Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
https://www.gunnuts.net/wp-content/uploads/2020/06/FBI-9mm-white-paper-2014.pdf
Κάνε search και θα το βρεις. Βέβαια έχοντας λάβει ήδη την απόφαση για αποδοχή του 9mm θέσανε ως βάση την ενέργεια του ως minimum, την διατρητικοτητα μεταξύ 12 και 18 ιντσών και την χρήση bonded "premium" πυρομαχικών. Βέβαια γνωρίζουν ότι αλλα διαμετρήματα πιο ισχυρά κάνουν το ίδια και καλύτερα αλλά με τους περιορισμούς σε αριθμό σφαιρών στο γεμιστήρα, φθορά όπλου, κόστος πυρομαχικών, ταχύτητα/ επανάληψη βολών και ανάκρουση στο μεσαίο και μικροκαμωμένο προσωπικό.
Όλο αυτό έχει αλλάξει 180 μοίρες τον τρόπο σκέψης των "όχι και τόσο έξυπνων" Αμερικανών τα τελευταία 5 χρόνια και από λάτρης του 45αριου που σνομπαραν το ευρωπαϊκό 9αρι, έγιναν ξαφνικά το 9αρι τα πατάει όλα κάτω.
Έχω διαβάσει αρκετά περί FBI και διατρήσεων αλλά μην ξεχνάμε ότι στην επιβολή της τάξης υπάρχουν σχεδόν πάντα αθώοι πολίτες μπροστά ή πίσω από τον ένοπλο.

Ο περιορισμός της διάτρησης στα σώματα ασφαλείας έχει μπει και για αυτόν τον λόγο.
Δεν μπορεί να σκοτώνεις τον ένοπλο και κανα δυο ακόμα πίσω από αυτόν ...

Θα ψάξω να βρω αν μπορέσω τι έχω διαβάσει εγώ ... θα διαβάσω και το δικό σου.
Οι 12"-18" είναι σε 10% βαλλιστικό τζελ (κατά πάσα πιθανότητα), αν κάνω λάθος με διορθώνεις.
Επίσης υπάρχουν ρούχα κτλ
Σε 20% βαλλιστικό τζελ είναι μικρότερη.

Σήμερα το βρήκα το παρακάτω ... λίγο άσχετο ... αλλά ωραίο.
http://www.le.vistaoutdoor.com/wound_ballistics/load_comparison/load_comparison.aspx
 
Μπλέκω το 20% τζελ στην κουβέντα γιατί με αυτό υπολογίζει ο Lowry και ο προγραμματιστής του KPY ballistics την διάτρηση σε κυνηγετικά φυσίγγια.
Δεν υπάρχει άλλος λόγος ...
Βασιλη το 20% τζελ τι δερμα και ιστο προσομειωνει τον ανθρωπινο ;;
 
Έχω διαβάσει αρκετά περί FBI και διατρήσεων αλλά μην ξεχνάμε ότι στην επιβολή της τάξης υπάρχουν σχεδόν πάντα αθώοι πολίτες μπροστά ή πίσω από τον ένοπλο.

Ο περιορισμός της διάτρησης στα σώματα ασφαλείας έχει μπει και για αυτόν τον λόγο.
Δεν μπορεί να σκοτώνεις τον ένοπλο και κανα δυο ακόμα πίσω από αυτόν ...

Θα ψάξω να βρω αν μπορέσω τι έχω διαβάσει εγώ ... θα διαβάσω και το δικό σου.
Οι 12"-18" είναι σε 10% βαλλιστικό τζελ (κατά πάσα πιθανότητα), αν κάνω λάθος με διορθώνεις.
Επίσης υπάρχουν ρούχα κτλ
Σε 20% βαλλιστικό τζελ είναι μικρότερη.

