Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Λοιπόν, ας σοβαρευτούμε λίγο γιατί κάναμε το νήμα άνω κάτω.
Πριν από μερικές ημέρες, μιλούσα με ένα φίλο μου που ασχολείται επαγγελματικά με τη βελτίωση αυτοκινήτων. Μου είπε λοιπόν ότι το αυτοκόλλητο που μπαίνει στο αριστερό φτερό με όλες τις μάρκες των αφτερμάρκετ ανταλλακτικών που έχουν τοποθετηθεί σε ένα αυτοκίνητο προσθέτει 45 ίππους στον κινητήρα του αυτοκινήτου. Επίσης, αν προσθέσεις φωτιζόμενα πιτσιλιστήρια, προσθέτεις εύκολα άλλους 15 ίππους. Όλα τα παραπάνω μετρημένα σε δυναμόμετρο.
Σκέφτομαι λοιπόν ότι με απλούς τρόπους μπορούμε να βελτιώσουμε τις επιδόσεις των όπλων μας.
Γνώμες;
 
Τι συμπέρασμα έβγαλες από όλες τις δοκιμές ?
Λοιπόν αυτά που κατάλαβα εγώ.
Παίζει ρόλο το μήκος της κάννης.
Ο άυλος. Το τσόκ.
το Ονομαστικό τσόκ.
Το τσοκ:
Π.χ η m3000 το 3 μαμά με το το γκεμινι έδειξε και πάλι διαφορά μεταξύ του μαμά και αφτερ μάρκετ τσοκ.
Και περισσότερα σκάγια και ποιο πολλές τρύπες από το μαμά που τα σκάγια δεν τρυπαγαν.
Με το 1 τσοκ ή μ3000 καλύτερη από την 391 και στα τρυπηματα
Το Ονομαστικό τσοκ: Στο μπενελλι με το παχύμετρο ήταν ίδιο με το τσοκ 1 της μπερετα.

Ο Αυλούς: Στο ντενεκι ενώ η μπερεττα πήγε 3-4 σκάγια περισσότερα με 18.5 αυλό η μ3000 είχε τρυπήσει περισσότερα και ας είχε λιγότερα σκάγια. Ίσως παίζει και αερίων αδράνεια.

Είναι πολλά ρε φίλε που δεν πρόκειται να βγει άκρη και κυρίως από εμένα που δεν εχω γνώσεις σε αυτά.
Είδα κάτι που ξεχωρίζει και διαφέρει ελάχιστα αλλά υπάρχει διαφορά.
 
Πριν 6-7 χρόνια δοκίμασα τα εξής φυσίγγια: Remington express long range #4 και federal prairie storm #4. Απόσταση 60m, στόχος τετράδιο 5 θεμάτων, μέγεθος Α4. Έριξα με Browning fusion evolve 71cm inv plus full και με zabala 76cm full. Σε αυτή την απόσταση το Remington έβαλε 9 σκάγια με την Browning και 7 με το zabala. Τα σκάγια είχαν περάσει στο σύνολό τους το μισό τετράδιο και με τα 2 όπλα (εντάξει, δεν μετράω 2-3 σελίδες διάφορα). Το federal από την άλλη έβαλε 18 σκάγια και με τα 2 όπλα και τα σκάγια είχαν σταματήσει στις 3-4 τελευταίες σελίδες (μαζί με το σκληρό εξώφυλλο). Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι από το federal τα σκάγια ήταν ολοστρόγγυλα χωρίς καθόλου σχεδόν παραμόρφωση (είχε φύγει λιιιγο η επιχαλκωση). Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τις φωτογραφίες που είχα. Φυσικά, δεν κάνω διαφήμιση κάποιου φυσιγγίου, άλλωστε είναι και τα 2 κορυφαια εμπορικά. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η σταθεροτητα τους και τα παραπλήσια αποτελεσματα αν και βληθηκαν από 2 εντελώς διαφορετικες κάννες.Συγνώμη για το κατεβατο αλλά νομίζω ότι ταιριάζει στο συγκεκριμένο topic
1674630381800.png
Αγοράστηκαν και θα δοκιμαστούν ... 🤪
 
Λοιπόν, ας σοβαρευτούμε λίγο γιατί κάναμε το νήμα άνω κάτω.
Πριν από μερικές ημέρες, μιλούσα με ένα φίλο μου που ασχολείται επαγγελματικά με τη βελτίωση αυτοκινήτων. Μου είπε λοιπόν ότι το αυτοκόλλητο που μπαίνει στο αριστερό φτερό με όλες τις μάρκες των αφτερμάρκετ ανταλλακτικών που έχουν τοποθετηθεί σε ένα αυτοκίνητο προσθέτει 45 ίππους στον κινητήρα του αυτοκινήτου. Επίσης, αν προσθέσεις φωτιζόμενα πιτσιλιστήρια, προσθέτεις εύκολα άλλους 15 ίππους. Όλα τα παραπάνω μετρημένα σε δυναμόμετρο.
Σκέφτομαι λοιπόν ότι με απλούς τρόπους μπορούμε να βελτιώσουμε τις επιδόσεις των όπλων μας.
Γνώμες;
και εκεινο το γνησιο γιαπωνεζικο ανταλακτικο Datsun " Η Παναγιά μαζί σου", αύξανε κατακόρυφα ενεργητική και παθητική ασφάλεια.
 
