Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αφ'ης στιγμής ανοίγουν τα εποχικά καταστήματα και εντός ολίγων ημερών ακολουθούν κομμωτήρια, παιχνίδια, βιβλιοπωλεία κ.α. η ηγεσία της ΚΣΕ έχει μόνο μία επιλογή: α) να δώσει εντολή στο νομικό της τμήμα να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες συμπεριλαμβανομένης μηνυτήριας αναφοράς για το περιστατικό στην Πάρνηθα β) να ενημερώσει με κάθε λεπτομέρεια τα μέλη της για όλες τις επαφές καταγγέλοντας ονομαστικά όσους υποσχέθηκαν και δεν τήρησαν τις υποσχέσεις γ) να επιτεθεί ευθέως κατά της κυβέρνησης καταγγέλοντας την ως εμπαθή και ακραία αντικυνηγετικη δ) να παραιτηθεί αναγνωρίζοντας την πλήρη αποτυχία της
Αυτοι εχουν παρη εντολη απο το κομα να μας κρατουν οσους μπορουν δηλαδη σε ύπνωση....παιδια της Ν Δ..ειναι τι θελεται να κανουν
 
Δημήτρη, ο ίδιος ο χρόνος θα μας δείξει τι μέλει γενέσθαι...
Πάντως, το ότι για 'κει το πάει ούτως ή άλλως η ίδια η Ε.Ε. (δηλ. στην αποκλειστική χρήση μη μολύβδινων σκαγιών στο κυνήγι), αυτό είναι αδιαμφισβήτητο... Ήδη αυτό ισχύει στους υδροβιοτόπους εδώ και χρόνια... Το επόμενο βήμα είναι η επιβολή κι εφαρμογή του μέτρου αυτού σε όλα ανεξαιρέτως τα κυνήγια...!
Η Νορβηγία δεν γνωρίζω τι κάνει επ' αυτού, αλλ' εξάλλου δεν είναι μέλος της Ε.Ε., δεν λογοδοτεί σ' εκείνη και αποφασίζει και πράττει κατά το δοκούν... Η Ελλάδα όμως υπακούει απαρέγκλιτα στην ευρωπαϊκή νομοθεσία (Ε.Ε.)...
Ωστόσο, και να μας επιβληθεί εντέλει το μέτρο αυτό, εντάξει, δεν είναι κάτι το "τραγικό", θέλουμε-δεν θέλουμε θα το συνηθίσουμε και θα πορευθούμε κανονικότατα... Θα διαπιστώσουμε και στην πράξη ότι και με τα ατσάλινα σκαγάκια μια χαρά θα κυνηγάμε...
Νικόλα ειμαι σίγουρος γιά όλα αυτά που λές, όπως σίγουρος είμαι καί γιά τά κίνητρα της Ευρωπαϊκής Ένωση που μόνο οικολογικά δεν είναι αλλά σίγουρα αντικυνηγιτικα. Όσο αφορά την προσαρμογη ευχομαι να βγεις εσύ αληθινός παρα εγώ.
 
Νικόλα ειμαι σίγουρος γιά όλα αυτά που λές, όπως σίγουρος είμαι καί γιά τά κίνητρα της Ευρωπαϊκής Ένωση που μόνο οικολογικά δεν είναι αλλά σίγουρα αντικυνηγιτικα. Όσο αφορά την προσαρμογη ευχομαι να βγεις εσύ αληθινός παρα εγώ.
Ούτε οικολογικά ούτε αντικυνηγετικα οικονομικά είναι τα κίνητρα
Το φαγοπότι πλέον είναι σε αυτό που λένε οικολογία όπως αυτοί την εννοούν φυσικά έρχονται δύσκολα χρόνια και για το κυνήγι και για το ψάρεμα
 
Ούτε οικολογικά ούτε αντικυνηγετικα οικονομικά είναι τα κίνητρα
Το φαγοπότι πλέον είναι σε αυτό που λένε οικολογία όπως αυτοί την εννοούν φυσικά έρχονται δύσκολα χρόνια και για το κυνήγι και για το ψάρεμα
Γιώργο μου θα συμφωνήσω μαζί , στο ότι θα σφίξουν τα πράγματα γενικά .
 
