Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το ιδ
Στη Mossberg πριν της κάνω λείανση έβλεπες τα κυκλακια από το αλεζουαρ στο κοίλο!
Για το πώς σκότωνε,έχω αναφερθεί παλιότερα!🥰

Στη Mossberg πριν της κάνω λείανση έβλεπες τα κυκλακια από το αλεζουαρ στο κοίλο!
Για το πώς σκότωνε,έχω αναφερθεί παλιότερα!🥰
Το ίδιο σε μια wintsester ranger που είχα παλιά.... .
 
Στη Mossberg πριν της κάνω λείανση έβλεπες τα κυκλακια από το αλεζουαρ στο κοίλο!
Για το πώς σκότωνε,έχω αναφερθεί παλιότερα!🥰
Είχα χραπα χρουπα πολύ παλιά και την κυνηγούσα για πολλά χρόνια, που είχε κάνη από μοσμπερκ και έβλεπες αυτά τα κουκλάκια μέσα στην κάνη, δυστυχώς αυτό το όπλο δεν το έχω, Αν το είχα ακόμα την κάνη θα την είχα στην μπενελλι, είμαι σίγουρος για αυτό. ;)
 
Σε τζελ οκ. Σε Α4 δεν νομίζω να είναι σωστή η δοκιμή διότι ένα μέτριας σκληρότητας σκάγι ίσως παραμορφωθει με την πρόσκρουση στις πρώτες σελίδες κ δεν τρυπήσει πιο μέσα.
Σύγκριση θα κάνεις ... το σκάγι με την μεγαλύτερη ταχύτητα θα τρυπήσει βαθύτερα.
Οι τενεκέδες δεν είναι τόσο αναλογικοί.
Για το όπλο που λέω είναι διαπιστωμένο από πολλά άτομα με πολλά φυσιγγια σε πολλά θηραματα. Δοκιμή διατρησης όχι δεν έχει γίνει.
Δεν χρειάζεται αλλωστε εφόσον με μεγάλη γκάμα εμπορικων όλα πέφτουν ζωντανά.
Και ο Νίκος είχε δει ένα προβληματικό όπλο στον κώνο νομίζω ...
Η λείανση για μένα δεν προσφέρει κ πολλά.
Έχω browning Auto5 76 φουλ φερμενη από Αμερική τελη του 60. Τη χρησιμοποίησα από το 95 μέχρι το 2000.
Κανένα οπλο από αυτά που πέρασαν από τα χέρια μου αλλά κ φίλων δεν είχε τη συγκέντρωση κ τη φονικοτητα του Auto5.
Την πλησίαζε λίγο η 48AL.
Η κάννη της εσωτερικά δεν είχε καθόλου καλή λείανση κ υπήρχαν ελάχιστοι πολύ μικροί κρατήρες.
Γιατι λοιπόν είχε καλύτερη συγκέντρωση κ διάτρηση από όλα τα άλλα;
Για την Auto5 έχω ακούσει το αντίθετο ... ότι περίμενε κάποιος μεγαλύτερη συγκέντρωση και δεν έβγαλε την αναμενόμενη.
Δεν ήταν τυχαίος αυτός που μου το είπε όπως δεν είσαι και εσύ ... μια τουφεκιά με το φυσίγγι που της αρέσει θα μας δείξει τι κάνει.
ΔΙΑΤΡΗΣΗ + συγκέντρωση ...
Auto5 έχει ένας φίλος .. ίσως την ζητήσω αν ταιριάξει να την δούμε και αυτή.
Τι πάει καλύτερα ? Χοντρά, ψιλά, μικρή, μεγάλη, μέση γόμωση ?
Με τι φυσίγγι θες να την δοκιμάσω ?

