Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Οχι εαν θελεις να εχεις λεπτομερειες...δλδ ποσα χιλιοστα τρυπησαν τα σκαγια,,,,,
Χοντρικα...οκ ....λες τρυπησε τον ντεκεκε....τι περισσοτερες δυνατοτητες εχει το φυσιγγιο και τα σκαγια σε
διατρηση δεν το ξερεις !!
κΝικο θα παρω τι λεξη χιλιοστα η λαμαρινα του τενεκε λαδιου κ φετας ειναι απο 0,20-25 του χιλιοστου κ μερικες ποιο κατω κ δεν ειναι καθαρη λαμαρινα μιλαμε υποτιποδες κραμα
τωρα επιδη τυχαίνει να εχω προσβαση σε λαμαρινε καθαρες 0,50 του χιλιοστου σκεφτομαι να παρω ρελια σε διαμερτο μιας κολας Α4 κ να κανω καποιες δοκιμες
 
κΝικο θα παρω τι λεξη χιλιοστα η λαμαρινα του τενεκε λαδιου κ φετας ειναι απο 0,20-25 του χιλιοστου κ μερικες ποιο κατω κ δεν ειναι καθαρη λαμαρινα μιλαμε υποτιποδες κραμα
τωρα επιδη τυχαίνει να εχω προσβαση σε λαμαρινε καθαρες 0,50 του χιλιοστου σκεφτομαι να παρω ρελια σε διαμερτο μιας κολας Α4 κ να κανω καποιες δοκιμες

Νικολα μου....μην πετας υλικα φιλε μου....Με λαμαρινες οτι παχος και να εχουν....ακρη δεν θα βρεις.
Μονο με κολλες Α4 θα βρεις ακρη....αλλα και αυτες ασυμφορες εγιναν....6,5 ευρω το πακετο τις αγορασα
στην Αθηνα.
 
Λαμπη μου....δεν θα δωσω κανενα περιθωρειο αμφισβητησης της δοκιμης με το ROOSTER...
Θα μετρησω V1,5 και V2- Στα 45 πραγματικα μετρα και κολλες Α4 για την διατρηση...με φουλ τσοκ
παντα μαμά....
Το θεμα ειναι δεν ξερω εαν την κανω σημερα αυτην την δοκιμη !!!
Κοίτα να μπουμπουνήξεις κανένα χρονογράφο, να έχουμε άλλα μετά. :)
 
Νικολα μου....μην πετας υλικα φιλε μου....Με λαμαρινες οτι παχος και να εχουν....ακρη δεν θα βρεις.
Μονο με κολλες Α4 θα βρεις ακρη....αλλα και αυτες ασυμφορες εγιναν....6,5 ευρω το πακετο τις αγορασα
στην Αθηνα.
εχω κανει κ σε κολες Α4 αλλα επιδη ειμαι ανυσηχο πνευμα θα παιξω κ με τις λαμαρινες
 
Μονο το τζελ και οι κολλες Α4 μπορουν να δωσουν σωστη εικονα στην διατρηση.
Και οι κολλες Α4 με την ιδια πυκνοτητα χαρτιου .....σε καθε δοκιμη....
Και τα σχολικα που χρησιμοποιω εγω ακρετες φορες εχει αλλη πυκνοτητα το χαρτι τους...
οποτε στο περιπου ειναι της διατρησης ειμαι και οχι στο 100% .
Βεβαια... για να λεμε και ''στραβου το δικιο''.....ενα σκαγι ΠΧ Ν4 που εχει 3,8 χιλιοστα το ιδιο καλα
θα σκοτωσει με αυτο που θα εχει 4,5 χιλιοστα...Και λεω στα 50 μετρα.
Το χειροτερο σε εμας τους ιδιογομωτες ειναι οτι πολλοι που δυιλιζουν τον κωνωπα και καταπινουν
την καμηλον !!!
Εννοω οτι δεν δινουν σημασια σε σημαντικες λεπτομερειες της ιδιογομωσης....ΠΧ να εχουν το ιδιο
υψος καλυκα....κτλ κτλ..
Κύριε Νίκο θα κάνω μια "χαζή" ερώτηση, μιας και δεν είμαι ιδιογομωτης. Αν έχω δύο ίδια φυσίγγια σε υλικά, στήσιμο, κλείσιμο κτλ και το μόνο που αλλάζει είναι το ποσό φρεζαρισμενος είναι ο κάλυκας, θα δω διάφορες ΥΠΟΛΟΓΊΣΙΜΕΣ?
 
