Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος μερικά πράγματα για τα φυσίγγια? Περσι από τον Νοέμβριο και μετά έριχνα με την Μ2 τα Β&Ρ F2 classic με άριστα αποτελέσματα. Σχεδόν κανένα τραυματισμένο ή ματωμένο. Πήρα για φέτος 2 κούτες 8αρια για να τα ρίξω στην τσίχλα. Βλέπω όμως από πολλούς να γράφουν ότι δεν κάνουν για ζέστη και θέλουν πολύ κρύο και υγρασία. Έχω διαβάσει ότι η πυρίτιδα F2 αποδίδει καλά και σε ζεστό καιρό. Στην έναρξη που έριξα μερικά, κλοτσούσαν σαν γαϊδούρια... και δεν έμεινα ευχαριστημένος. Για τα μπασίματα στην Αττική κάνουν? Αν όχι ποιά άλλα θα μου προτείνατε?
 
Το στήσιμο του f2 είναι τέτοιο που είναι για κρύο και είναι λογικό να κλωτσαει στη ζεστη.τώρα το να σου προτείνει κάποιος φυσιγγια είναι ρισκο.π. χ εγω την έχω καταβρει με το Τορντο το κίτρινο και το πορτοκαλί οπως επίσης καλά μου παει το ευρωμιξ.άλλοι το πορτοκαλί δεν θέλουν να το βλεπουν.βρες ενα φυσιγγι φτηνό απο 28 έως 32 γραμ.σε 8 η 7 νουμερο αν είναι ψηλωμενες και βαρα.επίσης δεν πάω καθόλου τα mb.το θέμα φυσιγγι είναι δύσκολο και προσωπικο
 
F2 πυρίτιδα δεν είναι μόνο μια ,,,,F2x24 F2x28 F2x32 F2x36 κάθε μια με διαφορετική σύσταση και απόδοση στο καιρό,,,αυτές που αποδίδουν καλά σε ζέστη είναι οι σκοπευτικές,,,και μη μπερδέυεστε σκοπευτικές δεν είναι οι 32 & 36 είναι απλά δύο παραλλαγες της F2

με τα F2 classic 34gr έχω κυνηγήσει έναρξη τσίχλα,αλλά στην περιοχή που κυνήγησα έναρξη είχε χαμηλή θερμοκρασία κάτω από 20 βαθμους,,,καλοκαίρι δεν τα προτείνω για κανένα λόγο σκορποσκαγιάζουν και κλώτσημα πολύ σε σημείο να λες τα παρατάω και φευγω,,,το 34ρι ναι θέλει καιρό να δουλέψει και είναι αποδεδειγμένο

πολλά τα γραμμάρια όμως Γιώργο,,δεν τα κρατάς για πιο μετά σε καμία γερακοτσιχλα που θα τις πετύχεις να έρχονται και ψηλά ;
 
@evripidis302 @Paulos ευχαριστώ για τις πληροφορίες! αν θέλουν κρύο θα τα κρατήσω για αργότερα! Τα MB classic είναι κι αυτά για κρύο? το 8 είναι καλό νούμερο? Στην Αττική δεν περνάνε και τόσο χαμηλά... Έχετε να μου προτείνεται κανένα φυσίγγι για τα περάσματα στην Αττική? Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση και δεν ξέρω τι μου πάει καλύτερα μια και είμαι νέος κυνηγός και δεν έχω εμπειρία!
@evripidis302 Να σε ευχαριστήσω ετεροχρονισμένα για τα Free Shots που μου είχες προτείνει για την έναρξη. Λίγα έριξα, ένα περιστέρι (νόμιζα ότι ήταν τρυγόνι .sarcastic.) που ήταν στα 30 μέτρα, έπεσε σαν μολύβι! Άνοιγαν πολύ γρήγορα! και σχετικά μαλακά!
 
