Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παρόμοιο σκηνικό έτυχα φαντάρος στην Λευκίμμη Έβρου
Πηγαίναμε με τα άρματα για άσκηση και σηκώθηκε ένας λάγαρος δίπλα στον δρόμο πέρασε μπροστά από ένα Μ-113
Έτρεμε η γή και την έκανε ο μάγκας......
Εμείς πάλι ,ειμασταν τόσο χα'ι' που κ Σύνταγμα τουρκικό να περνάγε δε θα το βλέπαμε‼️
 
Το γεγονός ότι υπάρχουν αρκετά νέα παιδιά μέσα στο forum, που έχουν αντιληφθεί και πιστεύουν όσα μας έγραψε ο Manos chios είναι αχτίδα αισιοδοξίας για το μέλλον του κυνηγίου.
Κ εγώ αυτό πιστεύω‼️
Όπως πιστεύω ότι είναι κ αναπόφευκτη η σκουριά στο σίδερο‼️....
 
Σμρ το εκπαιδευτικό είχε ξεκίνημα με αλεπού την οποία διώξανε τα σκυλιά για λίγο και μετέπειτα ξεφώλιασμα λαγού ο οποίος μόλις έπιασε δρόμο έβαλε τον αυτόματο πιλότο, πήρε την ταχεία , μέχρι που πήγαμε και πιάσαμε τα σκυλιά γτ θα έφταναν σε μέρος με παρουσία λύκων. Αύριο πάλι νέο εκπαιδευτικό,τώρα που ο καιρός και ο βροχουλες το επιτρέπουν
 
πολύ ωραία φάση
αυτό να το δουν όλοι οι λαγοκυνηγοί
Μια χρονιά δεν θα ξεχάσω εκείνο το κατσίκι που έφερναν τα σκυλιά πάνω μου.
Ντυμένο πουρνάρι παντού και εγώ στον χωματόδρομο.Βγαινει μακριά σφαίρα, περνάει το δρόμο, γυρίζει πίσω και μπαίνει στα μούτρα των σκυλιών.Παει....Την επόμενη φορά πήγε να κάνει τα ίδια σχεδόν αλλά του άναψα ένα 60βολο.2 τον βρήκαν σε σβέρκο και θώρακα.4,300 στο ζυγι.
 
Ο πατέρας μου έφερε στη Χίο για πρώτη φορά τα ιρλανδεζικα σεττερ,από το 78'. Είχε βγάλει πραγματικά καλά σκυλιά και ένα από αυτά θυμάμαι μου είχε βγάλει πολλούς λαγούς. Εντ μεταξύ εγώ 18 χρονώ πρώτη φορά άδεια,έβλεπα λαγό και έτρεμα.. είμαστε σε ένα μέρος για πέρδικα και μόνιμα μου τη σκαπουλαρε ένας αυτιας πραγματικά ο κερατάς μου έκανε το ίδιο πράγμα 3 φορές...μιλάμε για πολύ πυκνό, έβγαινε τράβαγε προς την ανηφόρα τα σκυλιά τον έπαιρναν από πίσω και όταν πια έφτανε 200-250 μέτρα ψηλά, έκοβε και γύριζε πίσω κόντρα στ σκυλιά και σε εμένα...δε μπορούσες να του ρίξεις ούτε μπροστά ( ούτε τα σκυλιά δεν έβλεπες) και όταν γύριζε προς τα πίσω δεν έβλεπες που πάει για να του ρίξεις στα μούτρα..ε την 4η φορά δε τη γλύτωσε..από τον πατέρα μου δηλαδή δε γλίτωσε γιατί εμένα με προσπέρασε πάλι χωρίς να τον πάρω χαμπάρι ,αλλά πιο χαμηλά που ήταν ο πατέρας μου τον είδε στο καθαρό..ωραία μέρα εκείνη..είχα κάνει δύο πέρδικες εγώ και καμιά ο πατέρας μου και τον κορόιδευα πως δε κανευει πια...με αποστομωσε!
 
