Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ίσως καλύτερο και απο rifle
Για τα αγριογουρουνα συμφωνώ, αν οι συνδικαλιστές του χώρου μας είχαν γνώσεις και διάθεση να επιδιώξουν την καθιέρωση των ραβδωτων κανων για διαμετρηματα λειοκανου, καθώς και την ελεύθερη χρήση διοπτρων δίχως μεγέθυνση ( 1×), που είναι απαραίτητα για ασφαλή και αποτελεσματική χρήση τους, θα είχαμε διπλό όφελος : πολύ πιο ακριβή και αποτελεσματικά όπλα έως τα 150 μέτρα, και πολύ λιγότερα τραυματισμενα ζώα από δραμια που δεν τα καταβάλουν άμεσα, σχεδόν όλοι θα επέλεγαν αυτά τα μονοβολα.
 
Για τα αγριογουρουνα συμφωνώ, αν οι συνδικαλιστές του χώρου μας είχαν γνώσεις και διάθεση να επιδιώξουν την καθιέρωση των ραβδωτων κανων για διαμετρηματα λειοκανου, καθώς και την ελεύθερη χρήση διοπτρων δίχως μεγέθυνση ( 1×), που είναι απαραίτητα για ασφαλή και αποτελεσματική χρήση τους, θα είχαμε διπλό όφελος : πολύ πιο ακριβή και αποτελεσματικά όπλα έως τα 150 μέτρα, και πολύ λιγότερα τραυματισμενα ζώα από δραμια που δεν τα καταβάλουν άμεσα, σχεδόν όλοι θα επέλεγαν αυτά τα μονοβολα.
Και λιγότερους θανάτους από εξοστρακισμός και μη
 
Για τα αγριογουρουνα συμφωνώ, αν οι συνδικαλιστές του χώρου μας είχαν γνώσεις και διάθεση να επιδιώξουν την καθιέρωση των ραβδωτων κανων για διαμετρηματα λειοκανου, καθώς και την ελεύθερη χρήση διοπτρων δίχως μεγέθυνση ( 1×), που είναι απαραίτητα για ασφαλή και αποτελεσματική χρήση τους, θα είχαμε διπλό όφελος : πολύ πιο ακριβή και αποτελεσματικά όπλα έως τα 150 μέτρα, και πολύ λιγότερα τραυματισμενα ζώα από δραμια που δεν τα καταβάλουν άμεσα, σχεδόν όλοι θα επέλεγαν αυτά τα μονοβολα.
Είναι οτι πρέπει σε συνδιασμό με ενα red dot , εως τα 100 μέτρα δεν γλιτώνει γουρούνι ακομα και εν κινήσει . Κάποιοι πιστεύουν οτι ενα ,223 ρεμ ή ενα 308 θα κάνει καλύτερη δουλειά ... ως προς την διάτρηση ναι αλλα ως προς το βάρος βολίδας όχι ! Άλλοι λένε για διόπτρα Χ ... δεν ρίχνεις σε θήραμα εν κινήσει με διοπτρα Χ ... αυτά δεν γινονται ... , εδώ μας έχουν οριο στα ημιαυτόματα τυφέκια τα 5 φυσίγγια ανα γεμιστήρα και στα shotguns τα 3 φυσιγγια... προτιμώ το shotgun εαν είναι η απόσταση μικρότερη των 80 μέτρων ....
 
Γιώργο,
Τι συγκέντρωση κάνουν από τα 100μ.;
Στα πενηντα μετρα παει στα δεκα εκατοστα περίπου... στα 100 ανεβαινει κανα 15αρι με 20 εκατοστά αν θυμαμαι καλά οταν δοκιμάσαμε μια στοεγκερ ραβδωτη. Αν ξερεις ότι θα κυνηγήσεις σε σημείο που έχεις οπτική επαφη με ανοιχτό χώρο με αποστάσεις καλο είναι να πάρεις το ραβδωτο τουφέκι... αν είσαι μεσα στο δάσος με καθαρή βολη 60 με 80 μέτρα, τοτε ραβδωτη καραμπίνα ή δραμια ( αναλογα ποσα κλαδια έχει , όταν ανοίγει το πυροβόλο όπλο ειναι σχεδόν μέσα Νοεμβρίου και δεν έχει φυλλα στα δέντρα αλλα πολλα κλαδιά μεσα στο δάσος).
 
