Καθαρισμός

Το πετρελαιο εχει την ιδιοτητα περα απο να καθαριζει και να σηκωνει την υγρασια και να την παρασερνει,γιαυτο και δουλευεται πρωτα,μετα ερχεται ενα απλο λαδι λυπανσεις,τιποτα σε αυτα δεν χρειαζονται ταμπελες,ολα τα πετρελαια και λαδια κανουν δουλεια.
 
Το πετρελαιο εχει την ιδιοτητα περα απο να καθαριζει και να σηκωνει την υγρασια και να την παρασερνει,γιαυτο και δουλευεται πρωτα,μετα ερχεται ενα απλο λαδι λυπανσεις,τιποτα σε αυτα δεν χρειαζονται ταμπελες,ολα τα πετρελαια και λαδια κανουν δουλεια.
Το wd40 Θελει αφαιρεση γιατι ναι μεν απομακρυνει τη σκουρια, εχει μεσα νερο ενεκα πετρελαιου και αν δεν καθαριστει κανει ζημια. τιζημια; Σκουρια.
 
Το wd40 Θελει αφαιρεση γιατι ναι μεν απομακρυνει τη σκουρια, εχει μεσα νερο ενεκα πετρελαιου και αν δεν καθαριστει κανει ζημια. τιζημια; Σκουρια.
Εχει νερο μεσα το σπρευ αυτο δεν το ξερω,τι να σου πω,δεν εχω αντιλυφθει κατι τετοιο σε αυτο η σε αλλο τετοιο προιον,δουλευω αντισκοριακα χωρις να κοιταω μαρκες οτι ναναι δηλαδη για καθαρισμο,απλα αναφερω τη δικια μου εμπειρια χωρις να εχω κανει χημικη αναλυση σε αυτα τα προιοντα.Αλλα μια που το λες οταν τελειωνουν θα τα σχισω να δω αν εχουν νερο μεσα.Παντα μενει λιγο μεσα ετσι και αλλιως οταν τελειωση το αεριο.
 
Εχει νερο μεσα το σπρευ αυτο δεν το ξερω,τι να σου πω,δεν εχω αντιλυφθει κατι τετοιο σε αυτο η σε αλλο τετοιο προιον,δουλευω αντισκοριακα χωρις να κοιταω μαρκες οτι ναναι δηλαδη για καθαρισμο,απλα αναφερω τη δικια μου εμπειρια χωρις να εχω κανει χημικη αναλυση σε αυτα τα προιοντα.Αλλα μια που το λες οταν τελειωνουν θα τα σχισω να δω αν εχουν νερο μεσα.Παντα μενει λιγο μεσα ετσι και αλλιως οταν τελειωση το αεριο.
Νερο λογω πετρελαιου εχουν οχι μονο το wd 40 αλλα και τα αλλα w
 
Το wd40 Θελει αφαιρεση γιατι ναι μεν απομακρυνει τη σκουρια, εχει μεσα νερο ενεκα πετρελαιου και αν δεν καθαριστει κανει ζημια. τιζημια; Σκουρια.