View attachment 65625
Αγοράστηκαν και θα δοκιμαστούν ... 🤪
Καλό είναι εκτός από τα κλασικά (συγκέντρωση, διάτρηση, γενική κατανομή, τσοκ κτλ,) να αναφερθεί και το ΥΨΌΜΕΤΡΟ στο οποίο γίνεται η δοκιμή καθώς και η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Ξέχασα να πω ότι το συγκεκριμένο φυσιγγι αφήνει πολλά κατάλοιπα στην κάννη, οπότε μετά τη δοκιμή, η βέργα καθαρισμού να είναι έτοιμη.
 
Καλό είναι εκτός από τα κλασικά (συγκέντρωση, διάτρηση, γενική κατανομή, τσοκ κτλ,) να αναφερθεί και το ΥΨΌΜΕΤΡΟ στο οποίο γίνεται η δοκιμή καθώς και η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Ξέχασα να πω ότι το συγκεκριμένο φυσιγγι αφήνει πολλά κατάλοιπα στην κάννη, οπότε μετά τη δοκιμή, η βέργα καθαρισμού να είναι έτοιμη.

Με 458μ/δ και καταλοιπα στην κανη....δεν μου ''ακουγεται'' καλα.....
Με λιγα λογια σε δικα μου φυσιγγια δεν το εχω δει ποτέ !!!
Μηπως δεν βγαζει αυτες τις ταχυτητες ???
 
Τελικα τον τενεκε σαν μετρο διατρησης μπορουμε να τον συμπεριλαβουμε ??

Οχι εαν θελεις να εχεις λεπτομερειες...δλδ ποσα χιλιοστα τρυπησαν τα σκαγια,,,,,
Χοντρικα...οκ ....λες τρυπησε τον ντεκεκε....τι περισσοτερες δυνατοτητες εχει το φυσιγγιο και τα σκαγια σε
διατρηση δεν το ξερεις !!
 
Οχι εαν θελεις να εχεις λεπτομερειες...δλδ ποσα χιλιοστα τρυπησαν τα σκαγια,,,,,
Χοντρικα...οκ ....λες τρυπησε τον ντεκεκε....τι περισσοτερες δυνατοτητες εχει το φυσιγγιο και τα σκαγια σε
διατρηση δεν το ξερεις !!
Συμφωνώ .
Γι'αυτό κι΄ο Βασίλης το FEDERAL καλύτερα να το ρίξει σ'ένα χοντρό
κατάλογο - βιβλίο στα 40-45 μ καί αν δυσκολευτεί να διαβάσει το
αποτέλεσμα έχει τον κ.Νίκο μας
 
Με 458μ/δ και καταλοιπα στην κανη....δεν μου ''ακουγεται'' καλα.....
Με λιγα λογια σε δικα μου φυσιγγια δεν το εχω δει ποτέ !!!
Μηπως δεν βγαζει αυτες τις ταχυτητες ???
Ένας Θεός ξέρει τι έχουν κάνει οι Αμερικάνοι! Αν είχα ταχογραφο θα το είχα μετρήσει... Χωρίς να είμαι ιδιογομωτης, πιστεύω ότι είναι θέμα πυρίτιδας τα κατάλοιπα που αφήνει και ότι οι αμερικάνικες διαφέρουν αρκετά από τις ευρωπαϊκές.
 
Μονο το τζελ και οι κολλες Α4 μπορουν να δωσουν σωστη εικονα στην διατρηση.
Και οι κολλες Α4 με την ιδια πυκνοτητα χαρτιου .....σε καθε δοκιμη....
Και τα σχολικα που χρησιμοποιω εγω ακρετες φορες εχει αλλη πυκνοτητα το χαρτι τους...
οποτε στο περιπου ειναι της διατρησης ειμαι και οχι στο 100% .
Βεβαια... για να λεμε και ''στραβου το δικιο''.....ενα σκαγι ΠΧ Ν4 που εχει 3,8 χιλιοστα το ιδιο καλα
θα σκοτωσει με αυτο που θα εχει 4,5 χιλιοστα...Και λεω στα 50 μετρα.
Το χειροτερο σε εμας τους ιδιογομωτες ειναι οτι πολλοι που δυιλιζουν τον κωνωπα και καταπινουν
την καμηλον !!!
Εννοω οτι δεν δινουν σημασια σε σημαντικες λεπτομερειες της ιδιογομωσης....ΠΧ να εχουν το ιδιο
υψος καλυκα....κτλ κτλ..
 
Last edited:
Συμφωνώ .
Γι'αυτό κι΄ο Βασίλης το FEDERAL καλύτερα να το ρίξει σ'ένα χοντρό
κατάλογο - βιβλίο στα 40-45 μ καί αν δυσκολευτεί να διαβάσει το
αποτέλεσμα έχει τον κ.Νίκο μας

Λαμπη μου....δεν θα δωσω κανενα περιθωρειο αμφισβητησης της δοκιμης με το ROOSTER...
Θα μετρησω V1,5 και V2- Στα 45 πραγματικα μετρα και κολλες Α4 για την διατρηση...με φουλ τσοκ
παντα μαμά....
Το θεμα ειναι δεν ξερω εαν την κανω σημερα αυτην την δοκιμη !!!
 
Back
Top