Βλητικές δοκιμές

Δοκιμες με Baikal mp155 μια με κωνο και μια μαμα 71cm μηκος καννης φυσιγγι 35,5 γρ Νο2 εμπορικο(το εχω ανεβασει στην παρουσιαση φυσιγγιων..)Τσοκ μαμα 1* και 4*...Αριθμος σκαγιων φυσιγγιου 145...
View attachment 79278View attachment 79279View attachment 79280View attachment 79281
Αυτες ειναι για αρχη, μετα θα ριξω κανα 6αρι και μετα κανα 8αρι ή 9αρι οταν θα βρω χρονο...(αφου δεν περναει κανα τρυγονι καθομαστε και μ@λ@κιζομαστε...)Πολυ χρονοβορες αυτες οι δοκιμες...Καποιες ειναι λιγο θολες θα δω αυριο μηπως τις ξανατραβηξω αν και πιστευω πως και ετσι βγαινει συμπερασμα.Ο τενεκες απο τυρι στα ποσα μετρα τρυπαει με δυαρια(οχι ολα καποια να τρυπησουν και καποια οχι μηπως βγει και κανα συμπερασμα για διατρηση...
Baikal μαμα full Νο2.jpg Baikal κωνος full Νο2.jpg

Baikal μαμα 4 αστρα Νο2.jpg Baikal κωνος 4 αστρα Νο2.jpg

Κομπλέ και εσύ ...
 
Last edited:

Ειλικρινα το λεω.....Ευτυχως ειδαμε μια αξιολογη δοκιμη με κωνο..και χωρις...
Πολυ κουβεντα και ''φασαρια'' για το τιποτα τελικα !!!
Αυτες οι διαφορές...ειναι ''μικρες ΄΄...και καλυπτονται απο το καταλληλο φυσιγγιο....και ας μην ειναι
ιδιογομωσης !!!
Και εαν λαβουμε υπ'οψιν μας την αποκλιση που μπορει να εχουν τα φυσιγγια....γιατι σιγουρα καρμπον
τουφεκιες δεν εδωσαν....ενα 3% αποκλιση να εχουν...τα αποτελεσματα και οι διαφορες ειναι αστειες μεταξυ
φτιαγμενου κωνου και κωνου μαμα ...ή κανω λαθος ???
 
Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι με τον κωνο εχει πιο σφιχτο κεντρο(για την δοκιμη με το full μιλαω) που σημαινει οτι μπορει να κραταει πιο πολλα κεντρικα σκαγια σε μεγαλυτερη αποσταση...μια δοκιμη στα 50μ θα δειξει αν ισχυει κατι τετοιο στα 36,5 ομως η μαμα εχει και καλυτερη κατανομη και μεγαλυτερο ποσοστο...Εγω παντως οτι βγαινει θα το ανεβαζω
 
Α ξεχασα ο πρωτος που μου ειχε κανει κωνο μου λεει "θελει καμμια εκατοστη ντουφεκιες για να στρωσει" και σκεφτηκα απο μεσα μου, τι ειναι κανα διχρονο που του περασαμε καινουριο κυλινδροπιστονο...Παντως για να μην αδικω και κανενα, απο εκεινο το οπλο μετα τον κωνο εχω μεινει απολυτως ικανοποιημενος...
 
Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι με τον κωνο εχει πιο σφιχτο κεντρο(για την δοκιμη με το full μιλαω) που σημαινει οτι μπορει να κραταει πιο πολλα κεντρικα σκαγια σε μεγαλυτερη αποσταση...μια δοκιμη στα 50μ θα δειξει αν ισχυει κατι τετοιο στα 36,5 ομως η μαμα εχει και καλυτερη κατανομη και μεγαλυτερο ποσοστο...Εγω παντως οτι βγαινει θα το ανεβαζω
Είσαι ωραίος‼️
 
Πως γίνεται ο κώνος να βγάζει πιο σφιχτή τουφεκια με τα 4 αστρα, ενώ με το full πιο ανοιχτη, σε συγκριση με το μαμισιο?
Η διαφορά βγαίνει στο μέσο όρο όχι με μια τουφεκιά,και είτε έχεις κώνο η όχι δεν υπάρχη διαφορά με μεσαίο αυλο,στα χοντρά σκάγια στη συγκέντρωση.
 
Τα ίδια σκατα κ τα τσοκ φρένου‼️
[/QUOTE]Στα ψιλά σκάγια για την συμβατική κάννη βοηθάει,στα χοντρά δεν έκανα δοκιμές το ξεχασα,και εγώ που ασχολήθηκα με τα διάκενα στον πίνακα,τα τσοκ φρένου πάντα είχαν λιγότερα κενά σε σχέση με συμβατικά τσοκ στο μέσο όρο.
 
Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι με τον κωνο εχει πιο σφιχτο κεντρο(για την δοκιμη με το full μιλαω) που σημαινει οτι μπορει να κραταει πιο πολλα κεντρικα σκαγια σε μεγαλυτερη αποσταση...μια δοκιμη στα 50μ θα δειξει αν ισχυει κατι τετοιο στα 36,5 ομως η μαμα εχει και καλυτερη κατανομη και μεγαλυτερο ποσοστο...Εγω παντως οτι βγαινει θα το ανεβαζω
Τίποτα δεν κάνει,μια χαρά ρίχνει ο μεσαίος συμβατικός αυλός σε όλες της αποστάσεις χοντρά σκάγια στην συγκεντωση.
 
Σε σταθερο στοχο...λεω...δεν ειμαι σιγουρος....τα κενα μεταξυ των σκαγιων...πρεπει να ειναι εντελως διαφορετικα
απ'οτι σε κινουμενο στοχο...
Ετοιμαζω κινουμενο στοχο...ταχυτητα κινησης...μεχρι 50 χιλιομετρα...ετσι πιστευω θα βλεπουμε και τις οποιες
διαφορές...οπως και την ατρακτο των σκαγιων..
Ετσι θα δω...αναλογα την ταχυτητα του φυσιγγιου και του ''θηραματος'' την προσκοπευση....που χρειαζετε..
Ευσεβεις ποθοι....οσον αφορα την προσκοπευση...πιστευω οτι οι διαφορες ειναι αμελητεες μεχρι τα 40 μετρα..
Οτι και να δω....καλο θα ειναι....περα απο αυτο...θα ειναι μια καλη προπονηση...σε βολια και μονοβολα ,,,εκτος
απο τα φυσιγγια !!!
Οταν αρχισω τις δοκιμες...θα σας δειξω...ποσο ''απλωνει'' ενα φυσιγγιο με πχ 380μ/δ και ποσο ενα με 430μ/δ
στο ιδιο Νρο σκαγιων.... ;) :)
 
Αν ο μακρύς κώνος παραμορφώνει λιγότερο από τον κοντό, το πλεονέκτημα αυτό το ακυρώνει το φουλ τσοκ παραμορφωνοντας ότι είχε γλυτώσει από την είσοδο στον μακρυ κώνο.
Για αυτό τα 3* τα ρίχνουν πχ 2* ή full στα ψιλά.
Το full πάλι full, δεν το ρίχνουν xfull ή xxfull.
 
Αν ο μακρύς κώνος παραμορφώνει λιγότερο από τον κοντό, το πλεονέκτημα αυτό το ακυρώνει το φουλ τσοκ παραμορφωνοντας ότι είχε γλυτώσει από την είσοδο στον μακρυ κώνο.
Αυτό είναι μειονέκτημα?
 
Εγω παντως οτι βγαινει θα το ανεβαζω
Είσαι ωραίος‼️
Είναι πολύ ωραίος και προπάντων δεν έχει κολλήματα με όπλα.
Γιάννη ευχαριστούμε για τις δοκιμές.
Με βοήθησες πολύ σημειώνοντας τα 76cm πάνω στο χαρτί.

Όπως έχω ξαναπεί αν τουφεκούσαμε χαρτιά και τενεκέδες αντί να κατασκευάζουμε θεωρίες θα είχαμε λύσει προ πολλού τα μυστήρια της βλητικής.

Θέλει αρκετές επαναλήψεις με εμπορικά αλλά και με ένα πάνω κάτω βγάζεις κάποιο χοντρικό συμπέρασμα.

Για να καταλάβω ότι 1187 και μ2 δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές στην συγκέντρωση έριξα 3 μόνο διαφορετικά φυσίγγια.
Rem express #4, #6 με full και ένα Jordan κόκκινο #8 με mod.

Έριξα άλλα 15 διαφορετικά με διάφορα τσοκ για να πείσω άλλους ότι δεν υπήρχαν διαφορές.

Φυσικά κανένα όπλο δεν έριχνε το ίδιο με το άλλο, ούτε όμως κάποιο ήταν μόνιμα μπροστά και με διαφορά.
Και δεν έριχνα χοντρά.
 
Αυτό είναι μειονέκτημα?
Για ρώτα πχ πόσοι από αυτούς που έχουν κάνει κώνους και κάνουν δοκιμές βιδώνουν το XF μπροστά.
Κανέναν δεν ξέρω.
Γιατί άραγε ;
Δεν θέλουν το λίγο παραπάνω ή μήπως τα σκορπάει το XF ;
Δεν ξέρω την απάντηση ... ερώτηση κάνω.

Έτσι σου μένει ένα όπλο που βαράει πιο σφιχτά τα ψιλά με 5* και 4*, βαράει σχεδόν full τα 3* και ελάχιστα παραπάνω τα 2* 1* και XF ίσως να τα σκορπάει κιόλας.

Μερικές ερωτήσεις και μερικές δοκιμές θα δείξουν την αλήθεια.
 
Back
Top