Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Σωστό, αλλά αν είναι μέσα και το παπί απέξω, σίγουρα όχι.
Εδώ ακριβώς είναι και η διαφορά της γεωμετρίας μιας καλής κατασκευής κάνης να σκοτώνεις και με την περιφέρεια, μικρή διαφορά κατά την γνώμη μου αλλά σημαντική για την τσάντα.
 
Αν βάζουμε τόσα τουλάχιστον σκάγια (όσα λέει ο πίνακας), σε οποιαδήποτε απόσταση ΚΑΙ ΤΡΥΠΑΝΕ ΚΑΛΑ και το θήραμα είναι μέσα στον κύκλο οι πιθανότητες να διαφύγει είναι ελάχιστες !!!!!!
Σας το υπογράφω.

Τσεκάρουμε λοιπόν διάτρηση και απαιτούμενο αριθμό σκαγιών ... αν είναι ΟΚ και τα δύο για δεδομένη απόσταση είμαστε κομπλέ.
Δεν χρειάζεται να το ψειρίζουμε πολύ.
Και λιγότερα να είναι πάλι οι πιθανότητες δεν μειώνονται πολύ ... αμάτωτος δεν γυρίζεις σπίτι.

1674726222938.png
 
Εδώ ακριβώς είναι και η διαφορά της γεωμετρίας μιας καλής κατασκευής κάνης να σκοτώνεις και με την περιφέρεια, μικρή διαφορά κατά την γνώμη μου αλλά σημαντική για την τσάντα.
Δεν έχει παρουσιάσει κανένας σχετική δοκιμή Γιώργο ... μόλις το δω θα το πιστέψω και θα αλλάξω όπλο μόλις την επαληθεύσω. ;)
 
Τα 90 σκάγια θεωρούνται ως οριακά αρκετά μόνο όταν υπάρχει ισοκατανομή, πράγμα σπάνιο.

Τα 36,5 μέτρα στον πράσινο είναι κοντινή τουφεκιά σε ρεαλιστικές συνθήκες, εκτός αν μιλάμε για κυνήγι εξωτερικού με φιντες. Άσε που ακόμα και αυτές οι μέτριες αποδόσεις των μολύβδινων θα μας λείψουν συγκριτικά με τα ατσάλινα που μπλέξαμε τώρα.
Τα 90 σκάγια δεν χρειάζονται ισοκατανομή ... άσε που δεν υπάρχει ποτέ. 😂
Τα 90 σκάγια ισχύουν ανεξαρτήτως απόστασης.
Αυτοί που βαράνε συνεχόμενα παπιά στα 60-70 με πόσα σκάγια στον κύκλο λες να τα βαράνε ?
Ο Άρης είχε βάλει μια τουφεκιά με 40 ή 60 νομίζω σκάγια #0 στα 60m που του έδωσε μακρινά παπιά.
Είχα υπολογίσει και τις πιθανότητες ...
Τα 90 σκάγια είναι σχεδόν σίγουρη καταβολή αν το θήραμα είναι εντός κύκλου, δεν είναι οριακά αρκετά ... έτσι λένε τα μαθηματικά. Αν τα παπιά δεν πέφτουν δεν φταίνε τα μαθηματικά αλλά η διάτρηση :cool:🤪
 
Αν βάζουμε τόσα τουλάχιστον σκάγια (όσα λέει ο πίνακας), σε οποιαδήποτε απόσταση ΚΑΙ ΤΡΥΠΑΝΕ ΚΑΛΑ και το θήραμα είναι μέσα στον κύκλο οι πιθανότητες να διαφύγει είναι ελάχιστες !!!!!!
Σας το υπογράφω.

Τσεκάρουμε λοιπόν διάτρηση και απαιτούμενο αριθμό σκαγιών ... αν είναι ΟΚ και τα δύο για δεδομένη απόσταση είμαστε κομπλέ.
Δεν χρειάζεται να το ψειρίζουμε πολύ.
Και λιγότερα να είναι πάλι οι πιθανότητες δεν μειώνονται πολύ ... αμάτωτος δεν γυρίζεις σπίτι.

