Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν και φέτος λόγο υποχρεώσεων δεν έχω καταφέρει ακόμα να πάω για το αγαπημένο μου κυνήγι. Οι φίλοι που μιλάμε είναι πολύ ευχαριστημένοι με πολλά σηκώματα και αντίστοιχες καρπώσεις. Πραγματικά χαίρομαι που οι πληθυσμοί δείχνουν τα τελευταία χρόνια να αυξάνονται σημαντικά! Μιλάω για Θεσσαλία και Γρεβενά όπου είναι και τα μέρη που κυνηγάω. Αν όλα πάνε καλά το άλλο Σαββατοκύριακο θα κάνω και εγώ, αν και αργοπορημένα την “έναρξη” για φέτος στον αγαπημένο μου αυτιά.
 
Στα 5 ειναι που τον χανεις Στρατο
Στα 25 και λιγο λαθος να εισαι πεφτει…

Στο χω ξαναπει
Καβαλα και φερμαριστους στα 5-10 μετρα εχω χασει και εχω χασει
Σε ποστο καρτερι και σε μεγαλυτερες αποστασεις δεν εχω χασει ουτε εναν
... .shake hands. ...συμφωνώ!...απο λαγούς δεν έχω πείρα , αλλα το 80% απο τα κουνέλια που έχω χάσει ειναι κάτω απο 15 μέτρα είτε με σκυλιά είτε στο ποδαροκάρτερο...

Υ.Γ...και μη βλέπεις που δεν τα γράφω.sarcastic.... ίσως βέβαια παίζει ρόλο που δεν δουλεύω διασποράς, ειναι και στενό το 16αρι...:p...
 
@tratsis
Δεν υπαρχει κυνηγος πιυ δεν εχασε και δεν θα χασει καπετανιο μου
Με τα χρονια ωριμαζουμε και γινομαστε και πιο ψυχραιμοι οποταν γινομαστε και πιο αποτελεσματικοι

Ειναι και φορες που με το ζορι θα μπορεσεις να ριξεις μια βολη και λες αν πεσει επεσε
Ειναι βολες μεσα σε πυκνο που ριχνεις πισω απο θαμνους με περιορισμενο χρονικο περιθωριο πριν χαθει
Ειναι φορες που δεν ριχνεις καθολου η πιεζεσαι να ριξεις αμεσα πριν τα σκυλια πλησιασουν πολυ λογο ακριβως του πυκνου

Το θεμα ειναι να ξερουμε αν ´´ριζαμέ´´ εκεινο το λαγο δηλαδη αξ πραγματι μπορουσαμε να τον παρουμε η οχι για να γινομαστε και καλυτεροι

Ειναι και φορες που μπαινει στο τσουκαλι μονος του που λεμε και οταν φυγει λες ´´τι σκατα εγινε τωρα!!!!!! Πως εφυγε αυτος ο λαγος!!!

Αυτοι η αληθεια μας στοιχειωνουν για χρονια

Παντα θα χανουμε
Παντα θα περνουμε

Απλα με τις ευκαιριες να γινονται ολο και λιγοτερες ξεχναμε οτι και αυτο ειναι στο παιγνιδι και η στεναχωρια οτι δεν επιβραβευσαμε τα σκυλια μας μας καταβαλει πολλες φορες

Καλα να ειμαστε να βγαινουμε και ολα θα γινουν

Δοξα Τον Θεο
 
@tratsis
Δεν υπαρχει κυνηγος πιυ δεν εχασε και δεν θα χασει καπετανιο μου
Με τα χρονια ωριμαζουμε και γινομαστε και πιο ψυχραιμοι οποταν γινομαστε και πιο αποτελεσματικοι

Ειναι και φορες που με το ζορι θα μπορεσεις να ριξεις μια βολη και λες αν πεσει επεσε
Ειναι βολες μεσα σε πυκνο που ριχνεις πισω απο θαμνους με περιορισμενο χρονικο περιθωριο πριν χαθει
Ειναι φορες που δεν ριχνεις καθολου η πιεζεσαι να ριξεις αμεσα πριν τα σκυλια πλησιασουν πολυ λογο ακριβως του πυκνου

Το θεμα ειναι να ξερουμε αν ´´ριζαμέ´´ εκεινο το λαγο δηλαδη αξ πραγματι μπορουσαμε να τον παρουμε η οχι για να γινομαστε και καλυτεροι

Ειναι και φορες που μπαινει στο τσουκαλι μονος του που λεμε και οταν φυγει λες ´´τι σκατα εγινε τωρα!!!!!! Πως εφυγε αυτος ο λαγος!!!

