Καθαρισμός

Το καλύτερο όλων είναι το break free αλλά ο κούκος αηδόνι
Μαζι σου...well done.
Αυτό χρησιμοποιώ τελευταία για πέρασμα εξωτερικά και μόνο,Το λάδι όχι το σπρέι.Ειναι οικονομικό απο την άποψη ότι δεν χρειάζεται μεγάλη ποσότητα..
 
Μαζι σου...well done.
Αυτό χρησιμοποιώ τελευταία για πέρασμα εξωτερικά και μόνο,Το λάδι όχι το σπρέι.Ειναι οικονομικό απο την άποψη ότι δεν χρειάζεται μεγάλη ποσότητα..
Το λάδι δεν το ξέρω, έχω δοκιμάσει το σπράυ τριπλής δράσης. Απλά κορυφαίο με αμέσως επόμενο το G96.
G96 me aroma bublegym..victory.
Τσιχλόφουσκα ;)
 
να ρωτησω κατι?το g96 ειναι για μεσα στη κανη η εξω? μεσα χρησ.wd40 και εξω αλοιφω ασπρο γρασσο οταν βραχει και την αφηνω μ αυτο μεχρι να ξαναπαρω τ οπλο το οποιο κανει κι ενα λεπτο στρωμα πανω στην κανη και το νερο γλυστραει αν βραχει
 
να ρωτησω κατι?το g96 ειναι για μεσα στη κανη η εξω? μεσα χρησ.wd40 και εξω αλοιφω ασπρο γρασσο οταν βραχει και την αφηνω μ αυτο μεχρι να ξαναπαρω τ οπλο το οποιο κανει κι ενα λεπτο στρωμα πανω στην κανη και το νερο γλυστραει αν βραχει
Eνα περασμα μεσα την κανη με χαρτί κουζ. ψεκα σμα μεσα στην κανη με g96 τυλίγουμε το πιο λεπτό ατσαλώμαλο γύρο απο την ορειχαλκηνη προσαρμοζ. σε ενα δραπανο με χαμηλ. στροφες και περναμε ρυθμικά την κανη μεσα εξω. μετα σκουπίζουμε καλα παλι με χαρτι κουζ.μεσα την κανη.ΑΥΤΟ κάνω εγω καθε 3,4 μερες αναλογα τα φησ. που εχω ριγμένα.
 
ωραια.και που το βρισκουμε το g96.σε κυνηγομαγαζα η αλλου?
Σε κυνηγομάγαζα και συμφέρει η μεγάλη συσκευασία.
Eνα περασμα μεσα την κανη με χαρτί κουζ. ψεκα σμα μεσα στην κανη με g96 τυλίγουμε το πιο λεπτό ατσαλώμαλο γύρο απο την ορειχαλκηνη προσαρμοζ. σε ενα δραπανο με χαμηλ. στροφες και περναμε ρυθμικά την κανη μεσα εξω. μετα σκουπίζουμε καλα παλι με χαρτι κουζ.μεσα την κανη.ΑΥΤΟ κάνω εγω καθε 3,4 μερες αναλογα τα φησ. που εχω ριγμένα.
Γιατί τέτοια υπερβολή φίλε; :) Εσύ την κάνεις βέβαια αλλά πραγματικά δεν χρειάζεται με τις σύγχρονες πυρίτιδες και τα σύγχρονα καψούλια. Τίποτα δεν παθαίνουν οι αχρωμίωτες κάννες και ένα και δύο και τρεις μήνες να μείνουν ακαθάριστες.
 
Σε κυνηγομάγαζα και συμφέρει η μεγάλη συσκευασία.

Γιατί τέτοια υπερβολή φίλε; :) Εσύ την κάνεις βέβαια αλλά πραγματικά δεν χρειάζεται με τις σύγχρονες πυρίτιδες και τα σύγχρονα καψούλια. Τίποτα δεν παθαίνουν οι αχρωμίωτες κάννες και ένα και δύο και τρεις μήνες να μείνουν ακαθάριστες.
Το ξερω George ,δεν το κανω απο φοβο, απλα μου αρεσει εμενα να ειναι γιαλι, για πολους και διαφορους λογους.;).sarcastic.
 
