Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτοί που περιγράφεις δε θέλουν να πάρουν.
Θέλουν να κλέβουν.

Γι αυτό ξηγιουνται έτσι...

Το τριγονι από ότι είδα στην Κύπρο επιτράπηκε μόνο για λίγες μέρες.

Αν κοπεί το τρυγονι θα κοπούν πολλές άδειες ιδιαίτερα μέχρι να πιάσει 15 του Σεπτέμβρη.
Δεν ξερω αν το σκεφτονται ετσι... Εγω για να γινω κατανοητος, απογοητευτηκα φετος και μιλαω ξεκαθαρα για την εναρξη... Σε επαρχιακο παντα σημειο εκτος Αττικης, που παραδοσιακα εχει πουλια γιατι κραταει ο τοπος, δεν εριξα τουφεκια σε τρια κυνηγια. Εβγαλα αδεια, πηρα φυσιγγια, προετοιμαστηκα στο σκοπευτηριο...και παπαλα...Μετα πληροφορηθηκα απο ντοπιους οτι απο το Πασχα μεχρι αρχες Αυγουστου επεφταν τουφεκιες. Τα πουλια δεν ντοπιασανε, δε γεννησανε. Εξου και η αποτυχια οχι μονο εμου, αλλα και οσων εξορμησαν εκει στην εναρξη. Ηταν τραγικο συναδελφε... Τραγικο... Ελπιζω να μη μειωθει το τρυγονι. Οχι μονο απο την εντοπια λαθροθηρια, αλλα και απο τα διχτια και απο τα φυτοφαρμακα που τα εξοντωνουν σε αλλες χωρες του εξωτερικου... Αυτο ελπιζω. Αν δηλαδη δοθει μια συμπαγης εντολη απο την Ε.Ε. παει το τρυγονακι...
 
Με αφορμή τα παραπάνω , θα 'θελα να πω δυό λόγια. Στο φόρουμ τα μέλη είναι πολλαπλάσια από όσους συμμετέχουμε στις συζητήσεις , δεν είναι συνάδελφοι κυνηγοί οι υπόλοιποι , δεν έχουν άποψη, εμπειρίες και βιώματα να εισφέρουν ; Γιατί δε μιλάνε ; Μήπως γιατί διαισθάνονται ότι οι συζητήσεις είναι κλειστού τύπου και λένε πού να τους διακόπτουμε τώρα να πούμε και μεις τη γνώμη μας , χώρια που μπορεί να πέσει και καμιά φάπα αν πούμε καμιά χαζομάρα . Και κάτι τελευταίο . Όποιος καταφέρει φίλοι μου να δώσει τον ορισμό της αγίας κυνηγετικής οικογένειας , αυτός αξίζει τον σεβασμό μας !
 
Με αφορμή τα παραπάνω , θα 'θελα να πω δυό λόγια. Στο φόρουμ τα μέλη είναι πολλαπλάσια από όσους συμμετέχουμε στις συζητήσεις , δεν είναι συνάδελφοι κυνηγοί οι υπόλοιποι , δεν έχουν άποψη, εμπειρίες και βιώματα να εισφέρουν ; Γιατί δε μιλάνε ; Μήπως γιατί διαισθάνονται ότι οι συζητήσεις είναι κλειστού τύπου και λένε πού να τους διακόπτουμε τώρα να πούμε και μεις τη γνώμη μας , χώρια που μπορεί να πέσει και καμιά φάπα αν πούμε καμιά χαζομάρα . Και κάτι τελευταίο . Όποιος καταφέρει φίλοι μου να δώσει τον ορισμό της αγίας κυνηγετικής οικογένειας , αυτός αξίζει τον σεβασμό μας !
Και εγώ νέος μπήκα όπως και πολλοί άλλοι. Άμα ξεκινάς με σεβασμό,όπου και να πας θα σε σεβαστούν. Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή. Αμα ξεκινάς με ειρωνία, ασέβεια, δεύτερες σκέψεις και πας να σερβίρεις εκ του πονηρού ότι λίγο πολύ όλοι είναι μπασταρδοι, η λαθροθηρία είναι κάτι γενικό, εκτεταμένο και έμμεσα αποδεκτό κλπ κλπ τότε είσαι κακοπροαίρετος.Οπου και να πας καρπαζια θα φας. Νόμος της φύσης και της οργανωμένης κοινωνίας, είτε φυσική είτε διαδικτυακή.
 
