Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν μίλησα για πίνακα η δοκιμή διάτρησης!
Λέω για κυνηγετικες συνθήκες.
Να ... αυτά λέτε και με βάζετε να κάνω δοκιμές επί δοκιμών.
Κυνηγετικές συνθήκες = σκόπευση + φυσίγγι.

Γιάννη μου λες δηλαδή ότι μπορεί να είναι και σκορποσκαγιάστρες τα όπλα σου και να μην το έχεις καταλάβει ;
Και οι σκορποσκαγιάστρες ξέρεις σκοτώνουν μακριά αν τις πετσώσεις καλό χειροποίητο φυσίγγι.

Δεν το πιστεύω ότι δεν τα έχεις ρίξει σε πίνακα !!!!!!

Μολόγα τα όλα. .yel.
😍
 
Last edited:
Ο πατέρας μου έλεγε, μικρός δεν είχε φάει μπεκάτσα ποτέ.
Με τα κάρα τις πήγαιναν οι παππούδες στα κυνηγομάγαζα και τις πουλούσαν για τον επιούσιο ή έπαιρναν υλικά για γέμισμα.

Μεσολόγγι παλιότερα αν δεν χτύπαγες τίποτα στον δρόμο της επιστροφής ήταν πλανόδιοι και γέμιζες το πόρτ μπαγκάζ άνετα
🤣

Αλισβερίσι τέτοιο υπάρχει και στην θάλασσα.
Γυρνάς άψαρος, βρίσκεις καίκι με ψάρια, το γεμίζεις το σκάφος, χαλαρά.

Συμπέρασμα ... Αν έχεις λεφτά, κυνήγια υπάρχουν 🤪
Τι να καναν τότε σπερναν τα λιθάρια και φυσίγγια ριχναν μόνο στο μεζέ λαγο αντε και σε περδικα για καμιά δραχμουλα.. τώρα άφθονα υλικά αγαθά λίγα τα κυνήγια.
 
Δεν τα είδες βρε Στελάρα ;
Χαλκομανία έγιναν στον τενεκέ και αυτά τα ρημάδια.

Μόνο ο @leo πρότεινε φυσιγγάρα ...
17€ αλλά μια και στον Άγιο Πέτρο.

Δεν έχω τενεκέδες ρε γαμώτο ... θα γίνονταν καλός τζερτζελές με τον @Πάρης.
Πάρη βρες τενεκέδες και πάμε κανένα απόγευμα να ξεχαρμανιάσουμε ...τσίχλες δεν έχει έτσι και αλλιώς, οπότε θα την πληρώσουν τα μέταλλα :)
Αύριο θα ρίξω τα Rio pichon σε νο6 στα 30 κ 40 μέτρα σε τενεκε λαδιού να δω τι ψάρια πιάνουν κ αυτά
 
Το λοιπόν...
Ο "σιδεριας "η mossberg,έκοβε κώλους από κατασκευής!
Το ίδιο έκανε και μια 500 χραπα χρουπα,που είχα πιο παλιά και τώρα είναι στα χέρια φίλου.
Κανένα από τα όπλα μου δεν είναι σκορποσκαγιαστρα!
Λόγω ιδιογομωσης έχουν δοκιμαστεί όλα!
Έχω ξαναπεί ότι το καλοφτιαγμένο φυσιγγι,με ότι κάνη και να το ρίξεις,είναι το λιγότερο ΚΑΛΟ!
Όταν "πείραξα" την κάνη της mossberg,έριξα μπακαλιστικα σε ένα παλιο πληντυριο 3 τουφεκιές (μια σε κάθε πλευρά).
Από τότε και μετά,δεν έχω βιδωσει τσοκακι,σ'αυτη την κάνη,πάνω από 6/10!!
Στο κυνήγι,ότι βάλω σε τουφεκιά,απλά "χωνεύει"!
Δεν την πολυκυνηγαω επειδή είναι 3.800 ,για να ζυγίσει στοιχειωδώς!
Μόνο κάνα καρτέρι και κατά προτίμηση,ανοιχτό καρτέρι.
Bill,η σκορποσκαγιαστρα θα είναι πάντα σκορποσκαγιαστρα!
Μπορεί να "μαζευτεί" κάμποσο,με καλό φυσιγγι...
Για πάρα πέρα,θέλει άλλα κόλπα.🙂
 
ΟΚ. Αλλα εκανες τοση ''δουλεια'' και δεν δοκιμασες σε πινακα?
Δεν ειχες την περιεργεια να δεις τι αλλαγη ειχαν οι τουφεκιες σου ?
Και αν σου πω οτι ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας τι θα μου πεις ?

