κατι βρισκεις κ μου λες κατακριταίο ρε Νικο.....
Εσυ τελικα την ΠΙΤΑ (Κολοκυθόπιτα) τη θες ολοκληρη ΚΑΙ το σκύλο χορτάτο...ηρεμα στα λεω...

Υ.Γ. Θείο...Τις τουφεκιες μου που ειναι για τα σκουπιδια, αστες εκει, θα περασει η ανακύκλωση....μη τους δινεις σημασια ΑΠΛΑ αφου δε σου κανουν...σε αλλους κανουν κ το ξερω πολυ καλα...:)
Κώτσο η δοκιμές γίνονται από εμάς για εμάς εφόσον σου δίνουν πουλια εσένα η γνώμες μας δεν μετράνε φίλε … πρειν χρόνια ανέβασα μια ντουφέκια( στα 32 γραμμαρια granular 1,50*32 με καρδαρα 24) με την μαξους και το 4 τσοκ μερικοί έβαλαν τα γέλια και αρχησαν έτσι ντουφεκαει η μαξους Κ.Τ.Λ….. αυτή η ντουφεκια έριχνε της κουρούνες σε μέτρα που αν τα γραψω θα αρχησουν της ειρωνίες … για αυτό κρατά τες για τον εαυτό σου και τους φίλους σου που βλέπουν τη κάνουν στο πεδίο δεν έχεις να αποδείξεις σε κανένα τίποτα εδώ μεσα
 
Διάβαζα στο site της Westley Richards, που προέτρεπε τους πελάτες της να χρησιμοποιούν σκάγια βισμουθίου, ότι για να εξομοιώσουν μια βολή με μολύβδινα θα πρέπει να κατέβουν ένα Νο και να ανέβουν 2 γραμ.
Π.χ τα 30 γρ. Νο 6 μολύβδινο να τα κάνουν 32 γρ. Νο 5 βισμουθίου...
Όσο για την ευθρυπτοτητα του βισμουθίου την έχουν βελτίωσει προσθέτοντας κασσιτερο στο μείγμα...
Ολη ή προώθηση- προπαγάνδα για τα μη τοξικά ξεκίνησε με την υπόδειξη 2 νούμερα πιο χοντρά σκάγια στα σιδερένια, ένα στα βισμουθιου, μετά από τόσα χρόνια χρήσης αποδείχτηκε ότι τα σιδερένια για να έχουν ίδια διάτρηση με τα μολυβδινα πρέπει να είναι 1 χιλιοστό πιο χοντρά, πχ 3,3 μολυβδινα = 4,3 ατσάλινα. Το βισμουθιο παραμένει ακριβοτατη και μη ικανοποιητική επιλογή με μοναδικό προτέρημα την σχετική συμβατότητα του με λεπτών τοιχωμάτων κάννες.
 
Καλησπέρα λεβεντοπαιδα! Τιτανομαχία σήμερα! ( λέμε τώρα) Remington 870 vs Benelli M1 μαμά 3* απόσταση 37 μέτρα ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΌΜΙΟ της κάννης. Ζητω συγνώμη εξαρχής γιατί τις βολές της έριξα όρθιος χωρίς στήριξη με το σχετικό πήγαινε - ελα και κάποιες έχουν φύγει λίγο από το κέντρο. Anyway ΠΆΜΕΕΕ
 
Κώτσο η δοκιμές γίνονται από εμάς για εμάς εφόσον σου δίνουν πουλια εσένα η γνώμες μας δεν μετράνε φίλε … πρειν χρόνια ανέβασα μια ντουφέκια( στα 32 γραμμαρια granular 1,50*32 με καρδαρα 24) με την μαξους και το 4 τσοκ μερικοί έβαλαν τα γέλια και αρχησαν έτσι ντουφεκαει η μαξους Κ.Τ.Λ….. αυτή η ντουφεκια έριχνε της κουρούνες σε μέτρα που αν τα γραψω θα αρχησουν της ειρωνίες … για αυτό κρατά τες για τον εαυτό σου και τους φίλους σου που βλέπουν τη κάνουν στο πεδίο δεν έχεις να αποδείξεις σε κανένα τίποτα εδώ μεσα
Ηλία μου, εγω εχω μαθει να κανω τουμπεκί, αν ο άλλος υποστηρίζει κατι κ δεν το ανερεί, έτσι δεν μπορω να επιβληθώ να του αλλαξω γνωμη εφοσον ειναι ευχαρημειστημενος με κάτι....έπαψα λοιπον να ποσταρω δοκιμες για ευνόητους λόγους, ισως ανεβασω καμια που και που με αναλυτικο το setup οπως συνηθιζα αλλωστε.....κ θα το κανω ΟΧΙ για τα Like's αλλα για να ξεστραβωθουμε ολοι μας.
Ο καθενας, οπως νομιζει πρατει, αλλα βλεπω ισχυρογνωμωσίνες σε διαφορα ποστ κ μου θυμηζουν εμενα οταν ημουν παιδακι κ προσπαθουσα να πω ψέματα :D ....δε θα αποδιξω σε κανεναν πως ο ελεφαντας ειναι ΔΕΝ είναι μαύρος....
 
Remington 3* NSI Speed 34 gr no7 η απόσταση πάντα 37 μέτρα. 261 σκάγια στο χαρτί View attachment 78637
Στη φωτο (wingmaster με Speed 34) αν πηγαινε κέντρο η τουφεκιά, θα ήταν 3 μηχανάκια μπροστα, που λέγαμε κ στις κόντρες....χε χε χε!!
 
Στη φωτο (wingmaster με Speed 34) αν πηγαινε κέντρο η τουφεκιά, θα ήταν 3 μηχανάκια μπροστα, που λέγαμε κ στις κόντρες....χε χε χε!!
Αυτή τη δοκιμή όταν μπορέσω με ηρεμία θα την επαναλάβω με σταθερά όπλα γιατί μου έκανε εντύπωση Κωσταντη!
 
Back
Top