Με αφορμή τα παραπάνω , θα 'θελα να πω δυό λόγια. Στο φόρουμ τα μέλη είναι πολλαπλάσια από όσους συμμετέχουμε στις συζητήσεις , δεν είναι συνάδελφοι κυνηγοί οι υπόλοιποι , δεν έχουν άποψη, εμπειρίες και βιώματα να εισφέρουν ; Γιατί δε μιλάνε ; Μήπως γιατί διαισθάνονται ότι οι συζητήσεις είναι κλειστού τύπου και λένε πού να τους διακόπτουμε τώρα να πούμε και μεις τη γνώμη μας , χώρια που μπορεί να πέσει και καμιά φάπα αν πούμε καμιά χαζομάρα . Και κάτι τελευταίο . Όποιος καταφέρει φίλοι μου να δώσει τον ορισμό της αγίας κυνηγετικής οικογένειας , αυτός αξίζει τον σεβασμό μας !
Κύριε Σπυρίδων καλησπέρα. θεωρώ πως σε όλες τις σελίδες είτε κυνηγετικού είτε άλλου ενδιαφέροντος υπάρχουν χιλιάδες μέλη και μόνο το 10% μιλάει, απαντάει , συζητά.οι περισσότεροι μπαίνουν για τα like και να πληροφορούνται και κάποιοι μπαίνουν κακοπροαίρετα για να συλλέξουν πληροφορίες και γι'αυτό συνήθως οι διαχειριστές των σελίδων γράφουν προσέχετε τι ανεβάζετε. Εγώ προσωπικά μπήκα πέρσι στο φόρουμ (τότε σας ανακάλυψα ) και ένιωσα κάτι καλύτερο από κάτι ομάδες στο Facebook. Ένιωσα πραγματικά πως όποιος θέλει λέει την γνώμη του σε σύγκριση με άλλες ομάδες που είχες τσιφλικάδες και Ρίνγκο και Λούκυ Λουκ με ταξίδια στο εξωτερικό και γεμάτα από θηράματα καπό χωρίς κάποιος να τους πει τίποτα! Αν εγώ ,που είμαι λίγο πιο μοναχικός τύπος βρήκα 5 ανθρώπους εδώ μέσα να βρω μια άκρη και να πω 5 κουβεντες και άλλους 5 να μιλήσω σε προσωπικό μύνημα έτσι ώστε σε κάποια φάση να πιούμε και έναν καφέ ,δε μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος νιώθει ότι οι συζητήσεις είναι κλειστού τύπου και ότι δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη σε όποιο θέμα θέλει.
 
Κύριε Σπυρίδων καλησπέρα. θεωρώ πως σε όλες τις σελίδες είτε κυνηγετικού είτε άλλου ενδιαφέροντος υπάρχουν χιλιάδες μέλη και μόνο το 10% μιλάει, απαντάει , συζητά.οι περισσότεροι μπαίνουν για τα like και να πληροφορούνται και κάποιοι μπαίνουν κακοπροαίρετα για να συλλέξουν πληροφορίες και γι'αυτό συνήθως οι διαχειριστές των σελίδων γράφουν προσέχετε τι ανεβάζετε. Εγώ προσωπικά μπήκα πέρσι στο φόρουμ (τότε σας ανακάλυψα ) και ένιωσα κάτι καλύτερο από κάτι ομάδες στο Facebook. Ένιωσα πραγματικά πως όποιος θέλει λέει την γνώμη του σε σύγκριση με άλλες ομάδες που είχες τσιφλικάδες και Ρίνγκο και Λούκυ Λουκ με ταξίδια στο εξωτερικό και γεμάτα από θηράματα καπό χωρίς κάποιος να τους πει τίποτα! Αν εγώ ,που είμαι λίγο πιο μοναχικός τύπος βρήκα 5 ανθρώπους εδώ μέσα να βρω μια άκρη και να πω 5 κουβεντες και άλλους 5 να μιλήσω σε προσωπικό μύνημα έτσι ώστε σε κάποια φάση να πιούμε και έναν καφέ ,δε μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος νιώθει ότι οι συζητήσεις είναι κλειστού τύπου και ότι δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη σε όποιο θέμα θέλει.
Μιλούν όσοι θέλουν Και να δώσουν... κάτι στο φόρουμ.
Οι υπόλοιποι που δεν μιλουν θέλουν απλώς μόνο να πάρουν....