Οπα...αποριες εκφραζω φιλε..μην με θεωρησεις ''επιθετικο'' !!!
Νικόλα,η ψυχολογία παίζει βασικό,βασικότατο ρόλο!
Ωστόσο,το να βλέπεις επαναλαμβανόμενα το ίδιο έργο,δε μπορεί να είναι μόνο θέμα ψυχολογίας!
Έγραψα πριν,τι "δοκιμή"έκανα....
Την χαρακτηρισα μπακαλιστικη!
Πιστεύω όμως πως μετά από κάμποσες εκατοντάδες ,μάλλον χιλιάδες δοκιμές σε χαρτί και πίνακα,έχω αποκτήσει μια σχετική ευχέρεια στο "διάβασμα"μιας τουφεκιας...
Κι ακόμη περισσότερο,πιστεύω αυτό που ΒΛΕΠΩ στο θήραμα!
 

Εχω ακούσει ιστορίες και επιβεβαίωσαν και άλλοι...
Εχω διαβάσει κυνηγετικά νέα εως και 90 χρόνια πίσω...
Θυμάμαι στα κυνηγομαγαζα κρεμουσαν θηράματα και κάποιους κυνηγούς που είχαν παράγκα με κεράσια πατάτες στην παλιά εθνική κρεμαγαν και κανα θυραμα..
Αυτό γίνεται ακόμα στα ορεινά χωριά σίγουρα έχουν αγριογουρουνο δίπλα από τα αρνιά έχω δει και λαγό.
Θα συμφωνήσω και με τους δύο γιατί τα έχω δει με τα μάτια μου το 1966.Την εποχή των περασμάτων από τρυγόνια τα κατέβαζαν με τα κοφίνια στην κεντρική αγορά του νησιού και τα κρεμούσαν στα τσιγκελια και τον μπαλαντζη με μια αρμαθιά τρυγόνια μια δραχμή να τραβήξεις το μπαλάκι.Τοτε όμως μεγάλο ρόλο έπαιζε και το γεγονός του μικρού αριθμού των κυνηγών καθώς επίσης και της φτώχειας ώστε να πουλούν τα τρυγόνια για να αγοράσουν υλικά.
 
Έχετε δεί να μήν ανοίγει το όπλο λόγω διαστολής κάννης απο υπερθέρμανση έπειτα απο
30-40 συνεχόμενες ντουφεκιές ;
Σε παλιά πλαγιόκαννα ισπανικά ήταν συχνό φαινόμενο .
Καθαρό αχρωμίωτο μέταλλο ,ντουφεκιά φαρμάκι παρότι έγραφε canones cromados .
Σιγά.....όλα το ίδιο ρίχνουν ,δεν υπάρχουν διάφορες....... Αυτό είναι το νέο μοτό.......
Χρόνια πολλά,καλές γιορτές να περάσεις με την οικογένειά σου!!!!
 

Εχω ακούσει ιστορίες και επιβεβαίωσαν και άλλοι...
Εχω διαβάσει κυνηγετικά νέα εως και 90 χρόνια πίσω...
Θυμάμαι στα κυνηγομαγαζα κρεμουσαν θηράματα και κάποιους κυνηγούς που είχαν παράγκα με κεράσια πατάτες στην παλιά εθνική κρεμαγαν και κανα θυραμα..
Αυτό γίνεται ακόμα στα ορεινά χωριά σίγουρα έχουν αγριογουρουνο δίπλα από τα αρνιά έχω δει και λαγό.
Στα Γιάννινα θυμάμαι πιτσιρικάς,είχαμε έναν τύπο Κερκυραίο τον φώναζαν η δουλειά του να πουλάει θηράματα..... Γυρνάγε στην αγορά με ένα καρότσι και πουλούσε κυρίως πάπια και μπεκάτσες που ήταν σε μεγάλη αφθονία,αλλά και πέρδικες και λαγούς....
 
Να ... αυτά λέτε και με βάζετε να κάνω δοκιμές επί δοκιμών.
Κυνηγετικές συνθήκες = σκόπευση + φυσίγγι.

Γιάννη μου λες δηλαδή ότι μπορεί να είναι και σκορποσκαγιάστρες τα όπλα σου και να μην το έχεις καταλάβει ;
Και οι σκορποσκαγιάστρες ξέρεις σκοτώνουν μακριά αν τις πετσώσεις καλό χειροποίητο φυσίγγι.

Δεν το πιστεύω ότι δεν τα έχεις ρίξει σε πίνακα !!!!!!

Μολόγα τα όλα. .yel.
😍
Υπάρχουν και σκορποσκαγιαστρες?????? Τι μάρκα είναι???? Δεν ρίχνουν όλα το ίδιο?????
Χρόνια πολλά,καλά Χριστούγεννα!!!!
 