Αυτοι η αληθεια μας στοιχειωνουν για χρονια

Παντα θα χανουμε
Παντα θα περνουμε

Απλα με τις ευκαιριες να γινονται ολο και λιγοτερες ξεχναμε οτι και αυτο ειναι στο παιγνιδι και η στεναχωρια οτι δεν επιβραβευσαμε τα σκυλια μας μας καταβαλει πολλες φορες

Καλα να ειμαστε να βγαινουμε και ολα θα γινουν

Δοξα Τον Θεο
+1000!!!!... :) .....shake hands.!!!
 
@tratsis
Δεν υπαρχει κυνηγος πιυ δεν εχασε και δεν θα χασει καπετανιο μου
Με τα χρονια ωριμαζουμε και γινομαστε και πιο ψυχραιμοι οποταν γινομαστε και πιο αποτελεσματικοι

Ειναι και φορες που με το ζορι θα μπορεσεις να ριξεις μια βολη και λες αν πεσει επεσε
Ειναι βολες μεσα σε πυκνο που ριχνεις πισω απο θαμνους με περιορισμενο χρονικο περιθωριο πριν χαθει
Ειναι φορες που δεν ριχνεις καθολου η πιεζεσαι να ριξεις αμεσα πριν τα σκυλια πλησιασουν πολυ λογο ακριβως του πυκνου

Το θεμα ειναι να ξερουμε αν ´´ριζαμέ´´ εκεινο το λαγο δηλαδη αξ πραγματι μπορουσαμε να τον παρουμε η οχι για να γινομαστε και καλυτεροι

Ειναι και φορες που μπαινει στο τσουκαλι μονος του που λεμε και οταν φυγει λες ´´τι σκατα εγινε τωρα!!!!!! Πως εφυγε αυτος ο λαγος!!!

Αυτοι η αληθεια μας στοιχειωνουν για χρονια

Παντα θα χανουμε
Παντα θα περνουμε

Απλα με τις ευκαιριες να γινονται ολο και λιγοτερες ξεχναμε οτι και αυτο ειναι στο παιγνιδι και η στεναχωρια οτι δεν επιβραβευσαμε τα σκυλια μας μας καταβαλει πολλες φορες

Καλα να ειμαστε να βγαινουμε και ολα θα γινουν

Δοξα Τον Θεο
Μπράβο φιλε εισαι τόσο αληθινος
 
Μπράβο ρε Σταμάτη!!!!

Εγώ φέτος θα αρχίσω "τα γαλλικά " στους λαγούς χειρότερα απ'ότι στις φάσες....
Τουφεκιά στα 5 μέτρα το απόγευμα κι ακόμα πάει...🤬
Το πολύ κοντά είναι δύσκολη τουφεκιά ειδικά με συγκεντροτηρες.

Και επίσης διότι ο κυνηγός πιστεύει ότι είναι ευκολο επειδή είναι κοντά και δεν κάνει καλό η μεγάλη σιγουριά στη βολή.
 
Το πολύ κοντά είναι δύσκολη τουφεκιά ειδικά με συγκεντροτηρες.

Και επίσης διότι ο κυνηγός πιστεύει ότι είναι ευκολο επειδή είναι κοντά και δεν κάνει καλό η μεγάλη σιγουριά στη βολή.
Στέλιο και κοντά και μακριά υπάρχουν εύκολες και δύσκολες τουφεκιές. Ας μου δώσει εμένα για 2 - 3 μέτρα σε καθαρό πεδίο ευκαιρία και δύσκολα θα μου φύγει... αν όμως είναι στη μέση θάμνοι, πέτρες και κάνει ζικ ζακ ....εκεί θέλει ψυχραιμία και λίγο τύχη...
Πέρσι πήρα 2 λαγούς με το xfull στη καραμπίνα πάνω στο δεύτερο σάλτο απ' το γιατακι τους σε απόσταση πολύ μικρή από μενα .Τον έναν τον πόνταρε ο σκύλος και ήταν δίπλα απ' τα πόδια μου και τον άλλο μονταριστο ούτε 5 μέτρα μπροστά μου. Κανέναν απ' τους 2 δεν τον "χάλασε" η τουφεκιά.
Έχω χάσει όμως και "σίγουρα " θηράματα αρκετές φορές επειδή βιάστηκα και δεν ήμουν ψύχραιμος..
 
