Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Αν έχεις αρχική και ποιότητα σκαγιου είναι περιττή η επιπλέον μέτρηση.

Απλά για μας που δεν έχουμε ταχογραφο και δεν ξέρουμε τι ποιότητα σκάγια έχει ένα εμπορικό είναι μια ένδειξη για να νιώθουμε άνετα

ΟΚ. Και εχεις δικιο οσον αφορα τα εμπορικα...
Αυτο που σας ''σωνει''..1ον σφαζετε ενα φυσιγγιο για δεις εαν οντως
εχει το Νρο σκαγιων που γραφει η συσκευασια.
Την ποιοτητα δεν μπορεις να ξερεις παρα μονο απο εμφανιση.
2ον. Εαν ειναι το βασικο σου φυσιγγιο...μου λες ποιο ειναι..και εχε μου
εμπιστοσυνη...στο ''ξεβρακωνω'' εγω με μια δοκιμη στον στοχο
στα μετρα που θελεις...!!! :)
 
ΟΚ. Και εχεις δικιο οσον αφορα τα εμπορικα...
Αυτο που σας ''σωνει''..1ον σφαζετε ενα φυσιγγιο για δεις εαν οντως
εχει το Νρο σκαγιων που γραφει η συσκευασια.
Την ποιοτητα δεν μπορεις να ξερεις παρα μονο απο εμφανιση.
2ον. Εαν ειναι το βασικο σου φυσιγγιο...μου λες ποιο ειναι..και εχε μου
εμπιστοσυνη...στο ''ξεβρακωνω'' εγω με μια δοκιμη στον στοχο
στα μετρα που θελεις...!!! :)
Στήν ξελογιάστρα την Αθήνα πρόσεχε μήν μείνεις εσύ ''ξεβράκωτος '' γενικώς o_O
 
Να ρωτησω κατι ??
Υπαρχει λογος να ψαχνουμε ακομα τι διατρηση δινει το καθε νουμερο
σκαγιων ??
Εχουμε πιστευω αρκετες δοκιμες και σε βιβλια και σε κολλες Α4 και σε
ντενεκεδες.
Στις τελευταιες δοκιμες του δασκαλου leo ειδαμε οτι το Ν4 απλο σκαγι
τρυπαει τον ντενεκε αρκει να φτασουν τα σκαγια στον στοχο σε
καλη κατασταση (σφαιρικα ) και ας ειναι απλα σκαγια.
Τα 45 μετρα δεν ειναι λιγα.....επισεις εχουν δυνατοτητα τα επινικελωνα
η με 5% αντιμονιο Ν4 τον ντενεκε να τον τρυπησουν ανετα στα 50 μετρα.
Εχω τετοιες δοκιμες γι'αυτο το λεω....Το εχω δει με τα ματια μου σε
δικα μου φυσιγγια.
Βεβαια απαραιτητα το φυσιγγιο πρεπει να εχει V1,5-400m/s εκτος
απο την καλη ποιοτητα σκαγιων.
Και μην κοιταμε και συγκρινουμε τον Αμερικανο με 370-380μ/δ γιατι
το ειπαμε....τα σκαγια του εχουν εξαιρετικη ποιοτητα!!!
Μιλαω για σκαγια αυτα που εχουμε εμεις εδω...και αυτα ριχνουμε.
Τωρα στα 50+ μετρα δουλευουμε ποιο χοντρο σκαγι Ν3-2-1.
Σε αυτα τα νουμερα...και με μικροτερη ταχυτητα πχ 380-390μ/δ το
θηραμα πιστευω οτι θα πεσει...ισως να κανω λαθος...δεν εχω κυνηγησει
πχ αγριοχηνες που λενε οτι σηκωνουν σκαγια....και αν θελουν μεγαλυτερες
ταχυτητες...
Αυτα απο εμενα παλικαρια...εαν καποιοι φιλοι εχουν αλλη γνωμη ας
την γραψουν.
Καλησπέρα Νίκο, και με το καλό να επιστρέψεις στο νησί...:)...

