Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τι λετε ρε παιδια;εγω 9 το βρισκω,θα τρελαθουμε;
6,5 το εβρισκα το 2015
6.5 ευρω ειναι πολυ καλη τιμη...εγω πριν ενα μηνα περιπου,τα πηρα 8ευρω.....πυριτιδα G3000 (την οποια εχω σε μεγαλη εκτιμηση γιατι ποτε δε με προδωσε με οποιοδηποτε καιρο).Παντως ο ελικ. διασπορεας σ αυτα που πηρα ειναι ασπρος,διαφανες...
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ , ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΣΕΚΙΑ ROCKET . ΤΑ ΕΧΕΙ ΤΦΕΚΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
Τα προηγούμενα χρόνια τα χρησιμοποιούσα στις τσίχλες και είχα καλές εντυπώσεις για τα junior,economic και super!
Πέρυσι δεν άκουσα καλά λόγια(αν και όλα τα φυσίγγια είχαν θέματα πέρυσι),αλλά δεν τα έριξα καθόλου και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Έχω σκοπό να δοκιμάσω στα μπασίματα και σε κανένα καρτέρι το Νοέμβρη...
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ , ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΣΕΚΙΑ ROCKET . ΤΑ ΕΧΕΙ ΤΦΕΚΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
Σε γνωστο μου εσκασε η κανη στο υψος της βασης και σχεδον του αχρηστεψε το αριστερο χερι:eek:..Εριξε 2 τουφεκιες σε μια τσιχλα,την μια πισω απο την αλλη και με το δευτερο φυσιγγι εγινε η ζημια.Τωρα δεν ξερω ποιο ηταν ελλατωματικο.Μαλλον το πρωτο.Πρεπει να εμεινε ο συγκεντρωτηρας απο την πρωτη τουφεκια μεσα στην κανη και η γομωση της δευτερης βρηκε πανω του..Ποιο λογικο μου φαινεται γιατι η ζημια οπως προειπα εγινε στο υψος της βασης περιπου.Δεν θυμαμαι ποια Rocket ηταν ακριβως...Βοηθεια σου φιλε.pop...Εγω δεν θα τα εριχνα παντως....no.
 
Σε γνωστο μου εσκασε η κανη στο υψος της βασης και σχεδον του αχρηστεψε το αριστερο χερι:eek:..Εριξε 2 τουφεκιες σε μια τσιχλα,την μια πισω απο την αλλη και με το δευτερο φυσιγγι εγινε η ζημια.Τωρα δεν ξερω ποιο ηταν ελλατωματικο.Μαλλον το πρωτο.Πρεπει να εμεινε ο συγκεντρωτηρας απο την πρωτη τουφεκια μεσα στην κανη και η γομωση της δευτερης βρηκε πανω του..Ποιο λογικο μου φαινεται γιατι η ζημια οπως προειπα εγινε στο υψος της βασης περιπου.Δεν θυμαμαι ποια Rocket ηταν ακριβως...Βοηθεια σου φιλε.pop...Εγω δεν θα τα εριχνα παντως....no.

Θοδωρη, θυμασαι καλυκα που ηταν γεμισμενα;
Πιο πιθανό να έμεινε ο κάλυκας (το πλαστικό τμήμα) μέσα.
Υποθέτω ότι το ίδιο σκέφτεται κι ο Βίκτωρας ... ;)
Έχει αναφερθεί κι άλλες φορές αποχωρισμός του μεταλλικού πάφυλα από το πλαστικό, ειδικά σε κάλυκες με κοντό μέταλλο (8αρι).
Για να μείνει ο συγκεντρωτήρας μέσα στην κάννη πρέπει να ήταν εντελώς τζούφια η τουφεκιά, οπότε θα το καταλάβαινε, άσε που αμφιβάλλω αν θα δούλευε και το κλείστρο πλήρως ώστε να πάρει το επόμενο φυσίγγι ... .xm.
 
Πιο πιθανό να έμεινε ο κάλυκας (το πλαστικό τμήμα) μέσα.
Υποθέτω ότι το ίδιο σκέφτεται κι ο Βίκτωρας ... ;)
Έχει αναφερθεί κι άλλες φορές αποχωρισμός του μεταλλικού πάφυλα από το πλαστικό, ειδικά σε κάλυκες με κοντό μέταλλο (8αρι).
Για να μείνει ο συγκεντρωτήρας μέσα στην κάννη πρέπει να ήταν εντελώς τζούφια η τουφεκιά, οπότε θα το καταλάβαινε, άσε που αμφιβάλλω αν θα δούλευε και το κλείστρο πλήρως ώστε να πάρει το επόμενο φυσίγγι ... .xm.
Στελιο,ειχε γινει κανονικα η εξολκη του πρωτου καλυκα.Ισως να ηταν τζουφια και να μην το καταλαβε γιατι τις εριξε απανωτα..Ειδε οτι δεν επεσε με την πρωτη και πηγε να ριξει και την δευτερη πολυ γρηγορα..