Στα πενηντα μετρα παει στα δεκα εκατοστα περίπου... στα 100 ανεβαινει κανα 15αρι με 20 εκατοστά αν θυμαμαι καλά οταν δοκιμάσαμε μια στοεγκερ ραβδωτη.
Γιώργο να υποθέσω με οπτικά βοηθήματα το δοκιμάσατε ή με τα ανοιχτά της Stoeger ?
 
Αυτά George δεν θέλουν ραβδωτές κάνες ?
Ναι όντως ΑΥΤΑ θέλουν ραβδωτές κάννες

αλλά υπάρχουν και Sabot σχεδιασμένα για λείες κάννες με εξαιρετική ακρίβεια
από όσους τύπους μονόβολων έχω δοκιμάσει τα πιο ΑΚΡΙΒΗ κι ΕΥΘΥΒΟΛΑ ήταν τα BRI και τα Sauvestre, όλα τα άλλα τύπου μπρεnνεκε, καρλ φοστερ κ.λ.π. έπονται

*τύπου μπρέννεκε δεν εννοώ μόνο τα αυθεντικά γερμανικά αλλά όλα όσα έχουν ενσωματωμένη τάπα στην βολίδα (Βαλάντη, Λοκατελη, Ελαφι, Πάλλα κ.λ.π.)
 
Ναι όντως ΑΥΤΑ θέλουν ραβδωτές κάννες

αλλά υπάρχουν και Sabot σχεδιασμένα για λείες κάννες με εξαιρετική ακρίβεια
από όσους τύπους μονόβολων έχω δοκιμάσει τα πιο ΑΚΡΙΒΗ κι ΕΥΘΥΒΟΛΑ ήταν τα BRI και τα Sauvestre, όλα τα άλλα τύπου μπρεnνεκε, καρλ φοστερ κ.λ.π. έπονται

*τύπου μπρέννεκε δεν εννοώ μόνο τα αυθεντικά γερμανικά αλλά όλα όσα έχουν ενσωματωμένη τάπα στην βολίδα (Βαλάντη, Λοκατελη, Ελαφι, Πάλλα κ.λ.π.)
Αλλάζει το δραστικό βεληνεκές τους όμως ;

Τα bri της Winchester δίνουν την πληροφορία ότι είναι σχεδιασμένα για ραβδωτό τσοκ ή κάννη .

F5602F68-8170-4FB1-99F5-51AABD95903D.jpeg
 
Last edited:
Αλλάζει το δραστικό βεληνεκές τους όμως ;

Τα bri της Winchester δίνουν την πληροφορία ότι είναι σχεδιασμένα για ραβδωτό τσοκ ή κάννη .

View attachment 49357
τα ίδια είναι
εγώ έχω τα επιχαλκωμένα ή FMJ
να ψάξω να βρω το κουτι να δω τι γραφει η φεντεραλ

*μπαι δε γουει
από αυτούς που λες προτιμώ τους mohawk αλλά αγαπημένοι μου είναι οι Shawnee, για ιστορικούς λόγους! Ο Tecumseh ίδαλμα για κάθε ελευθερο ανθρωπο ουγκ!!!
 
τα ίδια είναι
εγώ έχω τα επιχαλκωμένα ή FMJ
να ψάξω να βρω το κουτι να δω τι γραφει η φεντεραλ

*μπαι δε γουει
από αυτούς που λες προτιμώ τους mohawk αλλά αγαπημένοι μου είναι οι Shawnee, για ιστορικούς λόγους! Ο Tecumseh ίδαλμα για κάθε ελευθερο ανθρωπο ουγκ!!!
Καλημέρες‼️
P.s οι κομαντσι ,όταν ριχναν με το τόξο,35μετρα,έβλεπες το βέλος κ το απέφευγες ,αυτό που δεν έβλεπες, είναι ότι είχε στον αέρα ήδη αλλά 2‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top