Σήμερα το βρήκα το παρακάτω ... λίγο άσχετο ... αλλά ωραίο.
http://www.le.vistaoutdoor.com/wound_ballistics/load_comparison/load_comparison.aspx
Βρε ασε τα βαλλιστικά τζελ και τις διατριβές στα γουρουνοφυσσιγκα... και κοίτα να πάρεις κανα νταούλι να βαράς μπα και σουρι κανα γουρούνι γιατί τα παγανοφυσσιγκα θα πάνε κανα 10ρικο το κουτάκι και δεν θα ακούς μπαμ πουθενά .yelling.
 
Βρε ασε τα βαλλιστικά τζελ και τις διατριβές στα γουρουνοφυσσιγκα... και κοίτα να πάρεις κανα νταούλι να βαράς μπα και σουρι κανα γουρούνι γιατί τα παγανοφυσσιγκα θα πάνε κανα 10ρικο το κουτάκι και δεν θα ακούς μπαμ πουθενά .yelling.
Άντε πάλι τα ίδια ... δεν κυνηγάμε με παγάνα εμείς ...
Θέλουμε 30 φυσίγγια για να πέσει ένα γουρούνι αν ρίχναμε και άλλα 100 στην παγάνα θα το κλείναμε το μαγαζί. αχαχαχα
 
Έχω διαβάσει αρκετά περί FBI και διατρήσεων αλλά μην ξεχνάμε ότι στην επιβολή της τάξης υπάρχουν σχεδόν πάντα αθώοι πολίτες μπροστά ή πίσω από τον ένοπλο.

Ο περιορισμός της διάτρησης στα σώματα ασφαλείας έχει μπει και για αυτόν τον λόγο.
Δεν μπορεί να σκοτώνεις τον ένοπλο και κανα δυο ακόμα πίσω από αυτόν ...

Θα ψάξω να βρω αν μπορέσω τι έχω διαβάσει εγώ ... θα διαβάσω και το δικό σου.
Οι 12"-18" είναι σε 10% βαλλιστικό τζελ (κατά πάσα πιθανότητα), αν κάνω λάθος με διορθώνεις.
Επίσης υπάρχουν ρούχα κτλ
Σε 20% βαλλιστικό τζελ είναι μικρότερη.

Σήμερα το βρήκα το παρακάτω ... λίγο άσχετο ... αλλά ωραίο.
http://www.le.vistaoutdoor.com/wound_ballistics/load_comparison/load_comparison.aspx
Στο συγκεκριμένο ότι και να συγκρίνεις με το .357 sig 125 gr gold dot χανει κατά κράτος. Αλλά αν λέει το fbi ότι το 9αρι είναι καλό (που είναι μεν αλλά) ο αμερικανικός λαός το δέχεται. Μπράβο υπέροχο σάιτ. Κοίταξε και τα τεστ του Στρασβούργου το 93. Είναι αξιόλογα.
 
Άντε πάλι τα ίδια ... δεν κυνηγάμε με παγάνα εμείς ...
Θέλουμε 30 φυσίγγια για να πέσει ένα γουρούνι αν ρίχναμε και άλλα 100 στην παγάνα θα το κλείναμε το μαγαζί. αχαχαχα
Σορυ φίλε αλλά δεν είστε εντάξει να ξέρεις...
Οι τσοπανιδες λένε περιμένουν πως και πως να έρθουν οι γουρουναδες ν αρχίσουν τον πόλεμο με την παγανα να χαθούν τα τσακάλια .sarcastic. σε εσάς στηρίζονται .big smile.
 
Βασιλη το 20% τζελ τι δερμα και ιστο προσομειωνει τον ανθρωπινο ;;
Θεωρητικά ναι αλλά η δική μου απάντηση είναι κανέναν !!! :)

Ξέρω ότι το 10% είναι το στάνταρ του FBI και το 20% του ΝΑΤΟ.
Επίσης ότι το 10% είναι πιο φθηνό.
Ο μακαρίτης ο Lowry (βλητικός της Winchester) δοκίμαζε τα φυσίγγια σε 20% τζελ.
Ο προγραμματιστής του KPY σε κάποια ανάρτησή του στο shotgunworld εξήγησε ότι τα αποτελέσματά του είναι επίσης σε 20%.
Σε δοκιμές χρησιμοποιούν 10% ή 20%.

