Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στο μονοπάτι είχα βγάλει έναν σε εκπαιδευτικό που βγαίνει στην κορυφή.... αντε βρες τον και βαλε φωτογραφία ;)

Τον έψαξα την Κυριακή αλλά εσουρε πολύ μπροστά απ' τα σκυλιά και με τόσο αέρα δεν μπόρεσαν να τον πάνε οπως έπρεπε. Το ωραίο είναι ότι πέρασε πίσω απο ένα καρτέρι που είχα βάλει σε ένα μονοπάτι εντελώς καθαρό. Ο φίλος τρελάθηκε. Μου λέει αν κοίταζα προς τα εκεί θα τον είχα φάει. Μιλάμε για απόσταση μάξιμουμ 20 μέτρα.
 
Να πηγαίνετε όσο πιο πολύ μπορείτε κυνηγι με τους πατεράδες και τους γιους σας.
Εγώ με τον πατέρα μου από παιδάκι, έχω δει πράγματα που ο γιος μου δεν θα δει ποτέ αν δεν πάει εξωτερικό. Μέχρι πριν τρία χρόνια κυνηγούσαμε παρα πολύ παρεα, ακόμα κι αν δεν ήμουν εγώ στο χωριό όμως, κάθε μέρα την έκανε τη βολτίτσα του.
Δυστυχώς πλέον δεν είναι καν στο χωριό, τον πηρα στην Αθήνα, πρώτη φορά απο το 1966 που δεν εβγαλε καν άδεια. Η πουτάνα η άνοια δεν του άφησε περιθώρια, και κάθε φορά που ετοιμάζομαι να φύγω και τον ρωτάω αν θέλει να έρθει παρέα και με κοιτάει χωρίς να μιλάει σπαραζει η καρδιά μου...
Πάρτον βολτα χωρίς να του πεις τίποτα έτσι να δουν τα μάτια του και ότι θυμηθεί το μυαλό του …..
 
Πάρτον βολτα χωρίς να του πεις τίποτα έτσι να δουν τα μάτια του και ότι θυμηθεί το μυαλό του …..
Ναι το σκεφτομαι τα ΣΚ που πάω χωριό τον παίρνω πάντα μαζί να δει το σπίτι και να ανοίξει το μάτι του. Κυνηγι όμως δεν τον έχω πάρει καθόλου, την επόμενη φορά θα τον πάρω για κάνα καρτεράκι, οπλο μη μου ζητήσει μόνο....
 
Ναι το σκεφτομαι τα ΣΚ που πάω χωριό τον παίρνω πάντα μαζί να δει το σπίτι και να ανοίξει το μάτι του. Κυνηγι όμως δεν τον έχω πάρει καθόλου, την επόμενη φορά θα τον πάρω για κάνα καρτεράκι, οπλο μη μου ζητήσει μόνο....
Και να ζητήσει εάν έχει προχωρήσει η κατάσταση του θα τον τουμπάρεις
Προσοχή μόνο εάν έχει τάσεις φυγής
 
Σημερα στον λαγο....Τζιφος....Σε δυο διαφορετικα μερη πηγαμε ....τα σκυλια δεν μπορεσαν να βγαλουν
λαγο....
Λαθος το ειπα...Οχι να βγαλουν λαγο........ουτε μυρωδια δεν βρηκαν!!!
Το βουνο γεματο γουρουναδες....αντιλαλουσαν τα βουνα απο τουφεκιες παγανας...και βεβαια αυτο
δεν εφταιξε που δεν βρηκαμε λαγο....
Δεν εχει ριξει σταγονα βροχη.....και το συνεχισει ετσι...την κατσαμε την βαρκα !!!
 