Ενα καλο λαδι για συντηρηση που εβαλα ελειψεις G96 ειναι λαδι απο καρτερ τετραχρονηνης εξωλεμβιας 10-40 κρατησε το νερο και το αλμιρικη πολυ καλα.και τωρα ολα μου τα οπλα ειναι αποθηκευμενα με τετειο λαδι
 
Μια ερώτηση θέλω να κάμω, και τη βάζω εδώ που πιστεύω θα τη δουν περισσότεροι, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Ξέρει κανείς πως να βγάλω το κοντάκι του σ/π SKB από τη βάση (μπάσκουλα)???
Έχω προσπαθήσει 3-4 φορές και δεν το έχω καταφέρει!!!
Είναι κάτι που το έχω κάνει στα μονόκαννα, στο Baikal προ καιρού, και στο 16αρι Cooey πρόσφατα, καθώς και σε ένα "αρχαίο" Steyr - Martini (μη λειτουργικό, με κατεστραμένη κάννη) πολύ παλαιότερα, χωρίς να αντιμετωπίσω καμία δυσκολία. Σε αυτά τα 3 όμως η τζαβέτα είναι βίδα με κεφάλι (είτε στρογγυλό με εγκοπή, είτε εξάγωνο) και ξεβίδωσε εύκολα από τη βάση και βγήκε.
Στο SKB όμως η βίδα είναι ακέφαλη και συγκρατεί το κοντάκι με ένα εξάγωνο παξιμάδι (μακρύ - 20 χιλ.), που το ξεβίδωσα με καρυδάκι Νο.10 και το έβγαλα, η τζαβέτα όμως παραμένει βιδωμένη στη βάση και το κοντάκι δεν βγαίνει με τίποτα! Το τράβηξα όσο μπορούσα, το κτύπησα λίγο, τίποτα ... λες και είναι κολλημένο με Logo !!! :(
Δεν το ζόρισα και πολύ βέβαια, μην του κάμω καμιά ζημιά, αλλά κοιτάζοντας από πίσω βλέπω στο βάθος της τρύπας μια μεταλλική ροδέλα με πολύ μικρή τρύπα, ίσα-ίσα που περνάει η τζαβέτα, χωρίς καθόλου τζόγο, οπότε δεν έχει περιθώριο να κουνήσει το κοντάκι λίγο πάνω-κάτω μήπως και "ξεκολλήσει".
Έχει συναντήσει κανείς παρόμοια περίπτωση;;; Υπάρχει κανένα "κόλπο" που δεν το έχω σκεφτεί ;;; Δεν βλέπω πάντως κάτι άλλο, κάποια άλλη βίδα που να το συγκρατεί σε άλλο σημείο ... .what.
Θα μου πείτε, γιατί δεν το πας σε ένα οπλουργό να σου το λύσει στο πι και φι; Φυσικά σε αυτό μάλλον θα καταλήξω, απλά το έβλεπα σαν έσχατη λύση ... Να πω την αλήθεια, τους "οπλουργούς" εδώ κάτω ... δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη ... .xm.
Άσε που, μετά τα ... πρόσφατα αστυνομικά νέα, η επίσκεψη σε "οπλουργούς" εδώ στα Χανιά μπορεί να σε βάλει και ... σε "περιπέτειες" !!! ;) .big smile.
.sarcastic.
 
αν θες το παραγγέλνεις απευθείας από το site που σου έδωσα αλλιώς βρες κάποιο άλλο σε χαμηλή τιμή,,,πάντως μη πληρώσεις κάτι σωληνάρια με μερικά μλ μέσα χρυσάφι

το είχα πάρει από ένα κατάστημα με εργαλεία κάπου στην Αθηνάς δεν μπορώ να θυμηθώ αν πας μια βόλτα από εκεί σίγουρα θα βρεις πολλά
 
Τι γρασσακι χρησιμοποιειται για το κλειδωμα στο δικαννο;
Εγώ είχα πάρει αυτό
Tetra Gun Grease
αλλά το έχω βάλει ελάχιστες φορές ... καλώς ή κακώς τις περισσότερες φορές βάζω σκέτο λάδι: M-Pro7 Gun Oil
και στα 10+ χρόνια που τόχω και δεν ξέρω πόσες χιλιάδες φυσίγγια, δεν βλέπω να έχει κανένα πρόβλημα, το κλείδωμα του σαν καινούργιο είναι ακόμα, "χρηματοκιβώτιο" ...
Τα είχα πάρει και τα 2, καθώς και το M-Pro7 Gun Cleaner, κι ένα κιτ καθαρισμού της Tetra Gun και κάτι άλλα ψιλοπράματα όλα μαζί από τον Νώντα Παπαγιαννόπουλο
NDSp Trade και μου τα έστειλε αντικαταβολή.
 
Back
Top