Βλητικές δοκιμές

Καθολου δεν θα αλλαξει στο σκεετ και ουτε προλαβαινουν να αλλαξουν κατι στο σκεετ
Ειδικα στα διπλα
Ξερει ο εγκεφαλος απ εξω τις πορειες τις ταχυτητες και τα χερια λειτουργουν μηχανικα
Αυτο που αλλαζει με τον αερα ειναι οη πορείες του δισκου που επηρεαζονται λογο ταχυτητας και πορειας αφου σε δυνατους ανεμους λογο μετωπικης επαφης με το κατω μερος του δισκου συνηθως ειτε αλλαζει ελαφρως πορεία ειτε περνει υψος ξαφνικα εστω και λιγο κατι που στα διπλα στο σκεετ η στα πισοκολα στους πλαινους και μεσαιο βατηρα ειναι ´´καταστροφικό´´ εαν δεν το περιμενεις

Αυτο πιστευω ΕΓΩ
Μάλλον αυτό εννοούσε ...
 
Αν φυσάει γ@μα τα σε μακρινές αποστάσεις ... θα σου βάλω το απόγευμα αποκλίσεις λόγω αέρα στα 50 μόλις μέτρα να τρελαθείς.
Αυτο με τον αερα αστο...ισχυει...σε νερο στα 35m τα Νο6 ×34gr και 2* το κεντρο της τουφεκιας μετακινητε περιπου 0.50cm...+/-....με αερα, οχι αερακι...βεβαια πάντα θα παιζει ρολο και η πλαγια δυναμη του αερα (ενταση).
Θεωρω πως παιζει ρολο κ η σύσφηξη του τσοκ εννοειται....
 
το θεωρώ απο τα μεγαλύτερα προβλήματα στο κυνήγι των παπιων εδω στο νησι,μηλαμε για μεγαλες φολες ,να περιμένεις εναν χρονο να έρθουν και οταν τα βρίσκεις να ριχνεις ασφαιρα.στα 8 μποφόρ οτι ελεγε το δελτίο καιρού δηλαδή καλύτερα αποτελέσματα ειχα με σκάγια νουμ 1 βολες το πολύ 35 μ πανω στην θάλασσα με τον αερα σχεδον πλάτη.
 
το θεωρώ απο τα μεγαλύτερα προβλήματα στο κυνήγι των παπιων εδω στο νησι,μηλαμε για μεγαλες φολες ,να περιμένεις εναν χρονο να έρθουν και οταν τα βρίσκεις να ριχνεις ασφαιρα.στα 8 μποφόρ οτι ελεγε το δελτίο καιρού δηλαδή καλύτερα αποτελέσματα ειχα με σκάγια νουμ 1 βολες το πολύ 35 μ πανω στην θάλασσα με τον αερα σχεδον πλάτη.
Βαρυ σκαγι το Νο1, αλλα σε ημερησιο μου φενεται λογικο, στο χαραμα όμως....;;;;;;;;

Υ.Γ. Κυνηγαω ιδια τοποθεσια με εσενα, αλλα οχι σε νησι κ με σκαγια Νο6-Νο7 ×34 το χάραμα....
Σε ημερησιο Νο4 ×37 και ειμαι καλυμενος ως τα 6 μποφορ Μ.Ο. που μου εχει τυχει σε υδροβιο....
 
