Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
O piston skeet τι τουφεκιές βγάζει?
Έχω ακούσει πως βγάζει καλύτερη περιφέρεια και πιο δραστική!
Αυτό θεωρητικά που λέει ο Ηλίας ξέρω και εγω.στο άμεσο μέλλον θα γίνει δοκιμή το Nsi due που έχει piston skeet αλλα και το skeet του Ρουμελιωτη μια και το πήρα.
 
Υπαρχουν δυο piston skeet ο ιταλικος απο gualandi... και ο ελληνικος μαλλον απο καρδαρα.εχουν διαφορετικό ποτηρακι.ιδια φουστα.. ο πρωτος δίνει εξερετικη περιφέρεια ο δεύτερος περισσότερα κεντρα...
Πολύ σωστά τα λες κατά την γνώμη μου.το nsi due έχει piston skeet gualanti..
Το skeet του Ρουμελιωτη έχει piston skeet Καρδάρα.
 
Παιδιά τα φυσίγγια του Ρουμ. προς το παρόν δείχνουν πολύ αξιόπιστα....απλα ο άνθρωπος δεν το έχει με την επικοινωνία....αλλα σου λέει στο τηλ άλλα κάνει. Δεν ξέρω τι θα καταφέρει να κάνει στο τέλος....έμενα στο τηλ την μία μέρα μ έλεγε ότι στα sporting βάζει csb6 κ όταν του είπα οτι αυτή είναι για 24γρ μ έλεγε ιστορίες κ όταν μιλησαμε αλλή μερα μ έλεγε για csb5!! Τι να πω....παντως πήρα sporting καναμε δοκιμές κ τα αποτελέσματα ικανοποιητικά.Για αργοτερα δεν ξέρω!!!
 
O piston skeet τι τουφεκιές βγάζει?
Βγαζει τουφεκια με δυο ατρακτους.
Ειναι χαρακτηριστικος ο ηχος που κανει σε μεταλλικο πινακα.
Ακουγεται διπλο χτυπημα.
Ειναι κυαθιο σχεδιασμενο ακριβως γι'αυτον τον σκοπο και γι'αυτο το αποτελεσμα.
Βοηθαει σκοπευτες που "φευγουν" πιο πολυ στις τραβερσες,που δινουν πιο πολυ προσκοπευση.
Απευθυνεται στο αγωνισμα του skeet (απ'οπου και το ονομα),που εχει ντουμπλεδες και η τεχνικη της τουφεκιας καποιες φορες,σε ορισμενες τροχιες, ειναι καπως...ανορθοδοξη...
Τουφεκωντας χωρο,"καρφωτα",στηνωντας καρτερι στο δισκακι.
Στο κυνηγι δεν έχει να ζηλεψει,σε οτι αφορα την αποτελεσματικοτητα!
 
Πόσο θα μπορεί να εξυπηρετεί ακόμα....και θα είναι το ίδιο φυσιγγι....ακούγεται πως βάζει άλλους κάλυκες αλλα γράφει έξω ο;νωρίς στον κάλυκα αλλά είναι μέσα...αλλά λέει στο τηλέφωνο αλλά έχει μέσα το φυσιγγι!
Το πόσο θα μπορεί να εξυπηρετεί, θα το δείξει η ιστορία. Το συγκεκριμένο φυσιγγι sporting, ο Ρουμελιώτης δεν το έχει ξαναβγάλει, οπότε η οποιαδήποτε αναφορά στο παρελθόν είναι άστοχη.
Αυτό με τους κάλυκες, ομολογώ δεν το κατάλαβα. Το αν λέει άλλα στο τηλέφωνο, αν δεν μας πεις τι έχεις ακούσει να λέει ότι βάζει στα φυσίγγια, δεν μπορώ να έχω άποψη. Προσωπικά δεν μου έχει πει ποτέ ψέματα για το περιεχόμενο των φυσιγγιών.
 
