Καθαρισμός

Νικόλα πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα αν το χειριστείς απαλά ...αλλα δεν θέλω να σε πάρω και στον λαιμό μου, μιας που δεν το έχω κάνει σε επίχρυσα .
πάντως καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κατι ποιο ήπιο.. πχ στιλβωτικό βαμβάκι που έχω φώτο ποιο κάτω . το βρίσκεις στον βασιλόπουλο συγουρα.
οι αλοιφές έχουν κόκκους συνήθως και κρατώ μια επιφύλαξη μην κάνουν ζημιά το βαμβάκι ειναι πολύ μαλακό , το εχω δουλέψει και είναι μια χαρά.

Τώρα μια καλή ιδέα ειναι να ρωτήσεις σε κοσμηματοπωλέιο και μια ακόμα ιδέα ειναι να ξεκινήσεις απο την σκανδάλη να δεις πως πάει ;)

Αγαπητε Χρηστο ευχαριστω την ιδια σκεψη ειχα γι αυτο ρωτησα. Αυτα τα επιθεματα ειναι υγρα η εχουν σκονη απανω;
 
οι αλοιφές έχουν κόκκους συνήθως και κρατώ μια επιφύλαξη μην κάνουν ζημιά
Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου Glanol ούτε Brasso, ούτε έχω ιδέα για τη σύνθεσή τους ... πάντως η Flitz που έχω χρησιμοποιήσει δεν περιέχει λειαντικούς κόκκους (abrasives) και το λέει κιόλας ξεκάθαρα ... Καθαρίζει και γυαλίζει αλλά δεν "τρώει" την επιφάνεια, οπότε πιστεύω ότι είναι ασφαλής.
Βέβαια εγώ δεν έχω όπλα με χρυσά ένθετα ή επιχρυσώσεις ... Πάντως εμένα, κάποιες μαυρίλες που δημιουργήθηκαν στο σίδερο της πάπιας του SKB, στην αριστερή πλευρά, μάλλον από το χέρι μου, η Flitz που δοκίμασα δεν κατάφερε να τις βγάλει !!!
20160828_225643.jpg
 
εδώ #224
Αγαπητε Χρηστο ευχαριστω την ιδια σκεψη ειχα γι αυτο ρωτησα. Αυτα τα επιθεματα ειναι υγρα η εχουν σκονη απανω;
"βαμβάκι" υγρό εμποτισμένο ειναι Νικόλα .
Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου Glanol ούτε Brasso, ούτε έχω ιδέα για τη σύνθεσή τους ... πάντως η Flitz που έχω χρησιμοποιήσει δεν περιέχει λειαντικούς κόκκους (abrasives) και το λέει κιόλας ξεκάθαρα ... Καθαρίζει και γυαλίζει αλλά δεν "τρώει" την επιφάνεια, οπότε πιστεύω ότι είναι ασφαλής.
Βέβαια εγώ δεν έχω όπλα με χρυσά ένθετα ή επιχρυσώσεις ... Πάντως εμένα, κάποιες μαυρίλες που δημιουργήθηκαν στο σίδερο της πάπιας του SKB, στην αριστερή πλευρά, μάλλον από το χέρι μου, η Flitz που δοκίμασα δεν κατάφερε να τις βγάλει !!!
20160828_225643.jpg
Στέλιο το ίδιο θέμα ειχα και εγώ με μαυρίλες και το είχα θεραπεύσει με τον κο Γιαννη πριν δύο χρόνια .
*εξαρτάτε και πόσο εχει προχωρήσει η μαυρίλα
δες εδώ #224
Απο τοτε δυο τρις φορές τον χρόνο το περνάω με το στιλβωτικό βαμβάκι και δεν έχει ξανά εμφανιστεί !
 
παιδια, κανενα γρασσο για κλειδια δικαννου?
Δεν θελω κατι ακριβο...εσν πσω σε μαγαζι με βιομηχανικα προιοντα τι γρασσο να παρω?.xm.
 
Last edited:
για λάδι αλυσίδας δεν ξέρω για συνθετικό κινητήρα όμως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
Ευχαριστω.well done.. Το λαδι τις αλυσιδας το σκεφτικα γιατι καποια αυτα ειναι διαφανα δεν μαυριζουν ευκολα κ δεν κολανε ευκολα σκονες
 
μιας που το κυνήγι τελείωσε ...άρχισα να σκοτώνω την ώρα μου !!
αποφάσισα να κάνω μια νέα "κεφαλή" καθαρισμού που σκεπτόμουν εδώ και καιρό!
χρησιμοποίησα δυο δισκάκια "κετεδακια" απο ενα σετ για dremel της πλακάς που ειχα πάρει από το lidl ,μια βίδα 6mm που κάνει στις βέργες , παξιμάδι και ροδέλες.

τα υλικά τοποθετήθηκαν σε δύο σετ. το πρώτο όπως περιγράφετε στο δείγμα , μετά ένας αποστάτης και δεύτερο σετ το οποίο δεν έβαλα παξιμάδι γιατι σφίγγει πάνω στην βέργα.
ο αποστάτης μπήκε για δύο λόγους:
  • για να διπλώνει άνετα κομματάκια ύφασμα ή τα δισκάκια ντεμακιγιάζ που χρησιμοποιώ. #663
  • για να βάζω ανάμεσα ατσαλόμαλλο 0000 όταν μια στο τόσο κάνω "γυάλισμα" με το δράπανο
хостинг картинок

για την νέα κατασκευή ... έφτιαξα και μια νέα βέργα .. ετσι για να γουστάρω ! χαχαχ
*λίγο θερμοσυστελλομενο στο κεφάλι τησ βίδας για να την αποφυγή τραυματισμού
фотохостинг png


η κατασκευή ειναι πολύ σταθερή και αποδοτική...
**τις πρώτες φορές περνάει δύσκολα αλλα μετά απο μερικά καθαρίσματα, εχει προσαρμοστεί !

