Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ακριβώς!

Εδω στην φτωχομανα την Ελλαδα....πατενταρουμε τον LB6 ετσι.....και προσπαθουμε να αναστησουμε
νεκρους !!!
Καποιες φορες το καταφερνουμε....καποιες οχι....Σημασια εχει 1ον η προσπαθεια μας....και 2ον. Ο Αμερικανος
μας ''παιζει'' με υλικα που εμεις δεν εχουμε....
 
Εδω στην φτωχομανα την Ελλαδα....πατενταρουμε τον LB6 ετσι.....και προσπαθουμε να αναστησουμε
νεκρους !!!
Καποιες φορες το καταφερνουμε....καποιες οχι....Σημασια εχει 1ον η προσπαθεια μας....και 2ον. Ο Αμερικανος
μας ''παιζει'' με υλικα που εμεις δεν εχουμε....
Αντίστοιχη πατέντα με συγκεντρωτηρα tubo, steel, υπάρχει?
 
Ναι.
Αυτό είναι από δράμια
View attachment 65675

ps
Άσε αυτό που θες να τραβήξεις φωτό στον πάγκο και τράβα την φωτό από λίγο πιο μακρυά.
Βγαίνουν θολές.

Ναι εχω ξανα δει και αυτο....
Ξερεις τι πιστευω Βασιλη ? Το εχω ξανα πει...και το εχω ξανα γραψει.....Εαν οι Ελληνες ειχαν τα υλικα του Αμερικανου.....θα κατεβαζαν τα αστερια απο τον ουρανο....και δεν θα μιλουσαμε για 60 -70 μετρα τωρα !!!!
 
Αντίστοιχη πατέντα με συγκεντρωτηρα tubo, steel, υπάρχει?

Εγω δεν εχω κανει.....μονο σε LB6 εχω δοκιμασει και τον εβαλα στην ''ακρη'' γιατι δεν μου εδινε
σταθερα αποτελεσματα....
Το λαθος δεν ηταν του βυσματος....δικο μου ηταν στο κοψιμο των πεταλων που εκανα....
Ηταν πολυ ''βασανο'' το κοψιμο... ηθελε να ειναι ομοιομορφα τα κοψιματα με μεγαλη λεπτομερεια.!!!
Τα 70 μετρα τα επιασα με πολυ καλη συγκεντρωση....Δεν ειχε νοημα ομως....1ον δεν ειχα ''χερια'' να
υποστηριξω τα φυσιγγια μου...2ον. Τα κυνηγια που κανουμε εδω ( για μενα λεω ) ειναι μεχρι τα 50
μετρα !!!
 
Εγω δεν εχω κανει.....μονο σε LB6 εχω δοκιμασει και τον εβαλα στην ''ακρη'' γιατι δεν μου εδινε
σταθερα αποτελεσματα....
Το λαθος δεν ηταν του βυσματος....δικο μου ηταν στο κοψιμο των πεταλων που εκανα....
Ηταν πολυ ''βασανο'' το κοψιμο... ηθελε να ειναι ομοιομορφα τα κοψιματα με μεγαλη λεπτομερεια.!!!
Τα 70 μετρα τα επιασα με πολυ καλη συγκεντρωση....Δεν ειχε νοημα ομως....1ον δεν ειχα ''χερια'' να
υποστηριξω τα φυσιγγια μου...2ον. Τα κυνηγια που κανουμε εδω ( για μενα λεω ) ειναι μεχρι τα 50
μετρα !!!
Σκοπευτικά όλα είναι θέμα εξάσκησης και σωστής καθοδήγησης, ειδικά για τέτοιες αποστάσεις (60-70+). Το θέμα όμως είναι να μπορεί και ο εξοπλισμός (συνδιασμός όπλο - φυσιγγι - τσοκ). Γιατί όσο καλά χέρια κι αν έχει ο κυνηγός - σκοπευτής, αν ο εξοπλισμός του δεν του δίνει την απαιτούμενη κατανομή και διάτρηση, ο στόχος και το θήραμα χάνονται.
 
Λεω για τα κοψιματα που κανουμε στον LB6 ....και του κανουμε πεταλα απο την μεση και κατω...
οπως το βυσμα που ανεβασα ποιο πανω Γιαννη μου !!!
Νίκο δεν φαίνεται το βύσμα στις φωτογραφίες. Είναι από πολύ κοντά τραβηγμένες.
 
Σκοπευτικά όλα είναι θέμα εξάσκησης και σωστής καθοδήγησης, ειδικά για τέτοιες αποστάσεις (60-70+). Το θέμα όμως είναι να μπορεί και ο εξοπλισμός (συνδιασμός όπλο - φυσιγγι - τσοκ). Γιατί όσο καλά χέρια κι αν έχει ο κυνηγός - σκοπευτής, αν ο εξοπλισμός του δεν του δίνει την απαιτούμενη κατανομή και διάτρηση, ο στόχος και το θήραμα χάνονται.

Τα χερια και η σκοπευση....πρωτα απο ολα.....Εχεις χερια...και με μετριο φυσιγγιο θα σκοτωσεις...
Δεν εχεις χερια....δεν σε σωνει ουτε οπλο , ουτε τσοκ...ουτε μαλατενιο φυσιγγιο...


Ακουσε με εαν θελεις....το εζησα το ''εργο''....!!!
 
