Βλητικές δοκιμές

Τώρα είμαι εκτός έδρας,μόνο για την θεραπεία θα σου λέω,που να ξέρω που φτάνουν Α4 έβρεξα μια φορά,έως το 20 έβρισκα από δω και από εκεί καταλόγους.4 τουφεκιές έχω μέτρηση με 6αρια.,στα 35 μετρα.Αφοβα για Σχ4,ναι άμα δεν γουστάρεις αερίων είναι ένα θέμα,και εγώ δεν θα αγόραζα.Μη μου κάνεις ερωτήσεις Αλτσχάιμερ για τα Μπενελλι σου εξιγισα γιατι υπάρχη.Εγω το όπλο μου θα ήταν η νέα α5.
Μείνε τουλάχιστον σταθερός σε ένα όπλο ...
Όπλο δεν αλλάζω με τίποτα ... πρότεινε αν θες για άλλους να τους πάρεις στον λαιμό σου. 😁

Οι βελτιωμένες παθαίνουν μητρικά με το κρύο.
Έχουν πολλά κυβικά και θέλουν πολύ καύσιμο.
 
Η πρώτη ερώτηση που ακούγεται στον κυνηγότοπο, από κυνηγό σε κυνηγό, όταν θαυμάζει την αποτελεσματικότητά του, είναι συνήθως η εξής: "Πω ρε μεγάλε τις καις. Την προηγούμενη, από τον Θεό την κατέβασες! Με τι φυσίγγι ρίχνεις"; Αν τύχον έχουν τα ίδια, τότε ακολουθεί το εξής μοτίβο: Τι όπλο, τι κάνη, τι κώνο, τι αυλό και πάει λέγοντας. Η αναζήτηση στην βλητική, όταν γίνεται σωστά, κάνει τον αθλητή, πρωταθλητή και εκεί βρίσκω την αξία της. Είναι πλέον όλα τα καινούργια όπλα, τόσο καλά, που θεωρώ πως είναι ουσιαστική, μόνο για τους αθλητές-σκοπευτές, γιατί αυτοί χρειάζονται το 10% περισσότερο. Στο κυνήγι θεωρώ πως απευθύνεται σε ελάχιστα, εκλεκτά θηράματα, που θα τα συναντήσεις ελάχιστες φορές και θες να είσαι στην εντέλεια. Έναν μέσο κυνηγό όμως, συνήθως τον μπερδεύει, όλη αυτή η εξειδικευμένη γνώση και τον κάνει στις αστοχίες του, να ξεχνάει τα 2 βασικότερα, να έχει σωστή επώμιση και σωστή προσκόπευση. Μου έχει τύχει με συναδέλφους, να έχουν δώσει ένα σκασμό χρήματα, για βελτιώσεις στην κάνη, τσοκ κ.α. και να παραπονιούνται για θέματα βλητικής, ενώ εγώ έβλεπα την ντουφεκιά τους να μένει μιά βδομάδα πίσω.
 
Μείνε τουλάχιστον σταθερός σε ένα όπλο ...
Όπλο δεν αλλάζω με τίποτα ... πρότεινε αν θες για άλλους να τους πάρεις στον λαιμό σου. 😁

Οι βελτιωμένες παθαίνουν μητρικά με το κρύο.
Έχουν πολλά κυβικά και θέλουν πολύ καύσιμο.
Το καύσιμο δεν είναι πρόβλημα,αν ήταν να τους πάρω στο λαιμό μου,δεν θα το έκανα,ούτε πρόκειται να χάσεις αγοράζοντας ένα .Εγώ κατά αρχήν τα έδωσα γιατί τα αέρια δεν τα θέλω,αν ήταν αδράνειας θα τα είχα έως σήμερα.Αυτος είμαι εγώ,στο πεδίο,και η σχ3 και η Οπτιμα είχαν άριστη συμπεριφορά,τρομερό point of impact.
 