Βασίλη εκτός από τα υδρόβια που είναι μια ξεχωριστή κατηγορία από μόνα τους, η σκέψη σου πιστεύω πως είναι λίγο γενικευμένη γιατί πιθανώς σου έχουν διαφύγει από το μυαλό κάποια θηράματα όπως η πέρδικα και η μπεκάτσα που οι περισσότεροι κυνηγοί είναι διατεθειμένοι να χαλαλίσουν μερικά χρήματα παραπάνω προκειμένου να προμηθευτούν φυσίγγι αξιόπιστο και ποιοτικό. Τα κυνήγια αυτών των φτερωτών δεν απαιτούν την μεγάλη ποσότητα φυσιγγίων αλλά η ποιότητα είναι το ζητούμενο με επακόλουθο φυσικά την ακριβή τιμή. Όταν διαθέτεις σκυλιά, εξοπλισμό (προσωπικό και σκύλου), χίλια δυο άλλα έξοδα και ξεποδαριάζεσαι στο μέσα του πουθενά στο βουνό, ε εκεί θέλεις πάντα να βασίζεσαι σε ένα φυσίγγι κι ας είναι και κομματάκι τσουχτερό στην τιμή...
Τώρα αν είναι να μιλήσουμε γενικά για τις φουσκωμένες τιμές στα φυσίγγια είναι άλλο κεφάλαιο κι αυτό δεν έχει να κάνει με το είδος του θηράματος.
Οκ ναι θες ποιοτικό φυσιγγι για την βασίλισσα και την αρχόντισσα ,αλλά από την άλλη έχουν φτάσει να βάζουν 40 gr και την δεκάδα να την έχουν πάνω από 10 ευρώ αυτό είναι αισχροκέρδεια ,με κολλητό που ξερει φτιάξαμε φυσιγγι 34gr με Θώδη και mb 32 ελικοειδή και ήταν κλάσεις ανώτερο από τα πανάκριβα που μας πουλάνε , το κουτι των 25 γύρω στα 6€ βγήκε και γεμισμένα ένα ένα στο χέρι
 
Last edited:
Οκ ναι θες ποιοτικό φυσιγγι για την βασίλισσα και την αρχόντισσα ,αλλά από την άλλη έχουν φτάσει να βάζουν 40 gr και την δεκάδα να την έχουν πάνω από 10 ευρώ αυτό είναι αισχροκέρδεια ,με κολλητό που ξερει φτιάξαμε φυσιγγι 34gr με Θώδη και mb 32 ελικοειδή και ήταν κλάσεις ανώτερο από τα πανάκριβα που μας πουλάνε πανάκριβα το κουτι των 25 γύρω στα 6€ βγήκε και γεμισμένα ένα ένα στο χέρι
Μπράβο σας και μαγκιά σας που φτιάξατε ένα ποιοτικό και φθηνό φυσίγγι. Ευχής έργο είναι η ιδιογόμωση αλλά δυστυχώς για πολλούς δεν είναι εφικτή. Η κουβέντα όμως αφορούσε τα εμπορικά φυσίγγια για τους συναδέλφους που δεν γεμίζουν οι ίδιοι αλλά ούτε έχουν φίλους να τους γεμίσουν. Νομίζω πως κάπου χάθηκε το νόημα στα γραφόμενά μου. Για την αισχροκέρδεια δε διαφώνησε κάποιος. Εγώ αναφέρθηκα στην αναλογία ποιότητας - τιμής. Όταν έχουμε κάποιο ποιοτικό προϊόν φυσικό είναι να βγαίνει και πιο ακριβό από αντίστοιχο προϊόν χαμηλότερης ποιότητας. Έτσι υπάρχουν θηράματα που απαιτούν μικρή ποσότητα φυσιγγίων ενώ ο τρόπος κυνηγιού τους πραγματοποιείται με αυξημένες απαιτήσεις. Εκεί λοιπόν πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να χαλαλίσεις μερικά χρήματα παραπάνω για την απόκτηση κάποιου ποιοτικού φυσιγγίου.
Το θέμα της αισχροκέρδειας είναι άλλο κεφάλαιο όπως γράφω και στο τέλος του προηγούμενου ποστ μου το οποίο και παραθέτεις.


