Καθαρισμός

Μια ερώτηση θέλω να κάνω το πιστόνι αερίων καθώς και το ποτηράκι που μπαίνει το πιστόνι πως καθαρίζονται ; Το υπόλοιπο όπλο το έχω κανει με wd40 που έκανα και το δικαννο αλλά κάπου άκουσα οτι σε αυτά δεν πρεπει να υπάρχει λάδι καθόλου , μιας και το wd40 αφήνει λίγο λάδι αν το χρησιμοποιησω και το καθαρίζω μετα με πανί θα υπάρχει πρόβλημα ;
Οποιοδήποτε λάδι για τον καθαρισμό του εσωτερικού της καννης και το wd40 κάνει Γιώργο, το καλύτερο είναι να καθαρίζεται όσο είναι φρέσκο για να φεύγει ευκολότερα όσο στεγνώνει γίνεται σώμα καθαρίζει βέβαια αλλά με ποιό πολύ κόπο, ένα σκούπισμα και είσαι κομπλέ.
 
Μια ερώτηση θέλω να κάνω το πιστόνι αερίων καθώς και το ποτηράκι που μπαίνει το πιστόνι πως καθαρίζονται ; Το υπόλοιπο όπλο το έχω κανει με wd40 που έκανα και το δικαννο αλλά κάπου άκουσα οτι σε αυτά δεν πρεπει να υπάρχει λάδι καθόλου , μιας και το wd40 αφήνει λίγο λάδι αν το χρησιμοποιησω και το καθαρίζω μετα με πανί θα υπάρχει πρόβλημα ;
Το πιστόνι και το ποτηράκι θα τα έχεις στεγνά. Πολύ καλό σκούπισμα δηλαδή μετά το καθάρισμα. Μια σταγόνα λάδι μπορείς να βάλεις στις ράγες του σιδηροδρομου εκεί που κινείται στην βάση.
 
Αμέσως μετα το κυνήγι το καθαρισα ακόμη και απο το δικαννο ξέρω πως όσο είναι φρέσκα φεύγουν πιο εύκολα απλα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα που περιεχει λάδι το καθαριστικό ή όχι εννοείται πως μετα το ποτηρακι και το πιστόνι τα σκουπισα πολύ καλά .
Και κάτι ακόμη το κλείστρο και η σκανδαλοθηκη πρεπει να καθαρίζονται μετα απο κάθε κυνήγι ; Όχι οτι είναι κάτι δύσκολο απλα λέω μην δημιουργηθεί πρόβλημα στον πείρο με το βγάλε-βάλε .
Πχ χθες εριξα 5 τουφεκιες πρεπει να καθαρίσω και το κλείστρο με την σκανδαλοθηκη ;
Υγ . πολλές οι απορίες αλλά είναι η πρωτη καραμπίνα που έρχεται στην κατοχή μου !!!
 
Αμέσως μετα το κυνήγι το καθαρισα ακόμη και απο το δικαννο ξέρω πως όσο είναι φρέσκα φεύγουν πιο εύκολα απλα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα που περιεχει λάδι το καθαριστικό ή όχι εννοείται πως μετα το ποτηρακι και το πιστόνι τα σκουπισα πολύ καλά .
Και κάτι ακόμη το κλείστρο και η σκανδαλοθηκη πρεπει να καθαρίζονται μετα απο κάθε κυνήγι ; Όχι οτι είναι κάτι δύσκολο απλα λέω μην δημιουργηθεί πρόβλημα στον πείρο με το βγάλε-βάλε .
Πχ χθες εριξα 5 τουφεκιες πρεπει να καθαρίσω και το κλείστρο με την σκανδαλοθηκη ;
Υγ . πολλές οι απορίες αλλά είναι η πρωτη καραμπίνα που έρχεται στην κατοχή μου !!!
Για πεντε τουφεκιες οχι.την 391 όσο την είχα την καθαριζα 2-3 φορες το χρονο εκτός αν βρεχόταν που την καθάριζα αμέσως μόλις γυριζα.δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα αν δεν καθαρίζεται συνεχεια.εκτός αν θες εσυ να το κανεις
 
Το κλειστρο έτσι κι αλλιώς είναι εύκολο στο καθάρισμα. Η σκανδαλοθηκη μόνο σε περίπτωση που έχει μαζέψει μέσα κλαδιά κτλ. Εδώ να πουμε ότι οι οπλουργοι προτείνουν λίγο λαδάκι σε ότι κινείται στην σκανδαλοθηκη. Εγώ όμως την έχω πάντα στεγνή για να μην μαζεύει εύκολα βρώμα.
 