Σήμερα δεν είχε κυνήγι καθώς είμαι μαγαζί. Χθες όμως πήγα με τον γεροντα μια βόλτα. Σηκώνω έναν τον πρωί αλλά δεν μας βγήκε σε καρτέρι. Έχει πάει η ώρα δέκα και ετοιμαζόμαστε να φύγουμε. Έρχεται η γριά ρίχνει δυο κλαφουνισιες μέσα στα έλατα και τον σηκώνει με μούτρα σε δευτερόλεπτα. Εγώ και ο πατέρας μου σε διπλανά καρτέρια κοντινά. Ο λαγος βγαίνει τελικά στον πατέρα μου λουκούμι. Αφού μου λέει τον διάλεγα που θα του ρίξω. Του ριχνει μια. Λέω εντάξει έπεσε λογικά. Και μπλοκάρει η 302. Μετά από λίγο ακούω.... ααααααα ρε μικρέ με τα κωλοφυσιγγα που μου έδωσες. Μου έκανε εμπλοκή. Τι θέλω και δεν παίρνω ένα κουτί ροτβαιλ. Με έκαψες με τα φυσίγγια σου. Τουλάχιστον να του ρίξω τρεις κι ας φύγει. Βγαίνοντας έξω μου λέει δεν ξαναρχομαι για κυνήγι. Φαρμακωθηκε ο μαύρος. Να του φύγει και στο καθαρό. Μετά που ηρέμησε του λέω ρίξε μια τριάρα στον αέρα να δούμε αν δουλεύει το όπλο. Έριχνε μια και έκανε εμπλοκή. Μου λέει που θα το φτιάξουμε ρε μικρέ τώρα? Αν και δεν πρόκειται να ξαναέρθω για κυνήγι. Αλλά θα το φτιάξω να υπάρχει. Έρχεται σήμερα στο μαγαζί με 3 φυσίγγια στο χέρι. Τι έγινε του λέω. Παω να δοκιμασω το όπλο. Μου λέει πριν την έναρξη καθάρισα το όπλο και μάλλον ξέχασα να βάλω ένα σωληνάκι (εννοούσε το πιστόνι αερίων) .hair. καλά ρε του λέω αφού στο είχα καθαρίσει εγώ στο κλείσιμο πέρσι τι ήθελες και το καθαριζες ? Μου λέει ο διάβολος με έβαλε για να μου φύγει ο λαγος 🤣🤣 έρχεται πριν λίγο πάλι στο μαγαζί του λέω εντάξει το όπλο? Αηδόνι μου λέει 🤣 θα πάμε την Τετάρτη να τον φάμε του λέω? Εννοείται Θα πάμε μου λέει 🤣🤣 @ΓΙΑΝΝΗΣ. Τι έχεις να πεις ?
 
Last edited:
Φίλος χτύπησε σήμερα τον πρώτο λαγό της κυνηγετικής του καριέρας. .hunter. 🐰

Κοντινή απόσταση κάπου στα 20-25 m όπως μου ανέφερε τηλεφωνικά ο ίδιος πρίν από ώρα έπεσε με μια τουφεκιά από την Browning Gold με φυσίγγι Lambro Biturbo No 4 που ο κάλυκας του έγραφε Lambro France (τα είχε καμιά 20ετία τουλάχιστον).

Η χαρά του πολύ μεγάλη και με το δίκιο του. .exciting.

Παρ' ολίγον να συμμετείχε και ο υποφαινόμενος στην σημερινή εξόρμηση αλλά δεν κατέστη δυνατόν δυστυχώς.
Να 'μαστε καλά και βλέπουμε.
 
Last edited:
Σταμάτη εγώ του κάνω ένα τσεκ πριν ξεκινήσουμε απ' το αυτοκίνητο....
Γυαλιά ,καπέλο νερό και φυσίγγια.
Του έχω φτιάξει ένα κουτί με τα φυσίγγια που του χω γεμίσει. Του γράφω απ' έξω απ' το κουτί :
κόκκινα αριστερή κάνη
Κίτρινα δεξιά κάνη.
Πάμε μια μέρα για λαγο και βλέπω πράσινο κάλυκα να βάζει στο δικανο...του λέω, αγόρασες φυσίγγια;
Όχι,μου λέει, αυτά που μου έδωσες είναι... κοιταω καλα και είχε βάλει κάτι Λάμπρο διασποράς 8 άρια που του είχα δώσει για τις τσίχλες...
Του τα ξαναφτιαξα πάλι μέσα στο κουτί και κατάλαβα γιατι του άφησε μονο μαλλιά ο λαγός τις προάλλες που του έριξε άλλα δε του είπα τίποτα.
Είναι σχεδόν 79 και μουρμουριζε φέτος ότι δε θα βγάλει άδεια....μακάρι να μπορούμε κι εμείς σ αυτή την ηλικία να πηγαίνουμε κι ας ξεχνάμε και κάτι...
 