Λαμπη μου....δεν θα δωσω κανενα περιθωρειο αμφισβητησης της δοκιμης με το ROOSTER...
Θα μετρησω V1,5 και V2- Στα 45 πραγματικα μετρα και κολλες Α4 για την διατρηση...με φουλ τσοκ
παντα μαμά....
Το θεμα ειναι δεν ξερω εαν την κανω σημερα αυτην την δοκιμη !!!
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ όταν κάνεις δοκιμή και κατα προτίμηση με δικό σου φυσίγγι πάτα του μια τουφεκιά με "λερωμένη"την κάννη και μία με τέρμα ΣΩΣΤΑ καθαρισμένη από μολυβδώσεις κλπ.Ιδιο φυσίγγι δικό σου.
Πιστεύω θα δούμε πάνω από +5/100 απόδοση.
 
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ όταν κάνεις δοκιμή και κατα προτίμηση με δικό σου φυσίγγι πάτα του μια τουφεκιά με "λερωμένη"την κάννη και μία με τέρμα ΣΩΣΤΑ καθαρισμένη από μολυβδώσεις κλπ.Ιδιο φυσίγγι δικό σου.
Πιστεύω θα δούμε πάνω από +5/100 απόδοση.

Το εχω κανει αυτο και το εχω τσεκαρει...και εχεις δικιο....ετσι εναι....Τα καταλοιπα στην ''καταστρεφουν'' την αποδοση των φυσιγγιων Αρη μου !!!
Γι' αυτο προσεξε τι φυσιγγια ριχνεις και ειδικοτερα στους αγωνες...
Στειλε μηνυμα....να σου γεμισω και να στα κανω δωρο οταν εχεις αγωνες φιλε !!! :) .love.
 
Last edited:
Κύριε Νίκο θα κάνω μια "χαζή" ερώτηση, μιας και δεν είμαι ιδιογομωτης. Αν έχω δύο ίδια φυσίγγια σε υλικά, στήσιμο, κλείσιμο κτλ και το μόνο που αλλάζει είναι το ποσό φρεζαρισμενος είναι ο κάλυκας, θα δω διάφορες ΥΠΟΛΟΓΊΣΙΜΕΣ?

Υπολογισιμες οχι....ετσι πιστευω... του αφρεζαριστους καλυκες τους χρησιμοποιουμε περισσοτερο σε
ρελι και ειναι ιδανικοι για κλεισιμο σε μονοβολα γιατι πατανε ομοιομορφα το βλημα...
Και να συμπληρωσω...
Το φρεζαρισμα στον καλυκα ειναι περιπου στο 1 - 1,5 χιλιοστο....εαν τον φρεζαρεις στα πχ στα 3 χιλιοστα
διαφορες θα δεις....ποιες δεν γνωριζω....δεν το εχω κανει ποτε ....και δεν ξερω ακριβως τι θα δεις.
Επισεις στον αφρεζαριστο καλυκα και παντα σε αστεροειδες κλεισιμο ειχεις τρυπα στο κλεισιμο του
αστεριου ειτε σε 6πτυχο ή 8πτυχο.
 
Last edited:
Κοίτα να μπουμπουνήξεις κανένα χρονογράφο, να έχουμε άλλα μετά. :)

Δεν ειπαρχει τετοια περιπτωση.....Το ξερεις οτι προσεχω και την λεπτομερεια...φιλε !!!