Οι κρατήρες δεν παίζουν ρόλο αν είναι μικροί.
Ούτε καν η λείανση στα τσοκ με τα λίγα που έχω δει.
Η λείανση στην κάνη θεωρώ ότι παίζει ... αν τα γρέζια τις κάνουν πιο θανατερές παίδες να τις περάσουμε ένα σμυριδόπανο 🤣

Την 48al το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν οι εμπλοκές ... την έχω κυνηγήσει λίγο σε τσίχλες.

Στέλιο το λέω και το πιστεύω ... όπλο που δεν σκοτώνει θηράματα δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου.
Υπάρχουν προφανώς αλλά μιλάμε για προβληματικά όπλα.

Επίσης ότι και να ακούω, ότι και να λέτε αν η συγκέντρωση είναι νορμάλ και η διάτρηση νορμάλ το όπλο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην σκοτώνει.
Δεν το δέχομαι με τίποτα.
Πιο εύκολα δέχομαι ότι είναι ματιασμένο παρά ότι δεν σκοτώνει σε σύγκριση με ένα με την ίδια συγκέντρωση και διάτρηση.
 
Πιο εύκολα δέχομαι ότι είναι ματιασμένο παρά ότι δεν σκοτώνει σε σύγκριση με ένα με την ίδια συγκέντρωση και διάτρηση.
Σαν ένα φύλλο που έπιασε όπλο για λίγο καιρό, και αφού δεν μπορούσε να χτυπήσει πουλί, ήθελε και υδρόβια με το καλημέρα ,μου λέει μου έχουν ματιασει το όπλο, και το πήγε για ξεμάτιασμα. .sarcastic. .sarcastic.
 
Αν ρίχναμε μια τουφεκιά σε χαρτί και ""τενεκέ"" για κάθε ποστ που κάναμε θα είχαν λυθεί τα ερωτήματα χρόνια τώρα ...
Αν έχετε όπλο που σκοτώνει καλύτερα στο κυνήγι μάλλον με κάποιον μαγικό τρόπο σας "έρχεται" καλύτερα από τα άλλα.
Υπάρχουν και τα πραγματικά προβληματικά ...
Καληνύχτα και καλό βόλι αύριο σε όλους.

Σαν ένα φύλλο που έπιασε όπλο για λίγο καιρό, και αφού δεν μπορούσε να χτυπήσει πουλί, ήθελε και υδρόβια με το καλημέρα ,μου λέει μου έχουν ματιασει το όπλο, και το πήγε για ξεμάτιασμα. .sarcastic. .sarcastic.
Ο πατέρας μου έκανε ευχέλαιο στο σπίτι γιατί δεν μπορούσε να χτυπήσει λαγό για μια περίοδο.
Μετά το ευχέλαιο χτύπησε.
Μην το γελάς καθόλου.
Μπορεί κάποια όπλα να είναι απλά ματιασμένα και να θέλουν ξεμάτιασμα για να σκοτώσουν.
 
Σαν ένα φύλλο που έπιασε όπλο για λίγο καιρό, και αφού δεν μπορούσε να χτυπήσει πουλί, ήθελε και υδρόβια με το καλημέρα ,μου λέει μου έχουν ματιασει το όπλο, και το πήγε για ξεμάτιασμα. .sarcastic. .sarcastic.
Έχω δει να ξεματιαζουν σκύλο χαχαχαχαχα
 
Αν ρίχναμε μια τουφεκιά σε χαρτί και ""τενεκέ"" για κάθε ποστ που κάναμε θα είχαν λυθεί τα ερωτήματα χρόνια τώρα ...
Αν έχετε όπλο που σκοτώνει καλύτερα στο κυνήγι μάλλον με κάποιον μαγικό τρόπο σας "έρχεται" καλύτερα από τα άλλα.
Υπάρχουν και τα πραγματικά προβληματικά ...
Καληνύχτα και καλό βόλι αύριο σε όλους.