Στα Γιάννινα θυμάμαι πιτσιρικάς,είχαμε έναν τύπο Κερκυραίο τον φώναζαν η δουλειά του να πουλάει θηράματα..... Γυρνάγε στην αγορά με ένα καρότσι και πουλούσε κυρίως πάπια και μπεκάτσες που ήταν σε μεγάλη αφθονία,αλλά και πέρδικες και λαγούς....
Θα συμφωνήσω και με τους δύο γιατί τα έχω δει με τα μάτια μου το 1966.Την εποχή των περασμάτων από τρυγόνια τα κατέβαζαν με τα κοφίνια στην κεντρική αγορά του νησιού και τα κρεμούσαν στα τσιγκελια και τον μπαλαντζη με μια αρμαθιά τρυγόνια μια δραχμή να τραβήξεις το μπαλάκι.Τοτε όμως μεγάλο ρόλο έπαιζε και το γεγονός του μικρού αριθμού των κυνηγών καθώς επίσης και της φτώχειας ώστε να πουλούν τα τρυγόνια για να αγοράσουν υλικά.
Δεν ήταν μόνο λίγοι κυνηγοί φίλε ήταν λιγότερος ο πληθυσμός παγκόσμια...
Έκανε ποιο βάρη χειμώνα λιγότερα φάρμακα σ καλλιέργειες... και άλλα πολλά πάρα πολλά που έχουν αλλάξει ΣΉΜΕΡΑ..
 
Δεν ήταν μόνο λίγοι κυνηγοί φίλε ήταν λιγότερος ο πληθυσμός παγκόσμια...
Έκανε ποιο βάρη χειμώνα λιγότερα φάρμακα σ καλλιέργειες... και άλλα πολλά πάρα πολλά που έχουν αλλάξει ΣΉΜΕΡΑ..
Συμφωνώ και επαυξάνω με τα γραφόμενα σου για αυτό έγραψα "Τοτε όμως μεγάλο ρόλο έπαιζε και το γεγονός " .
 
Δεν ήταν μόνο λίγοι κυνηγοί φίλε ήταν λιγότερος ο πληθυσμός παγκόσμια...
Έκανε ποιο βάρη χειμώνα λιγότερα φάρμακα σ καλλιέργειες... και άλλα πολλά πάρα πολλά που έχουν αλλάξει ΣΉΜΕΡΑ..
Εκτός από αυτά, πού με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο,μην ξεχνάτε και την εισαγόμενη λαίλαπα που είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια. Το σφίξιμο που τρώνε τα πουλιά είναι άνευ προηγουμένου. Εγώ πιστεύω ότι είναι ένας από τους λόγους που τα πουλιά δεν ξεμυτανε. Θεωρώ ότι έχουν μεταλλαχθεί με τα χρόνια. Εννοώ στην συμπεριφορά τους
 
Το εχω ξαναπει..
Σοβιετικό Baikal 43 δεκαετίας '80
ενός φίλου..
Μια φορά το χρόνο κάθε Ανάσταση 4-5 κουτιά φυσίγγια...
Δεν τον ρώτησα στα ποσα φυσίγγια το κάνει αλλά εδώ μιλαμε για.. βιασύνη.. να γεμίσεις κ να ρίξεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορους ντουμπλεδες..
Όποτε γίνεται παυση να κρυώσει κ ξανά τα ίδια....

Αντιλαμβάνεσαι ότι τέτοιες συνθήκες στο κυνήγι κ με αυτό τον ρυθμό δεν συμβαίνουν..
Ακόμα κ αν πετυχουμε ένα καλό περασμα τσίχλας..
Και αυτό γιατί είναι υποχρέωση μας να κάνουμε παυση σε κάθε χτυπημένο πουλι κ μετα να συνεχίζουμε....
Εκτός και έχουμε....μαζευτάδες....

Αλλά εχω ακουσει κ για το ακριβώς αντίθετο σε "σπαστά" όπλα, δηλαδή να μην ανοιγει έπειτα από... μια τουφεκιά...
Εδώ δεν γνωρίζω τον λόγο αλλά πιστευω οτι ευθυνονται οι υψηλές πιεσεις....
Αυτό το ρώσικο πλαγιόκαννο που λές τόχε ο μ. ο πατέρας μου .
Το αγόρασε μετά που χάσαμε το πλαγιόκαννο mirocu στην εισβολή των Τούρκων .
Κανόνι πραγματικό το ρώσικο τσόκ * - *** πήρα μ'αυτό το πρώτο μου τρυγόνι πιτσιρικάς τότε
με φυσίγγι Coopal 30gr με πυρίτιδα C7 αν θυμάμαι σωστά .
 
Εκτός από αυτά, πού με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο,μην ξεχνάτε και την εισαγόμενη λαίλαπα που είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια. Το σφίξιμο που τρώνε τα πουλιά είναι άνευ προηγουμένου. Εγώ πιστεύω ότι είναι ένας από τους λόγους που τα πουλιά δεν ξεμυτανε. Θεωρώ ότι έχουν μεταλλαχθεί με τα χρόνια. Εννοώ στην συμπεριφορά τους
Η αλήθεια είναι και αυτή λίγα θηράματα μεγάλη πίεση.
 
Back
Top