Βλητικές δοκιμές

Όταν είδε ο πατέρας μου ,τουφεκιά στο χαρτί με την καινούργια τότε Μπράου,μου λέει"μήπως τα αραιώνει λίγο❓"ε του λέω έτσι καν αυτές είνει μπακμπορ για μάγκνουμ😆
Αυτή την εντύπωση είχαν από τα τσοκ που φοράνε από το εργοστάσιο.Και μάλιστα πωλειτης σε μεγάλο κατάστημα ήταν κάθετος,είμαι επαγγελματίας μου λέει.Οταν είδε της τουφεκιές από σωστές γεωμετρίες έχασε την μίλια του...Αλλά το έκανα λάθος δεν είπε ποτέ .
 
Για να μην σκοτώνει πρέπει να μην έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ διάτρηση ,σωστή διατρηση, αυτά δεν γινονται.
Δεν σκοτώνει όταν ρίχνεις δύο μέτρα μακριά από τον στόχο και εσύ ούτε καν το υποψιαζεσαι ότι η τεχνική σου είναι για τα πανηγύρια.
 
[QUοουουOTE="Benelli l.h., post: 923208, member: 2119"]
Δεν σκοτώνει όταν ρίχνεις δύο μέτρα μακριά από τον στόχο και εσύ ούτε καν το υποψιαζεσαι ότι η τεχνική σου είναι για τα πανηγύρια.
[/QUOTE]
Μην μου τα θυμίζεις αυτά,βρε τι έχουμε ακούσει .
 
Δοκιμες με Baikal mp155 μια με κωνο και μια μαμα 71cm μηκος καννης φυσιγγι 35,5 γρ Νο2 εμπορικο(το εχω ανεβασει στην παρουσιαση φυσιγγιων..)Τσοκ μαμα 1* και 4*...Αριθμος σκαγιων φυσιγγιου 145...
Baikal μαμα full Νο2.jpgBaikal κωνος full Νο2.jpgBaikal μαμα 4 αστρα Νο2.jpgBaikal κωνος  4 αστρα Νο2.jpg
Αυτες ειναι για αρχη, μετα θα ριξω κανα 6αρι και μετα κανα 8αρι ή 9αρι οταν θα βρω χρονο...(αφου δεν περναει κανα τρυγονι καθομαστε και μ@λ@κιζομαστε...)Πολυ χρονοβορες αυτες οι δοκιμες...Καποιες ειναι λιγο θολες θα δω αυριο μηπως τις ξανατραβηξω αν και πιστευω πως και ετσι βγαινει συμπερασμα.Ο τενεκες απο τυρι στα ποσα μετρα τρυπαει με δυαρια(οχι ολα καποια να τρυπησουν και καποια οχι μηπως βγει και κανα συμπερασμα για διατρηση...
 
Last edited:
Δοκιμες με Baikal mp155 μια με κωνο και μια μαμα 71cm μηκος καννης φυσιγγι 35,5 γρ Νο2 εμπορικο(το εχω ανεβασει στην παρουσιαση φυσιγγιων..)Τσοκ μαμα 1* και 4*...Αριθμος σκαγιων φυσιγγιου 145...
View attachment 79278View attachment 79279View attachment 79280View attachment 79281
Αυτες ειναι για αρχη, μετα θα ριξω κανα 6αρι και μετα κανα 8αρι ή 9αρι οταν θα βρω χρονο...(αφου δεν περναει κανα τρυγονι καθομαστε και μ@λ@κιζομαστε...)Πολυ χρονοβορες αυτες οι δοκιμες...Καποιες ειναι λιγο θολες θα δω αυριο μηπως τις ξανατραβηξω αν και πιστευω πως και ετσι βγαινει συμπερασμα.Ο τενεκες απο τυρι στα ποσα μετρα τρυπαει με δυαρια(οχι ολα καποια να τρυπησουν και καποια οχι μηπως βγει και κανα συμπερασμα για διατρηση...