Τα χερια και η σκοπευση....πρωτα απο ολα.....Εχεις χερια...και με μετριο φυσιγγιο θα σκοτωσεις...
Δεν εχεις χερια....δεν σε σωνει ουτε οπλο , ουτε τσοκ...ουτε μαλατενιο φυσιγγιο...


Ακουσε με εαν θελεις....το εζησα το ''εργο''....!!!
Συμφωνώ απόλυτα! Απλά εγώ αναφέρομαι σε ακραίες αποστάσεις, εκεί που ξεχωρίζουν τα φυσίγγια. Δηλαδή άλλο να μπορείς να στείλεις τα σκάγια σε ένα σκληρό θήραμα και να βλέπεις ακαριαίες καταβολές και άλλο τραυματισμούς και ξεπουπουλιασματα! Δηλαδή να είναι η κατανομή και η διατήρηση είναι επαρκής.
 
Αντίστοιχη πατέντα με συγκεντρωτηρα tubo, steel, υπάρχει?
Είναι λίγο συνθετα τα πράγματα,από μια απλή αντιγραφή -τροποποιηση των παραπάνω βυσμάτων,μιας και δεν υπάρχει αμορτισέρ.Προσθετοντας αμορτισέρ σε συνδυασμό με το πάχος τους,μειώνουμε τη χωρητικότητα.Ειδικα σε πολλά γραμμάρια και χοντρά νουμερα.Μπορουμε με υπερπροοδευτικες πυρίτιδες ,σε μικρότερα φορτία απ'αυτά που καλούνται να προωθήσουν και συνδυασμό άλλων παραμέτρων,καψυλι, περισσότερο ελεύθερο χώρο κλπ,να αφαιρεσουμε το αμορτισέρ και να προχωρήσουμε σε ανάλογη τροποποίηση.Επισης,ακόμα και σε 12/76 ,πέρα απ'την προοδευτικότητα της πυρίτιδας,δεσμευτικός παράγοντας είναι και η ογκομετρια αυτής.Οχι ότι δε γίνεται,αλλα δεν είναι κάτι απλό ..Για μένα τουλάχιστον...
 
Είναι λίγο συνθετα τα πράγματα,από μια απλή αντιγραφή -τροποποιηση των παραπάνω βυσμάτων,μιας και δεν υπάρχει αμορτισέρ.Προσθετοντας αμορτισέρ σε συνδυασμό με το πάχος τους,μειώνουμε τη χωρητικότητα.Ειδικα σε πολλά γραμμάρια και χοντρά νουμερα.Μπορουμε με υπερπροοδευτικες πυρίτιδες ,σε μικρότερα φορτία απ'αυτά που καλούνται να προωθήσουν και συνδυασμό άλλων παραμέτρων,καψυλι, περισσότερο ελεύθερο χώρο κλπ,να αφαιρεσουμε το αμορτισέρ και να προχωρήσουμε σε ανάλογη τροποποίηση.Επισης,ακόμα και σε 12/76 ,πέρα απ'την προοδευτικότητα της πυρίτιδας,δεσμευτικός παράγοντας είναι και η ογκομετρια αυτής.Οχι ότι δε γίνεται,αλλα δεν είναι κάτι απλό ..Για μένα τουλάχιστον...
Ολόκληρη επιστήμη με λίγα λόγια για να στηθεί τέτοια πατέντα!!
 
Το 40αρι3Α μεγάλη μουφα...

Έριχνα μια μέρα με το 20ρι μπενελακι τσοκ το κικς mode 28γρ long range 6ari

Και είχαμε μαζί και μια μπερετα ουρικα λάιτ αλλά με τα μομπιλ με τσοκ 3. Που έριξε το 3Α επίσης σε 6αρι

Στα 35 μέτρα στο ίδιο μπετόνι έχασε το 20αρι για 5-6 σκάγια σε συγκέντρωση και έχασε το 12 κατά κράτος σε διάτρηση.

Η τουφεκιά μια χαρά κέντρο ήταν

Δεν πίστευα στα μάτια μου.



Επί τόπου ρίχνουμε με την ουρικα ένα του καραμανιδι με νίκελ της φασσας μιλάμε πετάχτηκε πίσω το μπετόνι και ήταν γαζωμενο όλο ,
τεράστια η διαφορά με το 3Α

Δεν ξέρω αν ήταν ελαττωματική παρτίδα αλλά τέτοια χάλια για 40 γρ δεν τα περιμενα
 
Ολόκληρη επιστήμη με λίγα λόγια για να στηθεί τέτοια πατέντα!!
Απ'τη στιγμή που δεν έχουμε τα υλικά και πρόσβαση σε κανονάκι δοκιμής,υπάρχει μια δυσκολία..Άλλες πιέσεις αναπτύσουν τα βύσματα που προορίζονται για ατσάλινα σκάγια ,πιέσεις που αναπτύσσονται απ'την προσθήκη πλαστικού μπαφερ,πιέσεις που αναπτύσσονται απ'την έλλειψη αμορτισέρ,καμπύλη καύσης που μεταβάλλεται απ'την έλλειψη αμορτισέρ.Οι παραπάνω παράμετροι συνυπολογίζονται και σε συνδυασμό με το φορτίο σκαγιων που θέλουμε να προωθήσουμε,επιλέγουμε την προοδευτικότητα της πυρίτιδας.Χωρις κανονάκι,θέλει προσοχή,προσοχή,,λεπτομέρεια και δοκιμές και δοκιμές,δοκιμές...
 
Back
Top