Καλημέρα παιδιά.....τι φυσιγγαρα το neo velox........ θυμάμαι δούλευε ο θείος μου φύλακας στον δορκα....βασικά έμενε εκεί....κάποια χρονια........σε κάθε επίσκεψη φυσικά θυμάμαι τον εαυτό μου να αλλονιζει μέσα στο εργοστάσιο πάνω στην έκθεση πίσω στο σκοπευτήριο.....και ο χαρακτηριστικός ήχος της μηχανής που έκοβε της τάπες όταν τελείωνε το υλικό....και τον θείο μου να τοποθετεί ένα τεράστιο πλαστικό κύβο στη μηχανή για να συνεχίσει να κόβει......με τους γνωστούς που είχε φυσικά στο εργοστάσιο αγόραζε ο πατέρας μου και ο θείος μου το neo velox 800 δραχμές το κουτι.....όταν το hit8 είχε 950 με 1000 δραχμές......μπόρεσα για λίγο καιρό να το εκμεταλλευτώ και εγώ στα ξεκινήματα μου.....από τα πιο σταθερά φυσίγγια τότε το velox και αρκετά γρήγορο
 
Τα Free Shots είναι φυσιγγάρα, για περπατητό δεν παίζονται ...
Το ζήτημα είναι η τιμή ... έχει ρωτήσει κανείς τιμή για κούτα ???
Mένιο μιλαμε για πανακριβο φυσίγγι...κοντα 10 ευρω...ποσο ποιο φτηνα να το βρεις για να πεισ οτι αξιζει να το κυνηγησεις???
 
Mένιο μιλαμε για πανακριβο φυσίγγι...κοντα 10 ευρω...ποσο ποιο φτηνα να το βρεις για να πεισ οτι αξιζει να το κυνηγησεις???
O Καλκατζάκος το έχει 9,90 και ο Σαλαπάτας στο Ναύπλιο 9 ευρώ..
Πιστεύω ότι σε κανένα Παρδαλάκη μπορεί να παίξει και στα 8 ευρώ η κούτα ...
Τώρα αν αξίζει για τσίχλα 8 ευρώ είναι άλλη υπόθεση ... Θέλει άσκηση με πραγματικά στοιχεία ... πόσα πουλιά θα πάρεις περισσότερα με αυτό σε ένα περπατητό σε σχέση με ένα άλλο φθηνότερο πχ των 6,5 ευρώ...

Αν πάρεις 2-3 πουλιά παραπάνω στο κουτάκι με τα Free Shots τότε το "πραγματικό" κόστος , δηλαδή το κόστος /θήραμα είναι το ίδιο, μην σου πώ και καλύτερο λόγω ψυχικής υγείας .sarcastic....
 
O Καλκατζάκος το έχει 9,90 και ο Σαλαπάτας στο Ναύπλιο 9 ευρώ..
Πιστεύω ότι σε κανένα Παρδαλάκη μπορεί να παίξει και στα 8 ευρώ η κούτα ...
Τώρα αν αξίζει για τσίχλα 8 ευρώ είναι άλλη υπόθεση ... Θέλει άσκηση με πραγματικά στοιχεία ... πόσα πουλιά θα πάρεις περισσότερα με αυτό σε ένα περπατητό σε σχέση με ένα άλλο φθηνότερο πχ των 6,5 ευρώ...

Αν πάρεις 2-3 πουλιά παραπάνω στο κουτάκι με τα Free Shots τότε το "πραγματικό" κόστος , δηλαδή το κόστος /θήραμα είναι το ίδιο, μην σου πώ και καλύτερο λόγω ψυχικής υγείας .sarcastic....
Kαλα έτσι όπως το θέτεις δεν εχεις κ άδικο....εγω υπολογιζω οτι μ βγενει 8-10 πουλακια σε καθε κουτακι ανα κανουμε προσθαφερεσεις.....εχεις δικιο!
 
Παιδες εχει δοκιμασει κανεις τα παρακατω φυσιγγια για φασσα ή για λαγο;;
1ο: B&P tricolor 36gr με mb32
2o: B&P mb extra 35gr με mb32
3ο: B&P mb dual power 36gr (Νο 6+3 κ 7+4) με mb36
4ο: B&P f2 classic 34gr με f2x32
5ο: B&P f2 long range nickel 36gr με f2x36
Και με τι καιρους "παιζουν" καλυτερα;
Στην εταιρια που εστειλα e-mail ( μου απαντανε σχετικα γρηγορα,το πολυ 5-7 εργασιμες ) μου ειπαν πως τα f2 long range ειναι τα καλυτερα-ιδανικα για φασσα κ λαγο,το tricolor για 1ο φυσιγγι κ για τα 2 θηραματα,το dual power 6+3 για λαγο κ το 7+4 για φασσα κ τελος τα mb extra κ τα f2 classic να τα προτιμω σε θερμοτερο καιρο, αν κ κανουν κ για γενικο παιχνιδι. Εγω τους ρωτησα σε τι καιρο απο το Σεπτεμβρη κ μετα παιζουν καλυτερα το καθενα για την Ελλαδα. Απ' οτι καταλαβα για τα 2 τελευταια μαλλον εννοουσαν οχι στις μεγαλε παγωνιες,δηλαδη οχι κατω απο 5-3 βαθμους Κελσιου.
Ποιος τα εχει δοκιμασει αυτα τα φυσιγγια ρε παιδια κ σε τι θερμοκρασιες κ υγρασια παιζουν καλυτερα;Τα f2 κ τα 2 δεν παιζουν σε κανονικη ( 50-60% ) υγρασια;θελουν πιο υψηλη;
 