View attachment 65725
Ωραίος πίνακας και χρήσιμος! Τα σκάγια της δεξιάς στήλης είναι για τον κύκλο των 76cm, σωστά?
 
Γι αυτό λέω μην κοιτάτε ΜΟΝΟ τις συγκεντρώσεις και μεγαλύτερη σημασία έχει η διάτρηση !!!
Όση σημασία έχει η διάτρηση,άλλη τόση έχει η συγκέντρωση,ίσως και παραπάνω.
Ένα σκάγι,με μεγάλη μενουσα ταχύτητα, μπορεί να κάνει υπερδιατρηση και το θήραμα να πάει ακόμη,σε σημείο που δεν θα το βρούμε,για να καταλήξει.
Προτιμότερο 2-3 σκάγια πάνω του(πολυτραυμαφτικο σοκ),έστω και με μικρότερη διάτρηση από το ένα.
Η επιλογη της ανοιχτής κατανομής επειδή δεν είμαστε"κεντροντουφεκαω", όσο κοντινότερα βγαίνουν τα θηράματα, τόσο θα εξασθενεί.
Αν βγαίνουν κοντά,ανοίγουμε τσοκ.
Τόσο απλά!
Στα κοντινά δεν υπάρχει πρόβλημα!
Στα μεσαίων προς μεγάλων αποστάσεων αρχίζουν τα βάσανα !!
 
Αυτο που μου ''αρεσει'' περισσοτερο....ασχολειστε με κωνους.....και καννες....και δεν κοιτατε τι φυσιγγια
μας πουλανε!!!
Ριχτε 5-10 φυσιγγια απο ενα κουτι σε στοχο......δειτε τις αποκλισεις που εχουν μεταξυ τους σε ταχυτητες
και συγκεντρωση - κατανομη και βγαλτε τα συμπερασματα σας !!!
Εχουμε φτασει στο σημειο ...να δυιλιζουμε τον κωνωπα και καταπινουμε την καμηλον !!!
Την οποια διαφορα και να δωσει ο κωνος ΑΝ δωσει....την εξαφανιζει η αποκλιση των φυσιγγιων !!!
Εδω αγοραζουμε φυσιγγια και δεν ξερουμε εαν οντως το Νρο σκαγιων ειναι αυτο που γραφει η
συσκευασια του....
Μου εχει συμβει αρκετες φορες σε φυσιγγια που αγορασα για δοκιμες....και δεν νομιζω οτι ειμαι ο
μοναδικος....
Οχι οτι ειναι κακο να συζητατε για κωνους και καννες....ισα -ισα περναει και ευχαριστα και η ωρα...
αλλα δωστε και λιγη μεγαλυτερη σημασια στο τι βαζετε στην θαλαμη σας !!!!;)
Μαστρονικο,επειδή τα φυσίγγια είναι...αυτά που είναι,σε ότι αφορά την σταθερότητα τους,προσπαθούμε να πάρουμε ότι μπορούμε από"αλλού"
Μια κάνη που διαχειρίζεται καλύτερα τις τουφεκιές είναι ένα αναμφίβολο "συν".
Το καλοφτιαγμένο φυσιγγι ήταν και θα είναι μια σταθερή αξία!
Θα είναι από "καλό"έως "άριστο"σε μια κάνη που είναι στημένο πάνω της!
Μιλάμε όμως για φυσίγγια εμπορίου με τις όποιες αδυναμίες των.
Το καθετί,στην βλητική,παίζει τον ρόλο του...
 
