Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οσον αφορά τα αργά φυσιγγια που αναφερθηκαν, αντιγραφω απο το site του Νικήτα Κυπρίδημου, oplognosia.com : "Στις δοκιμές που έγιναν σε ελληνικά φυσίγγια στο Μπέρμιγχαμ φάνηκε ότι τα λίγα φυσίγγια που βγήκαν “εκτός” ήταν αυτά που εκτιμούσαν ιδιαίτερα οι κυνηγοί. Φυσίγγια “δυναμίτες” που έβγαζαν πιέσεις στα 900 bars και είχαν την φήμη ότι πήγαιναν καλά στο κρύο δεν πληρούν τις προδιαγραφές αφαλείας. Ενα φυσίγγι έδειξε μέση ταχύτητα 159 μέτρα, και αυτό τότε είχε την φήμη του αποτελεσματικού τσιχλοφύσιγγου. Πρόκειται για ταχύτητα σφενδόνας, και όμως, ήταν από τα προτιμόμενα! Δεν παράγεται πλέον."
 
Παυλο το εχεις συγκρινει με το percorso; ποια ειναι η γνωμη σου;

το percorso δεν το έχω ρίξει αρκετά και το σταμάτησα πολύ πριν αλλάξει κουτί μεταξύ '10-'12 ,,,θυμάμαι όμως ότι στις πιο ζεστές χειμωνιάτικες μέρες σαν να μη τράβαγε όπως το rc που χειμώνα καλοκαίρι είχες την ίδια συμπεριφορά,,,ίσως να έχει αλλάξει πλέον δεν το γνωρίζω
 
παίδες το φυσίγγι δεν χαρίζει όσο και να είναι γεμισμένο ;)
Τόριχνα με μεγάλη επιτυχία πρίν να αρχίσω να γεμίζω σε σχετικά κρύο καιρό πρωινά .
Το αντίστοιχο του με μάλλινη (FIBRE κίτρινο με Tecna ) ποτέ δέν μούδωσε πουλί σέκο ....
 
Μαλλον C7....
Αν και μοιαζει περισσοτερο με παλαιοτερης κοπης,τετοια.
Η τωρινη ειναι πιο ψιλοκομμενη.
Ειναι οριακα καλα απο δοσολογία,αν ειναι αυτη.
Για PSB1,πολυ χαμηλα.
Αν εβαζαν ισπανικη,η λογικη ελεγε PSB2...
Το ιδιο και για Α1 "χρωματισμενη".
 
το percorso δεν το έχω ρίξει αρκετά και το σταμάτησα πολύ πριν αλλάξει κουτί μεταξύ '10-'12 ,,,θυμάμαι όμως ότι στις πιο ζεστές χειμωνιάτικες μέρες σαν να μη τράβαγε όπως το rc που χειμώνα καλοκαίρι είχες την ίδια συμπεριφορά,,,ίσως να έχει αλλάξει πλέον δεν το γνωρίζω
Θα παρω ενα κουτι για δοκιμη κι αν δεν με δολευει θα το δωσω στο φιλαρακι μου που το ριχνει αρκετα συχνα
 
Θα παρω ενα κουτι για δοκιμη κι αν δεν με δολευει θα το δωσω στο φιλαρακι μου που το ριχνει αρκετα συχνα
γνωμη μου ειναι να μην ασχοληθεις ,δεν θα σου προσφερει κατι παραπανω πρεπει να παιξεις τζοκερ.[αμα γαργαλιεσαι παρε τα selier bellot fortuna n5]
 
Καλημερα

Η πυριτιδα του RC μοιαζει περισσοτερο με Vectan και αυτο λογω κοψιματος. Οι Ισπανικες πλεον δεν κοβονται σε τετραγωνακια με τοσο εντονες ακμες, και η C7 που αναφερθηκε εχει επισης αλλο κοψιμο.
 
Μαλλον C7....
Αν και μοιαζει περισσοτερο με παλαιοτερης κοπης,τετοια.
Η τωρινη ειναι πιο ψιλοκομμενη.
Γιάννη, εσύ που τη δουλεύεις ξέρεις καλύτερα ... αλλά μήπως την ξανα-αλλάξανε ;;; Γιατί στην τωρινή ιστοσελίδα της NSI την δίνει με διαστάσεις 1,5 x 1,5 x 0,2 mm !!!
Εκτός αν πρόκειται για μια ακόμη από τις ουκ ολίγες ανακρίβειες και αντιφάσεις που υπάρχουν, όπως έχω ξαναπεί, στις ιστοσελίδες των εταιρειών ...
Βρήκα και αυτό https://www.migratoria.it/enciclopedia-online/c7-perfecta/ που γράφει διαφορετικές διαστάσεις: 1,4 x 1,4 x 0,15 mm παρτίδα του 2006 απ' ότι λέει. Και τις ίδιες (1,4x1,4x0,15) σε παλιό άρθρο του Ιορδάνογλου στην Κυνηγεσία, που δεν ξέρω ποιας χρονιάς είναι, αλλά απ'ότι φαίνεται είναι πολύ παλιό: http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1163 ...............
 
Δεν βγαζεις ακρη Στελιο!
Σε γενικες γραμμες,ειναι πιο ψιλοκομμενες οι συγχρονες πυριτιδες σε σχεση με παλιοτερα...
Πιθανοτατα,επιδιωκουν να τις κανουν πιο ταχυκαυστες και περισσοτερο συμβατες με τα καψουλια μεγαλης ισχύος.
 
τα μαύρα 35,5γρ που είχα πάρει παλιότερα και μου μείναν και 3 κουτάκια στην μπεκάτσα που τα ρίχνω θερίζουν σε Νο8....φυσίγγι και μπεκάτσα μιλάμε,
σε Νο5 που είχα πάρει για τη φάσσα δεν μου άρεσε και δεν κατάλαβα γιατί είχα τόσες πολλές αποτυχίες και ξεπουπουλιάσματα....
 
λογικα τα παλια ειναι τα ειχα παρει μαζι με κατι αλλα φυσιγγια που τα εδινε ο γιος ενος συχορεμενου κυνηγου
Αν έχουν 8mm μέταλλο είναι κοντά 20ετιας..Αν έχουν 12mm είναι τα σημερινα που όπως είπαν κ τα παιδιά πιο πάνω γεμίζονται με aguilla..
Καλό φυσίγγι αλλα για ήπιες καιρικές συνθήκες κατά την γνώμη μου..
Σε ν9 που τα ειχα ριξει κάποτε με υγρασία ειχα πουλιά γεμάτα αίμα..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top