Ο πατέρας μου έκανε ευχέλαιο στο σπίτι γιατί δεν μπορούσε να χτυπήσει λαγό για μια περίοδο.
Μετά το ευχέλαιο χτύπησε.
Μην το γελάς καθόλου.
Μπορεί κάποια όπλα να είναι απλά ματιασμένα και να θέλουν ξεμάτιασμα για να σκοτώσουν.
Τα πενελια είναι ματιασμενα από το εργοστάσιο .yel.
 
Τα πενελια είναι ματιασμενα από το εργοστάσιο .yel.
Το δικό μου το ξεμάτιασε η μάνα μου :)
Γι αυτό δεν χάνει γουρούνι.

To all ...
Ρε σεις θα με τρελάνετε.
Η συγκέντρωση δεν σκοτώνει/σκοτώνει.
Η διάτρηση δεν σκοτώνει/σκοτώνει.
Η ισοκατανομή δεν σκοτώνει/ σκοτώνει.
Η ταχύτητα δεν σκοτώνει / σκοτώνει.
Τα τσαμπιά σκοτώνουν / δεν σκοτώνουν.
Η τραχιές κάνες σκοτώνουν , αλλά τις λειάναμε για να μην σκοτώνουν 🤪
Όλοι αναπολούν τις οπλάρες που είχαν και πούλησαν ή δεν κυνηγάνε πια με αυτές.
;;;;;;;; 🤪

Μερικές φορές απορώ γιατί κάθομαι και ασχολούμαι.
Δεν τρώγεστε με τίποτα.
Αύριο έχει αγρίεμα κάνης στην benelli.
@vagosbenelli ακούει ;;; Πιάνουμε δουλειά. Τατουάζ εσωτερικού κάνης. Μίλα με urbino.

Να κάνω γραμμούλες, κυκλάκια ή αν σκαλίσω άλλα σχήματα θα σκοτώνει καλύτερα ;

Κρατάω μηνύματα για αύριο. 🤣
 
Το δικό μου το ξεμάτιασε η μάνα μου :)
Γι αυτό δεν χάνει γουρούνι.

To all ...
Ρε σεις θα με τρελάνετε.
Η συγκέντρωση δεν σκοτώνει/σκοτώνει.
Η διάτρηση δεν σκοτώνει/σκοτώνει.
Η ισοκατανομή δεν σκοτώνει/ σκοτώνει.
Η ταχύτητα δεν σκοτώνει / σκοτώνει.
Τα τσαμπιά σκοτώνουν / δεν σκοτώνουν.
Η τραχιές κάνες σκοτώνουν , αλλά τις λειάναμε για να μην σκοτώνουν 🤪
Όλοι αναπολούν τις οπλάρες που είχαν και πούλησαν ή δεν κυνηγάνε πια με αυτές.
;;;;;;;; 🤪

Μερικές φορές απορώ γιατί κάθομαι και ασχολούμαι.
Δεν τρώγεστε με τίποτα.
Αύριο έχει αγρίεμα κάνης στην benelli.
@vagosbenelli ακούει ;;; Πιάνουμε δουλειά. Τατουάζ εσωτερικού κάνης. Μίλα με urbino.

Να κάνω γραμμούλες, κυκλάκια ή αν σκαλίσω άλλα σχήματα θα σκοτώνει καλύτερα ;

Κρατάω μηνύματα για αύριο. 🤣
Κ μετά δοκιμή με biturbo
 
Το δικό μου το ξεμάτιασε η μάνα μου :)
Γι αυτό δεν χάνει γουρούνι.

