Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Παιδιά το έκοψα το φυσίγγι... Πρώτα ομως ξέβαψα τα στοιχεία του για να μη δυσφημιστεί ο κατασκευαστής, ακόμη περισσότερο αν η κατασκευή του δεν ειναι προβληματικη...Οπως θα δειτε στις φωτογραφίες, υπαρχει στήλη σκαγιων που περισσευει πανω απο τον συγκεντρωτήρα.


screen capture
image posting sites

screenshot tools
image hosting service
free online image hosting

Το αμορτισερ του κυαθιου πριν το κοψεις ηταν πατημενο??Αν και βγαζει ματι οτι δεν εχει ρελιαστει σωστα.Ακομα εχει τις κοχες απο την χαραξη στα χειλια του ρελιου.
 
Το ονομαστικό βάρος ειναι 31gr. Το αμορτισερ που το βλεπω διπλα διπλα με ενα κλειστο φυσιγγι ειναι πατημένο 0,5- 0.75 του χιλιοστού,μετρημενο με το παχύμετρο.

Απατητο τελειως δηλαδη..........
Γνωμη μου ειναι να το ρελιασεις στα 58,κανε ενα να δεις.
 
Πάντως κ καποιος αλλος που ειχε σφαξει της ιδιας εταιριας ειχε πει οτι ειχε ελαφρυ ρελιασμα. Κ εγω που εχω 4 τυπους φυσιγγιων του, εχουν ολα ακριβως το ιδιο πατημα. Δεν επιμενω αλλα μηπως δουλευει ετσι το φυσιγγιο αυτο; Η κατανομη σε χαρτόνι θα σας αποδειξει κάτι ή χρειάζεται να μετρήσουμε κ διάτρηση;
 
έχω ρίξει κι εγώ στο παρελθόν φυσίγγια με παρόμοιο κλείσιμο (και μάλλον κατάλαβα και την εταιρεία...??) δεν είχα θέμα, ίσως να είναι πολύ μαλακά και πιο συγκεντρωτικά...
 
Πάντως κ καποιος αλλος που ειχε σφαξει της ιδιας εταιριας ειχε πει οτι ειχε ελαφρυ ρελιασμα. Κ εγω που εχω 4 τυπους φυσιγγιων του, εχουν ολα ακριβως το ιδιο πατημα. Δεν επιμενω αλλα μηπως δουλευει ετσι το φυσιγγιο αυτο; Η κατανομη σε χαρτόνι θα σας αποδειξει κάτι ή χρειάζεται να μετρήσουμε κ διάτρηση;

Ξεχασε τα ολα αδελφε,παρτο ριχτο και αν σου κανει τα κεφια μην τα κοιτας καθολου!!
 
Παιδιά αυτο το κλείσιμο ειναι φυσιολογικό; Είναι ελληνικής μάρκας κ όσα εχω δει απο διαφορους τύπους της εταιρίας εχουν ολα το ιδιο κλείσιμο και δεν είναι κώνικο για αποφυγή εμπλοκών σε αυτογεμή. Το αστέρι ειναι βουλιαγμένο προς τα μέσα...
photo hosting sites
jnoczdnxj
Παρτον τηλ να χαμηλοση ληγο το 3σταδιο.sarcastic.
 
Έχω την εντύπωση ότι λείπει άλλο ένα στάδιο ρελιασματος. Γιατί δεν φαινεται στρογγυλό το κλείσιμο. Το τελικό ρελιασμα δημιουργεί μια στρογγυλή στεφάνη και τραβάει προς τα έξω το αστεροειδες... αυτό δεν υπάρχει στην εικόνα.
Αν και δεν γεμίζω εγω φυσίγγια, απ' ότι έχω δει αυτό μπορώ να συμπεράνω .
Δηλ από τις φωτό θα μπορούσα να πω ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί καν περιστρεφομενο στροφείο. Αλλά ας μην πω κι άλλα γιατί όπως είπα δεν γεμίζω εγώ οπότε μπορεί να λέω και μπαρουφες .Τα παιδιά που γεμίζουν σιγουρα κατάλαβαν τι προσπαθώ να πω αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριωσω καλύτερα.
 
Παιδιά το έκοψα το φυσίγγι... Πρώτα ομως ξέβαψα τα στοιχεία του για να μη δυσφημιστεί ο κατασκευαστής, ακόμη περισσότερο αν η κατασκευή του δεν ειναι προβληματικη...Οπως θα δειτε στις φωτογραφίες, υπαρχει στήλη σκαγιων που περισσευει πανω απο τον συγκεντρωτήρα.


screen capture
image posting sites

screenshot tools
image hosting service
free online image hosting
Τα ίδια πρέπει να έχω και εγώ.Ίδιο κλείσιμο και σε αυτά .
Θα δείξει η δοκιμή αύριο για την αποτελεσματικότητα τους .
 
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει και ακριβός το αντίθετο δηλαδή το σκουφάκι προς τα έξω και όχι προς τα μέσα ,μου είπε φίλος μου που γεμίζει ότι είναι και πολύ καλό φυσιγγι !
 
