Βλητικές δοκιμές

Χόμπι είναι, όπως γουσταρεις πάρεις,σου πουλάνε ένα προϊόν άμα δεν σου κάνει πας παραπέρα,όταν δεν σε ενδιαφέρει.

Σε ενα βιντεο τυχαια δοκιμαστην καποια οπλα για την συγκεντρωση που βγαζουν οχι με μαμα τσοκ . Το πρωτο σε συγκεντρωση ηταν το Mossberg 940 Pro 2. Με μικρη διαφορα Beretta A400 Xtreme Plus και 3. Weatherby Element ( Δεν την ηξερα καθολου ) . Απογοητευτηκε απο SB3 .MAXUS 2 KAI A5 , γιατι βγαλανε 65 τα εκατο περιπου ενω τα αλλα τρια πρωτα απο 74 και πανω.


Σε ενα κυνηγο που ριχνει μονο εμπορικα φυσιγγια τι οπλο θα του πρότεινες σε καραμπίνα?
 
Δυστυχώς οι bums βλέπουν την πλάτη των βελτιωμένων με ότι και να ρίξεις,αυτή είναι αλήθεια.Ειναι σα τα ρεζερβουάρ,που που γραφουν μόνο ντίζελ.Στις στενννες Κάννες στο κλείστρο θα μπορούσαν να γράψουν ΜΟΝΟ ΑΛΕΥΡΙ ΒΡΩΜΗΣ.🤣
Εγω παλι με τα βελτιωμενα που λες κ γομωσεις 32-36 γρ εμπορικα, με κρυο καιρο δεν ειδα κ τα καλυτερα...
Πχ μια stoeger με νορμαλ αυλο χτυπουσε πολυ καλυτερα απο τα 18.7-18.8.
Κ αλλοι κατοχοι εχουν γραψει στο παρελθον για την μετρια αποδοση τους σε στοχο κ θήραμα, περισσοτερο για κρυο καιρο μιλαω.
Πως το εξηγεις;
 
Χόμπι είναι, όπως γουσταρεις πάρεις,σου πουλάνε ένα προϊόν άμα δεν σου κάνει πας παραπέρα,όταν δεν σε ενδιαφέρει.

Ακριβως αυτο !!!!
Και κατι ακομα.....Πιστευεις ΠΧ...εαν η ευστοχια των κυνηγων ηταν στο 85-90 %....θα εψαχναν κωνους
και αυλους....η το 2 ή 5% διαφορες στα οπλα ??
Απλα οι περισσοτεροι χρεωνουν την αστοχια στο οπλο και στο φυσιγγιο...γιατι αυτο το θεριό που
εχουμε μεσα μας και λεγεται εγωισμος....δεν μας αφηνει να δουμε την πραγματικοτητα!!!!
Και αντι να πανε σε εναν δασκαλο ...σε ενα σκοπευτηριο....να ανοιξουν τα ματια τους...τα χρηματα τα χωνουν
στα οπλα...και ψαχνουν διαφορές.....ημαρτον Κυριε !!!
Εδω σημαδευει τον γαιδαρο...και πεφτει ο μπακαλης....και αυτος εκει...ψαχνει για το ΄΄καλο΄' οπλο !!!
Το εχω ξανα πει... μ@λ@κια δεν παει στα βουνα....Και η παραπληροφορηση στα καφενεια καλα κρατει !!!

ΥΓ. Τα γραφω για τον εαυτο μου....Δεν θελω να θιξω κανεναν συναδελφο...γιατι και εγω τα ιδια λαθη
εκανα !!!
 
Υπάρχει μία παροιμία που λέει: Αν δεν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα σου μάθε να ζεις με αυτό.
Δεν ισχύει μόνο στα όπλα και τα φυσίγγια. Είναι γενικός κανόνας ζωής.
Λύσεις παρουσιάζονται πολλές μια είναι η σωστή.
 
Τι λες τωρα βρε Γιαννη μου ???
Σε λιγο καιρο τα περιπτερα θα πουλανε χασισι....για θεραπευτικη χρηση....
Και θα απαγορευσουν την ιδιογομωση ???
Οταν απαγορευτει το ποδοσφαιρο...τοτε....ισως και η ιδιογομωση φιλε !!!
Πουλάνε Νίκο‼️
 
Το ένα πιο προχωρημένο σκάγι δεν λέει τίποτα απολύτως.
Κανονικά θέλει μέτρημα όλων των σκαγιών εύρεση min max και μέσου όρου ... και αυτά είναι τα ελάχιστα που μπορείς να κάνεις, μην σου πω και απαλειφή των ακραίων τιμών !!!!!
Γίνονται πανεύκολα σε τζελ γιατί βλέπεις που έχουν σταματήσει τα σκάγια αλλά πολύ δύσκολα σε κόλλες Α4.
Το να καθίσω να ασχοληθώ με μερικά φύλλα παραπάνω και με περιφερειακές διατρήσεις όταν κάποια πράγματα είναι οφθαλμοφανή, δεν το κάνω.