Γιώργο μου θα συμφωνήσω μαζί , στο ότι θα σφίξουν τα πράγματα γενικά .
Είμαστε ο τέλειος εχθρός
Κρατάμε όπλα και σκοτώνουμε ζωάκια και πουλάκια
Για το δια ταύτα όμως κουβέντα
Ποιοί φταίνε για την συρρίκνωση των βιοτόπων και για τεράστιες οικολογικές καταστροφές;
Κάτι μου λέει ότι αν ψαχτουμε θα βρούμε αρκετούς που έχουν βάλει το χέρι τους για τα παραπάνω να χρηματοδοτούν οικολογικές οργανώσεις και διάφορες οικολογικές δράσεις
 
Αυτο το μπουρδελο που λεγετε Ε.Ε... σε λιγα χρονια θα καταργήσει ακομα και το ψαρεμα...θα ριξουν δις στην πρασηνη ανάπτυξη σαν τυρακι και τα κρατη θα τρεξουν να τσιμπισουν
Άυτο το μπουρδέλο όπως λες και ειδικά κάποια μέλη του (χώρες) είναι υπεύθυνα για την καταδυναστεύει λαών ανά τους αιώνες....ούτε ένα καλό δεν πρόσφερε και κάποια χώρα μέλος!!!!
 
Ρε παιδιά έχουμε ένα 20ημεεο κ ο καθένας μας λέει το κοντό του κ το μακρύ του που σε πολλά σημεία έχουμε δίκιο...οι ημερομηνίες περνάνε δλδ τι περιμένουν αυτοί που ασχολούνται ενεργά με το κυνήγι να κάνουν;;;ας το παρατήσουν το άθλημα κ ας βγουν να ενημερώσουν ότι παιδιά είμαστε δεμένοι χειροπόδαρα κ δν μπορούμε να κάνουμε τπτ....
Ύστερα λένε από τη κυβέρνηση,γν δικαιολογήσουν τον χαζό,γτ μόνο ένας χαζός κάνει αυτή τη βλακεία που έκανε στην Πάρνηθα,ότι η μετακίνηση στου βουνό επιτρέπεται...η κσε λέει το κυνήγι επιτρέπεται....αν γίνει έλεγχος από αστυνομία σε κυνήγο για ποιο λόγο έχει το όπλο μέσα στο αμάξι σε κυνηγητική περίοδο βάση νόμου δν μπορεί να σε γράψει κανονικά...άρα ποιο είναι το θέμα τους το ότι αν πάμε στο βουνό θα οπλοφορούμε;;;;
Κόψε μας τη μετακίνηση στο βουνό γν το δεχτώ η κάτσε βγάλε καινούριο νόμο κ ψήφισε ότι απαγορεύεται το κυνήγι κ εκεί αλλάζει το θέμα....
Δηλ τα μικροβιολογικά υποστηρίζουν για το πλαφόν στα τεστ που τους επέβαλαν ότι δν υπάρχει ΦΕΚ κ για αυτό δν αλλάζουν τις τιμές τους κ εμείς που επίσης δν υπάρχει ΦΕΚ καθόμαστε κ μας γράφουν για ποιο λόγο.....επδ πάμε στο βουνό η επδ κυνηγάμε;;;;
 
Μην απορειται σε μερικά χρόνια αντί να βλέπουμε δέντρα και όμορφες πλαγιές να βλέπουμε αιολικά πάρκα καί φωτοβολταϊκά στο όνομα της" πράσινης ανάπτυξης" και να μην μπορείς νά αντιδράσεις γιατί θα σου λέει είναι για το καλό του πλανήτη ακόμα δεν γνωρίζουμε τί κακό μπορεί να προξενούν εδώ σε εμάς όλη η ν. Εύβοια είναι αυτό ένας τεράστιος χώρος ανεμογεννητριών αυτές λέω εγώ δεν επιρεαζουν τη μετανάστευση τον πτηνών δεν είδα κανέναν οικολογο ν διαμαρτύρεται μετά φωτοβολταϊκά εκεί δεν ρυπαίνουν ας ψαχτουμε λίγο καλύτερα και να έχουμε έτοιμες απαντήσεις γιατί αυτό κάνουν όλοι αυτοί.
 