Βαρυ σκαγι το Νο1, αλλα σε ημερησιο μου φενεται λογικο, στο χαραμα όμως....;;;;;;;;

Υ.Γ. Κυνηγαω ιδια τοποθεσια με εσενα, αλλα οχι σε νησι κ με σκαγια Νο6-Νο7 ×34 το χάραμα....
Σε ημερησιο Νο4 ×37 και ειμαι καλυμενος ως τα 6 μποφορ Μ.Ο. που μου εχει τυχει σε υδροβιο....
Πολύ ωραίες επιλογές, εχεις δικιο δεν ανέφερα οτι μιλούσα για ημερισιο ,εδω μερα τα βλέπουμε μονο με γραιο Λεβάντε όπως τον λενε ορισμένοι ,βοριας καρφι απο Τουρκία 8 μποφορ και πανω ,αντε βγαλε άκρη τώρα ,μια φορά τον χρονο και αν γινει να βλέπεις παπιά να παιζουν και οτι εκανες πριν να ειναι άκυρο.δεν έχουμε την θυραματικη αφθονία της βόρειας Ελλάδας εμεις ,χαίρομαι εδω στο φόρουμ ατομα που ζουν αυτο που για μας φανταζει όνειρο.
 
Πολύ ωραίες επιλογές, εχεις δικιο δεν ανέφερα οτι μιλούσα για ημερισιο ,εδω μερα τα βλέπουμε μονο με γραιο Λεβάντε όπως τον λενε ορισμένοι ,βοριας καρφι απο Τουρκία 8 μποφορ και πανω ,αντε βγαλε άκρη τώρα ,μια φορά τον χρονο και αν γινει να βλέπεις παπιά να παιζουν και οτι εκανες πριν να ειναι άκυρο.δεν έχουμε την θυραματικη αφθονία της βόρειας Ελλάδας εμεις ,χαίρομαι εδω στο φόρουμ ατομα που ζουν αυτο που για μας φανταζει όνειρο.
Όσο πιο χοντρό το σκάγι τόσο πιο λίγο αποκλίνει από τον αέρα.
 
Όσεσ
ο πιο χοντρό το σκάγι τόσο πιο λίγο αποκλίνει από τον αέρα.
ετσι ειναι εγω μια πυρίτιδα δουλεύω οχι γιατί την θεωρώ καλύτερη αλλα γιατι με βολεύει στον τροπο που ριχνω,την ημέρα στο περπατητο που κανω δουλεύω νουμ 3 δεν το λες και ψιλο ,και ομως στον καιρο αναφερα παραπανω παρα την οποια συνήθεια ειχα την αίσθηση οτι εμενα πισω ,ισως ηταν τα εξτρα ρουχα δεν ξερω που να το χρεωσω ,παντος με τον 1 ριχνω σε τετοιες συνθηκες οπως εχω συνηθίσει.
 
#5 ιταλικό με 420m/s @ 1,5m στα 50m με τελείως πλάγιο άνεμο 90 μοίρες.

2 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 20cm
4 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 50cm 👈👈👈 έχουμε φύγει ήδη από τον κύκλο των 76cm
6 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 95cm !!!
7 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 120cm !!!
8 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 145cm !!!
9 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 175cm !!!
10 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 200cm !!!

Μόνο το φάλτσο των σκαγιών λόγω αέρα, δεν σας βάζω καθόλου προσκόπευση λόγω ταχύτητας πουλιού.
Πρέπει να προστεθεί ή να αφαιρεθεί από τα πάνω νούμερα.
H πτώση των σκαγιών με τα πάνω στοιχεία είναι 20cm στα 50m.

Την Kim Rhode πάντως την άκουσα σε ένα βίντεο να λέει ότι τσεκάρει τον αέρα πριν ρίξει skeet που οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές.
ετσι ειναι εγω μια πυρίτιδα δουλεύω οχι γιατί την θεωρώ καλύτερη αλλα γιατι με βολεύει στον τροπο που ριχνω,την ημέρα στο περπατητο που κανω δουλεύω νουμ 3 δεν το λες και ψιλο ,και ομως στον καιρο αναφερα παραπανω παρα την οποια συνήθεια ειχα την αίσθηση οτι εμενα πισω ,ισως ηταν τα εξτρα ρουχα δεν ξερω που να το χρεωσω ,παντος με τον 1 ριχνω σε τετοιες συνθηκες οπως εχω συνηθίσει.