Gamebore #5.48 - Remington #5.5 δείτε την ομοιομορφία
View attachment 78673View attachment 78674

vs
Lambro Μπλε #6,1 αφήστε την διάτρηση σαν μισό νούμερο πιο ψιλά και δείτε την ανομοιομορφία.
View attachment 78676

Το καλό φυσίγγι είναι αχτύπητο, τώρα όποιος νομίζει ότι μπορεί να φτιάξει την τουφεκιά ενός πορδοφύσιγγου με μια καλή κάνη ας αγοράζει και ας δοκιμάζει κάνες.
Βασιλη
Πηγα προσχτες σε ενα diy καταστημα να παρω φλοτερ για το ντεποζιτο και πουλουσε τετοια μπιτονια λαδιου
Αρχικα γελουσα μονος μου γιατι ακανα εικονα να τους ριχνει ο κοσμος για δοκιμη μεσα στο καταστημα .sarcastic.
Μετα ειδα την τιμη που τους πουλουσαν και μου κοπηκε το γελιο
Παντως προτιμω να ντουφεκαω κοκορες παρα τον τενεκε!

17 ευρω πουλουσαν τον τενεκε(αδειο)
 
Βασιλη
Πηγα προσχτες σε ενα diy καταστημα να παρω φλοτερ για το ντεποζιτο και πουλουσε τετοια μπιτονια λαδιου
Αρχικα γελουσα μονος μου γιατι ακανα εικονα να τους ριχνει ο κοσμος για δοκιμη μεσα στο καταστημα .sarcastic.
Μετα ειδα την τιμη που τους πουλουσαν και μου κοπηκε το γελιο
Παντως προτιμω να ντουφεκαω κοκορες παρα τον τενεκε!

17 ευρω πουλουσαν τον τενεκε(αδειο)
5-7€ είχαν πέρσι.
 
Υπάρχει μία παροιμία που λέει: Αν δεν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα σου μάθε να ζεις με αυτό.
Δεν ισχύει μόνο στα όπλα και τα φυσίγγια. Είναι γενικός κανόνας ζωής.
Ωραίος ο Φαίδωωωνν....και συμφωνώ..
 
Λες και θα τον σωσουν το μισο χιλιοστο επιπλεον διατρηση...
:)
Τόσο βγαίνει μισό χιλιοστό σε στεγνό βιβλίο.
Το βρεγμένο Α4 τρυπάει τουλάχιστον 5 φορές περισσότερο (αν είναι σωστά τα δεδομένα).
20 φύλλα είναι περίπου 2.4mm / 5 = 0,48m σε μερικά σκάγια.
 
Καλα....Καλο θα ειναι να μην ειμαστε υπερβολικοι....Ο ενας ψαχνει το 2% διαφορα στην διατρηση...ο αλλος
στους αυλους και στους κωνους...και παει λεγοντας... !!!
Οταν η αστοχια των κυνηγων αγγιζει πολλες φορες το 30%....εμεις μιλαμε για το 2 - 5% διαφορες στα
οπλα !!!
Λες και θα τον σωσουν το μισο χιλιοστο επιπλεον διατρηση...η το 2-3-5% καλυτερο οπλο !!
Τωρα εσυ λες ..ετσι στα ξεκαρφωτα θα κοψουν την ιδιογομωση...με ποιο δικαιωμα και δικαιογια ??
Δλδ....σε κουβεντα να βρισκομαστε φιλε !!!
Τα ψιλο βαρεθηκα ολα αυτα....μου θυμιζεται...αυτον που εγραφε οτι διαμελιζει τους λαγους στα 100 μετρα
με Ν4 σκαγια...και 36 γραμμαρια...και ειχα βγει απο τα ρουχα μου....

Εγω ξανα λεω....Ολα αυτα δεν με αφορουν....Ο λογος ??? Ξερω τι βαζω στην θαλαμη μου...εαν χασω το
θηραμα....απλα αστοχησα...
Τοσο τα εχω απλοποιησει τα πραγματα Γιαννη μου !!! :)
Δικαιολογία δεν υπάρχει στη χώρα μας για πολλά που γίνονται και εσύ την ψάχνεις για την πώληση μπαρουτης ?Στον οποιοδήποτε έχει άδεια κατοχής και κυνηγιού.Μην έχεις τέτοιες απορίες σε τούτη την χώρα ,εδώ πληρώνεις νταβανζηλικι ενοίκιο στο δικό σου σπίτι και νταηλικι ότι χρέωση γουστάρουν στο ρεύμα στο νερό και ψάχνεις δικαιολογία.
 
