Καθαρισμός

Χρήστο το είχα ξαναγράψει πως ειδικά τα κουτουμανος αφήνουν πολύ μολύβι..Ακόμα κ ένα φυσίγγι να ρίξεις φαινεται..
Και τα alfa game elite μου άφηναν αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό..
Ναι μεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα σκάγια "βρίσκουν"στην καννη αλλά μάλλον παίζει ρόλο κ η ποιότητα των σκαγιων..
 
Χρήστο το είχα ξαναγράψει πως ειδικά τα κουτουμανος αφήνουν πολύ μολύβι..Ακόμα κ ένα φυσίγγι να ρίξεις φαινεται..
Και τα alfa game elite μου άφηναν αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό..
Ναι μεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα σκάγια "βρίσκουν"στην καννη αλλά μάλλον παίζει ρόλο κ η ποιότητα των σκαγιων..
Δεν έχω ρίξει με τα Κουτουμάνος Τάσο. Από τότε που στμάτησα να είμαι τακτικός με το καθάρισμα της κάννης, πάντα είχα θέμα με τα κατάλοιπα στα τοιχώματα στο πρώτο μισό της, με οποιαδήποτε φυσίγγια.
 
Δεν έχω ρίξει με τα Κουτουμάνος Τάσο
Nαι σωστά,ειμαστε ακομα στα ορτυκια...sarcastic.
. Από τότε που στμάτησα να είμαι τακτικός με το καθάρισμα της κάννης, πάντα είχα θέμα με τα κατάλοιπα στα τοιχώματα στο πρώτο μισό της, με οποιαδήποτε φυσίγγια.
Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ουτε απαιτει κατι το εξιδικευμενο,εσυ που εχεις κ σκυλια περισσοτερη φροντιδα κ φασαρια εχουν αυτα παρα ο καθαρισμος της καννης..Οπως γυρνας απο το κυνηγι που ειναι ακομα "φρεσκα" αφιέρωσε τους λιγα λεπτα,αν τα αφησεις μαζεύονται κ δυσκολευει το εργο..
 
.violin.
Χρήστο το είχα ξαναγράψει πως ειδικά τα κουτουμανος αφήνουν πολύ μολύβι..Ακόμα κ ένα φυσίγγι να ρίξεις φαινεται..
Και τα alfa game elite μου άφηναν αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό..
Ναι μεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα σκάγια "βρίσκουν"στην καννη αλλά μάλλον παίζει ρόλο κ η ποιότητα των σκαγιων..


Γνωμες χωρις γνωση .Καλο ειναι να μην λεγονται ..very funny..hair..violin.
 
.violin.


Γνωμες χωρις γνωση .Καλο ειναι να μην λεγονται ..very funny..hair..violin.
Η γνώμη είναι σαν τις ass-holes. Όλοι έχουμε από μία. Από τη στιγμή που δεν προσβάλλεται ο συνομιλητής είναι θεμιτό να λέει ο καθένας τη γνώμη του. Γι' αυτό υπάρχουν τα φόρα. Εν προκειμένω η δική σας γνώμη αφήνει προσβλητικό υπονοούμενο...
 
.xm.Ονοματα δεν λεμε,οικογενειες δεν θιγουμε.Μπορει να καιροφυλακτει η Δικαιοσυνη??.xm.

ΚΥΡΙΕ:::DDrV..fff.
 
Last edited:
Επειδή δεν είμαι πλέον πολύ του τριψίματος και θέλω να αποφεύγω σύρματα τριψίματος κλπ, υπάρχει κάποιον προϊόν ψεκασμού που βοηθά αποτελεσματικά στον καθαρισμό των υπολειμμάτων στο τοίχωμα (συνήθως μέχρι τη μέση) της κάννης;
Χρήστο, κι εγώ θα το ήθελα, αλλά δυστυχώς το "ψεκάστε - σκουπίστε - τελειώσατε" ... δεν υπάρχει !!! :(Χωρίς τρίψιμο δουλειά δεν γίνεται (χωρίς elbow grease που λένε οι Αμερικανοί). ;)
Είτε με Flitz, είτε με nitro solvent ή οποιοδήποτε καθαριστικό κάννης, από οποιαδήποτε εταιρεία ... το τρίψιμο, λίγο ή πολύ, δεν το αποφεύγουμε !!! .cool.
 
Χρήστο απο κει το αγόρασα και το είδα μάλιστα σήμερα το πρωί στο μαγαζί του. Μαύρο μπουκάλι που γράφει κάτω green product. Γύρω στα 22 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Πάρε ένα τηλέφωνο ίσως δεν ενημέρωσε την ιστιοσελιδα του
 
Διαβάζω μερικα σχολια και παίρνω αναποδες. Εδω πανω κατι τζάμπα μαγκες που τα μασανε τους πνιγουμε στον νεροχυτη να μην χαλασει η ρατσα.

