Γνώμες Φυσιγγίων

Μεγαλη υπερβολη τα 42 γραμμαρια σε περδικα..........
Πιστευω οτι τα 32-34 γραμμαρια ειναι υπερ αρκετα........
Βεβαια εχω βρει και παρεα να κυνηγαει τρυγωνια Αυγουστο μηνα με rotweill semi magnum 42 γραμμαρια νουμερο 6.......
Περι ορεξεως ουδεις λογος.. .
Που να δεις σε κατι νησια, που τους λαγούς τους κυνηγουν κατι μασουρια των 76mm με 56gr σκαγια....χε χε χε...
 
Μεγαλη υπερβολη τα 42 γραμμαρια σε περδικα..........
Πιστευω οτι τα 32-34 γραμμαρια ειναι υπερ αρκετα........
Βεβαια εχω βρει και παρεα να κυνηγαει τρυγωνια Αυγουστο μηνα με rotweill semi magnum 42 γραμμαρια νουμερο 6.......
Περι ορεξεως ουδεις λογος.. .
Οι πέρδικες στην Αρτα ειναι σαν αγριογούρουνα Βαγγέλη .big smile.
 
Σκληρά σκάγια σε τσιχλοφύσιγγο; Καλά θα πάει αυτό. Δεν είναι και η καλύτερη ιδέα...
Υπάρχει αρκετός κόσμος που δουλεύει σκοπευτικά φυσίγγια (σκληρά σκάγια ίσως διαφορετικό setup) συνήθως 28γρ στη τσίχλα και μάλιστα είναι και πολύ ευχαριστημένοι, τόσο που φέτος είμαι αποφασισμένος να δοκιμάσω και εγώ.
 
Υπάρχει αρκετός κόσμος που δουλεύει σκοπευτικά φυσίγγια (σκληρά σκάγια ίσως διαφορετικό setup) συνήθως 28γρ στη τσίχλα και μάλιστα είναι και πολύ ευχαριστημένοι, τόσο που φέτος είμαι αποφασισμένος να δοκιμάσω και εγώ.
ποια ειναι αυτα τα φυσιγγια?της lampro ?to series?
 
Υπάρχει αρκετός κόσμος που δουλεύει σκοπευτικά φυσίγγια (σκληρά σκάγια ίσως διαφορετικό setup) συνήθως 28γρ στη τσίχλα και μάλιστα είναι και πολύ ευχαριστημένοι, τόσο που φέτος είμαι αποφασισμένος να δοκιμάσω και εγώ.
Μόνο στις μακρινές βολές θα είναι ευχαριστημένοι... Στις κοντινές είναι το ίδιο?
 
Υπάρχουν 4 βασικά είδη φυσιγγίων.
Φυσίγγια για κοντινές αποστάσεις
Φυσίγγια για μέσες αποστάσεις
Φυσίγγια για μακρινές αποστάσεις
Και φυσίγγια που δεν κάνουν για τίποτα.

Ένα για όλα δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα.
 
η πραξη εχει δειξει οτι σκληρα σκαγια δουλευουν καλα μονο σε μεγαλα θηραματα.
Θα σου πω ότι το στήσιμο ενός φυσιγγίου είναι το α και το Ω.Εξαλου σκληρά σκακια για ορτύκια μπεκάτσες και τσίχλες τι να τα κάνεις .Αν και τα διαμπερή τραύματα επειδή είναι κάτι που γράφετε έντονα δημιουργούν θέμα όταν το πουλί βληθεί από 1/2 σκακια αν βληθεί από 5/8/10 δεν υπάρχει κανένα θέμα φουνταρει άμεσα και τα σκληρά λόγο κατασκευής έχουν υπερσυγκέντρωση άρα η ντουφέκιες πάνε μάτσο ,πρόβλημα θα έχει οποίος τα πετυχαίνει μονίμως ξοφαλτσα ,τότε θέλει διόρθωση ο σκοπευτής όχι το φυσίγγι
 
Υπάρχουν 4 βασικά είδη φυσιγγίων.
Φυσίγγια για κοντινές αποστάσεις
Φυσίγγια για μέσες αποστάσεις
Φυσίγγια για μακρινές αποστάσεις
Και φυσίγγια που δεν κάνουν για τίποτα.

Ένα για όλα δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα.
Αυτό συνέβαινε πριν ανακαλυφθούν τα τσοκακια με 3 καλά τσοκακια καλύπτεσαι κατά μεγάλο ποσοστό από ένα καλό φυσιγγι και μόνο με σωστό νούμερο σκαγιου βέβαια .Εφόσον βέβαια αυτά είναι βιδωνενα σε μια σωστά διαμορφωμένη εσωτερικά κανη .
 