ΥΓ. Βρε τι ξελογιαστρες ειστε....:D Δεν με αφηνετε να κανω δουλεια....!!!:)
 
Λοιπόν αυτά που κατάλαβα εγώ.
Παίζει ρόλο το μήκος της κάννης.
Ο άυλος. Το τσόκ.
το Ονομαστικό τσόκ.
Το τσοκ:
Π.χ η m3000 το 3 μαμά με το το γκεμινι έδειξε και πάλι διαφορά μεταξύ του μαμά και αφτερ μάρκετ τσοκ.
Και περισσότερα σκάγια και ποιο πολλές τρύπες από το μαμά που τα σκάγια δεν τρυπαγαν.
Με το 1 τσοκ ή μ3000 καλύτερη από την 391 και στα τρυπηματα
Το Ονομαστικό τσοκ: Στο μπενελλι με το παχύμετρο ήταν ίδιο με το τσοκ 1 της μπερετα.

Ο Αυλούς: Στο ντενεκι ενώ η μπερεττα πήγε 3-4 σκάγια περισσότερα με 18.5 αυλό η μ3000 είχε τρυπήσει περισσότερα και ας είχε λιγότερα σκάγια. Ίσως παίζει και αερίων αδράνεια.

Είναι πολλά ρε φίλε που δεν πρόκειται να βγει άκρη και κυρίως από εμένα που δεν εχω γνώσεις σε αυτά.
Είδα κάτι που ξεχωρίζει και διαφέρει ελάχιστα αλλά υπάρχει διαφορά.
Ζεστό ζεστό . . . . . . . . Είναι το τσαγάκι!!!
 
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ όταν κάνεις δοκιμή και κατα προτίμηση με δικό σου φυσίγγι πάτα του μια τουφεκιά με "λερωμένη"την κάννη και μία με τέρμα ΣΩΣΤΑ καθαρισμένη από μολυβδώσεις κλπ.Ιδιο φυσίγγι δικό σου.
Πιστεύω θα δούμε πάνω από +5/100 απόδοση.
Καλύτερο σε όλα το πρώτο φυσίγγι που θα ριχτεί σε καθαρή κάννη κ με λιγότερη ανάκρουση
 
View attachment 65625
Αγοράστηκαν και θα δοκιμαστούν ... 🤪
Καλό φυσιγγι έχω ρίξει μερικά στο λαγό..κατι φίλοι μου το χρησιμοποιούν χρόνια στην Κρήτη όλο το χρόνο και είναι ξετρελαμενοι και ιδιαίτερα ευχαριστιμενοι στις μακρινές αποστάσεις
 
Στην Πέρδικα τη γεμίζω cx 1,80x35 jiovani 20 6* 57,50 σε νούμερο 7 .......... Όπου την δεις την "ανατινάξεις".........
Πολυ σωστή δοσολογια χωρίς περιττά μπαρ κ με καλή συγκέντρωση.
Για νορμάλ καιρό είναι τέλειο.
Το έχεις μετρήσει Βαγγέλη;
 
Πολυ σωστή δοσολογια χωρίς περιττά μπαρ κ με καλή συγκέντρωση.
Για νορμάλ καιρό είναι τέλειο.
Το έχεις μετρήσει Βαγγέλη;
Γύρω στα 400 μέτρα μου έβγαζε Στέλιο σε νορμάλ συνθήκες......... Πολύ αποτελεσματικό στο κυνήγι........
Και για μπεκάτσα cx Mb36 1,80x36 με έλικα Θώδη 18 6* 57,00
 
Γύρω στα 400 μέτρα μου έβγαζε Στέλιο σε νορμάλ συνθήκες......... Πολύ αποτελεσματικό στο κυνήγι........
Και για μπεκάτσα cx Mb36 1,80x36 με έλικα Θώδη 18 6* 57,00
Αυτή μου είχες δώσει πέρυσι, τη δοκίμασα δυστυχώς μόνο στο χαρτί.
Υψηλή συγκέντρωση κ Καλές ταχύτητες (δεν θυμάμαι ακριβώς ταχύτητα).
Τη δοκίμασα κ 1.90 με 35 κ έδωσε στα 430 με ζ2μ18 στο 1 μέτρο με κάννη 76αρα.
 
Back
Top