Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δύσκολο εώς αδύνατο με #9.
Το έχεις δοκιμάσει ?

Ναι...το εγραψα ποιο πανω...
Τι θελει η διατρηση Βασιλη μου ?? Ταχυτητα και σφαιρικα σκαγια.....ταχυτητα βγαζει η κοντρα δοση....
και τα σφαιρικα σκαγια στα δινει το αλευρι...και εχεις διατρηση φιλε !!!
 
Ναι...το εγραψα ποιο πανω...
Τι θελει η διατρηση Βασιλη μου ?? Ταχυτητα και σφαιρικα σκαγια.....ταχυτητα βγαζει η κοντρα δοση....
και τα σφαιρικα σκαγια στα δινει το αλευρι...και εχεις διατρηση φιλε !!!
Ξέχασες την σκληρότητα του σκαγιού, όχι για την σφαιρικότητα αλλά για το τρύπημα.
Κάτσε να δούμε τι θα κάνει ο Αμερικάνος αν και δεν νομίζω ότι θα έχει τα πάνσκληρα σκάγια σε αυτό το φυσίγγι.
Χλωμό το βλέπω να τρυπήσει.
 
Ξέχασες την σκληρότητα του σκαγιού, όχι για την σφαιρικότητα αλλά για το τρύπημα.
Κάτσε να δούμε τι θα κάνει ο Αμερικάνος αν και δεν νομίζω ότι θα έχει τα πάνσκληρα σκάγια σε αυτό το φυσίγγι.
Χλωμό το βλέπω να τρυπήσει.
τα χω βαλει κατω απο την εικονα της μεγαλοχαρης...θα τρυπησουν........... 😂 😂
3 παρα θα ειμαι κατω Βασιλη....μεχρι 7....περνα να τα παρεις
 
Fly control βύσματος -αντιβαρο-επιμεταλλωμενα.Αλευρι στα ψάρια.
αυτο ειναι το μυστικό γκαζι αντίβαρο 2++ σκληρό σκάγι απο 1 και κατω 36 37 γρ μεσα στο κιαθιο ολα και σκοτώνει και στα 37 μ μην σου πω!!
 
Δεν γράφω έκθεση ιδεών! Το φαινόμενο προσπαθώ να ερμηνεύσω, καθώς και την τόση συζήτηση που ακούω εδώ και 20 χρόνια για κάννες, κώνους και μέταλλα.
Η δική μου ερμηνεία για τους κώνους είναι η εξής ...
Πάντα μιλάω για συγκέντρωση ...

Άλλοι βλέπουν διαφορές και άλλοι καμμία.
Κανένας δεν λέει ψέματα γιατί είναι πάρα πολλοί και από τους μεν και από τους δε και μάλιστα με διαφορετικά όπλα.
Άρα τι αλλάζει ? ===> Το φυσίγγι !!!
Συμπέρασμα πρώτο ... ο κώνος δεν "δουλεύει" σε κάθε φυσίγγι.

Τα σκάγια όπως είπες παίζουν μεγάλο ρόλο ... ο κώνος με σκληρά σκάγια ή buffer και σωστά μελετημένο φυσίγγι δεν θα ωφελήσει πουθενά.
Αν τα σκάγια είναι μαλακά ή ημίσκληρα πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα ωφελήσει.
Εξαρτάται από το σημείο που θα εμφανιστεί η Pmax.
Αν είναι στο σημείο του κώνου και η Pmax μικρύνει, η παραμόρφωση θα είναι μικρότερη και η συγκέντρωση μεγαλύτερη.
Ο όγκος καύσης θα είναι σίγουρα μεγαλύτερος ... άρα και οι αρχικές ταχύτητες λογικά μικρότερες, με το ίδιο φυσίγγι.
Με όλα αυτά τα μικρότερα και μεγαλύτερα όμως μπερδευόμαστε ... πόσο μικρότερα και πόσο μεγαλύτερα ?
Αυτό μας το λέει η συγκέντρωση που βλέπουμε σε πραγματικές δοκιμές ...
Για εμένα (για μαλακά ή ημίσκληρα σκάγια χωρίς buffer και ανάλογα το νούμερο γιατί τα χοντρά που προσωπικά με ενδιαφέρουν επηρρεάζονται λιγότερο) είναι μέχρι 0-5% για άλλους 10% ... δεν θα τα χαλάσουμε ... αυτά τα ποσοστά δεν επηρρεάζουν την τσάντα για τους περισσότερους κυνηγούς ... μόνο για τους κεντροτουφεκάω.

Μην ξεχνάμε ότι με ένα νορμάλ φυσίγγι μια αύξηση συγκέντρωσης 10% εξανεμίζεται σε 3-5 μέτρα max.
 
Η δική μου ερμηνεία για τους κώνους είναι η εξής ...
Πάντα μιλάω για συγκέντρωση ...