Ρε παιδιά έχουμε ένα 20ημεεο κ ο καθένας μας λέει το κοντό του κ το μακρύ του που σε πολλά σημεία έχουμε δίκιο...οι ημερομηνίες περνάνε δλδ τι περιμένουν αυτοί που ασχολούνται ενεργά με το κυνήγι να κάνουν;;;ας το παρατήσουν το άθλημα κ ας βγουν να ενημερώσουν ότι παιδιά είμαστε δεμένοι χειροπόδαρα κ δν μπορούμε να κάνουμε τπτ....
Ύστερα λένε από τη κυβέρνηση,γν δικαιολογήσουν τον χαζό,γτ μόνο ένας χαζός κάνει αυτή τη βλακεία που έκανε στην Πάρνηθα,ότι η μετακίνηση στου βουνό επιτρέπεται...η κσε λέει το κυνήγι επιτρέπεται....αν γίνει έλεγχος από αστυνομία σε κυνήγο για ποιο λόγο έχει το όπλο μέσα στο αμάξι σε κυνηγητική περίοδο βάση νόμου δν μπορεί να σε γράψει κανονικά...άρα ποιο είναι το θέμα τους το ότι αν πάμε στο βουνό θα οπλοφορούμε;;;;
Κόψε μας τη μετακίνηση στο βουνό γν το δεχτώ η κάτσε βγάλε καινούριο νόμο κ ψήφισε ότι απαγορεύεται το κυνήγι κ εκεί αλλάζει το θέμα....
Δηλ τα μικροβιολογικά υποστηρίζουν για το πλαφόν στα τεστ που τους επέβαλαν ότι δν υπάρχει ΦΕΚ κ για αυτό δν αλλάζουν τις τιμές τους κ εμείς που επίσης δν υπάρχει ΦΕΚ καθόμαστε κ μας γράφουν για ποιο λόγο.....επδ πάμε στο βουνό η επδ κυνηγάμε;;;;
Το πρόβλημα αγαπητέ συνάδελφε είναι ότι οι επικεφαλής δεν ασχολούνται....δεν μας ενημερώνουν και εμείς παλαβωνουμε και αν τους πεις κάτι....θα σου πουν το κυνήγι επιτρέπεται!!!
 
Άυτο το μπουρδέλο όπως λες και ειδικά κάποια μέλη του (χώρες) είναι υπεύθυνα για την καταδυναστεύει λαών ανά τους αιώνες....ούτε ένα καλό δεν πρόσφερε και κάποια χώρα μέλος!!!!
Δυστηχος η χωρες της ΕΕ κυβερνουνται απο πολυ μικρους υγετισκους.....που τους κανη η κλοσα γερμανηδα οτι θελει.. σορρυ για το of topic
 
Το πρόβλημα αγαπητέ συνάδελφε είναι ότι οι επικεφαλής δεν ασχολούνται....δεν μας ενημερώνουν και εμείς παλαβωνουμε και αν τους πεις κάτι....θα σου πουν το κυνήγι επιτρέπεται!!!
Θοδωρή ας μιλήσουμε με τους συλλόγους μας τότε γν δούμε τι γίνεται γτ είναι υποχρέωση τους να μας ενημερώσουν για το τι ακριβώς παίζει με το κυνήγι και ς κινητοποιηθούν ε όλοι σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία μέσω των συλλόγων φυσικά να πάμε ως αντίδραση στο βουνό είτε με τα σκυλιά μας είτε χωρίς....γν δούμε τι μπορεί να αλλάξει κ ας έρθουν κ τα κανάλια ρε παιδιά...δν καταλ.δν έχουμε τη δυναμική δηλ να κανονίσουμε μια τέτοια μάζωξη κ την προβολή της μέσω καναλιών ιντερνετικών σάιτ κλπ;;;έλεος...δηλ καθόμαστε κ περιμένουμε τι;;;;; Σ λένε θα ανοίξουν τα κομμωτήρια γτ έχει διαπιστωθεί ότι δν υπάρχει διασπορά....δηλ εμμέσως μας λένε ότι το κυνήγι δν το αφήνουν λόγω διασποράς;;;;;ενώ επιτρέπουν την κίνηση προς το βουνό;;;;που στέκουν αυτά που λένε κ γτ τους αφήνουμε να περνάνε τέτοιες παπαριές χωρίς καν να έχουν υπογραφεί ως νόμοι κλπ....μήπως τελικά πρέπει λίγο να ξυπνήσουμε;;;;
 
Η Ελλάδα όμως υπακούει απαρέγκλιτα στην ευρωπαϊκή νομοθεσία (Ε.Ε.)...
.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Που βρε Νικολάε; Μόνο όπου τους συμφέρει. Ξέρεις ότι ετησίως πληρώνουμε εκατομμύρια ευρώ ακριβώς επειδή δεν υπακούμε στην ευρωπαϊκή νομοθεσία.
 