Ρατσα, νεροχυτης, 3 poulakia καθονταν. Πιστεύω να εγινα κατανοητος.violin.
Οι Μαγγιες και το υφακι αλλου.
 
Χρήστο, κι εγώ θα το ήθελα, αλλά δυστυχώς το "ψεκάστε - σκουπίστε - τελειώσατε" ... δεν υπάρχει !!! :(Χωρίς τρίψιμο δουλειά δεν γίνεται (χωρίς elbow grease που λένε οι Αμερικανοί). ;)
Είτε με Flitz, είτε με nitro solvent ή οποιοδήποτε καθαριστικό κάννης, από οποιαδήποτε εταιρεία ... το τρίψιμο, λίγο ή πολύ, δεν το αποφεύγουμε !!! .cool.
Ακριβώς Στέλιο. Ρίχνεις λίγο flitz στη μπρούντζινη την περνάς 2-3 φορές και βλέπεις τη βρώμικα σε παράλληλες γραμμές να έχει ξεκολλήσει από την κάννη. Την περνάς με καθαρό πανάκι και η κάννη αστράφτει
 
Χρήστο, κι εγώ θα το ήθελα, αλλά δυστυχώς το "ψεκάστε - σκουπίστε - τελειώσατε" ... δεν υπάρχει !!! :(Χωρίς τρίψιμο δουλειά δεν γίνεται (χωρίς elbow grease που λένε οι Αμερικανοί). ;)
Είτε με Flitz, είτε με nitro solvent ή οποιοδήποτε καθαριστικό κάννης, από οποιαδήποτε εταιρεία ... το τρίψιμο, λίγο ή πολύ, δεν το αποφεύγουμε !!! .cool.
Ψάχνουμε για το λίγο Στελάρα! .sarcastic.

Χρήστο απο κει το αγόρασα και το είδα μάλιστα σήμερα το πρωί στο μαγαζί του. Μαύρο μπουκάλι που γράφει κάτω green product. Γύρω στα 22 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Πάρε ένα τηλέφωνο ίσως δεν ενημέρωσε την ιστιοσελιδα του
Γύρω στα 36 € την είχε ο Καλκαντζάκος.
Ακριβούτσικη ε; .xm.
 
Χρήστο δεν γνωρίζω το προϊών... αλλά από τιμή στο ebay την βλέπω στα 23 παρα ευρώ! απο Αγγλία . και αν θέλει και κάποιος φίλος σου τα μεταφορικά πέφτουν..
http://www.ebay.com/itm/Flitz-Gun-B...707720?hash=item33b3abb8c8:g:9gYAAOSws4JW7AuC
Για τις μολυβδώσεις που θεσ να της πετάς τακ μπαμ .. μπορείς να δοκιμάσεις την σπιράλ βούτα ορειχάλκινη καλού κακού μιας που δεν έχεις αχρωμιωτο όπλο από ότι θυμάμαι .. πολλοί τ χρησιμοποιούν χωρίς να έχουν ποτε θεμα σε χρωμιωμένες κάννες .. εγω για πω την αλήθεια δεν έχω τέτοια και την εχω αποφύγει.
Αλλη μια πρακτική λύση ειναι να εχεισ μονοκόματη βέργα με την βούρτσα της και όταν γυρνάς να την κουμπώνεις σε ενα δραπανοκατσάβιδο ... δυο περασιές και θα είναι τζάμι.
 
Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ το καθαριστικό που κάνει σε μένα προσωπικά τις κάννες από μπουριά σόμπας σε ασημικά σερβίτσια, είναι η σπιτικιά συνταγή του Ed's Red, έτσι το ψαχνετε, παραλαγες υπαρχουν πολλες...
Στην ουσία τα 2 βασικά συστατικά σε ίσα μέρη είναι 1L κόκκινο λάδι αυτόματου κιβωτίου ταχυτήτων και 1L white spirit( νομίζω καθαρό νεφτι). Μπόρεί να περιέχει και άλλα, ανάλογα την συνταγή, εγώ το κράτησα στα βασικά 2 συστατικά... Καθαρίζει τα ΠΑΝΤΑ, με χάλκινη βουρτσα βεβαια, και σου αφήνει την κάννη γυαλί.!!!!!!!!!!!!
Και όταν εξατμιστεί το white spirit, το λαδί αφηνει ενα λεπτο προστατευικό στρωμα..
 
Back
Top