Είπα στην αρχή "κανέναν" γιατί αυτό που ουσιαστικά κάνουν είναι μια τυποποίηση διάτρησης σε ομοιογενές υλικό.
Τώρα ποιο προσομοιώνει καλύτερα και σε τι βαθμό τον ανθρώπινο ιστό (προσωπικά μου είναι αδιάφορο).
Ο άνθρωπος ή το ζώο έχουν κοιλότητες, κενά, μαλακά όργανα, κόκκαλα κτλ
Δεν είναι μόνο ψαχνό.

Λέμε πχ ότι το πρασινοκέφαλο θέλει 1,5" διάτρηση σε τζελ 20%.
Αυτό δεν σημαίνει τίποτα ουσιαστικό.
Μπορεί να έχεις 2" και να το χάσεις και 1" και να το πάρεις (σημείο πρόσπτωσης)
Χρειάζονται όμως νούμερα για να κάνεις υπολογισμούς ... δεν γίνονται με το μάτι.
Κάπως έτσι προκύπτει η ανάγκη για τα ελάχιστα απαιτούμενα όρια διατρήσεων.
Προκύπτουν από μελέτες ή με βάση την κοινή εμπειρία (πχ αν όλοι συμφωνήσουμε ότι το #3 με 400 αρχική τρυπάει το πρασινοκέφαλο στα 70μ, πάμε ανάποδα και λέμε τι διάτρηση έχει αυτό σε 10% ή 20% ζελατίνη ... ??? πχ 2 ίντσες, άρα όλοι συμφωνούμε ότι οι 2 ίντσες είναι η απαιτούμενη διάτρηση και όχι η 1,5 ίντσα)

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.
 
Θεωρητικά ναι αλλά η δική μου απάντηση είναι κανέναν !!! :)

Ξέρω ότι το 10% είναι το στάνταρ του FBI και το 20% του ΝΑΤΟ.
Επίσης ότι το 10% είναι πιο φθηνό.
Ο μακαρίτης ο Lowry (βλητικός της Winchester) δοκίμαζε τα φυσίγγια σε 20% τζελ.
Ο προγραμματιστής του KPY σε κάποια ανάρτησή του στο shotgunworld εξήγησε ότι τα αποτελέσματά του είναι επίσης σε 20%.
Σε δοκιμές χρησιμοποιούν 10% ή 20%.

Είπα στην αρχή "κανέναν" γιατί αυτό που ουσιαστικά κάνουν είναι μια τυποποίηση διάτρησης σε ομοιογενές υλικό.
Τώρα ποιο προσομοιώνει καλύτερα και σε τι βαθμό τον ανθρώπινο ιστό (προσωπικά μου είναι αδιάφορο).
Ο άνθρωπος ή το ζώο έχουν κοιλότητες, κενά, μαλακά όργανα, κόκκαλα κτλ
Δεν είναι μόνο ψαχνό.

Λέμε πχ ότι το πρασινοκέφαλο θέλει 1,5" διάτρηση σε τζελ 20%.
Αυτό δεν σημαίνει τίποτα ουσιαστικό.
Μπορεί να έχεις 2" και να το χάσεις και 1" και να το πάρεις (σημείο πρόσπτωσης)
Χρειάζονται όμως νούμερα για να κάνεις υπολογισμούς ... δεν γίνονται με το μάτι.
Κάπως έτσι προκύπτει η ανάγκη για τα ελάχιστα απαιτούμενα όρια διατρήσεων.
Προκύπτουν από μελέτες ή με βάση την κοινή εμπειρία (πχ αν όλοι συμφωνήσουμε ότι το #3 με 400 αρχική τρυπάει το πρασινοκέφαλο στα 70μ, πάμε ανάποδα και λέμε τι διάτρηση έχει αυτό σε 10% ή 20% ζελατίνη ... ??? πχ 2 ίντσες, άρα όλοι συμφωνούμε ότι οι 2 ίντσες είναι η απαιτούμενη διάτρηση και όχι η 1,5 ίντσα)