Εχει νερο μεσα το σπρευ αυτο δεν το ξερω,τι να σου πω,δεν εχω αντιλυφθει κατι τετοιο σε αυτο η σε αλλο τετοιο προιον,δουλευω αντισκοριακα χωρις να κοιταω μαρκες οτι ναναι δηλαδη για καθαρισμο,απλα αναφερω τη δικια μου εμπειρια χωρις να εχω κανει χημικη αναλυση σε αυτα τα προιοντα.Αλλα μια που το λες οταν τελειωνουν θα τα σχισω να δω αν εχουν νερο μεσα.Παντα μενει λιγο μεσα ετσι και αλλιως οταν τελειωση το αεριο.
Φίλε Νίκο, συγνώμη αλλά από που προκύπτει αυτό;;; .what.
Το ότι περιέχει πετρέλαιο δεν σημαίνει αυτόματα ότι έχει και νερό. Όλα τα καθαριστικά υγρά όπλων περιέχουν πετρέλαιο (εκτός από τα συνθετικά)... και το γράφουν κιόλας τα περισσότερα στα ψιλά γράμματα "contains petroleum distillates" (περιέχει αποστάγματα πετρελαίου) ...
Το WD-40 το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, ειδικά στο 16άρι μονόκαννο που το έχω μόνιμα στο χωριό, (αλλά και σε άλλα όπλα όταν τα αφήνω εκεί για μέρες γιατί δεν παίρνω μαζί και τα "εξειδικευμένα" λάδια), και δεν έχω παρατηρήσει την παραμικρή σκουριά.
Μάλιστα το 16αρι, μετά το θάνατο του πατέρα μου το είχε πάρει ένας θείος μου για κάποια χρόνια, και όταν ξαναήρθε στα χέρια μου προ 30ετίας περίπου, σφραγισμένο και μέσα στη θήκη του από καραβόπανο, ήταν σε άθλια κατάσταση. Ταλαιπωρήθηκα πολύ να το ξεσκουριάσω με διάφορα λάδια και ατσαλόμαλλο... Αργότερα έμαθα (από τον Κυπρίδημο στο ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ) για το βραστό νερό και του έκανα ένα καλό μπάνιο ... γνώρισα και το WD-40 (από αμερικάνικα περιοδικά) και άρχισα να το χρησιμοποιώ και για καθάρισμα και για συντήρηση. Αν και οι παλιές σκουριές έχουν αφήσει ανεπανόρθωτα σημάδια πάνω του, απώλεια της βαφής σε μεγάλη έκταση, κάποιες μαύρες κηλίδες και ένα ψιλό pitting σε διάφορα σημεία μέσα κι έξω από την κάννη, εδώ και 20+ χρόνια δεν έχω δει την παραμικρή σκουριά. Το ελέγχω σχετικά συχνά, το καθαρίζω μετά από χρήση, και στις νεκρές περιόδους κατά διαστήματα 1-2 μηνών ή και πιο αραιά του ξανακάνω ένα πέρασμα με ένα πανάκι ψεκασμένο με WD-40, και διατηρείται μια χαρά. Φυσικά ΔΕΝ το φυλάω σε θήκη, αλλά κρεμασμένο στον τοίχο.
Μπορεί το WD-40 να μην είναι το πιο κατάλληλο υλικό συντήρησης-προστασίας για τα όπλα, αλλά μέχρι τώρα εγώ προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει να βλάπτει κιόλας ... .xm.
 
Στα ξενα σαιτ που εχω διαβασει λενε ολοι οτι κανει καλη δουλεια στο να αφαιρει ευκολοτερα την σκουρια απ οτιδηποτε αλλο και το εχω διαπιστωσει και εγω. Επισης λενε για συντηρηση πρεπει να σκουπιζετε καλα και να παιρνιετε ενα φιλμ λαδιου για προστασια. Αυτο εφαρμοζω και εγω. Αν ειναι υπερβολη τους οτι εχει περισσοτερα συστατικα που με την παραμονη τους φερνουν αλλα αποτελεσματα τι να πω. Επισης σε τεστ λαδιων δεν το εχουν απο τα πρωτα σε συντηρηση. Αυτο απλα εφαρμοζω. Αφου σου δουλευει ρισπεκτ που λενε και στο χωριο μου. Παντως μεγαλη σημασια που δεν το εχεις και στη θηκη.;)
 
Στα ξενα σαιτ που εχω διαβασει λενε ολοι οτι κανει καλη δουλεια στο να αφαιρει ευκολοτερα την σκουρια απ οτιδηποτε αλλο και το εχω διαπιστωσει και εγω. Επισης λενε για συντηρηση πρεπει να σκουπιζετε καλα και να παιρνιετε ενα φιλμ λαδιου για προστασια. Αυτο εφαρμοζω και εγω. Αν ειναι υπερβολη τους οτι εχει περισσοτερα συστατικα που με την παραμονη τους φερνουν αλλα αποτελεσματα τι να πω. Επισης σε τεστ λαδιων δεν το εχουν απο τα πρωτα σε συντηρηση. Αυτο απλα εφαρμοζω. Αφου σου δουλευει ρισπεκτ που λενε και στο χωριο μου.
Ναι Νίκο, έχω διαβάσει κι εγώ διάφορα τέτοια, καθώς και για τα τεστ, απλά ανέφερα την προσωπική μου εμπειρία. Παρόλα αυτά κι εγώ εδώ στα υπόλοιπα όπλα χρησιμοποιώ εξειδικευμένα λάδια. Όπως έχω ξαναγράψει, έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλες τις μάρκες, κι έχω καταλήξει στα M-Pro 7, όχι γιατί δεν ήταν αποτελεσματικά, απλά αυτά εμένα μου αρέσουν καλύτερα για τις υπόλοιπες ιδιότητες τους: άοσμα, μη τοξικά, πιο εύκολα στη χρήση (αντλία ψεκασμού και όχι σπρέυ που αν δεν προσέξεις μπορεί να σου κάμει κ@λο τον γύρω χώρο από τα λάδια! κλπ.) ...
Παντως μεγαλη σημασια που δεν το εχεις και στη θηκη.;)
...... Παθός και μαθός, που λένε και στο χωριό μου :( ...... ;):)
 
Back
Top