Ορμώμενος από τα παραπάνω που έγραψες , σκέφτομαι....think....

Αφού ο Αμερικανός με «εξαιρετική» ποιότητα σκαγιών επιλεγεί τις ταχύτητες των 370-380 μ/δλ, προφανώς για να μειώσει περεταίρω τις παραμορφώσεις και να επιτύχει την κατά το δυνατόν σφαιρική κατάσταση των σκαγιών στο στόχο, που είναι άμεσα συνδεδεμένη με την διάτρηση, εμείς με «υποδεέστερη» ποιότητα αυξάνοντας ταχύτητα δεν έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα, δηλαδή δεν έχουμε ακόμα πιο παραμορφωμένα σκάγια?

Μήπως θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα ρίχνοντας λίγο γκάζια , δηλαδή με «χαμηλότερες» ταχύτητες, και έστω ένα νούμερο πιο χονδρό σκάγι?

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...
 
Στήν ξελογιάστρα την Αθήνα πρόσεχε μήν μείνεις εσύ ''ξεβράκωτος '' γενικώς o_O

Φευγω Λαμπη μου !!
Παρασκευη μεσημερι πρωτα ο Θεος ταξιδευω...
Δεν το επιασα το νοημα του ''ξεβρακωτος'' αλλα δεν πειραζει...
ξερω οτι το λες με την καλη εννοια!!!
 
Καλησπέρα Νίκο, και με το καλό να επιστρέψεις στο νησί...:)...

Ορμώμενος από τα παραπάνω που έγραψες , σκέφτομαι....think....

Αφού ο Αμερικανός με «εξαιρετική» ποιότητα σκαγιών επιλεγεί τις ταχύτητες των 370-380 μ/δλ, προφανώς για να μειώσει περεταίρω τις παραμορφώσεις και να επιτύχει την κατά το δυνατόν σφαιρική κατάσταση των σκαγιών στο στόχο, που είναι άμεσα συνδεδεμένη με την διάτρηση, εμείς με «υποδεέστερη» ποιότητα αυξάνοντας ταχύτητα δεν έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα, δηλαδή δεν έχουμε ακόμα πιο παραμορφωμένα σκάγια?

Μήπως θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα ρίχνοντας λίγο γκάζια , δηλαδή με «χαμηλότερες» ταχύτητες, και έστω ένα νούμερο πιο χονδρό σκάγι?

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...

Εχεις δικιο Καπτεν για το Νρο σκαγιων....Απο την αλλη...Αλλο το
πληθος σκαγιων σε Ν4 και αλλο σε Ν3στα 38 γραμ. παντα.
Εγω εχω βρει το αλευρι σαν ''φαρμακο.''
Εγραψα ποιο πανω ποτε φευγω φιλε.!!
 
Καλησπέρα Νίκο, και με το καλό να επιστρέψεις στο νησί...:)...

Ορμώμενος από τα παραπάνω που έγραψες , σκέφτομαι....think....

Αφού ο Αμερικανός με «εξαιρετική» ποιότητα σκαγιών επιλεγεί τις ταχύτητες των 370-380 μ/δλ, προφανώς για να μειώσει περεταίρω τις παραμορφώσεις και να επιτύχει την κατά το δυνατόν σφαιρική κατάσταση των σκαγιών στο στόχο, που είναι άμεσα συνδεδεμένη με την διάτρηση, εμείς με «υποδεέστερη» ποιότητα αυξάνοντας ταχύτητα δεν έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα, δηλαδή δεν έχουμε ακόμα πιο παραμορφωμένα σκάγια?

Μήπως θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα ρίχνοντας λίγο γκάζια , δηλαδή με «χαμηλότερες» ταχύτητες, και έστω ένα νούμερο πιο χονδρό σκάγι?