Ελάχιστοι έως καθόλου θα είναι εκείνοι που δεν μιλούν διότι νιώθουν άβολα για οποιοδήποτε λόγο.
 
Και εγώ νέος μπήκα όπως και πολλοί άλλοι. Άμα ξεκινάς με σεβασμό,όπου και να πας θα σε σεβαστούν. Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή. Αμα ξεκινάς με ειρωνία, ασέβεια, δεύτερες σκέψεις και πας να σερβίρεις εκ του πονηρού ότι λίγο πολύ όλοι είναι μπασταρδοι, η λαθροθηρία είναι κάτι γενικό, εκτεταμένο και έμμεσα αποδεκτό κλπ κλπ τότε είσαι κακοπροαίρετος.Οπου και να πας καρπαζια θα φας. Νόμος της φύσης και της οργανωμένης κοινωνίας, είτε φυσική είτε διαδικτυακή.
Ακριβώς γι'αυτό το λόγο έγραψα εγώ το κατεβατο για το ποιος είναι ο ορισμός του οικολόγου και πως δυστυχώς έχουμε παρερμηνεύσει τις έννοιες...πλέον ο οικολόγος θεωρείται αυτός που προσέχει μόνο τα γατιά ,τις σαύρες και τα κοπροσκυλακια της κάθε γειτονιάς και όχι ο κυνηγός που είναι ο κατεξοχήν φυσιολάτρης - διαχειριστής και προστάτης της φύσης.πλεον δυστυχώς στην κοινή γνώμη της κοινωνίας ο κυνηγός είναι ο κακος και ο παράνομος και αυτός που σκοτώνει χωρίς έλεγχο...αν αυτό το πράγμα το διατυμπανίζει ο κάθε ένας μας σε ένα φόρουμ που το βλέπει όποιος θέλει ,τότε είναι πολύ λογικό να βγαίνει η κάθε μία που δεν ξέρει και δεν έχει γνώσεις και απλά αναπαράγει ότι της πουν να λέει κλείστε το κυνήγι...
 
Ακριβώς γι'αυτό το λόγο έγραψα εγώ το κατεβατο για το ποιος είναι ο ορισμός του οικολόγου και πως δυστυχώς έχουμε παρερμηνεύσει τις έννοιες...πλέον ο οικολόγος θεωρείται αυτός που προσέχει μόνο τα γατιά ,τις σαύρες και τα κοπροσκυλακια της κάθε γειτονιάς και όχι ο κυνηγός που είναι ο κατεξοχήν φυσιολάτρης - διαχειριστής και προστάτης της φύσης.πλεον δυστυχώς στην κοινή γνώμη της κοινωνίας ο κυνηγός είναι ο κακος και ο παράνομος και αυτός που σκοτώνει χωρίς έλεγχο...αν αυτό το πράγμα το διατυμπανίζει ο κάθε ένας μας σε ένα φόρουμ που το βλέπει όποιος θέλει ,τότε είναι πολύ λογικό να βγαίνει η κάθε μία που δεν ξέρει και δεν έχει γνώσεις και απλά αναπαράγει ότι της πουν να λέει κλείστε το κυνήγι...
Ακριβώς αυτό. Υπάρχουν ομάδες στο φβ που έχουν ως θέμα τη φύση και δεν είναι από αντικυνηγους ή τουλάχιστον δεν είναι εξοφθαλμα αντικυνηγετικες. Εκεί να δείτε παρουσία " οικολογικών οργανώσεων". Τα μέλη τους με συστηματική δραστηριότητα. Κάτι κυρίες που έχουν να πατήσουν χώμα από τα παιδικά τους χρόνια, με 70 γατιά και δεκαοκτώ σκυλιά στο διαμέρισμα τι μάχη δίνουν κατά του κυνηγιού. Τα επιχειρήματα τους; Αυτά που μας έλεγε ένας κύριος εδώ σαν καθολικό φαινόμενο και παρεξηγήθηκε που τον ξεμπροστιασα. Καρπωση εκτός ορίων, λαθροθηρία τη νύχτα, "τάισμα ", βγάζουμε λένε χρήματα από το " κρέας", παραποιημένα όπλα κλπ. Που τα είδαν αυτά πάτησαν βουνό;;; από το διαμέρισμα;;; Όχι.... Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης... Και άμα δεν υπάρχει είδηση τη δημιουργούν. Φτιάχνουν ένα ψεύτικο προφίλ σαν δήθεν κυνηγός, μπαίνουν στις κυνηγετικές ομάδες του διαδικτύου και μιλάνε ως κυνηγοί... Για το τι "άκουσαν " και πω πω τι χαμός που γίνεται στο δάσος από τους κακούς κυνηγούς... Μετά φωτογραφία τη συζήτηση και να τοοοο δείτε τι λένε οι κυνηγοί μεταξύ τους.
 
