Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι μικροί λαγοί δεν μυρίζουν, έτσι επιβιώνουν αν μείνουν ακίνητοι σε αλεπούδες.Η λαγινα σκορπά την γέννα της για μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης και γυρνάει να τα θηλάσει.Κακως το έπιασε,να το αφήσει εκεί που το σήκωσε.
Αυτό λέγαν οι παλιοί κυνηγοί. Ποτέ δεν πιάνουμε το λαγοπουλο γιατί θα πάρει μυρωδιά από άνθρωπο και θα το παρατήσει η μάνα του. Και το έχω τηρήσει, ποτέ δεν πιάνω λαγοπουλα. Τα θαυμάζω λίγο από μακριά και τα αφήνω στην ησυχία τούς.
 
Μέχρι πότε συνεχίζουν να γεννάνε παιδιά; Δε θα έπρεπε να έχουνε σταματήσει μετα το θερινό ηλιοστάσιο;
Στα νότια Μιχάλη δεν σταματάνε το ζευγάρωμα . Μόνο αν δεν υπάρχει επάρκεια τροφής και νερού το καλοκαίρι στο μέρος που ζουν, και τον χειμώνα αν είναι βαρύς θα σταματήσουν για λίγο.
Σε μέρη που δεν ενοχληθηκαν φέτος για το τρίμηνο που απαγορεύτηκαν τα εκπαιδευτικά πήγαν πολύ καλά οι γέννες τους.
 
Last edited:
ήταν μέσα σε αμπέλι και πήγε δίπλα σε οργωμενο και λουφαξε νομίζοντας ότι δεν φαινοταν. Το πιάσε φίλος με τα χέρια πολύ εύκολα από ότι μου είπε
Ποιος ο λογος να το πιασει και να το παρει απο εκει?
Αν το αφησει, θα ψοφισει, δε θα το ζυγωσει η μανα του.
Γνωστος μου φρεζαρε ενα αμπελι στη ριτσωνα και ειχε βρει 2.
Τα ταϊζε 3 βδομαδες με γαλα γιδας.
Οταν ρωτησε κτηνιατρο πως να συνεχισει, του ειχε πει να τους δωσει ειδικο γαλα.
Το ειδικο γαλα, τα ξεπατωσε. Τα ταισε ειδικο γαλα 3-4 μερες και μετα ψοφισαν.
 
Εφοσον το επιασε δεν μπορει να παει πισω

Μεγαλωνει μια χαρα αν το ταιζει με γαλα εφοσον δεν ηξερε και το επιασε ο ανθρωπος

Οχι ειδικο ουτε για κουταβια
Κανονικο γαλα μετρια βρασμενο

Το κακο ειναι οτι θα ημερεψει το ζωντανο και θα μαθει μεσα στο σπιτι

Μερωνει πολυ ευκολα ο λαγος και δενετε με τον ανθρωπο

Μετα δεν μπορει να αφαιθει φιατι δεν θα επιβιωσει

Μονο εαν εχει χωρο εξω προστατευμενο και αφου κοψει το γαλα το χει εκει και το προετοιμασει με βοσκη και νερο στο χωραφι θα επιβιωσει μετα αν το αφησει

Γιαυτο οπως πολυ σωστα ειπαν οι συναδερφοι ηδη δεν πιανουμε τα λαγουδακια και δεν τα πειραζουμε

Θα τα βρει η μανα τους οσο και αν μετακινηθουν και θα τα ταισει και θα τα προστατευσει οσο ειναι φυσικο μεχρι να γινουν ικανα να φυγουν πλεον μονα τους
 
Μικρό και φοβισμένο. Λέτε να καλέσουμε τα τηλεοπτικά συνεργεία για την απελευθέρωση του?


View attachment 54381
Φίλε άφησε το εκεί που το βρήκες αν δεν σκάσει από το κακό του τις πρώτες μέρες θα χτυπιέται σαν τρελός και θα ματώνει κάθε φορά που θα τον πλησιάζεις για να τον ταΐζεις ακόμα και αν είναι χρονιά στην αιχμαλωσία ο ΛΑΓΟΣ ΔΕΝ ΜΕΡΕΥΕΙ
 
Είχε ένας μπάρμπας στο χωριό όταν ήμουν μικρός έναν, τον είχε πιάσει και αυτός μικρό και τον τάιζε μέχρι που στο τέλος είχε γίνει πιο ήμερος και από τα κουνέλια, τον άφηνε ελεύθερο και δεν έφευγε.
Δεν άφηνε άλλους να τον πλησιάσουν, από τον μπάρμπα όμως έτρωγε από το χέρι του.
 