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...
Φυσικα και κανεις λαθος καπετανιε γιατι τα σκαγια που ειναι να παραμορφωθουν θα παραμορφωθουν και με τα 360-370 μ/δ που επημενεις να λες οσα ομως δεν παραμορφωθουν και φτασουν στο στοχο θα κανουν χρατς με λιγη ταχυτητα ενω τα γρηγορα θα κανουν την δουλεια τους ,μην βλεπεις τα κυνηγια που κανεις εσυ αλλα κυνηγια ειναι πιο απετιτηκα στο θεμα ταχ.-διατρηση
 
Οταν κατεβαινουμε ενα Νρο σκαγιων με την ιδια ταχυτητα κερδιζουμε
σε διατρηση''
Αρα λοιπον με μικροτερη ταχυτητα και χοντροτερο Νρο σκαγιων
πχΝ4 να το κανουμε Ν3 εχουμε την ιδια διατρηση Μητσο !!!
 
Φυσικα και κανεις λαθος καπετανιε γιατι τα σκαγια που ειναι να παραμορφωθουν θα παραμορφωθουν και με τα 360-370 μ/δ που επημενεις να λες οσα ομως δεν παραμορφωθουν και φτασουν στο στοχο θα κανουν χρατς με λιγη ταχυτητα ενω τα γρηγορα θα κανουν την δουλεια τους ,μην βλεπεις τα κυνηγια που κανεις εσυ αλλα κυνηγια ειναι πιο απετιτηκα στο θεμα ταχ.-διατρηση
Με τα Ρεμ τι γίνεται;;;
Τα νίτρο 3inch δεν νομίζω να βγάζουν πάνω από 380 αλλά θερίζουν.
 
Οταν κατεβαινουμε ενα Νρο σκαγιων με την ιδια ταχυτητα κερδιζουμε
σε διατρηση''
Αρα λοιπον με μικροτερη ταχυτητα και χοντροτερο Νρο σκαγιων
πχΝ4 να το κανουμε Ν3 εχουμε την ιδια διατρηση Μητσο !!!
δεν θελω ρε παιδια αλλο νουμερο θελω αυτο που θελω πως να το κανουμε δηλαδη !!!θα κοιταω δηλαδη τι καιρο κανει αλλο νο σκαγιων ,αν εχει υγρασια αλλο νο σκαγιων ,αν φυσαει νοτιας αλλο νο σκαγιων αν εχει βαρδαρη αλλο νο σκαγιων !! θα με τρελανεται τελικα εσεις εγω θελω νο 5 οτι και να γινει και 36 γρ
 
δεν θελω ρε παιδια αλλο νουμερο θελω αυτο που θελω πως να το κανουμε δηλαδη !!!θα κοιταω δηλαδη τι καιρο κανει αλλο νο σκαγιων ,αν εχει υγρασια αλλο νο σκαγιων ,αν φυσαει νοτιας αλλο νο σκαγιων αν εχει βαρδαρη αλλο νο σκαγιων !! θα με τρελανεται τελικα εσεις εγω θελω νο 5 οτι και να γινει και 36 γρ
Πολυ ψιλά... Τα παιρνει ο αέρας.
Τι ταχύτητες παίζεις pit?
 
δεν θελω ρε παιδια αλλο νουμερο θελω αυτο που θελω πως να το κανουμε δηλαδη !!!θα κοιταω δηλαδη τι καιρο κανει αλλο νο σκαγιων ,αν εχει υγρασια αλλο νο σκαγιων ,αν φυσαει νοτιας αλλο νο σκαγιων αν εχει βαρδαρη αλλο νο σκαγιων !! θα με τρελανεται τελικα εσεις εγω θελω νο 5 οτι και να γινει και 36 γρ

Το πηγες αλλου τωρα...Αλλο πραγμα ειπε ο Καπτεν και εγω...
Κρατα το Ν0 που θελεις και δεν σκοπευουμε να τρελανουμε κανεναν.
Αλλα μην μπερδευεις τα πραγματα Μητσαρα.
 