хостинг картинок без регистрации

ΥΓ. φίλε Nick αφιερωμένη η κατασκευή που σου είχα τάξει !!
 
Last edited:
μιας που το κυνήγι τελείωσε ...άρχισα να σκοτώνω την ώρα μου !!
αποφάσισα να κάνω μια νέα "κεφαλή" καθαρισμού που σκεπτόμουν εδώ και καιρό!
χρησιμοποίησα δυο δισκάκια "κετεδακια" απο ενα σετ για dremel της πλακάς που ειχα πάρει από το lidl ,μια βίδα 6mm που κάνει στις βέργες , παξιμάδι και ροδέλες.

τα υλικά τοποθετήθηκαν σε δύο σετ. το πρώτο όπως περιγράφετε στο δείγμα , μετά ένας αποστάτης και δεύτερο σετ το οποίο δεν έβαλα παξιμάδι γιατι σφίγγει πάνω στην βέργα.
ο αποστάτης μπήκε για δύο λόγους:
  • για να διπλώνει άνετα κομματάκια ύφασμα ή τα δισκάκια ντεμακιγιάζ που χρησιμοποιώ. #663
  • για να βάζω ανάμεσα ατσαλόμαλλο 0000 όταν μια στο τόσο κάνω "γυάλισμα" με το δράπανο
хостинг картинок

για την νέα κατασκευή ... έφτιαξα και μια νέα βέργα .. ετσι για να γουστάρω ! χαχαχ
*λίγο θερμοσυστελλομενο στο κεφάλι τησ βίδας για να την αποφυγή τραυματισμού
фотохостинг png


η κατασκευή ειναι πολύ σταθερή και αποδοτική...
**τις πρώτες φορές περνάει δύσκολα αλλα μετά απο μερικά καθαρίσματα, εχει προσαρμοστεί !

хостинг картинок без регистрации

ΥΓ. φίλε Nick αφιερωμένη η κατασκευή που σου είχα τάξει !!
Η κυνηγητική στέρηση του τριημέρου πατριώτ,βλέπω σε οδήγησε σε παραγωγικές διαδικασίες..yelling.
 
μιας που το κυνήγι τελείωσε ...άρχισα να σκοτώνω την ώρα μου !!
αποφάσισα να κάνω μια νέα "κεφαλή" καθαρισμού που σκεπτόμουν εδώ και καιρό!
χρησιμοποίησα δυο δισκάκια "κετεδακια" απο ενα σετ για dremel της πλακάς που ειχα πάρει από το lidl ,μια βίδα 6mm που κάνει στις βέργες , παξιμάδι και ροδέλες.

τα υλικά τοποθετήθηκαν σε δύο σετ. το πρώτο όπως περιγράφετε στο δείγμα , μετά ένας αποστάτης και δεύτερο σετ το οποίο δεν έβαλα παξιμάδι γιατι σφίγγει πάνω στην βέργα.
ο αποστάτης μπήκε για δύο λόγους:
  • για να διπλώνει άνετα κομματάκια ύφασμα ή τα δισκάκια ντεμακιγιάζ που χρησιμοποιώ. #663
  • για να βάζω ανάμεσα ατσαλόμαλλο 0000 όταν μια στο τόσο κάνω "γυάλισμα" με το δράπανο
хостинг картинок

για την νέα κατασκευή ... έφτιαξα και μια νέα βέργα .. ετσι για να γουστάρω ! χαχαχ
*λίγο θερμοσυστελλομενο στο κεφάλι τησ βίδας για να την αποφυγή τραυματισμού
фотохостинг png


η κατασκευή ειναι πολύ σταθερή και αποδοτική...
**τις πρώτες φορές περνάει δύσκολα αλλα μετά απο μερικά καθαρίσματα, εχει προσαρμοστεί !

хостинг картинок без регистрации

ΥΓ. φίλε Nick αφιερωμένη η κατασκευή που σου είχα τάξει !!
Μερακλης και χρυσοχερης οπως παντα. Μπράβο!
 
Ωραίος Χρήστο. Το πλεονέκτημα αν κατάλαβα καλά είναι η δυνατότητα να βάλεις και ατσαλόμαλλο εάν και εφόσον χρειαστεί;
ναι είναι ενα πλεονέκτημα.. αν και εχω κάνει μια άλλη "κεφαλή " ειδικά για ατσαλομαλλο . εδώ #622
να σου πω την αλήθεια το πέρασμα με ατσαλόμαλλο το κάνω συχνά κυρίως στην θαλάμη και στον κώνο.
αυτό που μου άρεσε με τα δισκάκια του κετσέ ειναι οτι σκουπίζει πολύ καλά μιας που ο διευρυμένος αυλός ειναι αρκετά ανοιχτός για στις κοινές "μάλλινες`" βούρτσες .
η απόσταση των δύο δίσκων βοηθά στο να περάσει μέσα απο τον αυλό , αν ήταν ενωμένες μάλλον δεν θα περνούσε.
 
Back
Top