Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Πριν 6-7 χρόνια δοκίμασα τα εξής φυσίγγια: Remington express long range #4 και federal prairie storm #4. Απόσταση 60m, στόχος τετράδιο 5 θεμάτων, μέγεθος Α4. Έριξα με Browning fusion evolve 71cm inv plus full και με zabala 76cm full. Σε αυτή την απόσταση το Remington έβαλε 9 σκάγια με την Browning και 7 με το zabala. Τα σκάγια είχαν περάσει στο σύνολό τους το μισό τετράδιο και με τα 2 όπλα (εντάξει, δεν μετράω 2-3 σελίδες διάφορα). Το federal από την άλλη έβαλε 18 σκάγια και με τα 2 όπλα και τα σκάγια είχαν σταματήσει στις 3-4 τελευταίες σελίδες (μαζί με το σκληρό εξώφυλλο). Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι από το federal τα σκάγια ήταν ολοστρόγγυλα χωρίς καθόλου σχεδόν παραμόρφωση (είχε φύγει λιιιγο η επιχαλκωση). Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τις φωτογραφίες που είχα. Φυσικά, δεν κάνω διαφήμιση κάποιου φυσιγγίου, άλλωστε είναι και τα 2 κορυφαια εμπορικά. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η σταθεροτητα τους και τα παραπλήσια αποτελεσματα αν και βληθηκαν από 2 εντελώς διαφορετικες κάννες.Συγνώμη για το κατεβατο αλλά νομίζω ότι ταιριάζει στο συγκεκριμένο topic

18 ΣΚΑΓΙΑ σε σκαγια σε μεγεθος κολλας Α4 ειναι παρα πολλα στα 60 μετρα !!!
Δεν το ξερω το φυσιγγιο αυτο της φεντεραλ....αλλα η συγκεντρωση μου φαινεται υπερβολικη !!
Δλδ . ο κυκλος των 76 εκατοστων επρεπε να εχει περιπου 160 σκαγια μεσα....
Ποσα γραμμαρια ειναι αυτο φυσιγγιο ???
 
Last edited:
18 ΣΚΑΓΙΑ σε σκαγια σε μεγεθος κολλας Α4 ειναι παρα πολλα στα 60 μετρα !!!
Δεν το ξερω το φυσιγγιο αυτο της φεντεραλ....αλλα η συγκεντρωση μου φαινεται υπερβολικη !!
Τα federal ειναι για κρυο πολυ .Στη ζεστη θα εχει διαμπερη τραυματα
 
Τα federal ειναι για κρυο πολυ .Στη ζεστη θα εχει διαμπερη τραυματα

ΟΚ .Συνονοματε την συγκεντρωση ''ψαχνω'' οχι την διατρηση....και την συγκεντρωση την βρισκω
υπερβολικη για 60 μετρα....χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του συναδελφου...!!!
Και 46 γραμμαρια να ειναι το φυσιγγιο εχει 220 σκαγια γομωση...δλδ στα 60 μετρα βγαζει 70%
συγκεντρωση ??
 
Last edited:
ΟΚ .Συνονοματε την συγκεντρωση ''ψαχνω'' οχι την διατρηση....και την συγκεντρωση την βρισκω
υπερβολικη για 60 μετρα....χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του συναδελφου...!!!
Και 46 γραμμαρια να ειναι το φυσιγγιο εχει 220 σκαγια γομωση...δλδ στα 60 μετρα βγαζει 70%
συγκεντρωση ??
Επειδη το θεμα ειναι δοκιμες διατρησης αν δεν κανω λαθος
 
18 ΣΚΑΓΙΑ σε σκαγια σε μεγεθος κολλας Α4 ειναι παρα πολλα στα 60 μετρα !!!
Δεν το ξερω το φυσιγγιο αυτο της φεντεραλ....αλλα η συγκεντρωση μου φαινεται υπερβολικη !!
Δλδ . ο κυκλος των 76 εκατοστων επρεπε να εχει περιπου 160 σκαγια μεσα....
Ποσα γραμμαρια ειναι αυτο φυσιγγιο ???
Το ξέρω ότι είναι πάρα πολλά κύριε Νίκο, και μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση γι αυτό και αναφέρω τη συγκεκριμένη δοκιμή. Το φυσιγγι είναι 36gr με συγκεντρωτηρα flight control, πάρα πολύ σκληρά σκάγια επιχαλκωμενα συν επινικελωμενα και buffer. Να σημειώσω εδώ, ότι μέτρησα σαν συνολικό αριθμό και αυτά που χτύπησαν στα περιθώρια - περιμετρικά το τετράδιο (με απλά λόγια τις πλευρές του ορθογωνίου)
 
Το ξέρω ότι είναι πάρα πολλά κύριε Νίκο, και μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση γι αυτό και αναφέρω τη συγκεκριμένη δοκιμή. Το φυσιγγι είναι 36gr με συγκεντρωτηρα flight control, πάρα πολύ σκληρά σκάγια επιχαλκωμενα συν επινικελωμενα και buffer. Να σημειώσω εδώ, ότι μέτρησα σαν συνολικό αριθμό και αυτά που χτύπησαν στα περιθώρια - περιμετρικά το τετράδιο (με απλά λόγια τις πλευρές του ορθογωνίου)