Με τα Ρεμ τι γίνεται;;;
Τα νίτρο 3inch δεν νομίζω να βγάζουν πάνω από 380 αλλά θερίζουν.

τα 42.5 γρ έχουν 385μ/δ. και το 3"inch έχει 365μ/δ. αλλά εχει και σκάγια με 5% αντιμονιο και μπαφερ. Τι αλλο να ζητησεις σε εμπορικο? να το έδιναν και σε νορμάλ τιμή καλά θα ήταν
 
Έχω γεμίσει τεκνα με 35γρ νο5 απλά σκάγια στα 420m/s - 410m/sec και νίκελ 5αρια στα 390m/sec στο 1 μέτρο από την καννη όλα.
Με την πρώτη ευκαιρία έχει τενεκε.
Τα φυσίγγια είναι σταθερά με απόκλιση 2-3 m/sec.
Θα τα ρίξω με franchi k gemini IM.
40 μέτρα είναι καλά η να πάμε 45;
 
Φυσιγγια εμπορικά σε χοντρα νο σκαγιων έχουν η δεν έχουν αυξημένο ποσοστό αντιμονιο;;;
Κάπου το είχα διαβάσει Στέλιο, και το βρήκα , ήταν σε άρθρο του Κοσκινά...βεβαία επιφυλάσσομαι για την ορθότητα... ;) ...

«Από το νούμερο 6 και κάτω τα σκάγια είναι στην κατηγορία των σκληρών. Η σφαιρικότητά τους δεν αλλοιώνεται εύκολα ...»

https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/fysiggia/ta-mystika-gia-ta-psila-skagia/
 
Το πηγες αλλου τωρα...Αλλο πραγμα ειπε ο Καπτεν και εγω...
Κρατα το Ν0 που θελεις και δεν σκοπευουμε να τρελανουμε κανεναν.
Αλλα μην μπερδευεις τα πραγματα Μητσαρα.
Αυτο μου λετε Νικο ,εγω κυνηγαω τα παντα εκτος απο περδικα με ολλους τους καιρους! τι πρεπει δηλαδη να εχω απο ολλα τα νο σκαγια σε ολλα τα βαρη για να κανω τα κυνηγια μου !! η να κουβαλαω στο κυνηγοτοπο 200 νο σκαγιων και αν αλλαξει ο καιρος μετα απο 2 ωρες να ψαχνω τι φυσιγγι θα βαλω για να εχω διατριση !! 3αρια,5αρια και 8 αρια κανεις ολλα τα κυνηγια τα κανεις λιγο τουρμπο και κυνηγας παντα
 
Κάπου το είχα διαβάσει Στέλιο, και το βρήκα , ήταν σε άρθρο του Κοσκινά...βεβαία επιφυλάσσομαι για την ορθότητα... ;) ...

«Από το νούμερο 6 και κάτω τα σκάγια είναι στην κατηγορία των σκληρών. Η σφαιρικότητά τους δεν αλλοιώνεται εύκολα ...»

https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/fysiggia/ta-mystika-gia-ta-psila-skagia/
Ημησκληρα θεωρουνται ολλα τα σκαγια που εχουν καποιο ποσοστο αντιμωνιου , η καποιο αλλο μεταλο !! Αλουμινιο κ.α
 
Κάπου το είχα διαβάσει Στέλιο, και το βρήκα , ήταν σε άρθρο του Κοσκινά...βεβαία επιφυλάσσομαι για την ορθότητα... ;) ...

«Από το νούμερο 6 και κάτω τα σκάγια είναι στην κατηγορία των σκληρών. Η σφαιρικότητά τους δεν αλλοιώνεται εύκολα ...»

https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/fysiggia/ta-mystika-gia-ta-psila-skagia/
Το έχω δει Γιάννη.
Ο Κοσκινας έχει πει επίσης ότι τα σκάγια νο5 με 410m/sec έχουν μάπα απόδοση. Τι εννοούσε με αυτό δεν ξέρω
 
Back
Top