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει και ακριβός το αντίθετο δηλαδή το σκουφάκι προς τα έξω και όχι προς τα μέσα ,μου είπε φίλος μου που γεμίζει ότι είναι και πολύ καλό φυσιγγι !
Αυτό που λες το έχω συναντήσει πολλές φορές στα b&p f2 classic. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά στο κουτί πάντα θα βρω 4-5 φυσιγγια με το εξαρι τουρλωτο. περα απο αισθητικής πλευράς δεν διέκρινα τίποτα άλλο.
 
Τα ίδια πρέπει να έχω και εγώ.Ίδιο κλείσιμο και σε αυτά .
Θα δείξει η δοκιμή αύριο για την αποτελεσματικότητα τους .
Το σίγουρο είναι ότι ο κάλυκας είναι fiem με ότι αυτό συνεπάγεται. Παιδιά που γράφουν χρόνια εδω έχουν αναφερθεί εκτενώς παλιότερα για τα χάλια του συγκεκριμένου κάλυκα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει κάτι στην περίπτωση αυτή, αλλά γενικά μοιάζει για φυσίγγι φτιαγμένο στα γρήγορα με φθηνά υλικά.
 
Το σίγουρο είναι ότι ο κάλυκας είναι fiem με ότι αυτό συνεπάγεται. Παιδιά που γράφουν χρόνια εδω έχουν αναφερθεί εκτενώς παλιότερα για τα χάλια του συγκεκριμένου κάλυκα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει κάτι στην περίπτωση αυτή, αλλά γενικά μοιάζει για φυσίγγι φτιαγμένο στα γρήγορα με φθηνά υλικά.
Και αν είναι αυτό που φαντάζομαι είναι υπερκοστολογημένο για τα υλικά του .
 
Και αν είναι αυτό που φαντάζομαι είναι υπερκοστολογημένο για τα υλικά του .
εκεί πήγε και μένα το μυαλό μου Γιάννο
πάντως είτε από αυτή την εταιρεία είτε από άλλες, από τα ισπανικά (φθηνά) υλικά δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο
 
Φυσίγγια με τέτοιο κλείσιμο, όπως είπε κι ο Μύρος παραπάνω, έχω ρίξει κι εγώ πολλά χωρίς κανένα πρόβλημα. Όταν άρχισα να γεμίζω, δοκιμάζοντας διάφορους συγκεντρωτήρες, μου έβγαιναν κάποια φυσίγγια έτσι. Μερικά τα έκοψα και τα ξαναγέμισα με άλλο συγκεντρωτήρα, αλλά και πολλά όταν βαριόμουν τα έβαζα στην άκρη. Έτσι είχαν μαζευτεί αρκετά (σκοπευτικά κυρίως, 24 και 28 γρ.) και μια χρονιά λέω τι τα κρατάω, δεν τα ρίχνω στις τσίχλες; Ε, λοιπόν μια χαρά τις κατεβάζανε, και από κοντά και από μακριά, με το μονόκαννο Baikal τα έριξα τα περισσότερα, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αλλά και σε φυσίγγια του εμπορίου το έχω συναντήσει πολλές φορές ... ήδη αναφέρθηκαν τα Lambro sporting ... Αλλά και παλιότερα εδώ στα δικά μας Fly-target κυρίως σε σκοπευτικά ήταν συνηθισμένο φαινόμενο, αλλά και στο κλασικό του τσιχλοφύσιγγο το Magic 32 που είχε μεγάλο σουξέ εκείνα τα χρόνια. Και σε άλλες μάρκες που δεν θυμάμαι τώρα.
Το παραπάνω φυσίγγι έχω καταλάβει ποιο είναι, αλλά αφού δεν θέλει ο συνάδελφος να το πει, δεν το λέω ούτε εγώ. Το είχα ρίξει παλιότερα 1-2 κουτιά, αλλά τότε είχε άλλα υλικά. Πάντως από ότι βλέπω από τα υλικά και τη δοσολογία του, δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας, αλλά και σε απόδοση εγώ πιστεύω θα είναι εντάξει.
Το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικό, αλλά βέβαια λογικό είναι να μας χαλάει, όταν (ακριβο)πληρώνουμε κάτι το θέλουμε και να είναι και να φαίνεται τέλειο ...
 
Fiem καλυκας,ισπανικο κυαθιο,πιθανοτατα csb1 ....
Υπαρχει περιπτωση,να γεμισε αλλο στησιμο και να παρελειψε να ρυθμισει την μηχανη ως προς το ρελιασμα.
Ο Fiem ειναι χαμηλης ποιοτητας καλυκας,ωστοσο,ρελιαζεται πολυ ομορφα!
Οι cs πυριτιδες,ειναι λιγο πιο νευρικες απο τις ps.
Δικαιολογηται το λιγο πατημα...
Το κλεισιμο,για εμπορικο φυσιγγι,δεν δικαιολογηται!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top