Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Απ'τη στιγμή που δεν έχουμε τα υλικά και πρόσβαση σε κανονάκι δοκιμής,υπάρχει μια δυσκολία..Άλλες πιέσεις αναπτύσουν τα βύσματα που προορίζονται για ατσάλινα σκάγια ,πιέσεις που αναπτύσσονται απ'την προσθήκη πλαστικού μπαφερ,πιέσεις που αναπτύσσονται απ'την έλλειψη αμορτισέρ,καμπύλη καύσης που μεταβάλλεται απ'την έλλειψη αμορτισέρ.Οι παραπάνω παράμετροι συνυπολογίζονται και σε συνδυασμό με το φορτίο σκαγιων που θέλουμε να προωθήσουμε,επιλέγουμε την προοδευτικότητα της πυρίτιδας.Χωρις κανονάκι,θέλει προσοχή,προσοχή,,λεπτομέρεια και δοκιμές και δοκιμές,δοκιμές...
Αυτό που έχω απορία είναι το εξής: πώς μπορεί κάποιος σε σεταπ πατέντα να υπολογίσει τις παραγόμενες πιέσεις, εμπειρικά τουλάχιστον, αφού δεν διαθέτει κανονάκι δοκιμής?!
 
Που είσαι Γαλάτη...Ούτε ένα φυσίγγι δεν άφησες στον ανηψιο να σε θυμάται αλλά θα σε φτιάξω καλά...

Μην μου κανεις παραπονα....Ξερεις οτι ειμαι ευαισθητος.... :)

Αλλωστε ιδιογομωταρας εισαι....και ας μην εκδηλωνεσαι.....;)

Δωσε διαστασεις για πεταλα του LB6....Toν ''μαυρο χαρο'' λεω !!!;):)
 
Αυτό που έχω απορία είναι το εξής: πώς μπορεί κάποιος σε σεταπ πατέντα να υπολογίσει τις παραγόμενες πιέσεις, εμπειρικά τουλάχιστον, αφού δεν διαθέτει κανονάκι δοκιμής?!

Ναι μπορει....τουλαχιστον το φυσιγγιο του να ειναι ασφαλες !!!
Και λεω για ιδιογομωτες με το μυαλο στο κεφαλι...και οχι στις φτερνες !!!
 
Μην μου κανεις παραπονα....Ξερεις οτι ειμαι ευαισθητος.... :)

Αλλωστε ιδιογομωταρας εισαι....και ας μην εκδηλωνεσαι.....;)

Δωσε διαστασεις για πεταλα του LB6....Toν ''μαυρο χαρο'' λεω !!!;):)
Δεν ξέρω από αυτά, είμαι από χωριό και πλάγιο κατρακύλα!
 
Απ'τη στιγμή που δεν έχουμε τα υλικά και πρόσβαση σε κανονάκι δοκιμής,υπάρχει μια δυσκολία..Άλλες πιέσεις αναπτύσουν τα βύσματα που προορίζονται για ατσάλινα σκάγια ,πιέσεις που αναπτύσσονται απ'την προσθήκη πλαστικού μπαφερ,πιέσεις που αναπτύσσονται απ'την έλλειψη αμορτισέρ,καμπύλη καύσης που μεταβάλλεται απ'την έλλειψη αμορτισέρ.Οι παραπάνω παράμετροι συνυπολογίζονται και σε συνδυασμό με το φορτίο σκαγιων που θέλουμε να προωθήσουμε,επιλέγουμε την προοδευτικότητα της πυρίτιδας.Χωρις κανονάκι,θέλει προσοχή,προσοχή,,λεπτομέρεια και δοκιμές και δοκιμές,δοκιμές...

Βρε Παρη μου....ολα δεκτα.....Αλλα υπαρχουν κανονες στην ιδιογομωση....
Και οποιος τους ακολουθει....δεν εχει να φοβαται τιποτα...φιλε !!
 
Με 458μ/δ και καταλοιπα στην κανη....δεν μου ''ακουγεται'' καλα.....
Με λιγα λογια σε δικα μου φυσιγγια δεν το εχω δει ποτέ !!!
Μηπως δεν βγαζει αυτες τις ταχυτητες ???
Ολες οι αμερικανικες ειναι βρωμικες αλλα πολυ καλες παντα κατι χανουμε και κατι κερδιζουμε
 
Ολες οι αμερικανικες ειναι βρωμικες αλλα πολυ καλες παντα κατι χανουμε και κατι κερδιζουμε

Δεν τις εχω...ουτε τις εχω δουλεψει....Ο κουζουλος εχει καποιες...
Οχι οτι δεν σε πιστευω...φιλε!!!
Αλλα εαν δω καταλοιπα στην καννη μου....παθαινω αλεργια !!
 
Δεν τις εχω...ουτε τις εχω δουλεψει....Ο κουζουλος εχει καποιες...
Οχι οτι δεν σε πιστευω...φιλε!!!
Αλλα εαν δω καταλοιπα στην καννη μου....παθαινω αλεργια !!
Σε ότι αμερικάνικο έχω ρίξει (και έχω κοιταξει την κάνη μετά) αφήνει κατάλοιπα ...
 
Άντε να γίνουμε πολλοί ...
Γιατί οι περισσότεροι νομίζουν ότι σκοτώνει το όπλο ...
Όταν έχουμε μικρές παραμορφώσεις, έχουμε και καλές κατανομές. Αν έχουμε πολύ σκληρά σκάγια όπως στα αμερικάνικα, ελάχιστες διαφορές (έχω δει) με διαφορετικές κάννες. Αν όμως έχουμε μαλακό ή ημίσκληρο σκαγι και δεν έχουμε buffer, τότε όσο πιο ομαλά γίνεται η μετάβαση από τον κώνο στον κυρίως αυλό και όσο λιγότερη δυσκαμψία έχουν τα τοιχώματα της κάννης, τόσο λιγότερες διατμητικες τάσεις στα σκάγια. Άρα, λιγότερες παραμορφώσεις και καλύτερες κατανομές!( Με ίδιο πάντα σεταπ)
 
Ψήσε τον Κρητικό να σου δώσει λίγη Χ800 ή BlueDot, πασπάλισε λίγο και τα ξαναλέμε ...

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

Για ποιον λογο να την στερησω απο τον κουζουλο ??
Αυτα που θελω να κανω...τα κανω....Και οταν δω ''ζορια'' κανω μια στρωματοποιηση....και οπου ριξω
τυφλα να εχει η γεωτρηση !!! :D
 
Back
Top