Γνώμες Φυσιγγίων

2 άτομα που ξέρω που τα ρίχνουν σε πέρδικα δεν το αλλάζουν
Μεγαλη υπερβολη τα 42 γραμμαρια σε περδικα..........
Πιστευω οτι τα 32-34 γραμμαρια ειναι υπερ αρκετα........
Βεβαια εχω βρει και παρεα να κυνηγαει τρυγωνια Αυγουστο μηνα με rotweill semi magnum 42 γραμμαρια νουμερο 6.......
Περι ορεξεως ουδεις λογος.. .
 
Μεγαλη υπερβολη τα 42 γραμμαρια σε περδικα..........
Πιστευω οτι τα 32-34 γραμμαρια ειναι υπερ αρκετα........
Βεβαια εχω βρει και παρεα να κυνηγαει τρυγωνια Αυγουστο μηνα με rotweill semi magnum 42 γραμμαρια νουμερο 6.......
Περι ορεξεως ουδεις λογος.. .
Γιατί υπερβολή;
Εγώ ρίχνω 64 γραμμάρια στο ορτύκι,με xfull!
 
Είναι μια αλήθεια αλλά ακόμη και σήμερα τυχαίνουν μέρες σε μέρη να σκοτεινιάζει ο ουρανός αλλά ελάχιστοι οι τυχεροί που θα το βιώσουν αυτό .Που και πάλι αυτή η αίσθηση και η ικανοποίηση δεν είναι ίδια γιατί έβλεπες μια ζωντάνια στη φύση όταν κυκλοφορούν θηράματα όταν όμως κάθεσαι σχεδόν γυμνός λόγο ζέστης και είναι κρανίου τόπος χάνεται η μαγεία και η διάθεση και αντικαθιστούν το κάθε φορά από την ελπίδα για την επόμενη έξοδο ,όλα μειώνονται εμείς αυξάνουμε τα μέσα με την ελπίδα ότι θα κάνουμε την έξοδο επιτυχημένη και στο τέλος Χάνες η μπάλα και η απλότητα δίνοντας θέση στο ανχος .Έχω μερικά χρόνια που δεν ευχαριστιεσαι όπως θέλω τις εξόδους ασχέτως όπλων φυσιγγίων αυτοκινήτων θηραμάτων κτλ,τα οποία προσπαθώ να βρισκονται όσο γίνεται ποιο κοντά στα γούστα μου αλλά δεν νιώθω όπως ένιωθα στο δημοτικό ακόμη αν και φένεται περίεργο αλλά και αρκετά χρόνια μετά πηγαίνοντας στο χωριό παίρνοντας μονοκανο η την 302 και ότι φυσίγγι έβρισκα και βγαίνοντας για κυνήγι με κάτι παλιό αρβύλα ένα παλιοτζην η στρατιωτικό κλασικό παντελόνι με ένα μπλουζάκι μια λουρίδα στη μέση και γιλέκο γιατί ποτέ δε μου άρεσε το κρεμαστάρι και ένιωθα μια ευτυχία ακόμη και που μύριζα το βουνό ,Προσπαθώ να μην τα σβήσω από τη μνήμη και να τα ξαναζήσω αλλά δεν είναι εύκολο παρόλο τον εκπαιδευμένο σκύλο το ειδικό ντουφέκι και φυσίγγι το τζιπ τα κολάρα τις ωτοασπιδες τις παραλλαγές βάλτου δάσους και τα άρχιδια μου κουνιούνται πολλές φορές μου φαίνονται ανούσια.Παλι εκτός θέματος έγραψα .
Ακριβως οπως τα λες..........
Για μας που ζησαμε το κυνηγι το 1980-90 υπηρχε μια αλλη ομορφια,ρομαντισμος .......
Ο καιρος ,τα χιονια ,οι δρομοι που δεν υπηρχαν στα βουνα,η ζωη που υπηρχε στην υπαιθρο οπως τα κοπαδια αιγοπροβατων και πολλα ορεινα χωραφια που καλλιεργουταν κλπ.......
Αυτα ολα ειχαν σαν αποτελεσμα και πληθωρα θηραματων........ .
Εαν μπορουσα να βαθμολογησω την ευχαριστηση που ηταν απορροια της δραστηριοτητας που λεγεται "κυνηγι" ,βαση αυτων που εζησα" με αριστα το 10 θα εβαζα σημερα 2 και τοτε 10!!!
 