Το καύσιμο δεν είναι πρόβλημα,αν ήταν να τους πάρω στο λαιμό μου,δεν θα το έκανα,ούτε πρόκειται να χάσεις αγοράζοντας ένα .Εγώ κατά αρχήν τα έδωσα γιατί τα αέρια δεν τα θέλω,αν ήταν αδράνειας θα τα είχα έως σήμερα.Αυτος είμαι εγώ,στο πεδίο,και η σχ3 και η Οπτιμα είχαν άριστη συμπεριφορά,τρομερό point of impact.
Το μισό χιλιοστό στο βιβλίο δεν το είπα τυχαία ... Τόσο βγαίνει αν τα φύλλα ήταν σωστά με το bp #6.
Εγώ μαζί σου (δεν θα μαλώσουμε για μισό χιλιοστό και για μερικά σκάγια) αλλά αν βλέπω #6 κολλημένο στον τενεκέ και #5,5 σχεδόν να τον ξετρυπά από πίσω τι να μου κάνει το μισό χιλιοστό στο βρεγμένο χαρτί ?
Τα λεφτά για το όπλο θα τα κάνω φυσίγγια ... άλλοι προτιμούν όπλα ... ο καθένας όπως βολεύεται φίλε Σαράντο.
 
Ρε σαμ ρε σαμ ‼️ άλλη μάρκα πες του ,θα μι ντ ξιφτιλισ ντιπ αυτός‼️
Ένα "όνειρο"έχουμε κ μεις,μη μας το χαλάσει ο Μπίλης😆
Μπα θέλει φουλ ταβάνι στης καννης την γεωμετρία ,άσχετα αν στα χοντρά δεν θα έβλεπε διαφορά,θέλει το κωννο 3 χλμετρα,είναι σοβαρά άρρωστος όλα ταβάνι και και γεωμετρικά.οξεια backbore fever!Θα προσπαθήσουμε να τον πείσουμε να κάνει την θεραπεία.
 
Το μισό χιλιοστό στο βιβλίο δεν το είπα τυχαία ... Τόσο βγαίνει αν τα φύλλα ήταν σωστά με το bp #6.
Εγώ μαζί σου (δεν θα μαλώσουμε για μισό οειςχιλιοστό και για μερικά σκάγια) αλλά αν βλέπω #6 κολλημένο στον τενεκέ και #5,5 σχεδόν να τον ξετρυπά από πίσω τι να μου κάνει το μισό χιλιοστό στο βρεγμένο χαρτί ?
Τα λεουφτά για το όπλο θα τα κάνω φυσίγγια ... άλλοι προτιμούν όπλα ... ο καθένας όπως βολεύεται φίλε Σαράντο.
Εννοεις να αλλάξεις διαμέτρημα,εγώ όμως βλέπω έναν άνθρωπο που είδε, διάβασε,δεν του κάνει,πήγε πιο κάτω.Γιαυτο στα λέω αυτά,ο Νίκος είδε,ψιριζεις τη μαϊμού μου λέει και συνεχίζει αυτό που κάνει προχώρησε.Εσυ αντίθετα ασχολησε με κωννους,αυλούς,μέχρι να ισοπεδώσεις ακόμα και την υπαρκτή αλλά τίποτα για τον ιδιογομωτη διαφορά.Γιαυτο σου λέω για αγορά όπλου, για να γουστάρεις τα χόμπι έτσι ειναι.Αλλοι αγοράζουν μικρά διαμετρήματα,βλητικα κατώτερα του 12αριου,έτσι γουστάρουν,ικανοποιούν το γούστο τους.
 
Εννοεις να αλλάξεις διαμέτρημα,εγώ όμως βλέπω έναν άνθρωπο που είδε, διάβασε,δεν του κάνει,πήγε πιο κάτω.Γιαυτο στα λέω αυτά,ο Νίκος είδε,ψιριζεις τη μαϊμού μου λέει και συνεχίζει αυτό που κάνει προχώρησε.Εσυ αντίθετα ασχολησε με κωννους,αυλούς,μέχρι να ισοπεδώσεις ακόμα και την υπαρκτή αλλά τίποτα για τον ιδιογομωτη διαφορά.Γιαυτο σου λέω για αγορά όπλου, για να γουστάρεις τα χόμπι έτσι ειναι.Αλλοι αγοράζουν μικρά διαμετρήματα,βλητικα κατώτερα του 12αριου,έτσι γουστάρουν,ικανοποιούν το γούστο τους.
Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίζεται πάντα ,κάνω βελτιώσεις γιατί έτσι γουστάρω.Οι περισσότερες κρύβουν αλλά ,αστοχίες για τους γνωστούς λόγους που αν ρωτήσεις την γνωστή κλίκα και πεις ότι έχεις benelli θα σού πει δεν σκοτώνει ,αλλά μπορούν να την κάνουν να σκοτώνει.
 
Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίζεται πάντα ,κάνω βελτιώσεις γιατί έτσι γουστάρω.Οι περισσότερες κρύβουν αλλά ,αστοχίες για τους γνωστούς λόγους που αν ρωτήσεις την γνωστή κλίκα και πεις ότι έχεις benelli θα σού πει δεν σκοτώνει ,αλλά μπορούν να την κάνουν να σκοτώνει.

Παναγιωτη μου...Ειναι καθαρα θεμα κυνηγου...που κυνηγαει με Μπενελι...και με οποιο αλλο οπλο !!!
Ειναι ποτε δυνατον να μην σκοτωνει το οπλο ??? Ελεος δλδ !!!
Ο ''γ@μημενος'' εγωισμος δεν μας αφηνει να παραδεχτουμε τα λαθη μας...και τις αστοχιες μας και τα
χρεωνουμε ολα στα οπλα !!!
Και εγω εβγαζα καλα φυσιγγια ( για μενα )...εμ΄'ελα που δεν ειχα ''χερια'' να τα υποστηριξω...
Ευτυχως το πηρα αποφαση....πηγα στο σκοπευτηριο με τον δασκαλο...και μου εμαθε βασικα πραγματα..
και παραλληλα μου εδειξε τα λαθη μου...
Θα μου πεις....εγινες σκοπευταρας ??? ΟΧΙ βεβαια....αλλα οταν δεν παιρνω το θηραμα...ξερω ποιον θα
μουτζωσω....το θεωρεις λιγο αυτο ??
Απο εμας ξεκιναει ολο το κακο...και απο τον εγωισμο μας.....και καλα κανουν καποιοι και το εκμεταλευονται
φιλε μου !!! :)
 
Τι πιο εύκολο στον κυνηγό σκοπευτή από το να του φυτέψεις στο μυαλό την αμφιβολία .Εδώ το κάνουν και οι ίδιες οι εταιρείες με τις παραλλαγές στο ίδιο μοντέλο.Λιγα βιομηχανικά χρυσά βαμμένα σκαλίσματα, καλύτερα στο μάτι ξύλα ,αλλά ίδιος μηχανισμός ίδιες κάννες, 1000€ πάνω το ανώτερο μοντέλο.
 
Παναγιωτη μου...Ειναι καθαρα θεμα κυνηγου...που κυνηγαει με Μπενελι...και με οποιο αλλο οπλο !!!
Ειναι ποτε δυνατον να μην σκοτωνει το οπλο ??? Ελεος δλδ !!!
Ο ''γ@μημενος'' εγωισμος δεν μας αφηνει να παραδεχτουμε τα λαθη μας...και τις αστοχιες μας και τα
χρεωνουμε ολα στα οπλα !!!
Και εγω εβγαζα καλα φυσιγγια ( για μενα )...εμ΄'ελα που δεν ειχα ''χερια'' να τα υποστηριξω...
Ευτυχως το πηρα αποφαση....πηγα στο σκοπευτηριο με τον δασκαλο...και μου εμαθε βασικα πραγματα..
και παραλληλα μου εδειξε τα λαθη μου...
Θα μου πεις....εγινες σκοπευταρας ??? ΟΧΙ βεβαια....αλλα οταν δεν παιρνω το θηραμα...ξερω ποιον θα
μουτζωσω....το θεωρεις λιγο αυτο ??
Απο εμας ξεκιναει ολο το κακο...και απο τον εγωισμο μας.....και καλα κανουν καποιοι και το εκμεταλευονται
φιλε μου !!! :)
Νίκο μήπως σ έστειλε για κώνο και μας τό κρύβεις;; (
χιούμορ)
 
Μείνε τουλάχιστον σταθερός σε ένα όπλο ...
Όπλο δεν αλλάζω με τίποτα ... πρότεινε αν θες για άλλους να τους πάρεις στον λαιμό σου. 😁