Μέχρι πότε συνεχίζουν να γεννάνε παιδιά; Δε θα έπρεπε να έχουνε σταματήσει μετα το θερινό ηλιοστάσιο;
δε σταματανε ολη τη χρονια...απλως ανοιξη καλοκαιρι ειναι σε φουλ ρυθμο και μετα φθινοπωρο χειμωνα σε πιο χαλαρο ρυθμο...εχω κτυπησει εναρξη λαγινα με ενα μικρο μεσα, οπως και τελη οκτωβρη παλι με ενα μεσα....φυσικα η απογοητευση του κυνηγου εκεινη τη στιγμη μηδενιζει πληρως τη χαρα της καρπωσης...
 
δε σταματανε ολη τη χρονια...απλως ανοιξη καλοκαιρι ειναι σε φουλ ρυθμο και μετα φθινοπωρο χειμωνα σε πιο χαλαρο ρυθμο...εχω κτυπησει εναρξη λαγινα με ενα μικρο μεσα, οπως και τελη οκτωβρη παλι με ενα μεσα....φυσικα η απογοητευση του κυνηγου εκεινη τη στιγμη μηδενιζει πληρως τη χαρα της καρπωσης...
Αν δεν την παρει κοιλια η βολη και την ανοίξεις αμεσως προσεκτικα πολυ συχνα τα λαγουδακια τα βγαζεις ζωντανα
Συνηθως οχι ολα αμα ειναι πανω απο δυο

Τα φυσας λιγο στο στομα να παρουν αερα και μετα με την συριγγα γαλα

Εχει γινει πολλες φορες

Αν ζησουν τελικα κανουμε οτι ειπα πιο πανω

Αλλα δεν τα χουμε μεσα στο σπιτι ποτε οταν κοψουν το γαλα

Για να μπορουν να απελευθερωθουν μετα

Τουλαχιστον αφου μας εδωσε την μανα η φυση ας επιστρεψουμε το μωρο
 
Ναι
Πλέον και απ' τους αγριόχοιρους που τα κατασπαράζουν!:mad:
Έχω δει βιντεάκι σχετικό...:(
Βασιλη το χουν ξαναπει τα παιδια εδω που πανε για γουρουνια
Δεν το ηξερα απο δω το εμαθα μιας και εμεις δεν εχουμε αγριοχοιρους
 
......................... Οσο για τους λαθροθηρες πρεπει καποια στιγμη να ομολογησουμε οτι ποτε κανεις μας δεν εκανε τιποτα για τον περιορισμο και τη διωξη τους
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια
και δευτερον οτι δεν ειναι τοσο λιγοι οσο νομιζεις/ζετε.......................Ειδικα στην επαρχια γινεται πολεμος καθε μερα και καθε βραδυ και ναι, εχει αρχισει να με ενοχλει ρε φιλε γιατι μεγαλωνοντας καταλαβαινω το μεγεθος της μαλακιας, οσο ημουν μικρος ουτε που ενιωθα τι παιζεται.
υπάρχουν κάποιοι που βλέπουν το ίδιο ποτήρι μισοάδειο κι άλλοι μισογεμάτο.....
εγώ πιστεύω πως η μικροκοινωνία μας των κυνηγών είναι σχεδόν μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας με τα ελαττώματά της και την τάση προς αψήφιση των νόμων.
Και λέω σχεδόν διότι είμαστε ως κυνηγοί ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ από τον μέσο συμπολίτη μας.
Δείτε: τον τζαμπατζή στα μ.μ. συγκοινωνίας, τον φοροφυγά, τον λαθροεργαζόμενο, τον παραβάτη οδηγό, τον λαθραλιέα κ.ο.κ. συμπολίτη μας και θα διαπιστώσετε πως η παρανομία στην θήρα είναι μικρότερη ποσοστιαία....


π.χ. στους 1000 λαγάδες που ξέρω δεν αντιστοιχεί ούτε ένας νυχτολαθροθήρας άντε να πω 1 στους χίλιους, άντε να το τεντώσω και να πω 2 τοις χιλίοις.... συγκρίνετε αυτό το ποσοστό με το ποσοστό των παρανομούντων συμπολιτών μας που προανέφερα.....
 
Ο λαγας (κυνηγος)σεβετε το θυραμα,το προστατευη,και το κυνηγαει αντρηκια οχη πουστικα.αυτο ενοητε σε ολα τα θυραματα και πουλαδες,γουρουναδες σε ολους.αυτος που τα εκτελη η κηταζη σακουλα δεν ειναι κυνηγος.μακελαρης και ανανδρος ειναι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top