Άλλοι βλέπουν διαφορές και άλλοι καμμία.
Κανένας δεν λέει ψέματα γιατί είναι πάρα πολλοί και από τους μεν και από τους δε και μάλιστα με διαφορετικά όπλα.
Άρα τι αλλάζει ? ===> Το φυσίγγι !!!
Συμπέρασμα πρώτο ... ο κώνος δεν "δουλεύει" σε κάθε φυσίγγι.

Τα σκάγια όπως είπες παίζουν μεγάλο ρόλο ... ο κώνος με σκληρά σκάγια ή buffer και σωστά μελετημένο φυσίγγι δεν θα ωφελήσει πουθενά.
Αν τα σκάγια είναι μαλακά ή ημίσκληρα πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα ωφελήσει.
Εξαρτάται από το σημείο που θα εμφανιστεί η Pmax.
Αν είναι στο σημείο του κώνου και η Pmax μικρύνει, η παραμόρφωση θα είναι μικρότερη και η συγκέντρωση μεγαλύτερη.
Ο όγκος καύσης θα είναι σίγουρα μεγαλύτερος ... άρα και οι αρχικές ταχύτητες λογικά μικρότερες, με το ίδιο φυσίγγι.
Με όλα αυτά τα μικρότερα και μεγαλύτερα όμως μπερδευόμαστε ... πόσο μικρότερα και πόσο μεγαλύτερα ?
Αυτό μας το λέει η συγκέντρωση που βλέπουμε σε πραγματικές δοκιμές ...
Για εμένα (για μαλακά ή ημίσκληρα σκάγια χωρίς buffer και ανάλογα το νούμερο γιατί τα χοντρά που προσωπικά με ενδιαφέρουν επηρρεάζονται λιγότερο) είναι μέχρι 0-5% για άλλους 10% ... δεν θα τα χαλάσουμε ... αυτά τα ποσοστά δεν επηρρεάζουν την τσάντα για τους περισσότερους κυνηγούς ... μόνο για τους κεντροτουφεκάω.

Μην ξεχνάμε ότι με ένα νορμάλ φυσίγγι μια αύξηση συγκέντρωσης 10% εξανεμίζεται σε 3-5 μέτρα max.
Συμφωνώ ΑΠΌΛΥΤΑ!! Ένα ποσοστό της τάξης του 5-10% σε χοντρά σκάγια πχ με μπορεί να σημαίνει μόνο 3-4 σκάγια επιπλέον στον κύκλο! Πρακτικά αμελητέο για καρπωση. Και εμένα τα χοντρά με ενδιαφέρουν ( για φάσσα και παπιά). Αν δεν κάνω λάθος, το σημείο που εμφανίζεται η Ρmax, εξαρτάται από την προοδευτικότητα της πυρίτιδας και το στήσιμο του φυσιγγίου.
 
Αυτό που έχω απορία είναι το εξής: πώς μπορεί κάποιος σε σεταπ πατέντα να υπολογίσει τις παραγόμενες πιέσεις, εμπειρικά τουλάχιστον, αφού δεν διαθέτει κανονάκι δοκιμής?!
Δε νομίζω ότι μπορεί......... Ίσως εμπειρικά από κάποιο παρόμοιο που έχει μετρηθεί......
 
Αν δεν κάνω λάθος, το σημείο που εμφανίζεται η Ρmax, εξαρτάται από την προοδευτικότητα της πυρίτιδας και το στήσιμο του φυσιγγίου.
Ο @Xklefteris είναι πιο ειδικός να απαντήσει. Έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο από εμένα.
Το σημείο που θα εμφανιστεί η Pmax λέει ότι είναι το ιερό δισκοπότηρο της βλητικής ...

Για εμένα τα ιερά δισκοπότηρα είναι πιο πεζά ... τα ακόλουθα 2 ...
1. Η μέση μείωση της συγκέντρωσης με την απόσταση ανάλογα το νούμερο σκαγιού ανεξάρτητα από το μολύβδινο φυσίγγι σε νορμάλ συνταγές.
2. Αν η διάτρηση (κεντρική και περιφερειακή) εξαρτάται από την κάνη ή το τσοκ ή μόνο από το φυσίγγι.
Σε 3 δοκιμές που έχω κάνει με 2 όπλα δεν είδα διαφορές.
Δεν είναι στατιστικά επαρκές όμως ... μένω σε αυτό, μέχρι αποδείξεως του αντίθετου.
 
Μην απαξιώνουμε τα οποια σκάγια παραπάνω.
Ένα σκάγι μπορεί να σημαίνει ένα θήραμα.
Είναι πάρα πολλά τα θηράματα που καρπώθηκαν από ΕΝΑ σκάγι.
Ο σωστός κώνος σημαίνει ομαλότερη μετάβαση των σκαγιων από το 20κατι mm της θαλαμης,στο 18κατι του αυλού της κάνης.
Αυτό με την σειρά του σημαίνει λιγότερες παραμορφώσεις των σκαγιων που οδηγεί σε πιο ευθύγραμμες τροχιές των=πιο "γεμάτες"ροζέτες.
Και το μεγάλο όφελος, περισσότερα σκαγια με μεγαλύτερη ταχύτητα(άρα διάτρηση).
 
Back
Top