Σταμάτη εγώ του κάνω ένα τσεκ πριν ξεκινήσουμε απ' το αυτοκίνητο....
Γυαλιά ,καπέλο νερό και φυσίγγια.
Του έχω φτιάξει ένα κουτί με τα φυσίγγια που του χω γεμίσει. Του γράφω απ' έξω απ' το κουτί :
κόκκινα αριστερή κάνη
Κίτρινα δεξιά κάνη.
Πάμε μια μέρα για λαγο και βλέπω πράσινο κάλυκα να βάζει στο δικανο...του λέω, αγόρασες φυσίγγια;
Όχι,μου λέει, αυτά που μου έδωσες είναι... κοιταω καλα και είχε βάλει κάτι Λάμπρο διασποράς 8 άρια που του είχα δώσει για τις τσίχλες...
Του τα ξαναφτιαξα πάλι μέσα στο κουτί και κατάλαβα γιατι του άφησε μονο μαλλιά ο λαγός τις προάλλες που του έριξε άλλα δε του είπα τίποτα.
Είναι σχεδόν 79 και μουρμουριζε φέτος ότι δε θα βγάλει άδεια....μακάρι να μπορούμε κι εμείς σ αυτή την ηλικία να πηγαίνουμε κι ας ξεχνάμε και κάτι...

Εμένα σκέψου δεν το καθαρίζει ποτέ το όπλο του. Εγώ του το καθαρίζω. Τώρα τι του ήρθε να το καθαρίσει φέτος δεν ξέρω. Αφού σήμερα που το έλυσε μου λέει λίγα εξαρτήματα έχει τελικά. Φαντάσου πόσα χρόνια είχε να το λυσει και δεν θυμόταν. Φυσίγγια φέτος του έδωσα στην έναρξη. Είχε ξεχάσει να πάρει φυσίγγια. Και κάθε χρόνο του δίνω καινούρια.
 
Σήμερα δεν είχε κυνήγι καθώς είμαι μαγαζί. Χθες όμως πήγα με τον γεροντα μια βόλτα. Σηκώνω έναν τον πρωί αλλά δεν μας βγήκε σε καρτέρι. Έχει πάει η ώρα δέκα και ετοιμαζόμαστε να φύγουμε. Έρχεται η γριά ρίχνει δυο κλαφουνισιες μέσα στα έλατα και τον σηκώνει με μούτρα σε δευτερόλεπτα. Εγώ και ο πατέρας μου σε διπλανά καρτέρια κοντινά. Ο λαγος βγαίνει τελικά στον πατέρα μου λουκούμι. Αφού μου λέει τον διάλεγα που θα του ρίξω. Του ριχνει μια. Λέω εντάξει έπεσε λογικά. Και μπλοκάρει η 302. Μετά από λίγο ακούω.... ααααααα ρε μικρέ με τα κωλοφυσιγγα που μου έδωσες. Μου έκανε εμπλοκή. Τι θέλω και δεν παίρνω ένα κουτί ροτβαιλ. Με έκαψες με τα φυσίγγια σου. Τουλάχιστον να του ρίξω τρεις κι ας φύγει. Βγαίνοντας έξω μου λέει δεν ξαναρχομαι για κυνήγι. Φαρμακωθηκε ο μαύρος. Να του φύγει και στο καθαρό. Μετά που ηρέμησε του λέω ρίξε μια τριάρα στον αέρα να δούμε αν δουλεύει το όπλο. Έριχνε μια και έκανε εμπλοκή. Μου λέει που θα το φτιάξουμε ρε μικρέ τώρα? Αν και δεν πρόκειται να ξαναέρθω για κυνήγι. Αλλά θα το φτιάξω να υπάρχει. Έρχεται σήμερα στο μαγαζί με 3 φυσίγγια στο χέρι. Τι έγινε του λέω. Παω να δοκιμασω το όπλο. Μου λέει πριν την έναρξη καθάρισα το όπλο και μάλλον ξέχασα να βάλω ένα σωληνάκι (εννοούσε το πιστόνι αερίων) .hair. καλά ρε του λέω αφού στο είχα καθαρίσει εγώ στο κλείσιμο πέρσι τι ήθελες και το καθαριζες ? Μου λέει ο διάβολος με έβαλε για να μου φύγει ο λαγος 🤣🤣 έρχεται πριν λίγο πάλι στο μαγαζί του λέω εντάξει το όπλο? Αηδόνι μου λέει 🤣 θα πάμε την Τετάρτη να τον φάμε του λέω? Εννοείται Θα πάμε μου λέει 🤣🤣 @ΓΙΑΝΝΗΣ. Τι έχεις να πεις ?
βρε είχε δίκιο ο γέροντας . το rottweil wedmanshell n4, όταν βλέπει λαγό, βάζει και πιστόνι αερίων στο όπλο όταν λείπει. 🙂😉🙂😉🙂😉
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top