To all ...
Ρε σεις θα με τρελάνετε.
Η συγκέντρωση δεν σκοτώνει/σκοτώνει.
Η διάτρηση δεν σκοτώνει/σκοτώνει.
Η ισοκατανομή δεν σκοτώνει/ σκοτώνει.
Η ταχύτητα δεν σκοτώνει / σκοτώνει.
Τα τσαμπιά σκοτώνουν / δεν σκοτώνουν.
Η τραχιές κάνες σκοτώνουν , αλλά τις λειάναμε για να μην σκοτώνουν 🤪
Όλοι αναπολούν τις οπλάρες που είχαν και πούλησαν ή δεν κυνηγάνε πια με αυτές.
;;;;;;;; 🤪

Μερικές φορές απορώ γιατί κάθομαι και ασχολούμαι.
Δεν τρώγεστε με τίποτα.
Αύριο έχει αγρίεμα κάνης στην benelli.
@vagosbenelli ακούει ;;; Πιάνουμε δουλειά. Τατουάζ εσωτερικού κάνης. Μίλα με urbino.

Να κάνω γραμμούλες, κυκλάκια ή αν σκαλίσω άλλα σχήματα θα σκοτώνει καλύτερα ;

Κρατάω μηνύματα για αύριο. 🤣
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι παλιοί παπιοκυνηγοι ουρουσαν μέσα στις (αχρωμιωτες) κάννες τους και τις άφηναν όλη νύχτα έξω από την καλύβα για να "αρπάξουν".
 
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι παλιοί παπιοκυνηγοι ουρουσαν μέσα στις (αχρωμιωτες) κάννες τους και τις άφηναν όλη νύχτα έξω από την καλύβα για να "αρπάξουν".
άρα μύθος και τα αχρωμιωτα, θέλουν τσισακια για να αποδώσουν
 
Ο μεγάλος αριθμός σκαγιων θέλει χοντρές κανες δεν του αρέσουν οι λεπτεπίλεπτες Ιταλίδες στυλ μοντελακι θέλουν να έχει τα πιασίματα της η κανη πως θα το κάνουμε και να μην είναι πολύ γυαλιστερή (χρωμιωμενη), ότι γυαλιζει δεν είναι χρυσός.
 
Το δικό μου το ξεμάτιασε η μάνα μου :)
Γι αυτό δεν χάνει γουρούνι.

To all ...
Ρε σεις θα με τρελάνετε.
Η συγκέντρωση δεν σκοτώνει/σκοτώνει.
Η διάτρηση δεν σκοτώνει/σκοτώνει.
Η ισοκατανομή δεν σκοτώνει/ σκοτώνει.
Η ταχύτητα δεν σκοτώνει / σκοτώνει.
Τα τσαμπιά σκοτώνουν / δεν σκοτώνουν.
Η τραχιές κάνες σκοτώνουν , αλλά τις λειάναμε για να μην σκοτώνουν 🤪
Όλοι αναπολούν τις οπλάρες που είχαν και πούλησαν ή δεν κυνηγάνε πια με αυτές.
;;;;;;;; 🤪

Μερικές φορές απορώ γιατί κάθομαι και ασχολούμαι.
Δεν τρώγεστε με τίποτα.
Αύριο έχει αγρίεμα κάνης στην benelli.
@vagosbenelli ακούει ;;; Πιάνουμε δουλειά. Τατουάζ εσωτερικού κάνης. Μίλα με urbino.

Να κάνω γραμμούλες, κυκλάκια ή αν σκαλίσω άλλα σχήματα θα σκοτώνει καλύτερα ;

Κρατάω μηνύματα για αύριο. 🤣
Τι δεν έχεις καταλάβει όσο ποιο παλια τόσο ποιο καλα σκότωναν φυσίγγια όπλα γιατί απλα υπήρχαν ποιο πολλα θηράματα.
 
Ο πατέρας μου έκανε ευχέλαιο στο σπίτι γιατί δεν μπορούσε να χτυπήσει λαγό για μια περίοδο.
Μετά το ευχέλαιο χτύπησε.
Μην το γελάς καθόλου.
Μπορεί κάποια όπλα να είναι απλά ματιασμένα και να θέλουν ξεμάτιασμα για να σκοτώσουν.
Εγώ ρε φίλε όταν δω το πρωί την πεθερά μου (ξυπνάει νωρίς η καριολα) με μισή καρδιά βγαίνω στα καρτερια......πάντα ρε φίλε μα πάντα βαράω τα αρχειδια μου.
 