Αναφέρω εδώ αυτό που μου συνέβη,πριν 1 μήνα,γιατί έχει σχέση με τον καθαρισμό:
πάντα όταν καθαρίζω την κάννη το τελικό πέρασμα γίνεται με χαρτί κουζίνας τυλιγμένο κυλινδρικά στο μέγεθος και το σχήμα ενός φυσιγγίου περίπου
το στουμπώνω και με λίγο ζόρι περνάω την κάννη 3- 4 φορές μέχρι να σταματήσει να βγάζει μαυρίλες
βγαίνοντας για κυνήγι μετά από μερικές ημέρες ρίχνω το 1ο φυσίγγι βλέπω άσπρα μικρά μικρά χαρτάκια σαν χαρτοπόλεμο να βγαίνουν από την κάννη
ήταν υπολείμματα από χαρτί κουζίνας.....τρελλάθηκα κοιτούσα την κάννη και έκανα το σταυρό μου που δεν είχα κάποια ζημιά
τι είχε συμβεί;;;;;
καθάρισα την κάννη με το τσοκ anaconda πάνω της....τα υπολείμματα χαρτιού πιθανόν είχαν μείνει στα κυλινδρικά εξογκώματα στυλ φρένου(ας πούμε)που έχει το τσοκ
έτσι έγινε αυτό που έγινε και ευτυχώς που ήταν μέχρι εκεί
μεγάλη μαλακία από πλευράς μου γιατί πάντα πριν γεμίσω ανοίγω το κλείστρο κοιτάω την κάννη από μπροστά και πάντα φυσάω κάπως δυνατά
εκείνη την ημέρα δεν το έκανα .buy buy.
καθαρίζοντας το όπλο πριν από λίγο το θυμήθηκα και .hair. για άλλη μια φορά
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ από μια αμέλεια μπορεί να γίνει ζημιά :(
 
Αναφέρω εδώ αυτό που μου συνέβη,πριν 1 μήνα,γιατί έχει σχέση με τον καθαρισμό:
πάντα όταν καθαρίζω την κάννη το τελικό πέρασμα γίνεται με χαρτί κουζίνας τυλιγμένο κυλινδρικά στο μέγεθος και το σχήμα ενός φυσιγγίου περίπου
το στουμπώνω και με λίγο ζόρι περνάω την κάννη 3- 4 φορές μέχρι να σταματήσει να βγάζει μαυρίλες
βγαίνοντας για κυνήγι μετά από μερικές ημέρες ρίχνω το 1ο φυσίγγι βλέπω άσπρα μικρά μικρά χαρτάκια σαν χαρτοπόλεμο να βγαίνουν από την κάννη
ήταν υπολείμματα από χαρτί κουζίνας.....τρελλάθηκα κοιτούσα την κάννη και έκανα το σταυρό μου που δεν είχα κάποια ζημιά
τι είχε συμβεί;;;;;
καθάρισα την κάννη με το τσοκ anaconda πάνω της....τα υπολείμματα χαρτιού πιθανόν είχαν μείνει στα κυλινδρικά εξογκώματα στυλ φρένου(ας πούμε)που έχει το τσοκ
έτσι έγινε αυτό που έγινε και ευτυχώς που ήταν μέχρι εκεί
μεγάλη μαλακία από πλευράς μου γιατί πάντα πριν γεμίσω ανοίγω το κλείστρο κοιτάω την κάννη από μπροστά και πάντα φυσάω κάπως δυνατά
εκείνη την ημέρα δεν το έκανα .buy buy.
καθαρίζοντας το όπλο πριν από λίγο το θυμήθηκα και .hair. για άλλη μια φορά
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ από μια αμέλεια μπορεί να γίνει ζημιά :(
.congrats.συγχαρητηρια για την προειδοποίηση Μάκη!!
 
Μήπως είχε ξεβυδωθει λίγο το τσοκ κ είχαν μείνει στο κενό μεταξύ καννης κ τσοκ ??? Λίγο δύσκολο το βλέπω να ήταν στις ραβδωσεις του τσοκ, είναι πολύ ρηχες...
Προσοχή πάντως...
Δεν νομίζω Αρη(χωρίς να παίρνω όρκο)γιατί καθαρίζω πρώτα με βιδωμένο το τσοκ και μετά το βγάζω τελείως και καθαρίζω τις βόλτες κάννης και τσοκ .xm.
 