Υ.Γ. Και εγώ για την την βασίλισσα και την αρχόντισσα την καταβρήκα με φυσίγγια 40γρ διασποράς με 6€ τη 10άδα. Δεν με χαλάει η τιμή μπροστά στις επιτυχίες που μου χαρίζουν για το συγκεκριμένο θήραμα. Αν δω ότι αλλάζει κάτι στην ποιότητά τους, τότε γεια σας... :)
 
Μπράβο σας και μαγκιά σας που φτιάξατε ένα ποιοτικό και φθηνό φυσίγγι. Ευχής έργο είναι η ιδιογόμωση αλλά δυστυχώς για πολλούς δεν είναι εφικτή. Η κουβέντα όμως αφορούσε τα εμπορικά φυσίγγια για τους συναδέλφους που δεν γεμίζουν οι ίδιοι αλλά ούτε έχουν φίλους να τους γεμίσουν. Νομίζω πως κάπου χάθηκε το νόημα στα γραφόμενά μου. Για την αισχροκέρδεια δε διαφώνησε κάποιος. Εγώ αναφέρθηκα στην αναλογία ποιότητας - τιμής. Όταν έχουμε κάποιο ποιοτικό προϊόν φυσικό είναι να βγαίνει και πιο ακριβό από αντίστοιχο προϊόν χαμηλότερης ποιότητας. Έτσι υπάρχουν θηράματα που απαιτούν μικρή ποσότητα φυσιγγίων ενώ ο τρόπος κυνηγιού τους πραγματοποιείται με αυξημένες απαιτήσεις. Εκεί λοιπόν πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να χαλαλίσεις μερικά χρήματα παραπάνω για την απόκτηση κάποιου ποιοτικού φυσιγγίου.
Το θέμα της αισχροκέρδειας είναι άλλο κεφάλαιο όπως γράφω και στο τέλος του προηγούμενου ποστ μου το οποίο και παραθέτεις.


Υ.Γ. Και εγώ για την την βασίλισσα και την αρχόντισσα την καταβρήκα με φυσίγγια 40γρ διασποράς με 6€ τη 10άδα. Δεν με χαλάει η τιμή μπροστά στις επιτυχίες που μου χαρίζουν για το συγκεκριμένο θήραμα. Αν δω ότι αλλάζει κάτι στην ποιότητά τους, τότε γεια σας... :)
Το γνωστό του Καλαματιανου είναι όντως φυσιγγαρα και όχι μόνο για την μακρομυτα που προορίζεται.. κατά ποσό θα παραμείνει ίδιο όμως δεν ξέρω γιατί η ΜΒ*36 που γέμιζε τείνει είδος προς εξαφάνιση...
 
Το γνωστό του Καλαματιανου είναι όντως φυσιγγαρα και όχι μόνο για την μακρομυτα που προορίζεται.. κατά ποσό θα παραμείνει ίδιο όμως δεν ξέρω γιατί η ΜΒ*36 που γέμιζε τείνει είδος προς εξαφάνιση...
Γιώργο έχω κάποια αποθέματα αλλά ας ελπίσουμε να μην υπάρξει πρόβλημα με την MB*36 και γενικά να παραμείνει το ίδιο φυσίγγι...
 
Γιώργο έχω κάποια αποθέματα αλλά ας ελπίσουμε να μην υπάρξει πρόβλημα με την MB*36 και γενικά να παραμείνει το ίδιο φυσίγγι...
Μου το έλεγε ο Τάσος ότι έχεις φορτωσει αρκετές κούτες .sarcastic.
Φασσα παπι λαγό δεν γνωρίζει θηραμα γιαυτο άλλωστε είναι και καλό...
 