Ρώτησα τον Ναυπλιώτη για το super tordo πότε θα είναι ξανά διαθέσιμο και μου είπε <<Από Σεπτέμβριο το νέο Super Tordo με C7 και σκάγια υψηλής σκληρότητας ( σαν αυτά που χρησιμοποιούμε για τα φυσίγγια των σκοπευτών στους Ολυμπιακούς αγώνες) >>
 
Ρώτησα τον Ναυπλιώτη για το super tordo πότε θα είναι ξανά διαθέσιμο και μου είπε <<Από Σεπτέμβριο το νέο Super Tordo με C7 και σκάγια υψηλής σκληρότητας ( σαν αυτά που χρησιμοποιούμε για τα φυσίγγια των σκοπευτών στους Ολυμπιακούς αγώνες) >>
Σκληρά σκάγια σε τσιχλοφύσιγγο; Καλά θα πάει αυτό. Δεν είναι και η καλύτερη ιδέα...
 
Σκληρά σκάγια σε τσιχλοφύσιγγο; Καλά θα πάει αυτό. Δεν είναι και η καλύτερη ιδέα...
Μα δεν θα είναι απλό τσιχλοφύσιγγο, το λέει και το όνομά του: Super Tordo ... :cool:
Θα είναι γα τις πολύ ψηλωμένες ... 60 μέτρα και βάλε ... μη σου πω και 80 !!! ;).yel.😁
 
Μα δεν θα είναι απλό τσιχλοφύσιγγο, το λέει και το όνομά του: Super Tordo ... :cool:
Θα είναι γα τις πολύ ψηλωμένες ... 60 μέτρα και βάλε ... μη σου πω και 80 !!! ;).yel.😁
Πάντως το προηγούμενο Super Tordo με την διβασική ήταν εξαιρετικό φυσίγγι και όντως μεγάλων αποστάσεων.
 
Σκληρά σκάγια σε τσιχλοφύσιγγο; Καλά θα πάει αυτό. Δεν είναι και η καλύτερη ιδέα...
Μα δεν θα είναι απλό τσιχλοφύσιγγο, το λέει και το όνομά του: Super Tordo ... :cool:
Θα είναι γα τις πολύ ψηλωμένες ... 60 μέτρα και βάλε ... μη σου πω και 80 !!! ;).yel.😁
Και όμως...
Συγκρατημένες (χαμηλές) αρχικές + σκληρά σκάγια= σφιχτές κατανομές και διατήρηση της μένουσας σε οριακές αποστάσεις...
Την έλλειψη ενέργεια λόγω χαμηλών ταχυτήτων θα την αντισταθμιζε η υψηλή διάτρηση (διατήρηση της σφαιρικοτητας λόγω χαμηλών αρχικών+σκληροτητα) που δεν θα είναι υπερβολική για να δημιουργήσει υπερδιατρηση (overkill) λόγω μη υπερβολικής ταχύτητας...

Θα δούλευε;

Ο κυνηγότοπος θα το έδειχνε...

Πάντως...σχετικά με την υπερδιατρηση των σκληρών σκαγιων σε "μικρά" θηράματα...γεμίζοντας κάποια φυσίγγια με σκαγια 5% αντιμονίου σε Νο 7,5 για τα ψηλωμένα περασματιαρικα τρυγόνια του Σεπτέμβρη, και ντουφεκιζοντας τόσο κάποια τρυγόνια όσο και καρακάξες σε μεσαίες αποστάσεις, δεν παρατηρήσα πρόβλημα στις καταβολές...

Νομίζω και ένα Νο 9 σκληρό σκάγιο, μια χαρά θα δούλευε και στην κίχλα...
 
Πάντως το προηγούμενο Super Tordo με την διβασική ήταν εξαιρετικό φυσίγγι και όντως μεγάλων αποστάσεων.
Τις "καθαρόαιμες" Ιταλικές διβασικες, δεν νομίζω να τις ξαναδούμε...

Απ ότι είχα διαβάσει παλαιότερα...αυστηροποιηθηκε ο ευρωπαϊκός κανονισμός μεταφοράς εκρηκτικών ύλων TNT και νιτρογλυκερινης...

Ούτως ή άλλως...εδώ και χρόνια απαγορευόταν (λόγω κάποιας νομοθεσίας νομίζω) να κατασκευαζονται στην Ιταλία και τις κατασκεύαζε η Τσέχικη Explosia (πυρίτιδες lovex)...
 
Last edited:
Πάντως το προηγούμενο Super Tordo με την διβασική ήταν εξαιρετικό φυσίγγι και όντως μεγάλων αποστάσεων.
Δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο ένα απλό στήσιμο...και μάλιστα σε κάλυκα 12/67....που πολύ σπάνια βρίσκουμε σε τσιχλοφυσηγγα.....όντος πολύ καλό
 
Back
Top