Σε ευχαριστω για την απαντηση....
Κατ'αρχην να ξεκαθαρισω καποια πραγματα....δεν τα λεω για αντιπαραθεση ουτε γιατι αμφισβητω
αυτα που λες....απλα συζητηση κανουμε...Το λεω γιατι ο γραπτος μου λογος εχει παρεξηγηθει αρκετες φορες .
Ωστοσο στα 36 γραμμαρια το πληθος σκαγιων ειναι 172 σκαγια..... ειναι δυνατον το φυσιγγιο αυτο να
βγαζει 85-90% συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα ??
Αυτη ειναι η απορια μου φιλε μου !!!
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση....
Κατ'αρχην να ξεκαθαρισω καποια πραγματα....δεν τα λεω για αντιπαραθεση ουτε γιατι αμφισβητω
αυτα που λες....απλα συζητηση κανουμε...Το λεω γιατι ο γραπτος μου λογος εχει παρεξηγηθει αρκετες φορες .
Ωστοσο στα 36 γραμμαρια το πληθος σκαγιων ειναι 172 σκαγια..... ειναι δυνατον το φυσιγγιο αυτο να
βγαζει 85-90% συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα ??
Αυτη ειναι η απορια μου φιλε μου !!!
Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης κύριε Νίκο! Προς Θεού!! Το ίδιο πράγμα λέμε! Και εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου αυτό που έβλεπα!! Απ' ο,τι διαβάζω, είστε ένας πολύ έμπειρος και ψαγμενος ιδιογομωτης. Θα μπορούσατε κάποια στιγμή να κάνετε μια παρουσίαση του συγκεκριμένου φυσιγγίου?
 
Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης κύριε Νίκο! Προς Θεού!! Το ίδιο πράγμα λέμε! Και εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου αυτό που έβλεπα!! Απ' ο,τι διαβάζω, είστε ένας πολύ έμπειρος και ψαγμενος ιδιογομωτης. Θα μπορούσατε κάποια στιγμή να κάνετε μια παρουσίαση του συγκεκριμένου φυσιγγίου?

Θα την εκανα....αλλα δυσκολο να βρω εδω τετοια φυσιγγια...εως αδυνατον....
Πρεπει να τα παραγγειλω απο Αθηνα....
Εαν εχεις την καλοσυνη...βαλε μια φωτο το κουτι ποιο φυσιγγιο ειναι....ειμαι ασχετος απο εμπορικα
μην κανω λαθος και παραγγειλω αλλα ντ'αλλων !!

ΥΓ. Εαν κρεμαγαν τους εμπειρους....θα πηγαινα αδικοχαμενος...ωστοσο σε ευχαριστω !!!! :)
 
Θα την εκανα....αλλα δυσκολο να βρω εδω τετοια φυσιγγια...εως αδυνατον....
Πρεπει να τα παραγγειλω απο Αθηνα....
Εαν εχεις την καλοσυνη...βαλε μια φωτο το κουτι ποιο φυσιγγιο ειναι....ειμαι ασχετος απο εμπορικα
μην κανω λαθος και παραγγειλω αλλα ντ'αλλων !!

ΥΓ. Εαν κρεμαγαν τους εμπειρους....θα πηγαινα αδικοχαμενος...ωστοσο σε ευχαριστω !!!! :)
Σας παραθέτω το ακόλουθο λινκ https://www.kalkantzakos.com/Product/3326/prairie-storm-flitecontrol-pf154fs,-fusiggia-federal
 
Είναι αυτό με τα δυό βύσματα .Πολύ καλό .
Όλη την δουλειά την κάνει το σύστημα 2 βυσμάτων ( Federal -Winchester & ΛΑΜΠΗΣ )o_O.yel.
Αυτό το βύσμα όταν ανοίγει μοιάζει με πύραυλο! Είναι πάρα πολύ συγκεντρωτικό! Πολύ ανάκρουση το συγκεκριμένο φυσιγγι που νομίζεις ότι ρίχνεις magnum. Αλλά σε καλά θηράματα (φάσσα, λαγό, παπί) ο,τι χτυπήσει, δεν φυτρώνει μαλλί
 

ΟΚ . Και σε ευχαριστω πολυ...
Αυτο λες.

εικόνα_Viber_2023-01-24_08-29-42-609.jpg

Αυτο για να φτασει στην Σαμο....μεταφορικα + αντικαταβολη....θα μου στοιχισει 50 ευρω...
Με 50 ευρω κλεινω 200 τεμαχια τετοια φυσιγγια ή με 50 ευρω βενζινα κανω 10 σβουρες το νησι
βολτα!!!
Δεν σου κρυβω οτι θα το σκεφτω λιγο...και θα αποφασισω...
Συγνωμη εαν σε ταλαιπωρησα φιλε μου!!!
 
Ρε δεν είπαμε ότι η Μπενέλι είναι για ξυλοκοτες και ορτύκια?
Τράβα πάρε μία Ρεμινγκτον να σε δει ο Θεός να τρυπας τις λατες στα 80 μέτρα με Λάμπρο
Την ρεμινκτον ποιος θα την κουβαλάει με τόσο βάρος που έχει 🤣😂🤣
 
Back
Top