Τον ΑΣΣΟ ( ΤΣΟΚ ) θα δοκιμασεις στα 50 πραγματικα μετρα ( οχι βηματα ) σε αυτα τα μετρα θα εχεις
σωστη ''εικονα''...Επισεις στα ιδια μετρα διατρηση ( ντενεκε ) με σκαγια κατω απο Ν5.
Μπραβο για τις δοκιμες σου !!! :)

ΥΓ. Ο ντενεκες με βαρος ( μια πετρα ) απο πανω για ειναι σταθερος .
 
Κάτσε βγάζει την υπέρ βελτιωμένη κάνη τώρα η Benelli σε 26 ημέρες ... βλέπω να γεμίζει το car από τα απλά βελτιωμένα και να αγοράζουν όλοι την κάντιλακ.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-425#post-923103
View attachment 79251
.sarcastic.
Να δούμε πότε θα καταλάβεις ότι όλα ρίχνουν περίπου το ίδιο.
Θα πληρώσεις βέβαια και θα μάθεις. .yel.
Αυτό το περιπου το ίδιο είναι σε μια ανοχή 10%
🤣🤣😂
 
Αυτή την εντύπωση είχαν από τα τσοκ που φοράνε από το εργοστάσιο.Και μάλιστα πωλειτης σε μεγάλο κατάστημα ήταν κάθετος,είμαι επαγγελματίας μου λέει.Οταν είδε της τουφεκιές από σωστές γεωμετρίες έχασε την μίλια του...Αλλά το έκανα λάθος δεν είπε ποτέ .
Ήταν κάθετος ο πωλητής για ποιο πράγμα❓γράψε αγγλικά βρε
 
36 γρ νο 3 2* τσοκ 36 μετρα
View attachment 79289
37γρ(36+1 p.baffer)View attachment 79290 34 γρ νο 5 View attachment 79291
Πολύ ωραίες ντουφεκιές...

Στο Νο3...καλύτερη η ντουφεκιά στα 36γρ. (χωρίς μπαφερ)...για τα γούστα μου πάντα...
Ίσως βέβαια, αυτή με το μπαφερ να σου έχει φύγει λιγο δεξιά...

Το 34αρι Νο 5, μήπως, λιγο διάτρηση να του δώσεις ακόμα...

Τυριού τενεκές;
 
Δοκιμες με Baikal mp155 μια με κωνο και μια μαμα 71cm μηκος καννης φυσιγγι 35,5 γρ Νο2 εμπορικο(το εχω ανεβασει στην παρουσιαση φυσιγγιων..)Τσοκ μαμα 1* και 4*...Αριθμος σκαγιων φυσιγγιου 145...
View attachment 79278View attachment 79279View attachment 79280View attachment 79281
Αυτες ειναι για αρχη, μετα θα ριξω κανα 6αρι και μετα κανα 8αρι ή 9αρι οταν θα βρω χρονο...(αφου δεν περναει κανα τρυγονι καθομαστε και μ@λ@κιζομαστε...)Πολυ χρονοβορες αυτες οι δοκιμες...Καποιες ειναι λιγο θολες θα δω αυριο μηπως τις ξανατραβηξω αν και πιστευω πως και ετσι βγαινει συμπερασμα.Ο τενεκες απο τυρι στα ποσα μετρα τρυπαει με δυαρια(οχι ολα καποια να τρυπησουν και καποια οχι μηπως βγει και κανα συμπερασμα για διατρηση...
Δεν ξέρω το κατά πόσο χάθηκε ,,,η πραγματική απόδοση του βελτιωμένου,ως ποσοστό‼️ ,σαν κατανομή πάντως σίγουρα χάθηκε....ως τσοκαρισμα‼️
 
Πολύ ωραίες ντουφεκιές...