Δυστηχος η χωρες της ΕΕ κυβερνουνται απο πολυ μικρους υγετισκους.....που τους κανη η κλοσα γερμανηδα οτι θελει.. σορρυ για το of topic
Kαι να ήτανε και καμιά κουκλάρα και σέξυ (κοινώς μου...άρα) αυτή η κλώσα η Μαρκάλω, πάει κι έρχεται...! Αλλά είναι μια "σαύρα" παναθεμάτηνε...!!! o_O
 
Θοδωρή ας μιλήσουμε με τους συλλόγους μας τότε γν δούμε τι γίνεται γτ είναι υποχρέωση τους να μας ενημερώσουν για το τι ακριβώς παίζει με το κυνήγι και ς κινητοποιηθούν ε όλοι σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία μέσω των συλλόγων φυσικά να πάμε ως αντίδραση στο βουνό είτε με τα σκυλιά μας είτε χωρίς....γν δούμε τι μπορεί να αλλάξει κ ας έρθουν κ τα κανάλια ρε παιδιά...δν καταλ.δν έχουμε τη δυναμική δηλ να κανονίσουμε μια τέτοια μάζωξη κ την προβολή της μέσω καναλιών ιντερνετικών σάιτ κλπ;;;έλεος...δηλ καθόμαστε κ περιμένουμε τι;;;;; Σ λένε θα ανοίξουν τα κομμωτήρια γτ έχει διαπιστωθεί ότι δν υπάρχει διασπορά....δηλ εμμέσως μας λένε ότι το κυνήγι δν το αφήνουν λόγω διασποράς;;;;;ενώ επιτρέπουν την κίνηση προς το βουνό;;;;που στέκουν αυτά που λένε κ γτ τους αφήνουμε να περνάνε τέτοιες παπαριές χωρίς καν να έχουν υπογραφεί ως νόμοι κλπ....μήπως τελικά πρέπει λίγο να ξυπνήσουμε;;;;
Και δυναμη εχουν και μεσα εχουν απλος δεν θελουν μην λεμε παλη τα ιδια
 
Και δυναμη εχουν και μεσα εχουν απλος δεν θελουν μην λεμε παλη τα ιδια
Ηλία πλέον εγώ προσωπικά το δν θέλουν δν το δέχομαι ως απάντηση...δηλ συγνώμη θα κάθομαι στο σπίτι μου κ θα λέω δν βγαίνω ενώ πρέπει να βγω επδ κάποιο δν θέλουν να κάνουν αυτό για το οποίο έχουν εκλεχθεί;;;
 
Θοδωρή ας μιλήσουμε με τους συλλόγους μας τότε γν δούμε τι γίνεται γτ είναι υποχρέωση τους να μας ενημερώσουν για το τι ακριβώς παίζει με το κυνήγι και ς κινητοποιηθούν ε όλοι σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία μέσω των συλλόγων φυσικά να πάμε ως αντίδραση στο βουνό είτε με τα σκυλιά μας είτε χωρίς....γν δούμε τι μπορεί να αλλάξει κ ας έρθουν κ τα κανάλια ρε παιδιά...δν καταλ.δν έχουμε τη δυναμική δηλ να κανονίσουμε μια τέτοια μάζωξη κ την προβολή της μέσω καναλιών ιντερνετικών σάιτ κλπ;;;έλεος...δηλ καθόμαστε κ περιμένουμε τι;;;;; Σ λένε θα ανοίξουν τα κομμωτήρια γτ έχει διαπιστωθεί ότι δν υπάρχει διασπορά....δηλ εμμέσως μας λένε ότι το κυνήγι δν το αφήνουν λόγω διασποράς;;;;;ενώ επιτρέπουν την κίνηση προς το βουνό;;;;που στέκουν αυτά που λένε κ γτ τους αφήνουμε να περνάνε τέτοιες παπαριές χωρίς καν να έχουν υπογραφεί ως νόμοι κλπ....μήπως τελικά πρέπει λίγο να ξυπνήσουμε;;;;
Σωστός και εγώ μαζί σου....και μέσα απ' το φόρουμ να ξεκινήσουμε κάτι.....εγώ σήμερα πήρα στον σύλλογο και Μ είπαν περιμένουν ενημέρωση....Φχαριστω με υποχρέωσες της είπα και το έκλεισα.
 