Ειναι συνηθες τακτικ
Ο πατέρας μου έφερε στη Χίο για πρώτη φορά τα ιρλανδεζικα σεττερ,από το 78'. Είχε βγάλει πραγματικά καλά σκυλιά και ένα από αυτά θυμάμαι μου είχε βγάλει πολλούς λαγούς. Εντ μεταξύ εγώ 18 χρονώ πρώτη φορά άδεια,έβλεπα λαγό και έτρεμα.. είμαστε σε ένα μέρος για πέρδικα και μόνιμα μου τη σκαπουλαρε ένας αυτιας πραγματικά ο κερατάς μου έκανε το ίδιο πράγμα 3 φορές...μιλάμε για πολύ πυκνό, έβγαινε τράβαγε προς την ανηφόρα τα σκυλιά τον έπαιρναν από πίσω και όταν πια έφτανε 200-250 μέτρα ψηλά, έκοβε και γύριζε πίσω κόντρα στ σκυλιά και σε εμένα...δε μπορούσες να του ρίξεις ούτε μπροστά ( ούτε τα σκυλιά δεν έβλεπες) και όταν γύριζε προς τα πίσω δεν έβλεπες που πάει για να του ρίξεις στα μούτρα..ε την 4η φορά δε τη γλύτωσε..από τον πατέρα μου δηλαδή δε γλίτωσε γιατί εμένα με προσπέρασε πάλι χωρίς να τον πάρω χαμπάρι ,αλλά πιο χαμηλά που ήταν ο πατέρας μου τον είδε στο καθαρό..ωραία μέρα εκείνη..είχα κάνει δύο πέρδικες εγώ και καμιά ο πατέρας μου και τον κορόιδευα πως δε κανευει πια...με αποστομωσε!
η του λαγου στο πυκνο να ξεσερνει και να τρελαινει τα σκυλια μεσα στο πυκνο χωρις ο κυνηγος να τον βλεπει
Παλιοι λαγαδες οπως ο πατερας σου γνωριζουν να διαβαζουν το πυκνο και κερουν τους λαγους του ετσι αναλογα και την εποχη ξερουν και που θα βγει τελικα ο λαγος

Αν δεις το πυκνο απο ψηλα θα δεις και θα καταλαβεις με τον καιρο τα σημεια αυτα
Αν τωρα θες να προχωρησεις ενα βημα παρακατω πηγαινε με τα ποδια στα σημεια αυτα και θα δεις με τα ματια σου ιχνη και μαλια οπως και σημαδια που μαρτυρουν τα πιο πανω
 
Ειναι συνηθες τακτικ

η του λαγου στο πυκνο να ξεσερνει και να τρελαινει τα σκυλια μεσα στο πυκνο χωρις ο κυνηγος να τον βλεπει
Παλιοι λαγαδες οπως ο πατερας σου γνωριζουν να διαβαζουν το πυκνο και κερουν τους λαγους του ετσι αναλογα και την εποχη ξερουν και που θα βγει τελικα ο λαγος

Αν δεις το πυκνο απο ψηλα θα δεις και θα καταλαβεις με τον καιρο τα σημεια αυτα
Αν τωρα θες να προχωρησεις ενα βημα παρακατω πηγαινε με τα ποδια στα σημεια αυτα και θα δεις με τα ματια σου ιχνη και μαλια οπως και σημαδια που μαρτυρουν τα πιο πανω
Η αλήθεια είναι φίλε μου πως δεν κυνηγάμε εξολοκλήρου λαγό.. μόνο αν τον πετύχουμε στην Πέρδικα και ελάχιστα στη μπεκάτσα. Οπότε και λογο της απειρίας μου και χωρίς ενασχόληση σταθερή με αυτό το θήραμα γι'αυτό και μου την έχουν σκαπουλαρει και κάποιοι.οταν δεν ξέρεις τις συνήθειες τους σου είναι πιο δύσκολο
 
Μια χρονιά δεν θα ξεχάσω εκείνο το κατσίκι που έφερναν τα σκυλιά πάνω μου.
Ντυμένο πουρνάρι παντού και εγώ στον χωματόδρομο.Βγαινει μακριά σφαίρα, περνάει το δρόμο, γυρίζει πίσω και μπαίνει στα μούτρα των σκυλιών.Παει....Την επόμενη φορά πήγε να κάνει τα ίδια σχεδόν αλλά του άναψα ένα 60βολο.2 τον βρήκαν σε σβέρκο και θώρακα.4,300 στο ζυγι.
Το βάρος είναι καθαρό κρέας ή ζώον βάρος;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top