Ακριβώς αυτό. Υπάρχουν ομάδες στο φβ που έχουν ως θέμα τη φύση και δεν είναι από αντικυνηγους ή τουλάχιστον δεν είναι εξοφθαλμα αντικυνηγετικες. Εκεί να δείτε παρουσία " οικολογικών οργανώσεων". Τα μέλη τους με συστηματική δραστηριότητα. Κάτι κυρίες που έχουν να πατήσουν χώμα από τα παιδικά τους χρόνια, με 70 γατιά και δεκαοκτώ σκυλιά στο διαμέρισμα τι μάχη δίνουν κατά του κυνηγιού. Τα επιχειρήματα τους; Αυτά που μας έλεγε ένας κύριος εδώ σαν καθολικό φαινόμενο και παρεξηγήθηκε που τον ξεμπροστιασα. Καρπωση εκτός ορίων, λαθροθηρία τη νύχτα, "τάισμα ", βγάζουμε λένε χρήματα από το " κρέας", παραποιημένα όπλα κλπ. Που τα είδαν αυτά πάτησαν βουνό;;; από το διαμέρισμα;;; Όχι.... Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης... Και άμα δεν υπάρχει είδηση τη δημιουργούν. Φτιάχνουν ένα ψεύτικο προφίλ σαν δήθεν κυνηγός, μπαίνουν στις κυνηγετικές ομάδες του διαδικτύου και μιλάνε ως κυνηγοί... Για το τι "άκουσαν " και πω πω τι χαμός που γίνεται στο δάσος από τους κακούς κυνηγούς... Μετά φωτογραφία τη συζήτηση και να τοοοο δείτε τι λένε οι κυνηγοί μεταξύ τους.
Και καρπωση εκτος οριων υπαρχει, και νυχτα φωτα, και με χιονια λαγο γρουνια, και παραποιημενα οπλα (5 φυσιγγια παραποιηση ειναι), ολα αυτα υπαρχουν.
Ειναι λιγοι, ειναι λαθροθηρες, και μονο κακο κανουν.
Δεν ειναι καθολικο φαινομενο σε καμια περιπτωση, αλλα υπαρχουν.
 
Και καρπωση εκτος οριων υπαρχει, και νυχτα φωτα, και με χιονια λαγο γρουνια, και παραποιημενα οπλα (5 φυσιγγια παραποιηση ειναι), ολα αυτα υπαρχουν.
Ειναι λιγοι, ειναι λαθροθηρες, και μονο κακο κανουν.
Δεν ειναι καθολικο φαινομενο σε καμια περιπτωση, αλλα υπαρχουν.
Πολύ σωστά Γιάννη. Είναι μια ισχνή μειοψηφία αυτοί όμως και δεν χαρακτηρίζουν τον Έλληνα κυνηγό. Επίσης είναι παράνομοι και διώκονται ποινικά. Όχι να μας παρουσιάζουν ότι είναι καθολικό φαινόμενο και έμμεσα αποδεκτό. Αυτό δεν ισχύει και θα το λέμε σε όλους τους τόνους γιατί ο σιωπών δοκεί συναινείν.
 
