Καθαρισμός

Σπρει γρασσου(πχ για αλυσιδες) δεν θα κανει την ιδια δουλεια?
Ενα τετοιο χρησιμοποιω εγω στο ποζε μου. Ειναι της Α2. Απολυτα ικανοποιημενος μέχρι τώρα. Ασε που φτανει και περισσευει για 3 σεζον.
Βαζουμε μικρές ποσοτητες στα κλειδιά. Το περισσιο το αφαιρούμε μιας και μαζευει σκονες, γινεται σμυριγδι και τρώει τα κλειδια σε καθε άνοιξε-κλείσε.
Στα τσοκ βαζω ενα λεπτορευστο λαδι μηχανης γουνοποιειας. Τι σοι καστωρ ειμαι.. Αντε ναπω οτι και στα ξυλα μια κρεμα overlay και μολις στεγνωσει τριψιμο αρκετο να γυαλισει η καρυδια.
 
Παντα,καθαρισμα μετα απο εξοδο.Σκουπισμα,αφαιρεση του "παλιου"λαδιου και μια-δυο σταγονες "φρεσκο"παχυρευστο λαδι(πχ tetra gun)στον αξονα και στο συρταρωτο.Επι δεκαετιες,κανενα προβλημα!
Το προβλημα Γιάννη και λεβεντιες δημιουργείται οταν αφηνεις το παλιό λαδι και ξαναβγαινεις κυνηγι. Χωμα, σκονη και λαδι=καταστροφη των κλειδιών και των πιρων. Παντα οπως πριανεφερες σκουπισμα μετα απο καθε κυνηγι. Και χοντρο λαδι να βαλεις εισαι οκ αλλα σαν το λεπτο γρασσο για μενα δεν εχει.
 
uploading images

Μόλις παρέλαβα την πατέντα του Χρήστου. φίλε Χρήστο ευχαριστώ πάρα πολύ. έχει να πέσει πολύ το καθάρισμα.shake.
άντε καλό καθάρισμα sam !
εύχομαι να σε βολέψει και να αντέξει.
σημείωση : το σπείρωμα ειναι περίπου ίδιο... αλλα μπορείς να ζορίσεις την βούρτσα και θα προσαρμοστεί σφιχτά.
το υλικό του βύσματος είναι πολύ μαλακό και ΔΕΝ θα χαλάσει το σπείρωμα τις βούρτσας. καλου κακου για να αντέξει περισσότερο , σφίξε
το στον ανταπτορα και όταν θες να αλαλάξει βούρτσα στην βέργα βγάζε την βουρτσα μαζί με τον ανταπτορα!;)

Αυτή η πατέντα κάτι μου θυμίζει..;)
χαχα!! κόβει το μάτι σου :D
*εχει αντέξει Τάσο?
 
Γεια σου Μαστροχρηστο...πατεντιαρη!!!
Παραλλαγη της πατεντας σου.
Καινουριο σπειρωμα Μ5,μακρυ παξιμαδι φυτεμενο σε αλουμινοσωληνα και ολο μαζι σε ξυλινη βεργα,μονοκοματη Φ10mm.photo hosting
σωστός ο Μαστρογιαννης!! μονοκόμματες ξύλινες βέργες εχω φτιάξει και εγώ και ειναι σουπερ!
η πινελιά σου με την στρογγύλη λαβή δίνει το κάτι παραπάνω στην κατασκευή σου .. μ αρέσει! .well done.

το σπείρωμα στην βουτσά το μίκρυνες με "Φιλιέρα" Γιάννη ή σε τορνο?
το ειχα σκεφτεί με φιλερα της πλακας που έχω αλλά δεν το τόλμησα μην χαλάσω την βούρτσα.
 
σωστός ο Μαστρογιαννης!! μονοκόμματες ξύλινες βέργες εχω φτιάξει και εγώ και ειναι σουπερ!
η πινελιά σου με την στρογγύλη λαβή δίνει το κάτι παραπάνω στην κατασκευή σου .. μ αρέσει! .well done.

το σπείρωμα στην βουτσά το μίκρυνες με "Φιλιέρα" Γιάννη ή σε τορνο?
το ειχα σκεφτεί με φιλερα της πλακας που έχω αλλά δεν το τόλμησα μην χαλάσω την βούρτσα.
Με φιλιερα,Χρηστο!
Με τη διαφορα....πως δεν ειναι της πλακας!:)
 
Back
Top