Βασιλη
Πηγα προσχτες σε ενα diy καταστημα να παρω φλοτερ για το ντεποζιτο και πουλουσε τετοια μπιτονια λαδιου
Αρχικα γελουσα μονος μου γιατι ακανα εικονα να τους ριχνει ο κοσμος για δοκιμη μεσα στο καταστημα .sarcastic.
Μετα ειδα την τιμη που τους πουλουσαν και μου κοπηκε το γελιο
Παντως προτιμω να ντουφεκαω κοκορες παρα τον τενεκε!

17 ευρω πουλουσαν τον τενεκε(αδειο)
Θα χαλάσω την αγορά και θα σπάσω τις τιμές!
Ελαφρά μεταχειρισμένοι προς 4 ευρό το κομμάτι!!!! 😝😝😝😝

Υ.Γ. Να δένεται τα φορτία σας καλά στις καρότσες!!!
 

Attachments

  • IMG20230907124819.jpg
    IMG20230907124819.jpg
    538,1 KB · Προβολές: 39
Τόσο βγαίνει μισό χιλιοστό σε στεγνό βιβλίο.
Το βρεγμένο Α4 τρυπάει τουλάχιστον 5 φορές περισσότερο (αν είναι σωστά τα δεδομένα).
20 φύλλα είναι περίπου 2.4mm / 5 = 0,48m σε μερικά σκάγια.

Σχεδον τα ιδια ειναι...
Αυτο που δεν ξερω..ειναι η πυκνοτητα χαρτιου στο σχολικο βιβλιο φιλε !!

εικόνα_Viber_2023-09-15_16-11-08-028.jpg
24 ΦΥΛΛΑ Α4 = 2,5 ΧΙΛΙΟΣΤΑ.


εικόνα_Viber_2023-09-15_16-11-26-522.jpg

Σχολικο Βιβλιο.

εικόνα_Viber_2023-09-15_16-17-29-114.jpg
24 ΦΥΛΛΑ = 2,4 ΧΙΛΙΟΣΤΑ.

εικόνα_Viber_2023-09-15_16-17-40-802.jpg

ΣΤΕΓΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ.
 
Βασιλη
Πηγα προσχτες σε ενα diy καταστημα να παρω φλοτερ για το ντεποζιτο και πουλουσε τετοια μπιτονια λαδιου
Αρχικα γελουσα μονος μου γιατι ακανα εικονα να τους ριχνει ο κοσμος για δοκιμη μεσα στο καταστημα .sarcastic.
Μετα ειδα την τιμη που τους πουλουσαν και μου κοπηκε το γελιο
Παντως προτιμω να ντουφεκαω κοκορες παρα τον τενεκε!

17 ευρω πουλουσαν τον τενεκε(αδειο)
Όχι ρε συ 3€ τον χρεώνουν.
Ή 5€ αλλά νομίζω 3.
 
Είναι βρωμιάρα αυτή και σκορποσκαγιάστρα. 😂


Ο Βαγγέλης που κυνηγάει με Benelli προτείνει Maxus ???, εσύ που κράτησες Benelli προτείνεις Moss ??? ... ρε μας δουλεύετε ? 😂
Άσε, ... θα το ρισκάρω και εγώ με Benelli και ότι γίνει 😁 😂 😜


Δεν έχει πολλά γρήγορα σκάγια αυτή.
Ημί ...
Αλλά δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα ...
Έχω βάλει τα Α4 για μπάνιο.
Τώρα είμαι εκτός έδρας,μόνο για την θεραπεία θα σου λέω,που να ξέρω που φτάνουν Α4 έβρεξα μια φορά,έως το 20 έβρισκα από δω και από εκεί καταλόγους.4 τουφεκιές έχω μέτρηση με 6αρια.,στα 35 μετρα.Αφοβα για Σχ4,ναι άμα δεν γουστάρεις αερίων είναι ένα θέμα,και εγώ δεν θα αγόραζα.Μη μου κάνεις ερωτήσεις Αλτσχάιμερ για τα Μπενελλι σου εξιγισα γιατι υπάρχη.Εγω το όπλο μου θα ήταν η νέα α5.
 
Θα χαλάσω την αγορά και θα σπάσω τις τιμές!
Ελαφρά μεταχειρισμένοι προς 4 ευρό το κομμάτι!!!! 😝😝😝😝

Υ.Γ. Να δένεται τα φορτία σας καλά στις καρότσες!!!
Από την Λακωνία είναι πιο σκληροί ... Λακωνίας ρίχνει ο @Χομπίστας...
Αυτοί της Μεσσηνίας τρυπάνε εύκολα 🤣
 
Βλέπεις πολύ μπροστά και εύστοχα!!! Το μολύβι είναι κάτι σαν τα πλαστικά καλαμάκια τελικά το χάρτινο αποδείχτηκε Πίο επιβλαβή για τόν οργανισμό, και η τοξικότητας στο μολύβι η μεγάλη είναι στο σημείο τήξης...
Με τόσο μολύβι που έχουμε φάει θα έπρεπε να έιχαμε αποδημισει χρόνια,μαγειρευτό.
 
Back
Top