Τι κάνεις αν δεις Πακιστανό τσοπάνη να τρέχει πανικόβλητος στην απέναντι πλαγιά, πες μου τι κάνεις;;;; .yel.
... γεμίζεις και ξαναρίχνεις...o_O

ΥΓ: αυτό είναι γνωστό ανέκδοτο για πεθερές στην Γερμανία, και αλλού...
 
Last edited:
Και εγώ νέος μπήκα όπως και πολλοί άλλοι. Άμα ξεκινάς με σεβασμό,όπου και να πας θα σε σεβαστούν. Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή. Αμα ξεκινάς με ειρωνία, ασέβεια, δεύτερες σκέψεις και πας να σερβίρεις εκ του πονηρού ότι λίγο πολύ όλοι είναι μπασταρδοι, η λαθροθηρία είναι κάτι γενικό, εκτεταμένο και έμμεσα αποδεκτό κλπ κλπ τότε είσαι κακοπροαίρετος.Οπου και να πας καρπαζια θα φας. Νόμος της φύσης και της οργανωμένης κοινωνίας, είτε φυσική είτε διαδικτυακή.
Απο κανεναν μπαρουτοκαπνισμενο παγανατζη επιπεδου σταμπας μπορει και να φαω καμια καρπαζια. Απο εσενα παντως με τα τσιχλοκοτσυφα και οσους ειναι σαν εσενα ειναι λιγακι δυσκολο αν διακρινεις απο τη φωτο προφιλ μου η οποια διαρκως θα εναλασσεται μονο με αξιολογα , δυσευρετα και δυσκολα στη τουφεκια λογω ταχυτητας και ογκου θηραματων. Οσο για τους λαθροθηρες πρεπει καποια στιγμη να ομολογησουμε οτι ποτε κανεις μας δεν εκανε τιποτα για τον περιορισμο και τη διωξη τους και δευτερον οτι δεν ειναι τοσο λιγοι οσο νομιζεις/ζετε. Τωρα για την μπασταρδοσυνη, εθεσα ενα παραδειγμα για τους αγριοχοιρους. Λογω δουλειας πιστεψε ειμαι ο πρωτος που θα παει στην πρωτη γραμμη, τωρα για εσενα δεν ξερω, μπορει να σαι και στα μαγειρια. Ειδικα στην επαρχια γινεται πολεμος καθε μερα και καθε βραδυ και ναι, εχει αρχισει να με ενοχλει ρε φιλε γιατι μεγαλωνοντας καταλαβαινω το μεγεθος της μαλακιας, οσο ημουν μικρος ουτε που ενιωθα τι παιζεται. Αν δεν σε συμφερει η αληθεια, λυπαμαι, αλλα εγω δεν μπηκα εδω ζωντας σε μικροκοσμο. Ουτε με ενοχλουν τα πρακτοριλικια των συναδελφων μηπως ειμαι οικολογος, ουτε των οικολογων μηπως ειμαι κυνηγος. Ειμαι φασας και λαγας και νομιμοτατος και το κρατος ειναι μαζι μου. Αυτα και δεν θα ασχοληθω αλλο με το φαγωμα στο τοπικ του λαγου. Θα παραχωρησω τη θεση μου στους συναδελφους λαγαδες μιας και η τρελα μας ειναι μοναδικη, τα οπλα μας παραδοσιακα, τα φυσιγγια μας αμερικανικα και τα σκυλια μας μανιακα. Αντε τσαγια παιδες και μη βλεπετε παντου κατασκοπους γιατι θα τσακωνεστε καθε μερα εδω.
 
ήταν μέσα σε αμπέλι και πήγε δίπλα σε οργωμενο και λουφαξε νομίζοντας ότι δεν φαινοταν. Το πιάσε φίλος με τα χέρια πολύ εύκολα από ότι μου είπε
Οι μικροί λαγοί δεν μυρίζουν, έτσι επιβιώνουν αν μείνουν ακίνητοι σε αλεπούδες.Η λαγινα σκορπά την γέννα της για μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης και γυρνάει να τα θηλάσει.Κακως το έπιασε,να το αφήσει εκεί που το σήκωσε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top