Θοδωρη, θυμασαι καλυκα που ηταν γεμισμενα;
Οχι Βικτωρα δεν θυμαμαι,δεν ημουν παρων,το εμαθα εργοτερα
 
φέτος τα φιλαράκια στο χωριό που κυνηγήσαμε τρυγόνια έριξαν 2 κούτες από τα rocket ,,,δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα

το έχω διαβάσει όμως αυτο με τα rocket το είχαν κάνει βούκινο στο facebook με το φυσίγγι και την κάννη,,,δεν ξέρω αν ήταν η ίδια περίπτωση ,,,αλλά θυμάμαι τον κακαβάκη που είχε βγεί τότε να υποστηρίξει τα rocket
 
Στελιο,ειχε γινει κανονικα η εξολκη του πρωτου καλυκα.Ισως να ηταν τζουφια και να μην το καταλαβε γιατι τις εριξε απανωτα..Ειδε οτι δεν επεσε με την πρωτη και πηγε να ριξει και την δευτερη πολυ γρηγορα..

Οχι Βικτωρα δεν θυμαμαι,δεν ημουν παρων,το εμαθα εργοτερα
Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε Θοδωρή ... Και να ευχόμαστε να μη μας τύχει τέτοιο περιστατικό !!! .pray to God.
Μπορεί να εξολκεύτηκε μόνο ο μεταλλικός πάφυλας ...
Επίσης, αφού έσκασε στην περιοχή της θαλάμης, μπορεί το πρώτο μεν φυσίγγι να ήταν φυσιολογικό, αλλά το δεύτερο να είχε υπερβολική ποσότητα πυρίτιδας (διπλή δόση και βάλε !!!) ...
Ή αν υπήρξε πράγματι έμφραξη, αυτή πρέπει να έγινε στην περιοχή του κώνου συναρμογής. Αυτό το βλέπω κάπως απίθανο να γίνει από το συγκεντρωτήρα, πιο πιθανό είναι να σταματήσει στη μέση της κάννης και πέρα ( το έχω δει αυτό), οπότε το σκάσιμο της κάννης θα γινόταν κάπου εκεί, που και το τοίχωμά της είναι λεπτότερο !!!
Αλλά είπαμε ... Υποθέσεις !!!!
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ , ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΣΕΚΙΑ ROCKET . ΤΑ ΕΧΕΙ ΤΦΕΚΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
Τα junior που ρίχνω αυτές τις μέρες αρκετά καλά φυσίγγια με μικρές προσκοπευσεις, ότι πουλί πήρα δεν έφυγε ούτε έπεσε κανένα ζωντανό. Πολύ πρωί πριν βγει ο ήλιος πολύ αίμα αλλά το πουλί ψωφιο. Τα κόκκινα με sipe απλά φοβερά, τα ρίχνω πολύ πρωί γιατί εδώ έχει κρύο και πολύ υγρασία, δεν ρίχνεις δεύτερη τουφεκια. Τώρα για τα πράσινα με jk-6 δεν έχω άποψη. Το μόνο κακό είναι η τιμή εδώ στην Άρτα, δεν ξέρω αλλού τι παίζει, 7€ τα junior και 8τα κόκκινα.
 
Τα Rocket, κυρίως το junior, το δούλεψα πολύ πρόπερσυ με εξαιρετικά αποτελέσματα. Πέρυσι δεν έμεινα ικανοποιημένος ούτε με το junior ούτε με το econimic. Ειδικά τα economic 2 κουτιά που πήρα ήταν σαν να ήταν εντελώς διαφορετικό φυσίγγι. Το ένα δούλεψε σχετικά καλά και το άλλο χάλια σε ίδιες καιρικές συνθήκες. Φέτος θα ξαναδοκιμάσω το junior.
 