Ο μέσος κυνηγός πιστεύω δεν έχει πολλές επιτυχίες μετά τα 30 μέτρα. Ταυτόχρονα μέχρι τα 30 μέτρα όλα τα φυσίγγια σκοτώνουν μια χαρά. Πολύ μεγαλύτερη αξία έχει να επενδύσει ένας κυνηγός στον εαυτό του για να βελτιώσει την σκόπευση του παρά να ψάχνεται με τα φυσίγγια. Ειδικά για τις τσίχλες το θεωρώ σχεδόν ανούσιο.
 
Ο μέσος κυνηγός πιστεύω δεν έχει πολλές επιτυχίες μετά τα 30 μέτρα. Ταυτόχρονα μέχρι τα 30 μέτρα όλα τα φυσίγγια σκοτώνουν μια χαρά. Πολύ μεγαλύτερη αξία έχει να επενδύσει ένας κυνηγός στον εαυτό του για να βελτιώσει την σκόπευση του παρά να ψάχνεται με τα φυσίγγια. Ειδικά για τις τσίχλες το θεωρώ σχεδόν ανούσιο.
Κι όμως Βασίλη...το φυσίγγι για την κίχλα (το φυσίγγι με ψιλά σκάγια δλδ) θέλει μεγαλύτερη μελέτη από ένα φυσίγγι με χοντρά σκάγια...

Τα ψιλά σκάγια επηρεάζονται πολύ περισσότερο τόσο από τις βλητικές μεταβολές (πιέσεις-ταχύτητες) όσο και από τις καιρικές, σε σχέση με τα χοντρά...

Πολύ πιο εύκολα βγαίνει εκτός "ισορροπίας" (συγκέντρωση-κατανομή-διάτρηση) ένα φυσίγγι με Νο9 απ ότι ένα με Νο 5, αν π.χ το "τσιμπήσεις" λίγο στις πιέσεις ή αλλάξουν οι καιρικές συνθήκες...

Και η κίχλα τόσο σκοπευτικά
όσο και βλητικά δεν είναι καθόλου εύκολο θήραμα...
Απαιτεί ζυγισμένη-κεντρική ντουφεκιά και ισορροπημένο βλητικά φυσίγγι...όσο-τόσο που λέμε...

Γιαυτό βλέπεις και στο θέμα "φυσίγγια για τσιχλοκότσυφα" και τα μεγαλύτερα παράπονα για μεταβολές στα φυσίγγια ...

Κατά τ άλλα...συμφωνώ απόλυτα, ότι η καλύτερη κυνηγετική επένδυση είναι η βελτίωση της σκόπευσης...
 
Κι όμως Βασίλη...το φυσίγγι για την κίχλα (το φυσίγγι με ψιλά σκάγια δλδ) θέλει μεγαλύτερη μελέτη από ένα φυσίγγι με χοντρά σκάγια...

Τα ψιλά σκάγια επηρεάζονται πολύ περισσότερο τόσο από τις βλητικές μεταβολές (πιέσεις-ταχύτητες) όσο και από τις καιρικές, σε σχέση με τα χοντρά...

Πολύ πιο εύκολα βγαίνει εκτός "ισορροπίας" (συγκέντρωση-κατανομή-διάτρηση) ένα φυσίγγι με Νο9 απ ότι ένα με Νο 5, αν π.χ το "τσιμπήσεις" λίγο στις πιέσεις ή αλλάξουν οι καιρικές συνθήκες...

Και η κίχλα τόσο σκοπευτικά
όσο και βλητικά δεν είναι καθόλου εύκολο θήραμα...
Απαιτεί ζυγισμένη-κεντρική ντουφεκιά και ισορροπημένο βλητικά φυσίγγι...όσο-τόσο που λέμε...

Γιαυτό βλέπεις και στο θέμα "φυσίγγια για τσιχλοκότσυφα" και τα μεγαλύτερα παράπονα για μεταβολές στα φυσίγγια ...

Κατά τ άλλα...συμφωνώ απόλυτα, ότι η καλύτερη κυνηγετική επένδυση είναι η βελτίωση της σκόπευσης...
Σύμφωνοι Σπύρο! Την προτεραιότητα ήθελα να τονίσω. Υπάρχουν πολύ αξιόλογα τσιχλοφυσιγγα στην αγορά.
 
Ο μέσος κυνηγός πιστεύω δεν έχει πολλές επιτυχίες μετά τα 30 μέτρα. Ταυτόχρονα μέχρι τα 30 μέτρα όλα τα φυσίγγια σκοτώνουν μια χαρά. Πολύ μεγαλύτερη αξία έχει να επενδύσει ένας κυνηγός στον εαυτό του για να βελτιώσει την σκόπευση του παρά να ψάχνεται με τα φυσίγγια. Ειδικά για τις τσίχλες το θεωρώ σχεδόν ανούσιο.
Διαφωνώ πλήρως το θέμα είναι τι τεριαζει εσένα και στο όπλο σου το ότι ολλα σκοτώνουν καλά δεν παίζει με τίποτα.. σαφώς πρέπει να έχεις κοντάκι στα μέτρα σου αλλά και το φυσηγγι ειδικά στην τσίχλα θέλει ψάξιμο
 
Back
Top