.αν ρίχνεις στο 6μηνο ενα 28αρι φυσιγγι π.χ των 5 ευρω δε νομιζω να δυσκολευτεις στην εναρξη.

εγώ πάντως , στην έναρξη στα τρυγονάκια ( έστω αυτά τα λίγα που θα δω ) , θα πάω με σκοπευτικά 7,5 trap και 7,5 sporting.
Πέρυσι τα έριχνα στις καρακάξες ( φοβόμουνα ο χαζός να τα ρίξω στα τρυγόνια ) και είδα "πράματα και θάματα".
άρα φέτος ........ σκοπευτικά , τέλος στην αναζήτηση.
 
Δεν είπα ότι δεν αξίζει το θήραμα αλλά ότι δεν αξίζουν τόσο τα φυσίγγια για να καρπωθώ το θήραμα. Αν θέλω 12€ το κουτί τότε για αν πούμε ότι παίρνεις 4 πουλιά στο κουτί θα χρειαστείς 36€ για να πάρεις 12 πουλιά. Αυτό το κόστος το θεωρώ πολύ. Αφού μπορώ να το κάνω με 3 κουτιά των 5€. Για τα παπιά δεν υπάρχει η επιλογή φθηνών φυσιγγίων έτσι και αλλιώς... μιλάω πάντα για εμπορικά φυσίγγια και με τιμές Ελλάδας! Όπως έχω ξαναπεί όμως το κυνήγι το κάνουμε γιατι γουστάρουμε. Είναι το χόμπι και ο τρόπος ζωής μας. Χαλάμε χρήματα για να το ευχαριστιομαστε όσο δεν πάει! Αν φτάσω σε σημείο να σκέφτομαι το κυνήγι σαν κόστος θα το παρατήσω σε μια χρονιά!
να μην πουμε για εισαγομενα.να βοηθησουμε της ελληνικες βιοτεχνιες,πιο θεωρητε το κορυφαιο ελληνικο φυσιγγι;
αυτο που σε 4 αρι θα ικανοποιηση το λαγα σε 6-7 το φασοκυνηγο σε 8-9 το μπεκατσα.
μην τα χωρισουμε σε καλοκαιρινα χειμερινα μαλλιινης κλπ.
ενα φυσιγγι που αν εισαι καλος σκοπευτης,θα σου δωση το θυραμα,ανεξαρτητος παραμετρων.
υπαρχουν αριστα ελληνικα φυσιγγια χαμηλων γομωσεων για μικρα θηραματα και φθηνα που αξιζουν να τα προτιμησεις.βαριες γομωσεις τα αμερικανικα ειναι ετη μπροστα και μερα με την νυχτα σε σχεση με τα ελληνικα εκτος λιγων εξαιρεσεων
 
Last edited:
Γνώμες για το super lambro;όσες φορές σκέφτομαι να το πάρω,στο τέλος αλλάζω γνώμη λόγω των πιέσεων,οποίος το εχει δοκιμάσει ας μου πει συμπεριφορες σε κρύο κα ζέστη από θέμα λακτισματος,συγκέντρωσης κ κατανομής,έχει ομοιόμορφη κατανομή οπλως λέει ή είναι σαν όλα τα αλλά φυσίγγια;το θέλω για λαγό με το Baikal s.pose το οποίο είναι 3285 gr ακριβως κ από τα 34gr κ μετά καταλαβαίνω ότι το φυσιγγι είναι βαρύ,εκτός από το rottweil waidmansheil που έχει ελάχιστη διάφορα από τα 34άρια που ριχνω
συνεχισε να ριχνεις ροτβαιλ ειναι για μενα τα καλυτερα στην τιμη τους.οι βαριες γομωσεις των lambro τα τελευταια χρονια οχι τα παλια που εβγαζε οι επιδοσεις τους ειναι κατω του μετριου γ μενα
 