Δεν έχει παρουσιάσει κανένας σχετική δοκιμή Γιώργο ... μόλις το δω θα το πιστέψω και θα αλλάξω όπλο μόλις την επαληθεύσω. ;)
Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο Βασίλη να επαληθευτεί κάτι τέτοιο από εμάς... με τα μέσα που διαθέτουμε . Έχεις κάνει αξιολογη έρευνα για το θέμα και μπράβο σου,αλλά αυτή την μικρή διαφορά δεν νομίζω να μπορέσουμε εμείς ποτέ να την μετρήσουμε για να το αποδείξουμε. Μπορούμε να αξιολογησουμε μόνο ότι φαίνεται .......στο τερέν.
 
Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο Βασίλη να επαληθευτεί κάτι τέτοιο από εμάς... με τα μέσα που διαθέτουμε . Έχεις κάνει αξιολογη έρευνα για το θέμα και μπράβο σου,αλλά αυτή την μικρή διαφορά δεν νομίζω να μπορέσουμε εμείς ποτέ να την μετρήσουμε για να το αποδείξουμε. Μπορούμε να αξιολογησουμε μόνο ότι φαίνεται .......στο τερέν.
Άμα δεχόταν ο Μπίλι τις παρατηρήσεις μας από το τερέν δεν θα είχε χυθεί τόσο μελάνι.
 
Δεν έχει παρουσιάσει κανένας σχετική δοκιμή Γιώργο ... μόλις το δω θα το πιστέψω και θα αλλάξω όπλο μόλις την επαληθεύσω. ;)
Ρε μανία ν'αλλαξεις όπλο!!
Κράτα το κι αυτό και πάρε κι ένα "καλό"(όταν πειστείς και το βρεις)!!🤣
 
Όση σημασία έχει η διάτρηση,άλλη τόση έχει η συγκέντρωση,ίσως και παραπάνω.
Ένα σκάγι,με μεγάλη μενουσα ταχύτητα, μπορεί να κάνει υπερδιατρηση και το θήραμα να πάει ακόμη,σε σημείο που δεν θα το βρούμε,για να καταλήξει.
Προτιμότερο 2-3 σκάγια πάνω του(πολυτραυμαφτικο σοκ),έστω και με μικρότερη διάτρηση από το ένα.
Η επιλογη της ανοιχτής κατανομής επειδή δεν είμαστε"κεντροντουφεκαω", όσο κοντινότερα βγαίνουν τα θηράματα, τόσο θα εξασθενεί.
Αν βγαίνουν κοντά,ανοίγουμε τσοκ.
Τόσο απλά!
Δεν πιστεύω στο πολυτραυματικό σοκ.
Απλά όταν έχεις πολλά σκάγια στο θήραμα είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να τρυπήσουν ζωτικό όργανο ή να σπάσουν φτερούγα και η ζημιά στους ιστούς είναι μεγαλύτερη, άρα μεγαλύτερη αιμοραγία και στραγγίζουν από αίμα.
Δεν πεθαίνει τίποτα από το σοκ.
Ειδικά τα αγρίμια ...
Μάι οπίνιον, όπως θα έλεγε ο φίλος μου ο @Johnny brow ...

Στα κοντινά δεν υπάρχει πρόβλημα!

Στα μεσαίων προς μεγάλων αποστάσεων αρχίζουν τα βάσανα !!
Εμείς οι εμπορικοί 😂 βάζουμε Rooster ή Rem και το πρόβλημα εξαφανίζεται.
Εσείς οι ιδιογομωτές φτιάχνετε φυσίγγια.
Κανένας πάντως δεν πάει σε απαιτητικά κυνήγια με φθηνά εμπορικά, ανεξαρτήτως όπλου ;)
 
Ρε μανία ν'αλλαξεις όπλο!!
Κράτα το κι αυτό και πάρε κι ένα "καλό"(όταν πειστείς και το βρεις)!!🤣
Άμα δεχόταν ο Μπίλι τις παρατηρήσεις μας από το τερέν δεν θα είχε χυθεί τόσο μελάνι.

Αφού δεν μου το λέει ο @leo
Το σαράβαλο μόνο λέει ότι είναι καλό αχχαχαχαχ
 
Back
Top