Οι βελτιωμένες παθαίνουν μητρικά με το κρύο.
Έχουν πολλά κυβικά και θέλουν πολύ καύσιμο.
Όταν είδε ο πατέρας μου ,τουφεκιά στο χαρτί με την καινούργια τότε Μπράου,μου λέει"μήπως τα αραιώνει λίγο❓"ε του λέω έτσι καν αυτές είνει μπακμπορ για μάγκνουμ😆
 
Όταν είδε ο πατέρας μου ,τουφεκιά στο χαρτί με την καινούργια τότε Μπράου,μου λέει"μήπως τα αραιώνει λίγο❓"ε του λέω έτσι καν αυτές είνει μπακμπορ για μάγκνουμ😆
Φίλε μετά από τα μασκαραλίκια που έπαθα με το άλλο δεν αλλάζω όπλο για κανέναν λόγο.
Ήδη το έχω κάνει βίδες ... μόνο την ουρά της κάνης και την σκανδαλοθήκη δεν έχω λύσει που είναι εύκολη σχετικά.
Χάλασε κάτι ... ξεβίδωμα και άλλαγμα.
Χάλασε τελείως, στην ρεματιά και άλλο ... όχι θα κάτσω να σκάσω.
Για δεύτερο εφεδρικό όπλο και για πρεστίζ έχω την ημί-1187 και τώρα θέλει να μου γράψει ο πατέρας μου την Α303.
Πόσα να μαζέψω ?
Άσε να αγοράζουν άλλοι και εμείς οι δύο θα είμαστε σαν τους γερόντους στο μάπετ σόου να κράζουμε 😂 🤣 🤣
 
Last edited:
Α ρε Μπίλι τι τραβάς ένα λάθος εκανες και εσυ πειρες μπενελλι 🤣😂🤣 και γράφεις στις βλητικες δοκιμές 😅😅😅
@gvp9000
Κάτσε βγάζει την υπέρ βελτιωμένη κάνη τώρα η Benelli σε 26 ημέρες ... βλέπω να γεμίζει το car από τα απλά βελτιωμένα και να αγοράζουν όλοι την κάντιλακ.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-425#post-923103
1694800581041.png
.sarcastic.
Να δούμε πότε θα καταλάβεις ότι όλα ρίχνουν περίπου το ίδιο.
Θα πληρώσεις βέβαια και θα μάθεις. .yel.
 
Last edited:
Φίλε μετά από τα μασκαραλίκια που έπαθα με το άλλο δεν αλλάζω όπλο για κανέναν λόγο.
Ήδη το έχω κάνει βίδες ... μόνο την ουρά της κάνης και την σκανδαλοθήκη δεν έχω λύσει που είναι εύκολη σχετικά.
Χάλασε κάτι ... ξεβίδωμα και άλλαγμα.
Χάλασε τελείως, στην ρεματιά και άλλο ... όχι θα κάτσω να σκάσω.
Για δεύτερο εφεδρικό όπλο και για πρεστίζ έχω την ημί-1187 και τώρα θέλει να μου γράψει ο πατέρας μου την Α303.
Πόσα να μαζέψω ?
Άσε να αγοράζουν άλλοι και εμείς οι δύο θα είμαστε σαν τους γερόντους στο μάπετ σόου να κράζουμε 😂 🤣 🤣
Εγώ τελικά θα χαρίσω ένα, μάλλον θα πουλήσω και άλλο ένα, και θα πάρω και ένα πλάγιο baikal για να τα κάνω δύο
Έτσι θα μείνω με τέσσερα όπλα και βλέπουμε τι επιφυλάσσει το μέλλον.....
 
Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίζεται πάντα ,κάνω βελτιώσεις γιατί έτσι γουστάρω.Οι περισσότερες κρύβουν αλλά ,αστοχίες για τους γνωστούς λόγους που αν ρωτήσεις την γνωστή κλίκα και πεις ότι έχεις benelli θα σού πει δεν σκοτώνει ,αλλά μπορούν να την κάνουν να σκοτώνει.
Για να μην σκοτώνει πρέπει να μην έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ διάτρηση ,σωστή διατρηση, αυτά δεν γινονται.
 
Back
Top