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.
Αυτο ηθελα να μου πεις οτι το τζελ ειναι ενας εκλεκτησμενος τενεκες !!!! Στην ουσια η τηλ. Καταλογος !!! Και οτι δεν προκειτε ποτε να προσομειωσει την αληθη κατασταση του θυραματος αφου δεν εχει πουπουλα- τομαρι, κρεας κοκκαλα κτλ
 
Φάνη δεν ξέρω τι λένε οι αμερικάνοι αλλά όσα γουρούνια έχω τουφεκίσει καλά με 000 σε απόσταση κάτω των 45μ έχουν γονατίσει αμέσως.
Επίσης μπορείς να μου δείξεις τις ενέργειες κατά FBI και τις διατρήσεις ...

Στην πράξη κανένας δεν ξέρει πόσο μακρυά θα τουφεκίσει το γουρούνι.
Το αν θα βάλεις πρώτες μπίλιες ή μονόβολο νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τρόπο και τόπο κυνηγιού και το μέγεθος του ζώου (προφανώς και με την απόσταση) όχι με την αποδιδόμενη ενέργεια αν και συμφωνώ μαζί σου ότι τα διαμπερή δεν προσδίδουν όλη την ενέργεια στο θήραμα.
Όσο για την βολή σε γουρούνι που δεν σου απάντησα δοκιμές έχω κάνει περισσότερες από ότι πραγματικές βολές. Στις μετρημένες στα 10 δάκτυλα επιτυχημένες βολές που έχω κάνει οι μισές ήταν με Ρεμ 8βολο και οι άλλες μισές μονοβολο πρακτικής σκοποβολής. Κοντινές βολές πάνω κάτω 35 μέτρα Αν και δεν μου βγαίνουν εύκολα οι οριζόντιες/ ή οι προς τα κάτω ντουφεκιες θεωρώ καλύτερα σκοτωματα έκανε το μονό παρά τα βόλια. Παρόλο που με τα βόλια είχα καλύτερη ψυχολογία για τυχόν λίγο λανθασμένη σκόπευση.
 
Αυτο ηθελα να μου πεις οτι το τζελ ειναι ενας εκλεκτησμενος τενεκες !!!! Στην ουσια η τηλ. Καταλογος !!! Και οτι δεν προκειτε ποτε να προσομειωσει την αληθη κατασταση του θυραματος αφου δεν εχει πουπουλα- τομαρι, κρεας κοκκαλα κτλ
ΠΟΤΕ !!! ... αλλά είναι χρήσιμος τενεκές.
Επίσης πιο ομογενής από τον τηλεφωνικό κατάλογο. :) χωρίς να απορρίπτω σε καμμία περίπτωση τους καταλόγους (άσχετα που δεν τους χρησιμοποιώ).

Φυσικά και δεν πρόκειται ποτέ να προσομοιώσει την πραγματική κατάσταση, ... πέρα αυτών που είπες και για έναν ακόμα λόγο ... ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΟΣΠΤΩΣΗΣ.

Αλλά !!!!!!!!!!! χωρίς τον υπολογισμό της διάτρησης και κάποιες κοινές αποδεκτές τιμές τα παπιά θα σκοτώνονταν στα 200 με #8 από τα 100 :)
Όλα χρήσιμα είναι αν ξέρεις να τα αξιολογήσεις και μερικά φυσικά να τα απορρίψεις. ;)
 
Δεν μπορώ να μπω στη λογική αυτών που κυνηγούν τέτοιου είδους θυραματα‼️ τι σου φταίει ο ελεφας,το λα'ι'ον,η τίγρης κλπ
παρόμοιο σκεπτικό έχουν οι βορειο- κεντρο- ευρωπαίοι κυνηγοί για μας τους μεσογειακούς!
"τι σας φταίνε οι τσίχλες και τα κοτσύφια;"
 
Όσο για την βολή σε γουρούνι που δεν σου απάντησα δοκιμές έχω κάνει περισσότερες από ότι πραγματικές βολές. Στις μετρημένες στα 10 δάκτυλα επιτυχημένες βολές που έχω κάνει οι μισές ήταν με Ρεμ 8βολο και οι άλλες μισές μονοβολο πρακτικής σκοποβολής. Κοντινές βολές πάνω κάτω 35 μέτρα Αν και δεν μου βγαίνουν εύκολα οι οριζόντιες/ ή οι προς τα κάτω ντουφεκιες θεωρώ καλύτερα σκοτωματα έκανε το μονό παρά τα βόλια. Παρόλο που με τα βόλια είχα καλύτερη ψυχολογία για τυχόν λίγο λανθασμένη σκόπευση.
Μιλας δηλαδη για βολες σε σταματημενο θυραμα !!!
 
παρόμοιο σκεπτικό έχουν οι βορειο- κεντρο- ευρωπαίοι κυνηγοί για μας τους μεσογειακούς!
"τι σας φταίνε οι τσίχλες και τα κοτσύφια;"

Υπαρχει μια διαφορα Μαριε !!! Τα λιονταρια κινδυνευουν με εξαφανιση του ειδους....Ενω ο
τσιχλοκοφυφας οχι !!!
 
Υπαρχει μια διαφορα Μαριε !!! Τα λιονταρια κινδυνευουν με εξαφανιση του ειδους....Ενω ο
τσιχλοκοφυφας οχι !!!
Νίκο, αν δεν υπήρχαν αυτά τα κυνήγια (τα οργανωμένα και ελεγχόμενα σαφάρι), τα λιοντάρια, ελέφαντες, ρινόκεροι και άλλα μεγάλα ζώα της Αφρικής, θα είχαν ήδη εξαφανιστεί ... πριν από πολλές-πολλές δεκαετίες !!!
 
Πολύ σωστά τα λέει ο Στέλιος, λιοντάρια, λεοπαρδαλεις, ρινοκεροι κλπ, υπάρχουν ακόμα σε αφθονία ΜΟΝΟ εκεί που γίνεται οργανωμένο κυνήγι τροπαίων, και μάλιστα κατ ανάγκη διατηρείται και το οικοσύστημα. Σε όλη την υπόλοιπη Αφρική η δημογραφικη έκρηξη και όλα τα σχετικά με αυτό που στον καπιταλισμό αποκαλούνται ανάπτυξη, έχουν εξαφανίσει ή πλησιάζουν στον αφανισμό των περισσότερων ζώων.
 
Υπαρχει μια διαφορα Μαριε !!! Τα λιονταρια κινδυνευουν με εξαφανιση του ειδους....Ενω ο
τσιχλοκοφυφας οχι !!!
χοχοχο
ωρα να "πλακωθούμε" Νίκο!!!
.yel.
Λοιπόν Νίκο και λοιποί φίλοι:
αυτό περί εξαφάνισης θηρεύσιμων ειδών ειναι ΜΕΓΑΛΗ οικΩλογική μπούρδα
σε όσες χώρες της αφρικής επιτρέπεται το κυνήγι του λιονταριού (αλλά και του Ελέφαντα, λεοπάρδαλης κ.α) αυτά αυξάνονται!!!
σε όσες χώρες απαγορεύεται ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ! γιατί; οεο;
το λιοντάρι απειλείται με εξαφάνιση όσο και η αρκούδα, που κάποιοι κονομήσανε και κονομάνε για να την προστατέψουν στην χωρα μας!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top