Στο Νο3...καλύτερη η ντουφεκιά στα 36γρ. (χωρίς μπαφερ)...για τα γούστα μου πάντα...
Ίσως βέβαια, αυτή με το μπαφερ να σου έχει φύγει λιγο δεξιά...

Το 34αρι Νο 5, μήπως, λιγο διάτρηση να του δώσεις ακόμα...

Τυριού τενεκές;
Δεν ξερω τι ντενεκες ειναι η τυριου η αυτους που βαζουν τουρσια !!! Το νο 5 ειναι για τωρα με ς4 ,για αργοτερα ενησχιεται ;)κατα 0,10 γρ ,αλλα μπορει να ειναι και μαλακα τα σκαγια γιατι τα βρηκα μεσα σαν φακες !! Εχουν καποια πραγματα που θελουν διωρθοση αλλα εγω βλεπω 3 λαγους στιφαδο !!!
 
Δοκιμες με Baikal mp155 μια με κωνο και μια μαμα 71cm μηκος καννης φυσιγγι 35,5 γρ Νο2 εμπορικο(το εχω ανεβασει στην παρουσιαση φυσιγγιων..)Τσοκ μαμα 1* και 4*...Αριθμος σκαγιων φυσιγγιου 145...
View attachment 79278View attachment 79279View attachment 79280View attachment 79281
Αυτες ειναι για αρχη, μετα θα ριξω κανα 6αρι και μετα κανα 8αρι ή 9αρι οταν θα βρω χρονο...(αφου δεν περναει κανα τρυγονι καθομαστε και μ@λ@κιζομαστε...)Πολυ χρονοβορες αυτες οι δοκιμες...Καποιες ειναι λιγο θολες θα δω αυριο μηπως τις ξανατραβηξω αν και πιστευω πως και ετσι βγαινει συμπερασμα.Ο τενεκες απο τυρι στα ποσα μετρα τρυπαει με δυαρια(οχι ολα καποια να τρυπησουν και καποια οχι μηπως βγει και κανα συμπερασμα για διατρηση...
Επιτέλους να δούμε σωστή σύγκριση με κωνο και χωρίς. Σωστά τις έκανες στα καθιερωμένα 36,5μ γιατι έχουμε και οπτική εμπειρία σε αυτά. Ωραίες σφιχτες και εντυπωσιακές τουφεκιες σου έβγαλε ο κώνος αλλά το άνοιγμα του κυλινδρου θα το πάρεις πλέον μόνο με φυσιγγι διασποράς.
 
Δοκιμες με Baikal mp155 μια με κωνο και μια μαμα 71cm μηκος καννης φυσιγγι 35,5 γρ Νο2 εμπορικο(το εχω ανεβασει στην παρουσιαση φυσιγγιων..)Τσοκ μαμα 1* και 4*...Αριθμος σκαγιων φυσιγγιου 145...
View attachment 79278View attachment 79279View attachment 79280View attachment 79281
Αυτες ειναι για αρχη, μετα θα ριξω κανα 6αρι και μετα κανα 8αρι ή 9αρι οταν θα βρω χρονο...(αφου δεν περναει κανα τρυγονι καθομαστε και μ@λ@κιζομαστε...)Πολυ χρονοβορες αυτες οι δοκιμες...Καποιες ειναι λιγο θολες θα δω αυριο μηπως τις ξανατραβηξω αν και πιστευω πως και ετσι βγαινει συμπερασμα.Ο τενεκες απο τυρι στα ποσα μετρα τρυπαει με δυαρια(οχι ολα καποια να τρυπησουν και καποια οχι μηπως βγει και κανα συμπερασμα για διατρηση...
Αν το μεγαλύτερο ποσοστό των κυνηγετικών σου βολών είναι πάνω από 45 μέτρα, το όπλο με βελτίωση κώνου θα σου δώσει περισσότερα θηράματα στο χέρι...