Εγω πιστευω οτι η Διαχειριση του φορουμ θα πρεπει να ενεργοποιησει ξανα
την αντιστροφη μετρηση μεχρι την εναρξη στις 20 Αυγουστου του 2021 και ειδωμεν αν και αυτο δεν αλλαξει μεχρι τοτε
Τα 100-170 ευρωπαικα που εσκασες φετος για να απολαυσεις το μερακι σου
πηγαν περιπατο μαζι με τα ονειρα και τις ψευτικες υποσχεσεις οτι η κυνηγετικη δραστηριοτητα
θα συνεχιστει σε ολη την περιοδο του lock dowh
Χρονιες απελευθερωσεις θηραματων καθαρισμοι βιοτοπων και εμπλουτισμος
βοηθεια σε πυροπληκτες περιοχες καταγραφες και συμπεριφορες της πανιδας και και ....
ξεχαστηκαν με την παροδο του χρονου κανεις δεν τις αναγνωριζει κανεις δεν τις σεβεται
υπαρχουν μονο σε καποια κυνηγετικα εντυπα που και αυτα μειωνονται με την παροδο του χρονου
Καμια πληροφορηση καμια σοβαρη αντιδραση καμια δημοσιοπησει του προβληματος
καμια διεκδικηση των αυτονοητων
Φταιει ο Μητσος ο Τακης ο Λακης ο Γιωργης και ο Κωστακης γιατι δεν εδωσαν το παρον τους
σε γενικες συνελευσεις των συλλογων τους
γιατι δεν χειροκροτησαν σαν πιστα στρατιωτακια τις ομιλιες σε εκθεσεις και δεν εδωσαν
τα ευσημα
οταν τα σαλια σε παρευρισκομενους Υπουργους και Βουλευτες
επνιγαν μεχρι και τα μποστανια των Μεσογειων και του Μαραθωνα
Δυστηχως εφτασε ο χειμωνας και καποιοι απο τα ορεινα εδρανα -καρεκλες
μπηκαν σε χειμερια ναρκη
σαν τις αρκουδες της Φλωρινας
Το ποιο στεναχωρο απο ολα ειναι οτι τα τελευταια χρονια εχει παρατηρηθει
οτι η Νεολαια δεν ακολουθει το σπορ-αθλημα -διασκεδαση η δεν ξερω πως αλλιως
το χαρακτηριζουν οι καθε λογης εμφυτευμενοι της εξουσιας
Εδω χρειαζεται αμεση αντικατασταση με νεες φωνες με νεες δυναμεις
γιατι οπως λεει και ο σοφος λαος
γερος γαιδαρος περπατησια δεν βγαζει
και ο νοων νοητω
 
Καλημερα σας συναφερφοι. Μένω σε ένα προαστιο κολλητά με την πολη της Σπάρτης. Χθες κατά τις 17:45 βγηκα στην αυλή να παω να ανάψω τον καυστήρα με τον πυρηνα να ζεστάνουμε λίγο. Ακουω ένα μπαμ και φυσικά ήταν ένας μακακας συνάδερφός ο οποίος κ ντροπή του έκανε δυο παραβασεις. Πρώτον έριξε σε μπεκάτσα που πηγαινε προς ξεκουραση και δευτερη παραβαση πηγε για ," Κηνυγι: εν μέσω καραντίνα που παγορευεται. Επιπλέον άλλος συνάδελφος με ενημέρωσε προχθες και με προετρεψε να παω να κηνυγησω γιατί κανεις δεν θα μου κάνει τίποτα. Με όλα αυτά λοιπόν τα συμβάντα καλά να παθουμε γιατί εμείς πρωτοι φταίμε για την κατάντια μας και αμα συνεχίσουμε έτσι θα κη υγησουμε παλι του Αγίου ανήμερα. Το προηγουμενο ΣΚ περιπολικα πηγαν στον Ταυγετο ψηλά να πιασουν μακακες παλι συναδέλφους που πξγαν να κάνουν το χόμπι τους να σκοτώσουν αγριογουρουνο. Εμείς λοιπόν φταίμε και την πληρώνουμε όλοι μαζί. Ας καθόμαστε λοιπόν κάποιοι στο σπίτι μας σαν εμένα να περιμενουνε να ανοίξει το κηνυγι να λύνουμε να δενουμε τα όπλα μας έτσι για να ποθμε ότι πιασαμε όπλο και άλλοι να βγαίνουν παρανομοι δυο και τρεις φορές κοινού πράξεις τους να επηρεάζουν ους μας. Τετοιοι είμαστε και μας αξίζουν αυτά που περναμε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top