Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και εμένα μου έχει κάνει εντύπωση αυτό το φυσίγγι. Δεν βάζω άλλο πλέον στο όπλο. Τα πρώτα που είχα πάρει πριν 5 χρόνια ήταν σε Νο 4. Πλέον ρίχνω μόνο 5αρια και πρώτο και δεύτερο και τρίτο. Και σε μεγάλους λαγούς.
Φίλε Σταμάτη τα νικελέ σκάγια όντως έχουν μεγαλύτερη διάτρηση από το "ημισκληρα" μολύβδινα και μπορούν να σε καλύψουν.
Δεν ξέρω τι εννοείς "μεγάλους λαγούς", στα μέρη που κυνηγάω λαγό 4 κιλά καθαρός δεν είναι καθόλου σπάνιος, γι' αυτό το ψιλότερο σκάγι που δουλεύω είναι #4, στην Ανατολική Μακεδονία που επίσης κυνηγάω λαγό συνήθως 2,5 - 3κιλά καθαρό, οπότε #5 & #6.
Ειδικά αν είμαι σε καμιά μικρή απουλιάνα σε πουρνάρι εξάρι κι ανοιχτό τσοκ.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το μέγεθος του λαγού εξαρτάται από το κλίμα της περιοχής: όπου μεσογειακό = μικροί λαγοί όπου το κλίμα είναι ηπειρωτικό μεγάλοι.
 
Οσο και αν ακουγεται αυτο απλο, πιστεψε με το μεγαλυτερο προβλημα των λαγαδων με ιχνηλατες ειναι οτι τα καρτερια τους δεν μπορουν να διαβασουν τα σκυλια!
Πρεπει να παει να τους βρει ο λαγος στα ποδια .
Το καρτερι θελει μυαλο!
αυτο με τα καρτερια πονεμενη ιστορια...τι να διαβασουν ρε παιδια ;;...οι περισσοτεροι δεν εχουν βγαλει ποτε δικο τους σκυλι...δεν πανε καν εκπαιδευτικα να δουν ποιες διαδρομες ακολουθει το θηραμα, τι φωνες κανει το σκυλι οταν ειναι κοντα στο θηραμα και ετοιμαζεται να το σηκωσει, οταν διωκει κοντα ή μακρια το λαγο...πως λοιπον να αποδωσουν και τα αναλογα;.....ασε που οι περισσοτεροι δεν κατανοουν τι σημαινει καρτερι...εχω κατσει 3 ωρες στην ιδια σαρα να περιμενω ...μουδιασανε τα χερια μου και τα ποδια μου...
βαζεις τον αλλο καρτερι εδω και τον βρισκεις στην ηγουμενιτσα.....τι κανεις εδω ρε συ του λες;;;;...........νομιζα οτι....(απαντα)...τι νομιζες ρε μπαγκλαμα;;;.....εδω σου ειπα να κατσεις;;;,...

πριν 20 χρονια εχει παει ο πατερας μου με εναν συναδελφο για λαγο....τον σηκωνουν και τους φευγει...που πηγατε ρωταω τον πατερα μου....μου λεει πηγαμε εκει και ο λαγος εφυγε προς τα εκει...ωραια του λεω, αυριο πρωι θα το φαει το κεφαλακι του...ξεκιναμε και 300 μετρα πριν το σημειο που θα αμολουσαμε τα σκυλια, λεω του πατερα μου που οδηγουσε, αφησε με εδω.....εδω μου λεει;...τι να κανεις εδω;;;...αφησε με εδω του λεω και κατεβαινω απο το αμαξι....πιανω καρτερι σε ενα δρομο, πανε απο πανω και αμολανε τα σκυλια....εδω εκει πουθενα ντορος απο το λαγο...καποια στιγμη τα σκυλια εχουν φτασει στο καρτερι μου απο πανω 60-70 μετρα....βλεπω τον 3ο της παρεας και βγαινει στο καρτερι μου...του λεω ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ......και φευγω να παω διπλα 50 μετρα στην αλλη στροφη...δεν προλαβαινω να φτασω και ακουω το ριξιμο απο τα σκυλια και πηγαινουν καρφι πανω στο καρτερι μου (απο τα lidl) ..περιμενω, περιμενω να ακουσω τουφεκια ...τιποτα ..περνανε τα σκυλια κατω και χανονται χαμηλα διωκοντας...φτανω στο καρτερι και βλεπω τον αλλον 200 μετρα μακρια....αντε γεια...κολωνα να ηταν θα κοπαναγε πανω της ο λαγος.....απο τοτε βλεπει λαγο μονο σε φωτο αυτος....
 
Φίλε Σταμάτη τα νικελέ σκάγια όντως έχουν μεγαλύτερη διάτρηση από το "ημισκληρα" μολύβδινα και μπορούν να σε καλύψουν.
Δεν ξέρω τι εννοείς "μεγάλους λαγούς", στα μέρη που κυνηγάω λαγό 4 κιλά καθαρός δεν είναι καθόλου σπάνιος, γι' αυτό το ψιλότερο σκάγι που δουλεύω είναι #4, στην Ανατολική Μακεδονία που επίσης κυνηγάω λαγό συνήθως 2,5 - 3κιλά καθαρό, οπότε #5 & #6.
Ειδικά αν είμαι σε καμιά μικρή απουλιάνα σε πουρνάρι εξάρι κι ανοιχτό τσοκ.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το μέγεθος του λαγού εξαρτάται από το κλίμα της περιοχής: όπου μεσογειακό = μικροί λαγοί όπου το κλίμα είναι ηπειρωτικό μεγάλοι.

Συμφωνώ και για τα νίκελ και για τους λαγούς. Και εδώ κάπως έτσι είναι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top