Αν το μεγαλύτερο ποσοστό των κυνηγετικών σου βολών είναι κάτω από 45 μέτρα, το όπλο με "μαμά" κώνο θα σου δώσει περισσότερα θηράματα στο χέρι...

Αυτά αφορούν τις συγκεκριμένες εικόνες κατανομών που έβαλες...

Για σκοπευτικες ικανότητες μέσου κυνηγού πάντα, που θέλεις να εκμεταλλευται την όσο δυνατό μεγαλύτερη δραστική επιφάνεια ντουφεκιάς...

Για κυνηγούς επιπέδου αθλητών πρωταθλητισμού Τραπ ή Μίτα δεν έχει καμία σημασία...
 
Δεν ξερω τι ντενεκες ειναι η τυριου η αυτους που βαζουν τουρσια !!! Το νο 5 ειναι για τωρα με ς4 ,για αργοτερα ενησχιεται ;)κατα 0,10 γρ ,αλλα μπορει να ειναι και μαλακα τα σκαγια γιατι τα βρηκα μεσα σαν φακες !!
Αν φτιάχνεις λαγοφύσιγγα...αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις αντιμονιούχα 5% σκάγια...
Εχουν καποια πραγματα που θελουν διωρθοση αλλα εγω βλεπω 3 λαγους στιφαδο !!!
Σίγουρα...και σε 10 μέτρα ακόμα, αν πάνε οι ντουφεκιές πάνω στο λαγό...τον έχεις στο σακούλι...
 
Αν το μεγαλύτερο ποσοστό των κυνηγετικών σου βολών είναι πάνω από 45 μέτρα, το όπλο με βελτίωση κώνου θα σου δώσει περισσότερα θηράματα στο χέρι...

Αν το μεγαλύτερο ποσοστό των κυνηγετικών σου βολών είναι κάτω από 45 μέτρα, το όπλο με "μαμά" κώνο θα σου δώσει περισσότερα θηράματα στο χέρι...

Αυτά αφορούν τις συγκεκριμένες εικόνες κατανομών που έβαλες...

Για σκοπευτικες ικανότητες μέσου κυνηγού πάντα, που θέλεις να εκμεταλλευται την όσο δυνατό μεγαλύτερη δραστική επιφάνεια ντουφεκιάς...

Για κυνηγούς επιπέδου αθλητών πρωταθλητισμού Τραπ ή Μίτα δεν έχει καμία σημασία...
Η σφιχτή τουφεκιά της "βελτιωμένης" κάνης αν συνδυαστεί με δεινή‼️ σκοπευτική ικανότητα Ναι‼️κ αυτό διότι μειώνει κατά πολύ τον δραστικό κύκλο της Τουφεκίας‼️περιμένω τον Μπίλυ να βγάλει ποσοστά‼️να δω το κατά πόσο είναι όντως χρήσιμη για κινητό στόχο‼️
 
Η σφιχτή τουφεκιά της "βελτιωμένης" κάνης αν συνδυαστεί με δεινή‼️ σκοπευτική ικανότητα Ναι‼️κ αυτό διότι μειώνει κατά πολύ τον δραστικό κύκλο της Τουφεκίας‼️περιμένω τον Μπίλυ να βγάλει ποσοστά‼️να δω το κατά πόσο είναι όντως χρήσιμη για κινητό στόχο‼️
Ωχχχ...πάλι διαγράμματα...😆😆😆😆
Άντε να τα εξηγώ στα παππούδια στο καφενείο...😆😆😆😆
 
Αν φτιάχνεις λαγοφύσιγγα...αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις αντιμονιούχα 5% σκάγια...

Σίγουρα...και σε 10 μέτρα ακόμα, αν πάνε οι ντουφεκιές πάνω στο λαγό...τον έχεις στο σακούλι...
Δεν χρειαζεται να παρω αντιμονιουχα εχω αλλο κολπο εγω !!και κατι αλλο ο ντενεκες φριι χωρις βαρος !!!
 
Back
Top