#1 ιταλικό με 420m/s @ 1,5m στα 50m με τελείως πλάγιο άνεμο 90 μοίρες.

2 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 8cm
4 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 22cm
6 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 40cm !!! 👈👈👈 έχουμε φύγει από τον κύκλο των 76cm
7 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 51cm
8 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 62cm
9 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 74cm
10 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 87cm

Την μισή περίπου.
 
#1 ιταλικό με 420m/s @ 1,5m στα 50m με τελείως πλάγιο άνεμο 90 μοίρες.

2 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 8cm
4 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 22cm
6 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 40cm !!! 👈👈👈 έχουμε φύγει από τον κύκλο των 76cm
7 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 51cm
8 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 62cm
9 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 74cm
10 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 87cm

Την μισή περίπου.
Τώρα μάλιστα...... βρήκα που να χρεώνω την αστοχία μου.
 
#1 ιταλικό με 420m/s @ 1,5m στα 50m με τελείως πλάγιο άνεμο 90 μοίρες.

2 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 8cm
4 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 22cm
6 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 40cm !!! 👈👈👈 έχουμε φύγει από τον κύκλο των 76cm
7 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 51cm
8 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 62cm
9 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 74cm
10 μποφόρ απόκλιση λόγω αέρα 87cm

Την μισή περίπου.
Ωραιο το πινακάκι αυτο.......εντωμεταξυ, στα 9-10 μποφορ, βλεπουμε μόνο ψαθια να κουνιουντε...παπι δε πεταει ουτε δεμενο σε ουρα χαρταετου... :p
(για μ'ένα λέω)...
 
Last edited:
Τα μακρινά πουλιά χάνονται από σκοπευτικά λάθη μέτρων, όχι εκατοστών !!!!!!!!!!!! και γιατί το φυσίγγι δεν τρυπάει σε κωλόκαιρους.
Ο Digweed βαράει πολύ μακρινές φάσσες με αυτά τα φυσίγγια γιατί είναι κέντρο και το φυσίγγι γ@μεί σε διάτρηση, όχι τόσο λόγω συγκέντρωσης.
Αν δεν το καταλάβετε αυτό θα κυνηγάτε μονίμως την ουρά σας και θα δίνετε λεφτά τζάμπα.
...συμφωνώ απόλυτα ότι όλα τα μάκρυνα θηράματα χάνονται από σκοπευτικά λάθη μέτρων...νομίζω ότι σε τούτο συντελεί και η μεγάλη απόσταση , όπου μια πολύ μικρή λάθος (σε σχέση με μια "κοντινή" τουφεκιά) προσκόπευση στο επίπεδο της μπούκας μας αντιστοιχεί σε μεγαλύτερο λάθος ( μετρά δηλ., της "μαθηματικής", "πραγματικής" προσκόπευσης , πάλι σε σχέση με μια "κοντινή" τουφεκιά )...και πάλι επιφυλάσσομαι...αν και πιστεύω ότι το γιατί μπορεί και χτυπάει τις φάσες ο Έγγειος από σκοπευτικής άποψης , είναι ένα και το αυτό... Digweed είναι αυτός, ...έχει κάψει φυσίγγια για όλους μας...
 
Μια δοκιμή με Drago (×32) για οσους τη δουλεύουν, ιδανική ΚΑΙ για τώρα στα μπασίματα με νορμάλ θερμοκρασίες....

Κάλυκας: Cheddite T2
CX2000 DRAGO 1.55×32.50 Tασκώφ 20 +1 xαρτ. Cal.20 No:8½ (6*) στα 57.40mm
(με χρήση 3ου σταδίου).
V 1.5 393 m/s

Όπλο: Fabarm Jumpiter Supergrade 71cm
(2* σταθερό)

Αυλός: 18.3
Στροφείο: CNC EXPERTS

20230528_112406.jpg20230528_112541.jpg
20230528_083706.jpg
 
Back
Top