Τι δεν έχεις καταλάβει όσο ποιο παλια τόσο ποιο καλα σκότωναν φυσίγγια όπλα γιατί απλα υπήρχαν ποιο πολλα θηράματα.
Θυμάμαι τον πατέρα μου να μου εξιστορεί κυνήγι τρυγονιου την δεκαετία του 40 μεταπολεμικά και να μου λέει ότι όταν έκανε τζορναδα στο νησί ( μεγαλο πέρασμα τρυγονιου )Αυτός πιτσιρίκος μαζί με τον παππού ρίχνανε δύο ντουφεκιες με ένα δικανο εμπροσθογεμες μέσα στο κοπάδι και μετά τους έβγαινε ο πάτος να μαζέψουν ζωντανά και σκοτωμένα. Κυνήγι μέχρι να πέσει ο ήλιος και βαρουσανε μονο κοπαδια. Οταν τελείωνε η μαλαστουπα(τάπα),ταπωνε με φασκόμηλο και οταν λασπωνε το σημείο που έβαζε το καψουλι ρίχνανε νερό στην κανη για να ξεφραξει.Τα δε τρυγόνια τα πουλούσαν στα μαναβικα στην αγορά να βγει το μεροκάματο.Οσοι είχαν πέντε φράγκα και κυνηγούσαν με οπισθογεμες..... άστο καλύτερα βάλε την φαντασία σου να δουλέψει.
 
Εγώ ρε φίλε όταν δω το πρωί την πεθερά μου (ξυπνάει νωρίς η καριολα) με μισή καρδιά βγαίνω στα καρτερια......πάντα ρε φίλε μα πάντα βαράω τα αρχειδια μου.
Την επόμενη φορά που θα την δεις έτσι πρωί Παρτην μαζί για απορτ.Και παράτησε την εκεί μετά.Απλα πραγματα
 
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι δύσκολο να το εντοπίσουμε με δοκιμές σε χαρτονια κ τενεκεδες.
Έχετε δει οπλο με πολύ καλή συγκέντρωση στο χαρτί να δίνει μόνο ζωντανά θηραματα;
Εγώ ναι το έχω δει, το έχω ρίξει κ δεν πίστευα στα μάτια μου.
Τα πουλιά σουρωτηρι αλλά ζωντανά.
Πιστεύω είναι το μέταλο της κάθε κάνης, πάχος, εσωτερική διαμόρφωση, λείανση.
Να πω κάτι που έγινε πριν λίγες ημέρες. Ρίχναμε τη franchi vs benelli κ κάποια στιγμή όταν γυρίσαμε σπίτι ο γιος μου που κρατούσε κ τα δύο όπλα από τις κάννες μου είπε ότι η κάννη της benelli είναι πολύ πιο κρύα-παγωμένη από αυτή της franchi.
Το διαπίστωσα κ εγώ. 2 όπλα αρκετή ώρα μετά τις δοκιμές με διαφορετική θερμοκρασία στις κάννες.
Είναι πολλά αυτά που θα κάνουν τη διαφορά. Αυτη τη μικρή διαφορά που θα κάνει ένα όπλο να σκοτώνει καλύτερα.
Με καλά φυσιγγια ίσως η διαφορά να μικραίνει.
Έχετε δεί να μήν ανοίγει το όπλο λόγω διαστολής κάννης απο υπερθέρμανση έπειτα απο
30-40 συνεχόμενες ντουφεκιές ;
Σε παλιά πλαγιόκαννα ισπανικά ήταν συχνό φαινόμενο .
Καθαρό αχρωμίωτο μέταλλο ,ντουφεκιά φαρμάκι παρότι έγραφε canones cromados .
 
Back
Top