Αναφέρω εδώ αυτό που μου συνέβη,πριν 1 μήνα,γιατί έχει σχέση με τον καθαρισμό:
πάντα όταν καθαρίζω την κάννη το τελικό πέρασμα γίνεται με χαρτί κουζίνας τυλιγμένο κυλινδρικά στο μέγεθος και το σχήμα ενός φυσιγγίου περίπου
το στουμπώνω και με λίγο ζόρι περνάω την κάννη 3- 4 φορές μέχρι να σταματήσει να βγάζει μαυρίλες
βγαίνοντας για κυνήγι μετά από μερικές ημέρες ρίχνω το 1ο φυσίγγι βλέπω άσπρα μικρά μικρά χαρτάκια σαν χαρτοπόλεμο να βγαίνουν από την κάννη
ήταν υπολείμματα από χαρτί κουζίνας.....τρελλάθηκα κοιτούσα την κάννη και έκανα το σταυρό μου που δεν είχα κάποια ζημιά
τι είχε συμβεί;;;;;
καθάρισα την κάννη με το τσοκ anaconda πάνω της....τα υπολείμματα χαρτιού πιθανόν είχαν μείνει στα κυλινδρικά εξογκώματα στυλ φρένου(ας πούμε)που έχει το τσοκ
έτσι έγινε αυτό που έγινε και ευτυχώς που ήταν μέχρι εκεί
μεγάλη μαλακία από πλευράς μου γιατί πάντα πριν γεμίσω ανοίγω το κλείστρο κοιτάω την κάννη από μπροστά και πάντα φυσάω κάπως δυνατά
εκείνη την ημέρα δεν το έκανα .buy buy.
καθαρίζοντας το όπλο πριν από λίγο το θυμήθηκα και .hair. για άλλη μια φορά
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ από μια αμέλεια μπορεί να γίνει ζημιά :(
Αφού δεν έκανε κανένα εξωγκομα η κάνη τυχερός είσαι...
Ένα φίλος μου έκανε κάτι παρόμοιο με μια α400 και με το μπαμ βγάζει ένα καρουμπαλο κοντά στο τσοκ και ήταν 61 πόντους ούτε να την κόψει δεν άξιζε
 
Σημερα πηγα να καθαρισω την κανη της Remi αν και προχθες ειχα ριξει μονο 5 φυσιγγια και ειχε μεσα δυο κομματακια που φαινοντουσταν σαν ακαυτη πηριτιδα αλλα ηταν πολυ σκληρα και δεν εφευγαν με τιποτα, το ενα ηταν λιγο πριν τις τρυπες αεριων και το αλλο αρκετα πιο μπροστα. Προσπαθουσα ποση ωρη με την ορειχαλκινη βουρτσα με πανακια με λαδι και τιποτα, κοιταξα ποσες φορες με τον φακο και στο τελος κοντεψα να παθω εμφραγμα γιατι νομιζα οτι ειχε κανει γρεζι η κανη. Τελικα εριξα ξανα λαδι και εβαλα την βεργα πανω στο δραπανο για να μπορεσω να τα βγαλω, εχει κανεις καμια ιδεα τι ηταν αυτα τα κομματακια και γιατι δεν εφευγαν με τιποτα? Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να ηταν πλαστικο απ τον συγκεντρωτηρα αλλα και παλι πρωτη φορα μου ετυχε τετοιο πραγμα, πως μπορει να συμβει κατι τετοιο?
 
Σημερα πηγα να καθαρισω την κανη της Remi αν και προχθες ειχα ριξει μονο 5 φυσιγγια και ειχε μεσα δυο κομματακια που φαινοντουσταν σαν ακαυτη πηριτιδα αλλα ηταν πολυ σκληρα και δεν εφευγαν με τιποτα, το ενα ηταν λιγο πριν τις τρυπες αεριων και το αλλο αρκετα πιο μπροστα. Προσπαθουσα ποση ωρη με την ορειχαλκινη βουρτσα με πανακια με λαδι και τιποτα, κοιταξα ποσες φορες με τον φακο και στο τελος κοντεψα να παθω εμφραγμα γιατι νομιζα οτι ειχε κανει γρεζι η κανη. Τελικα εριξα ξανα λαδι και εβαλα την βεργα πανω στο δραπανο για να μπορεσω να τα βγαλω, εχει κανεις καμια ιδεα τι ηταν αυτα τα κομματακια και γιατι δεν εφευγαν με τιποτα? Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να ηταν πλαστικο απ τον συγκεντρωτηρα αλλα και παλι πρωτη φορα μου ετυχε τετοιο πραγμα, πως μπορει να συμβει κατι τετοιο?
Αλεξη,με διβασικη εριχνες?
 
Γιαννη εριξα MG2 MYTHOS, mb36 και ενα με M92S δεν μπορω να καταλαβω τι κολπο ηταν αυτο, πρωτη φορα το εχω δει
Σε ρωτησα ,επειδη ακαυτα φυλλιδια διβασικης, απο το τελευταιο φυσιγγι που ριχνεται,μπορει να κολλήσουν στο κοιλο της καννης.
Να κολλησουν!!!
Απο τη στιγμη που το κανουν,αρχιζουν το ...ροκανισμα!
ΚΑΙ στις χρωμιομενες καννες!
Εκει,με πιο αργο ρυθμο,μέχρι να φανε το χρωμιο...
Το μεγαλυτερο προβλημα με τις διβασικες,παρουσιαζεται στη θαλαμη.
Οσοι κοκκοι εχουν μεινει απο το τιναγμα του καλυκα,ειδικα στα αυτογεμη,κολλανε στα τοιχωματα!!
Το επομενο φυσιγγι που πυροδοτειται,τα κανει χαλκομανια!
Πρεπει να κοιταμε προσεχτικά τη θαλαμη κι απο διάφορες γωνιες για να το διακρινουμε...
 
Back
Top