Με τα ΤΑΣΚΩΦ τι γίνεται ρε παιδιά ...?? Εμείς επικοινωνήσαμε τηλ/κώς για Rambo 33 gr - A1 Γαλλίας - Ημιδιασποράς . Η απάντηση ήταν : Σύνδεση με Κάϊρο, δεν ξέρουμε πότε θα έχουμε ... να δούμε πως θα πάει η χρονιά ...η θεία Όλγα ξέρει ... κ΄ @ούτσες blue....Smurf Παρακαλούμε αναφέρετε δικές σας εμπειρίες , πρός αποφυγή παρερμηνεύσεων , κλπ..
 
Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε Θοδωρή ... Και να ευχόμαστε να μη μας τύχει τέτοιο περιστατικό !!! .pray to God.
Μπορεί να εξολκεύτηκε μόνο ο μεταλλικός πάφυλας ...
Επίσης, αφού έσκασε στην περιοχή της θαλάμης, μπορεί το πρώτο μεν φυσίγγι να ήταν φυσιολογικό, αλλά το δεύτερο να είχε υπερβολική ποσότητα πυρίτιδας (διπλή δόση και βάλε !!!) ...
Ή αν υπήρξε πράγματι έμφραξη, αυτή πρέπει να έγινε στην περιοχή του κώνου συναρμογής. Αυτό το βλέπω κάπως απίθανο να γίνει από το συγκεντρωτήρα, πιο πιθανό είναι να σταματήσει στη μέση της κάννης και πέρα ( το έχω δει αυτό), οπότε το σκάσιμο της κάννης θα γινόταν κάπου εκεί, που και το τοίχωμά της είναι λεπτότερο !!!
Αλλά είπαμε ... Υποθέσεις !!!!
Δεν ξερω τι να πω..Παντως δεν εσκασε στην θαλαμη.Περιπου στην μεση της καννης και λιγο πιο μετα,γι αυτο μιλησα για συγκεντρωτηρα.Και τα 2 φυσιγγια εξολκευτηκαν κανονικα.pop.
 
φέτος τα φιλαράκια στο χωριό που κυνηγήσαμε τρυγόνια έριξαν 2 κούτες από τα rocket ,,,δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα

το έχω διαβάσει όμως αυτο με τα rocket το είχαν κάνει βούκινο στο facebook με το φυσίγγι και την κάννη,,,δεν ξέρω αν ήταν η ίδια περίπτωση ,,,αλλά θυμάμαι τον κακαβάκη που είχε βγεί τότε να υποστηρίξει τα rocket
Ναι εχεις δικιο Παυλο αλλα μια φορα θα σου τυχει οπως στον γνωστο μου.Μπορει να ηταν η ιδια περιπτωση..Αλλα αμα ακους κατι τετοιο δεν παιζεις με την τυχη σου...
 
Παιδια για πειτε γνωμες,αλλα κ αποψεις απο δοκιμη των παρακατω φυσιγγιων:
Baschieri & Pellagri mb tricolor 34gr ( mb36 )
Lambro feltro 34gr ( tecna )
Super kill dynamic 34gr ( πυριτιδα δεν εμαθα ακομη )
Τα θελω για 2ο στην μπεκατσα σε 9αρι κ για 1ο στη φασσα σε 6αρι
 
Δεν ξερω τι να πω..Παντως δεν εσκασε στην θαλαμη.Περιπου στην μεση της καννης και λιγο πιο μετα,γι αυτο μιλησα για συγκεντρωτηρα.Και τα 2 φυσιγγια εξολκευτηκαν κανονικα.pop.
Τότε αλλάζει το πράγμα! Στο πρώτο μήνυμα έγραψες ότι έσκασε η κάννη στο ύψος της βάσης, γι'αυτό νόμισα ότι η ζημιά έγινε στη θαλάμη ή στον κώνο ... Εν προκειμένω προφανώς οφείλεται στο συγκεντρωτήρα ... Και μπορεί να μην ήταν τζούφιο το φυσίγγιο, αφού δούλεψε και το κλείστρο, αλλά να είχε στραβώσει η φούστα του συγκεντρωτήρα κατά το γέμισμα, ή να ήταν ελαττωματικός, και δεν έκανε πλήρη έμφραξη, οπότε τα αέρια βρήκαν διέξοδο και εκτονώθηκαν, ενώ αυτός έμεινε στην κάννη. Το έχω δει ΚΑΙ αυτό, τσαλακωμένη φούστα που έχει κάτσει στραβά πάνω στην πυρίτιδα ... Δεν θυμάμαι ποιο φυσίγγι ήταν, αλλά φυσικά δεν το έριξα, το έσφαξα και η δοσολογία ήταν κανονική ... ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top