Παιδες εχει δοκιμασει κανεις τα παρακατω φυσιγγια για φασσα ή για λαγο;;
1ο: B&P tricolor 36gr με mb32
2o: B&P mb extra 35gr με mb32
3ο: B&P mb dual power 36gr (Νο 6+3 κ 7+4) με mb36
4ο: B&P f2 classic 34gr με f2x32
5ο: B&P f2 long range nickel 36gr με f2x36
Και με τι καιρους "παιζουν" καλυτερα;
Στην εταιρια που εστειλα e-mail ( μου απαντανε σχετικα γρηγορα,το πολυ 5-7 εργασιμες ) μου ειπαν πως τα f2 long range ειναι τα καλυτερα-ιδανικα για φασσα κ λαγο,το tricolor για 1ο φυσιγγι κ για τα 2 θηραματα,το dual power 6+3 για λαγο κ το 7+4 για φασσα κ τελος τα mb extra κ τα f2 classic να τα προτιμω σε θερμοτερο καιρο, αν κ κανουν κ για γενικο παιχνιδι. Εγω τους ρωτησα σε τι καιρο απο το Σεπτεμβρη κ μετα παιζουν καλυτερα το καθενα για την Ελλαδα. Απ' οτι καταλαβα για τα 2 τελευταια μαλλον εννοουσαν οχι στις μεγαλε παγωνιες,δηλαδη οχι κατω απο 5-3 βαθμους Κελσιου.
Ποιος τα εχει δοκιμασει αυτα τα φυσιγγια ρε παιδια κ σε τι θερμοκρασιες κ υγρασια παιζουν καλυτερα;Τα f2 κ τα 2 δεν παιζουν σε κανονικη ( 50-60% ) υγρασια;θελουν πιο υψηλη;
Τα f2 longe range dual είναι ποιο χειμωνιάτικα φυσίγγια απο το classic Και τα τρια ειναι κατσπληκτικά .
Τα classic πιο ελαφρύ αλλά τρομερό φυσίγγι.Θελει όμως να εχει θερμοκρασίες .....ας πούμε κάτω απο ... 22 βαθμούς και με μια σχετική υγρασία απο 50-60% και πάνω.
 
Τα f2 longe range dual είναι ποιο χειμωνιάτικα φυσίγγια απο το classic Και τα τρια ειναι κατσπληκτικά .
Τα classic πιο ελαφρύ αλλά τρομερό
φυσίγγι.Θελει όμως να εχει θερμοκρασίες .....ας πούμε κάτω απο ... 22 βαθμούς και με μια σχετική υγρασία απο 50-60% και πάνω.
Ευχαριστω,
Φετος που ακομη κ το πρωι για λαγο η υγρασια δεν ηταν πανω απο 40-45% τι φυσιγγι θα μου προτεινες αν κυνηγας λαγο κ εσυ;
 
Ευχαριστω,
Φετος που ακομη κ το πρωι για λαγο η υγρασια δεν ηταν πανω απο 40-45% τι φυσιγγι θα μου προτεινες αν κυνηγας λαγο κ εσυ;
Αν εχεις καραμπινα παρε ενα κουτι remington nitro mag 42.5 gr no4 η no2 και εισαι μαγκας, εγω τα 4αρια εχω παντως
 
Ευχαριστω,
Φετος που ακομη κ το πρωι για λαγο η υγρασια δεν ηταν πανω απο 40-45% τι φυσιγγι θα μου προτεινες αν κυνηγας λαγο κ εσυ;
Δεν κυνηγάω λαγό οπότε δεν σου προτείνω τίποτα.
Πληροφοριακά και μόνο ,πολύ παλιά όσες φορές χρειάστηκε στα λίγα κυνήγια που είχα κάνει, τα μόνα που χρησιμοποίησα ήταν τα ROTTWEIL WAIDMANNSHEIL-semi.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top