Το κρέας να το φας άφοβα βράζει και σκοτώνονται τα πάντα αν δεις οτι το κρέας εχει κατι αλλο δωσε το στο δασαρχείο όπως και το συκώτι μπορεις να προλάβεις μεγάλη αρρώστια εχουν δικούς τους κτηνιάτρους
 
IMG_20221012_083853.jpg
IMG_20221012_083759.jpg
IMG_20221012_082444.jpg
IMG_20221012_082409.jpg

Μόνος μου με τον πατέρα μου σήμερα. Είχε πάρει και δύο απουσίες το ΣΚ ο φαδερ γιατί έφαγε μια τούμπα στο κυνήγι και χτύπησε πόδι και χέρι. Χθες του λέω θα έρθεις και άστα σάπια για το πόδι. Σου πέρασε τώρα. Πολύ μακρινή ιχνηλασία, βραχισιος λαγός, Τραγάκι ολόκληρο. Γύρισε όλο το βουνό απ' την κορυφή στα βράχια για πλάκα. Σε κάποια φάση ακούω ζζζζζντουβ, μονή τουφέκια λέω τον έφαγε ο γέρος. Μετά από λιγο ζζντουβ ζζντουβ άλλες δύο. Μετά από λίγο το νουσου στο ρέμα ανεβαίνει. Περιμένω περιμένω τίποτα. Του λέω τον έχεις τραυματίσει? Μου λέει ναι. Κατεβαίνω ψάχνω ψάχνω τίποτα. Φωνάζω τα σκυλιά που έφταναν σιγά σιγά να πηγαίνουν μέχρι ένα σημείο και μετά πάλι πίσω. Τελικά τον ανακάλυψα εγώ μετά από 20 λεπτά ψάξιμο σε ένα πυκνό. Δεν του λέω τίποτα και πάω προς το μέρος του. Γιατί δεν προσέχεις πως τουφεκας του λέω και με το που γυρνάει να με δει τον βλέπει να κρέμεται στα χέρια μου. Η χαρά του απερίγραπτη.... Μετά ανέβηκε και δεν τον έπιανε κανείς. Ρίξαμε πολύ γέλιο.
 
View attachment 57760
View attachment 57761
View attachment 57762
View attachment 57763

Μόνος μου με τον πατέρα μου σήμερα. Είχε πάρει και δύο απουσίες το ΣΚ ο φαδερ γιατί έφαγε μια τούμπα στο κυνήγι και χτύπησε πόδι και χέρι. Χθες του λέω θα έρθεις και άστα σάπια για το πόδι. Σου πέρασε τώρα. Πολύ μακρινή ιχνηλασία, βραχισιος λαγός, Τραγάκι ολόκληρο. Γύρισε όλο το βουνό απ' την κορυφή στα βράχια για πλάκα. Σε κάποια φάση ακούω ζζζζζντουβ, μονή τουφέκια λέω τον έφαγε ο γέρος. Μετά από λιγο ζζντουβ ζζντουβ άλλες δύο. Μετά από λίγο το νουσου στο ρέμα ανεβαίνει. Περιμένω περιμένω τίποτα. Του λέω τον έχεις τραυματίσει? Μου λέει ναι. Κατεβαίνω ψάχνω ψάχνω τίποτα. Φωνάζω τα σκυλιά που έφταναν σιγά σιγά να πηγαίνουν μέχρι ένα σημείο και μετά πάλι πίσω. Τελικά τον ανακάλυψα εγώ μετά από 20 λεπτά ψάξιμο σε ένα πυκνό. Δεν του λέω τίποτα και πάω προς το μέρος του. Γιατί δεν προσέχεις πως τουφεκας του λέω και με το που γυρνάει να με δει τον βλέπει να κρέμεται στα χέρια μου. Η χαρά του απερίγραπτη.... Μετά ανέβηκε και δεν τον έπιανε κανείς. Ρίξαμε πολύ γέλιο.
Να τον χαιρεσαι και τον πατερα καο τα σκυλακια και τους κοπους σας φιλε μου.love.

Και στα ταιρια τους.shake hands.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top