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα να μου γράψετε τη γνώμη σας από δοκιμές και εμπειρίες σας στο κυνήγι από τα παρακάτω φυσίγγια: NSI CLASSICA NSI N SPEED RIO ROYAL PICHON RC32 RC4 SIERRE ORO NSI VELOX αυτά σε νούμερα 6-7-7,5 και τα NSI SPECIAL GAME NSI SUPER FELT σε νούμερα 8,9
 
Θα σου πω ποια έχω δοκιμάσει γιατί όλα δεν τα χω. ΝSI CLASSICA: Σε αντίθεση με παρά πολύ κόσμο δεν μου αρέσουν. Δυνατό πολύ κοφτό στην ανακρουση και πολύ συγκεντρωτικό. Δεν τα βρήκα μαζί του γενικά. NSI SPEED: Ιδια συμπεριφορά σε πιο πολλά γραμμάρια. Rc32: Πολύ καλό το δούλεψα κάποια χρόνια όμως σε μέρες με υγρασία έπεφτε αρκετά. Γενικά καλό όμως χωρίς πολλή ανακρουση κι αυτο συγκεντρωτικό οχι οσο τα προηγουμενα.NSI VELOX: Δεν ξετρελαθηκα. Συμπαθητικό με χαμηλή ανακρουση, κάποιες μερες δεν ήταν όμως πολύ σταθερό. ΝSI SPECIAL & SUPER FELT: Εξαιρετικά φυσίγγια και τα δύο και πολύ σταθερά επίσης. Προτιμώ το SPECIAL λόγω ανακρουσης και μόνο. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.
 
Θα σου πω ποια έχω δοκιμάσει γιατί όλα δεν τα χω. ΝSI CLASSICA: Σε αντίθεση με παρά πολύ κόσμο δεν μου αρέσουν. Δυνατό πολύ κοφτό στην ανακρουση και πολύ συγκεντρωτικό. Δεν τα βρήκα μαζί του γενικά. NSI SPEED: Ιδια συμπεριφορά σε πιο πολλά γραμμάρια. Rc32: Πολύ καλό το δούλεψα κάποια χρόνια όμως σε μέρες με υγρασία έπεφτε αρκετά. Γενικά καλό όμως χωρίς πολλή ανακρουση κι αυτο συγκεντρωτικό οχι οσο τα προηγουμενα.NSI VELOX: Δεν ξετρελαθηκα. Συμπαθητικό με χαμηλή ανακρουση, κάποιες μερες δεν ήταν όμως πολύ σταθερό. ΝSI SPECIAL & SUPER FELT: Εξαιρετικά φυσίγγια και τα δύο και πολύ σταθερά επίσης. Προτιμώ το SPECIAL λόγω ανακρουσης και μόνο. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.
Θα σου πω ποια έχω δοκιμάσει γιατί όλα δεν τα χω. ΝSI CLASSICA: Σε αντίθεση με παρά πολύ κόσμο δεν μου αρέσουν. Δυνατό πολύ κοφτό στην ανακρουση και πολύ συγκεντρωτικό. Δεν τα βρήκα μαζί του γενικά. NSI SPEED: Ιδια συμπεριφορά σε πιο πολλά γραμμάρια. Rc32: Πολύ καλό το δούλεψα κάποια χρόνια όμως σε μέρες με υγρασία έπεφτε αρκετά. Γενικά καλό όμως χωρίς πολλή ανακρουση κι αυτο συγκεντρωτικό οχι οσο τα προηγουμενα.NSI VELOX: Δεν ξετρελαθηκα. Συμπαθητικό με χαμηλή ανακρουση, κάποιες μερες δεν ήταν όμως πολύ σταθερό. ΝSI SPECIAL & SUPER FELT: Εξαιρετικά φυσίγγια και τα δύο και πολύ σταθερά επίσης. Προτιμώ το SPECIAL λόγω ανακρουσης και μόνο. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.
Ευχαριστώ πολύ ......εάν συγκρίνεις special game με super felt ???
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top